Aleksandrs Belajevs
PROFESORA DOVELA GALVA
IZDEVNIECĪBA «ZINĀTNE» RĪGA 1970
Aleksandrs Beļajevs, ko latviešu lasītāji pazīst kā romāna «Cilvēks amfībija» autoru, ir viens no padomju fantastikas pamatlicējiem.
Sajā grāmatā ietverts A. Beļajeva garais stāsts «Nogrimušo Kuģu sala» uri romāns «Profesora Dovela galva». Sie darbi raksturo rakstnieka apbrīnojami daudzpusīgo daiļradi. Labi pārzinādams zinātnisko materiālu, viņš risina aizraujošu sižetu un liek lasītājam ar neatslābstošu interesi sekot savu varoņu gaitāqj. Lasītājs aizmirst, ka darbojošās personas ir nereālas, un kopā ar tām pārdzīvo neparastus notikumus.
Mākslinieks M. Svidlers
No krievu valodas tulkojuši S. Abzalone un V. Haustnanis
RAKSTNIEKS — PĀRDROŠU SAPŅU LOLOTĀJS
Tautas dzejniekam Jānim Sudrabkalnam ir miniatūra «Kuģu būvētāji». Pie Daugavas attekas divi puišeļi drāž kuģīšus no priežu mizas un iedomās skata pašu radīto tvaikoņu tālās gaitas pasaules jūrās un okeānos." Priežu mizas kuģīšus plašajos ceļos izvada zēnu sapņi. Dzejnieks saka: «Kas bija dzīve, kas bija cilvēks bez liela sapņa? Akmens, kas pēc neauglīgas dzīves pelēks un salts iegrimst kapa smiltīs. Sapnim jābūt lielam, ilgām dedzīgām, gribai cietai — tad sākas cīņa par sapni, tad dzīve kļūst kvēla un pievilcīga, tad cilvēkam vērts dzīvot.»
Drosmīgs sapnis lika cilvēkam lidot un apgūt kosmosa telpu, sapnis devis iespēju izdarīt visneparastākās operācijas un pārveidot dabu. Ja cilvēku kopš mūžseniem laikiem nebūtu vadījusi tieksme sapņot un fantazēt, nez vai šodien varētu priecāties par izcilajiem zinātnes sasniegumiem. Nemierpilnajiem fantastiem bieži vien nācies cīnīties
pret aizspriedumu un dogmu šķēršļiem, vēstures dažādos laikos viņi likušies bīstami vai smejami, un tomēr arvien viņi raidījuši savas iedomu bultas cauri neizpētītās, neapgūtās, neizzinātās nakts tumsai. Pārdrošo fantastu saimei pieder Zils Verns, šo plejādi pārstāv arī padomju zinātniski fantastiskās literatūras žanra aizsācējs un izkopējs Aleksandrs Beļajevs. Latviešu lasītāji rakstnieku pazīst kā romāna «Cilvēks amfībija» autoru, skatītāji iemīļojuši tāda paša nosaukuma filmas varoni ētiski skaidro Ihtiandru, kas spēj dzīvot gan uz zemes, gan ūdens dzelmē.
Aleksandrs Beļajevs dzimis 1884. gadā toreizējās Krievijas nomaļā guberņas pilsētā Smoļenskā. Jau agrā bērnībā par nākamā rakstnieka labākajiem draugiem kļūst Zila Verna romānu un stāstu varoņi, vēlāk viņš aizrautīgi lasa Herberta Velsa romānus. Alku kārajam jauneklim tuva un saprotama liekas rakstnieku fantastu radītā pasaule.
A. Beļajevs mācās universitātes juridiskajā fakultātē un konservatorijā. Ikdiena ir grūtību pilna, un, lai nopelnītu studijām iztiku, jauneklis strādā visdažādākos darbus: spēlē orķestrī, glezno dekorācijas, raksta laikrakstiem korespondences. Aktīvu žurnālistisko darbību A. Beļajevs. sāk 1910. gadā. Arī pēc studiju beigšanas nākamais rakstnieks bieži maina darba vietas un profesijas: viņš bijis aktieris, audzinātājs bērnu namā, fotogrāfs, milicijas vecākais inspektors, bibliotekārs,
Izglītības tautas komisariāta juriskonsults. ģ
Aleksandrs Beļajevs meklēja dzīvē jaunus iespaidus un iespēju sevi izteikt, līdz 1925. gadā viņš pievēršas vienīgi rakstniecībai un kļūst par profesionālu literātu.
Cilvēks ilgas pēc tālēm izlolo dažādos apstākļos. Citam tās ir kalnu gāles, kas rada ilgas sniegties augstāk, citam līdzena stepe iedveš plašuma alkas. Tomēr gadās arī, ka cilvēks viskvēlākos sapņus izauklē tad, kad apstākļi viņu noveduši grūtā situācijā. Tā notiek arī ar Aleksandru Beļajevu. Drosmīgas ieceres vada viņu jau kopš bērnības. Zēns grib lidot un ir pārliecināts, ka to spēs. Viņš uzrāpjas uz šķūņa jumta un lēc, bet zemes pievilkšanas spēks ir pārāk liels, puisēns krīt, un viņa lidojums beidzas nelaimīgi: mugurkaula lūzums. Ilgs laiks nu jāpavada gultā, pilnīgā miera stāvoklī. Pārbaudījumu mērs ar to nav pilns. Lūzuma sekas vēl ilgi manāmas, un 1916. gadā uzliesmo saasinā- jums, sākas mugurkaula tuberkulozes process. Trīs garus gadus Aleksandrs Beļajevs atkal ir pilnīgi piesaistīts gultai, iejozts ģipsī. Viņš var pakustināt vienīgi galvu, citas kustības jaunietim liegtas. Arī vēlākajos gados slimība reižu reizumis liek rakstniekam palikt gultā. Tad viņš allaž raugās ārā pa logu, veras debesīs, un domā, domā …
Izeju no dzīves skarbās īstenības viņš rod fantāzijā, iztēle ļauj viņam staigāt, kustēties, iztēle dod viņam iespēju piepildīt tajā brīdī neiespējamo. Aleksandrs Beļajevs pievēršas zinātniskās fantastikas žanram. 1925. gadā žurnālā parādās stāsts «Profesora Dovela galva», ko vēlāk (1937. gadā) Aleksandrs Beļajevs pārveido par romānu.
Izmantodams profesora Dovela eksperimentu rezultātus, viņa asistents Kerns, nonāvējis profesoru, atdzīvina viņa galvu. Dove- lam sākas pavisam savāds, neiedomājams dzīves veids: viņa galva strādā, domā, jūt, profesors sapņo un ilgojas, bet ir absolūti bezspēcīgs un bezpalīdzīgs, jo viņam nav ķermeņa.
Grāmatā neparasti spilgti notēlotas profesora Dovela galvas izjūtas. Tēlojuma pamatā ir paša rakstnieka pārdzīvojumi slimības laikā.
Lasot romānu, liekas: kā gan rakstniekam var ienākt prātā šāda absurda situācija — no ķermeņa atdalītas cilvēka galvas eksistence. Beļajevs kādreiz lasījis par Brauna- Sekāra eksperimentiem. Šis zinātnieks bija mēģinājis atdzīvināt mirušu cilvēku. Zinātniski fantastiskās literatūras priekšrocība ir tā, ka autors var likt piepildīties visnereālākajiem sapņiem. Zinātniskā fantastika saista sapni ar dzīves realitāti: arī Aleksandra Beļajeva romānu pamatā ir zinātnes atklājumi vai eksperimenti. Taču rakstnieks saviem varoņiem dod iespēju piepildīt to, ko sava laika zinātne vēl nevarēja.
Tikko bija iespiests A. Beļajeva romāns, par to sāka dzīvi interesēties Ļeņingradas medicīnas institūta studenti, notiek pat īpašs seminārs, kurā iztirzā grāmatā risinātās problēmas no medicīnas aspekta. Semināra darbā toreiz piedalās arī profesors Ņegov- skis, kas daudzus gadus vēlāk kā pirmais medicīnas vēsturē atdzīvinājis cilvēku, kam iestājusies klīniskā nāve. 1925. gadā daudzas A. Be|ajeva darbā izklāstītās idejas likās fantastiskas un pārdrošas. Taču vēl vakar neiespējamo šodien medicīna padarījusi par iespējamu. Svarīgākais šajā ziņā ir cilvēka fantāzijas lidojums.
Aleksandra Beļajeva doma rosījusies visdažādākajos virzienos, un rakstnieks savos romānos arvien centies izplest cilvēka iespēju loku. Mēs pazīstam un esam saraduši ar mūsu mīļo, zaļo zemi. Bet vēl ir okeānu dzīles, ir kosmosa izplatījums, kas cilvēkam paver neaptverami plašas iespaidu bagātības.
A. Beļajeva romānu varoņi spēj dzīvot gan virs zemes, gan ūdenī, spēj lidot, viņi var mainīt seju un izskatu. Romāna «Cilvēks, kas atguvis seju» varonis kinoaktieris Tonio Presto bijis ārkārtīgi neglīts, taču izskats viņam palīdzējis iemantot populāra komiķa slavu. Doktora Corna izgudrotie iekšējās sekrēcijas preparāti dod iespēju arēji pārvērsties, un Tonio Presto kļūst par skaistuli. Bet līdz ar to viņš zaudē sa.vu bagātību, zaudē slavu — skatītāji mīlējuši un cienījuši populāro neglīto Tonio. Aktierim jāuzsāk skaudra cīņa par tiesībām strādāi, par tiesībām dzīvot.
Vairākos romānos un stāstos A. Beļajevs pievēršas kosmosa tēmai, bet arī tai dots viņa • daiļrades pamatproblēmai raksturīgs pavērsiens — tā ir rakstnieka tieksme paplašināt cilvēka iespēju robežas, viņa drošā ticība cilvēka prāta varenumam.
Tāpat kā citus zinātniski fantastiskos romānus, arī kosmosa tēmai veltītos darbus A. Beļajevs pamato ar nopietnām attiecīgās zinātnes nozares studijām, viņš iepazīstas ar K. Ciolkovska teorijām par starpplanētu lidojumiem. Kad ievērojamais krievu zinātnieks izlasījis A. Beļajeva grāmatu «Lēciens nebūtība» (1933), viņš atsauksmē raksta: «No visiem man zināmajiem tulkotajiem un oriģinālstāstiem par starpplanētu lidojumiem A. Beļajeva romāns man šķiet vissaturīgākais un zinātniskākais.» K. Ciolkovska idejas caurstrāvo A. Beļajeva romānu «Zvaigzne KEC» (1936).
Aleksandra Beļajeva romānos stingri ievērota žanra specifika: rakstnieks skaidri apzinājies, ka rada darbus zinātniskās fantastikas un piedzīvojumu literatūras žanrā. Autors prot cieši samezglot romāna darbību, tās gaitā ievijas arvien jauni, asi pagriezieni. Viņa darbus lasot, pārņem sajūta, kāda rodas, ātri braucot pa kalnainu apvidu: aiz katra ceļa līkuma paveras jauna, pārsteidzoša aina.
A. Beļajeva romāni pievilcīgi ar to, ka skaidri izteikto piedzīvojumu literatūras žanru rakstnieks piesātina ar pamatotu psiholoģisko attieksmju un filozofisku pārdomu tēlojumu. Romānā «Profesora Dovela galva» viens no interesantākajiem tēliem ir Brike. Katrā ziņā vajag būt pavisam dīvainai sajūtai, ieraugot pie savas galvas jaunu ķermeni. Varbūt no medicīnas viedokļa nav gluži pārliecinoša jauniegūtā ķermeņa iedarbe uz Brikes galvu, kā tas attēlots romānā, taču literārā jā ziņā viņas rakstura pārtapšana atklāta interesanti.
Kāda no romāna «Profesora Dovela galva» nodaļām saucas «Labais un ļaunais»; tajā rakstnieks aizvada lasītāju līdz pārdomām par plašām filozofiskām kategorijām. Viss romāns īstenībā balstīts uz labā cīņu ar ļauno: cēlsirdīgais, krietnais profesors Dovels un noziedzīgais Kerns. Šie raksturi pārstāv divas pretējas kategorijas, un A. Beļajevs noteikti liek triumfēt taisnībai, patiesīgumam, labajam.
Kaut arī romānā tik skaidri izvērsta labā un ļaunā antitēze, rakstnieks nemīl saVus varoņus krāsot tikai ar vienu krāsu. Nelietīgajam profesoram Kernam piemīt izcila ķirurga talants, drausmīgās «psihiatriskās slimnīcas» galvenais ārsts Ravino tēlots kā patiešām prasmīgs psihologs.
Šaja, grāmatā ievietotais garais stāsts «Nogrimušo Kuģu sala» (1926—1927) ir A. Beļajeva pirmais plašākais darbs, tajā vēl nejūt nobrieduša rakstnieka rokrakstu; te vairāk saista spraigais sižeta risinājums un autora neizsīkstošā fantāzija.
Aleksandrs Beļajevs droši ieņem vadošo vietu padomju zinātniski fantastiskā žanra rakstniecībā. Viņš radījis pāri par piecdesmit darbiem savā iemīļotajā literatūras nozarē. Kopš 1931. gada Aleksandrs Beļajevs apmetas uz dzīvi Puškinas pilsētā netālu no Ļeņingradas. Puškinas parki ir kā radīti fantāzijas ceļiem. Puškinā slimība viņu atkal piekaļ gultai. Rakstnieks no jauna sāk risināt domu par cilvēka iespēju lidot bez lidmašīnas. Viņš rada jaunu varoni Arielu, kas var pacelties gaisā, lidot un izjust cilvēka visva- renumu. Fantāzija rakstniekam atkal ļāva piepildīt neiespējamo. Līdz nācās pielikt punktu «Arielam» — pēdējam viņa romānam —, nācās pielikt punktu dzīvei. 1942. gada 6. janvārī Aleksandra Beļajeva sirds aprima. No dzīves aizgāja sapņotājs.
«Gandrīz puse dzīves ir sapņi, Un gandrīz puse sapņu kļūst dzīve» —
šie Imanta Auziņa vārdi izsaka arī Aleksandra Beļajeva būtību.
Viktors Hausmanis
Aleksandrs Belajevs
PROFESORA DOVELA GALVA
Veltīju savai sievai Margaritai Koristantiriovnai Beļujevai
PIRMĀ TIKŠANĀS
— Lūdzu, sēstieties!
Marija Lorāna atsēdās dzi|ā ādas klubkrēslā.
Kamēr profesors Kerns atplēsa aploksni un lasīja vēstuli, viņa pavirši aplūkoja kabinetu.
Cik drūma istaba! Toties darbam te vajag labi veikties, jo nekas neatvilina uzmanību. Ar matētu abažūru segtā lampa apgaismo vienīgi rakstāmgaldu, kas nokrauts grāmatām, rokrakstiem un korektūru loksnēm. Smagnējās melnā ozolkoka mēbeles tik tikko var samanīt. Tumšas tapetes, tumšas drapē- rijas. Pustumsā tikai viz masīvajos skapjos sarindoto sējumu zeltītie burti. Vienmērīgi un līgani šūpojas senatnīgā sienas pulksteņa svārsteklis.
Ar skatienu apstājusies pie Kerna, Lorāna neviļus pasmaidīja: profesors pats pilnīgi atbilda kabineta stilam. Kerna drūmais, smagnējais, it kā no ozola bluķa iztēstais stāvs likās piederam telpas iekārtai. Lielās acenes bruņurupuča bruņas ietvarā atgādināja divas pulksteņa ciparnīcas. Viņa pelnu pelekās acis, rindu pēc rindas sekodamas vēstules tekstam, kustējās kā divi svārstekji. Taisnais deguns, taisnā acu un mutes līnija un kvadrātveidīgais uz priekšu izvirzītais zods piešķīra sejai tēlnieka kubista darinātas dekoratīvas maskas izskatu.
«Tāda maska labi greznotu kamīnu,» Lorāna nodomāja.
— Kolēģis Sabatjē man jau minēja par jums. Jā, palīdze man vajadzīga. Vai jūs esat ārste? Lieliski. Četrdesmit franki dienā. Alga katru nedēļu. Brokastis, pusdienas. Taču man ir viena prasība …
Ar kalsnajiem pirkstiem pabungājis pa galdu, profesors Kerns uzdeva negaidītu jautājumu:
— Vai jūs protat klusēt? Visas sievietes ir pļāpas. Jūs esat sieviete, un tas ir slikti. Jūs esat skaista, — un tas ir vēl ļaunāk.
— Kāds sakars …
— Vistiešākais. Skaista sieviete ir divkārt sieviete. Tas nozīmē, ka viņai divkārt piemīt arī sieviešu trūkumi. Jums droši vien ir vīrs. draugs, līgavainis. Un tad visi noslēpumi vējā.
— Bet…
— Nekādu «bet»! Jums jābūt mēmai kā zivij. Jums jāklusē par visu. ko te redzēsit un dzirdēsit. Vai jūs šo noteikumu pieņemat?
Es gribu jūs brīdināt: neizpildīšanas gadījumā sekas būs ārkārtīgi nepatīkamas. Ārkārtīgi nepatīkamas.
Lorāna bija apmulsusi un saintriģēta.
— Es esmu ar mieru, ja vien te nav …
— Noziedzības, jūs' gribat sacīt? Varat būt pilnīgi mierīga. Jums ne par ko nebūs jāatbild… Vai nervi jums kārtībā?
— Es esmu vesela …
Profesors pamāja ar galvu.
— Vai jūsu ģimenē alkoholiķi, neirastē- niķi, epileptiķi vai vājprātīgie nav bijuši?
— Nē.
Kerns vēlreiz pamāja ar galvu.
Viņa izžuvušais, smailais pirksts piespieda elektriskā zvana pogu.
Durvis klusi atvērās.
Kā attīstāmā foto platē Lorāna krēslainajā istabā ieraudzīja tikai acu baltumus, — pēc tam pamazām parādījās nēģera spīdošās sejas apveidi. Viņa melnie mati un uzvalks saplūda ar durvju tumšajām drapērijām.
— Džon! Parādiet Lorānas jaunkundzei laboratoriju.
Aicinādams sekot, nēģeris pamāja ar galvu un atvēra otras durvis.
Lorāna iegāja pilnīgi tumšā istabā. Noklakšķēja slēdzis, un telpu piepildīja četru matētu pusložu spilgtā gaisma. Lorāna neviļus piemiedza acis. Baltās sienas pēc drūmā kabineta žilbināja… Stikla skapji, kuros atradās spoži ķirurģijas instrumenti, mirdzēja. Aukstu gaismu strāvoja Lorānai nepazīstami tērauda un alumīnija aparāti. Siltas, dzeltenas gaismas atspīdumus meta pulētās vara detaļas. Caurules, spirāles, kolbas, stikla cilindri … Stikls, kaučuks, metāls …
Istabas vidu atradās liels sekciju galds. Tam blakus — stikla kaste, kurā pulsēja cilvēka sirds. No sirds stiepās caurules uz baloniem.
Lorāna paskatījās sānis un pēkšņi ieraudzīja kaut ko tādu, kas viņu pārsteidza kā spējš zibens spēriens.
Viņā nolūkojās cilvēka galva — tikai galva vien, bez ķermeņa.
Tā bija piestiprināta pie kvadrātveida stikla plāksnes. Plāksne balstījās uz četrām augstām, mirdzošām metāla kājiņām. No pārgrieztajām vēnām un artērijām cauri atverēm stikla plāksnē uz baloniem stiepās pa pāriem sastiprinātas caurules. Resnākā caurule nāca no mutes un bija savienota ar lielu cilindru. Cilindram un baloniem bija krāni, manometri, termometri un citi Lorānai nepazīstami mērinstrumenti.
Galva, mirkšķinādama acis. uzmanīgi un skumji vērās Lorānā. Nevarēja būt šaubu: galva, atdalīta no ķermeņa, dzīvoja patstāvīgu un apzinātu dzīvi.
Kaut arī iespaids bija satriecošs, Lorāna pamanīja, ka galva ir apbrīnojami līdzīga nesen mirušā ievērojamā zinātnieka — ķirurga profesora Dovela galvai. Profesoru padarīja slavenu viņa eksperimenti, atdzīvinot no tikko miruša cilvēka atdalītus orgā-
nus. Lorāna ne vienu vien reizi bija apmeklējusi viņa publiskās lekcijas un labi iegaumējusi augsto pieri, raksturīgo profilu, cirtainos, ar sarmas sudrabu piebārstītos biezos, rūsganos matus, zilās acis … Jā, tā bija profesora Dovela galva. Tikai lūpas un deguns bija k)uvuši plānāki, deniņi un vaigi iekrituši, acis dziļāk iegrimušas dobumos un baltā āda ieguvusi tumši dzeltenu nokrāsu, kā mūmijai. Taču acīs pulsēja dzīvība, pulsēja doma.
Kā apburta Lorāna nespēja atraut skatienu no šīm zilajām acīm.
Galva bez skaņas kustināja lūpas. Lorānas nerviem tas bija par daudz. Viņa bija tuvu ģībonim. Nēģeris viņu atbalstīja un izveda no laboratorijas.
— Tas ir šausmīgi, tas ir šausmīgi… — atlaizdamās krēslā, Lorāna atkārtoja.
Profesors Kerns klusēdams bungoja ar pirkstiem pa galdu.
— Sakiet, lūdzu, vai tiešām šī galva?,..
— Ir profesora Dovela? Jā, tā ir viņa galva. Mana cienījamā mirušā kolēģa Dovela galva, kam es atdevu dzīvību. Par nožēlošanu, esmu spējis atdzīvināt tikai galvu. Ne viss izdodas uzreiz. Nabaga Dovels sirga ar kādu pagaidām neārstējamu kaiti. Mirstot viņš novēlēja savu ķermeni zinātniskiem eksperimentiem, pie kuriem mēs kādreiz kopīgi strādājām. «Visa mana dzīve bijusi veltīta zinātnei. Lai zinātnei kalpo arī mana nāve. Labāk lai manu līķi graiza draugs zinātnieks nekā grauž tārpi,» — tādu novēlējumu atstāja profesors Dovels, un es ieguvu viņa ķermeni. Man izdevās atdzīvināt ne tikai viņa sirdi, bet arī apziņu, atdzīvināt «dvēseli», runājot pūļa vārdiem. Kas te ir šausmīgs? Līdz šim cilvēki par šausmīgu uzlūkoja nāvi. Vai par miruša cilvēka atdzīvināšanu cilvēce nav sapņojusi tūkstošiem gadu?
— Es gan dotu priekšroku nāvei, nevis tādai atdzīvināšanai.^
Profesors Kerns nenoteikti pamāja ar roku.
— Jā, atdzīvinātajam ir savas neērtības. Nabaga Dovelam būtu nepatīkami stāties klausītāju priekšā tādā… nepilnīgā izskatā. Tāpēc mēs šo eksperimentu turam slepenībā. Es saku «mēs», jo tāda ir paša Dovela griba. Turklāt eksperiments vēj nav novests galā.
— Kādā veidā profesors Dovels, tas ir, viņa galva, savu gribu darīja zināmu? Vai galva var runāt?
Profesors uz mirkli apmulsa.
— Nē… profesora Dovela galva nerunā. Bet tā dzird, saprot un ar mīmikas palīdzību spēj atbildēt…
Lai mainītu sarunas tematu, profesors Kerns jautāja:
— Nu kā, vai jūs manu piedāvājumu pieņemat? Lieliski. Es gaidu jūs rīt no rīta. Deviņos. Bet iegaumējiet: klusēt, klusēt un klusēt.
AIZLIEGTA KRĀNA NOSLĒPUMS
Marijas Lorānas dzīve nebija no vieglajām. Viņai bija septiņpadsmit gadu, kad nomira tēvs. Uz Marijas pleciem gūlās rūpes par slimo māti. Tēva atstātie skopie līdzekli ātri izsīka, vajadzēja mācīties un uzturēt ģimeni. Dažus gadus viņa strādāja avīzes redakcijā par nakts korektori. Ieguvusi ārsta profesiju, Marija velti pūlējās atrast darbu. Viņai piedāvāja braukt uz nomaļiem Jaungvinejas rajoniem, kur plosījās dzeltenais drudzis. Uz turieni ar slimu māti Lorāna braukt negribēja, bet viņa negribēja arī no mātes šķirties. Profesora Kerna , piedāvājums viņai palīdzēja izkļūt no strupceļa.
Kaut arī darbs bija pavisam savāds, viņa piekrita gandrīz bez domāšanas.
Lorāna nezināja, ka pirms pieņemšanas darbā profesors Kerns par viņu bija ievācis precīzas ziņas.
Jau divas nedēļas Marija strādāja pie Kerna. Viņas pienākumi bija vienkārši. Visu dienu viņai vajadzēja uzmanīt aparātus, kas uzturēja dzīvības funkcijas galvā. Naktī Lorānu nomainīja Džons.
Profesors Kerns viņai paskaidroja, kā jārīkojas ar balonu krāniem. Norādīdams uz lielo cilindru, no kura uz galvas muti stiepās resna caurule, Kerns ārkārtīgi stingri Lorānai aizliedza atgriezt krānu.
— Ja atgriezīsit krānu, galva tūliņ ies bojā. Kādreiz es jums izskaidrošu visu galvas barošanas sistēmu un šī cilindra jēgu. Pagaidām jums pietiek ar to, ka jūs protat apieties ar aparātiem.
Taču ar solīto izskaidrošanu Kerns nesteidzās.
Vienā galvas nāsī bija dziļi iebāzts neliels termometrs. Noteiktās stundās vajadzēja to izņemt un pierakstīt temperatūru. Arī pie baloniem bija termometri un manometri. Lorāna uzraudzīja šķidrumu temperatūru un spiedienu balonos. Aparāti bija labi noregulēti, darbojās ar pulksteņa mehānisma precizitāti un raizes viņai nedarīja. Pie galvas deniņiem bija pielikts sevišķi jutīgs aparāts, kas mehāniski vilka pulsācijas līkni. Lenta ik dienas bija jāmaina. Balonu saturs tika uzpildīts pirms Lorānas ierašanas.
Marija pamazām pierada pie galvas un pat sadraudzējās ar to.
Kad Lorāna gājienā un svaigā gaisā piesār- tušiem vaigiem no rīta ienāca laboratorijā, galva mazliet pasmaidīja un tās plaksti sveicinādami notrīsēja.
Galva nevarēja runāt. Taču tās un Lorānas starpā drīz izveidojās nosacīts, kaut arī ļoti ierobežots, sazināšanās veids. Plakstu nolaišana lejup nozīmēja «jā», pacelšana uz augšu — «nē». Mazliet piepalīdzēja lūpas, kas kustējās bez skaņas.
— Kā jūs šodien jūtaties? — Lorāna jautāja.
Galvai pārlaidās smaida ēna, un plaksti nolaidās lejup: «Paldies, labi.»
— Kā jūs gulējāt?
Tā pati mīmika.
Uzdodama jautājumus, Lorāna veikli paveica rīta pienākumus. Pārbaudīja aparātus, temperatūru, pulsu. Izdarīja ierakstus žurnālā. Pēc tam ārkārtīgi uzmanīgi ar ūdenī un spirtā samitrinātu sūkli viņa apmazgāja galvai seju un ar higroskopisko vati iztīrīja a.usu gliemežnīcas. Noņēma skropstām pielipušo vates piciņu. Izmazgāja acis, ausis, muti, degunu — mutē un degunā šim nolūkam ievadīja ipašas caurulītes. Sasukāja matus.
Viņas rokas darbojās ātri un veikli. Galvas seja pauda apmierinātību.
— Šodien ir brīnišķa diena, — sacīja Lorāna. — Zilas, zilas debesis. Tīrs, stindzinošs gaiss. Tā vien gribas ieelpot ar pilnu krūti. Skatieties, cik spoži spīd saule, pavisam pavasarigi.
Profesora Dovela lūpu kaktiņi bēdīgi noliecās uz leju. Acis skumji paraudzījās pa logu, un skats apstājās pie Lorānas.
Viņa nosarka, dusmodamās pati uz sevi. Jūtīgas sievietes instinkts Lorānu atturēja runāt par visu, kas galvai bija nesasniedzams un varēja lieku reizi atgādināt par tās kroplo fizisko eksistenci.
Marija juta pret galvu gandrīz vai mātes līdzcietību, kā pret bezpalīdzīgu bērnu, kam daba nodarījusi pāri.
— Nu, sāksim strādāt! — cenzdamās labot savu kļūdu, Lorāna steidzīgi sacīja.
No. rītiem līdz profesora Kerna atnākšanai galva lasija. Lorāna atnesa un parādīja galvai kaudzi medicīnas žurnālu un grāmatu. Galva tās pārlūkoja. Atrodot vajadzīgo rakstu, galva savilka uzacis. Lorāna uzlika žurnālu uz paliktņa, un galva iegrima lasīšanā. Vērodama galvas acis, Lorāna iemanījās nojaust, kuru rindiņu galva lasa, un laikā pāršķīra lappusi.
Kad vajadzēja ko atzīmēt, galvas plaksti nolaidās lejup. Lorāna, sekodama galvas skatienam, vilka ar pirkstu pa rindiņām un lappuses malā ar zīmuli piesvītroja.
Kādā nolūkā galva lika lappuses malās atstāt atzīmes, to Lorāna nesaprata, viņa arī necerēja sagaidīt izskaidrojumu ar trūcīgās mīmikas valodas palīdzību un tāpēc neko nejautāja.
Kādreiz, iedama cauri Kerna kabinetam, kad profesora tur nebija, Lorāna uz rakstāmgalda ieraudzīja žurnālus, uz kuru malām pēc galvas norādījuma viņa bija atstājusi atzīmes. Atzīmētās vietas uz papīra lapas bija pārrakstītas profesora Kerna rokrakstā. Sis fakts Lorānai šķita aizdomīgs.
Tagad to atcerēdamās, Lorāna nespēja sevī apslapēt jautajumu. Varbūt ka galva varēs kaut kā atbildēt.
— Sakiet, lūdzu, kāpēc zinātniskajos rakstos dažas vietas mēs atzīmējam?
Profesora Dovela sejā atplaiksnījās neapmierinātība un nepacietība. Galva izteiksmīgi paraudzījās Lorānā, tad uz krānu, no kura uz galvas rīkli stiepās caurule, un divas reizes savilka uzacis. Tas nozīmēja lūgumu. Lorāna saprata, ka galva vēlas, lai viņa atgrieztu aizliegto krānu. Ne jau pirmo reizi galva izteica viņai šādu lūgumu. Taču Lorāna to iztulkoja pēc sava prāta: galva acīmredzot grib beigt savu skumjo eksistēšanu. Un Lorānai necēlās roka atgriezt aizliegto krānu. Viņa negribēja būt par galvas nāves vaininieci, vairījās no atbildības un baidījās pazaudēt vietu.
— Nē, nē, — Lorāna atbildēja izbaiļu pilna balsī. — Ja es atgriezīšu krānu, jūs mirsit. Es negribu, nevaru, nedrīkstu jūs nogalināt.
No nepacietības un bezpalīdzības sajūtas galva nodrebēja kā drudzī.
Trīs reizes tā enerģiski pacēla uz augšu plakstiņus un acis …
«Nē, nē, nē … Es nemiršu!» — tā Lorāna saprata. Viņa svārstījās.
Galva sāka bez skaņas kustināt lūpas, un Lorānai šķita, it kā lūpas censtos pateikt: «Atveriet! Atveriet! Es jūs lūdzu!…»
Lorānas ziņkāre bija sakāpināta līdz pēdējam. Viņa nojauta, ka te ir kāds noslēpums.
Galvas acīs strāvoja neizmērojamas skumjas. Acis lūdza, lūdzās, prasīja. Likās, ka viss cilvēka domu spēks, viss gribas spēks būtu sakoncentrējies šajā skatienā.
Lorāna izšķīrās.
Kad Marija uzmanīgi atgrieza krānu, viņas sirds strauji pukstēja, roka drebēja.
Tajā pašā brīdī no galvas kakla atskanēja šņākoņa. Lorāna izdzirda nevarigu, neskanīgu, aizlūstošu balsi, kas čākstēja un šņāca kā bojāta gramofona plate.
— Es jums … pa-tei-cos …
Aizliegtais krāns palaida no cilindra saspiestu gaisu. Plūzdams cauri rīklei, gaiss iedarbināja balss saites, un galva ieguva spēju runāt. Rīkles muskuli un saites gan vairs nedarbojās normāli. Gaiss šņākdams plūda cauri kaklam arī tad, kad galva nerunāja. Pie kakla pārgrieztie nervu gali traucēja
balss saišu muskuļu darbību, uu balsij bija neskanīgs, čākstošs tembrs.
Galvas seja pauda apmierinātību.
Taču tajā brīdī kabinetā atskanēja soļi un slēdzenes šķindoņa (laboratorijas durvis arvien no kabineta puses tika noslēgtas). Lorāna tik tikko paguva aizgriezt krānu. Šņākoņa galvas kaklā mitējās.
Ienāca profesors Kerns.
GALVA SAK RUNĀT
Kopš tā laika, kad Lorāna atklāja aizliegtā krāna noslēpumu, bija pagājusi apmēram nedēļa.
Draudzība starp Lorānu un galvu nostiprinājās aizvien vairāk. Tajās stundās, kad profesors Kerns atradās universitātē vai klīnikā, Lorāna atgrieza krānu, ielaizdama galvas kaklā nelielu gaisa strūklu, lai galva varētu skaidri čukstēt. Arī Lorāna runāja klusām. Abi baidījās, ka viņu balsis varētu sadzirdēt nēģeris.
Kā varēja spriest, viņu sarunas labvēlīgi ietekmēja profesora Dovela galvu. Viņa acis kļuva dzīvākas, un pat izlīdzinājās sāpju rievas starp uzacīm.
Galva runāja labprāt un daudz, it kā gūdama gandarījumu par piespiestās klusēšanas laiku.
Pagājušajā naktī Lorāna profesora Dovela galvu redzēja sapni un pamodusies domāja: «Vai Dovela galva arī sapņo?»
—v Sapņi… — klusi nočukstēja galva. — Jā, es redzu sapņus, un es nezinu, vai tie sagādā man vairāk skumju vai prieka. Sapņos es sevi ieraugu veselu, spēka pilnu un atmostos divkārt nožēlojams. Nožēlojams gan fiziski, gan garīgi. Man taču ir atņemts viss, kas pieejams dzīviem cilvēkiem. Man ir atstāta vienīgi spēja domāt. «Es domāju. Tas nozīmē, ka es eksistēju», — ar rūgtu smaidu uz lūpām galva citēja filozofu Dekartu. — Eksistēju …
— Ko jūs redzat sapņos?
— Es vēl nekad neesmu sevi redzējis savā pašreizējā izskatā. Redzu sevi tādu, kāds es biju kādreiz… redzu tuviniekus, draugus… Nesen redzēju savu mirušo sievu un pārdzīvoju ar viņu mūsu mīlas pavasari. Betija, no mašīnas kāpjot izmežģījusi kāju, kādreiz ieradās pie manis slimnieku pieņemšanas kabinetā kā paciente. Tā mēs iepazināmies. Kaut kā uzreiz kļuvām viens otram tuvi. Pēc ceturtās vizītes es lūdzu, lai viņa aplūko manas līgavas portretu, kas atrodas uz rakstāmgalda. «Ja viņa būs ar mieru, es ar viņu apprecēšos,» es teicu. Viņa piegāja pie galda un ieraudzīja uz tā nelielu spoguli; palūkojusies tajā, Betija iesmējās un sacīja: «Es domāju … viņa neatteiks.» Pēc nedēļas viņa jau bija mana sieva. Šī aina nesen aiztraucās manā acu priekšā pa sapņiem. Betija nomira te — Parīzē. Jūs zināt, es atbraucu šurp no Amerikas kā ķirurgs Eiropas kara laikā. Man piedāvāja vadīt katedru, un es piekritu, lai dzīvotu mīļotās kapa tuvumā. Mana sieva bija apbrīnojama sieviete …
Galvas seja no atmiņām atplauka, bet tūdaļ sadruma.
— Cik tas bija bezgala sen!
Galva iegrima domās. Gaiss kaklā klusi šņāca.
— Pagājušajā naktī redzēju sapnī savu dēlu. Es ļoti gribētu vēl reizi paraudzīties uz viņu. Taču neuzdrīkstos sagādāt viņam tādu pārbaudījumu … Viņam es esmu miris.
-- Vai viņš ir pieaudzis? Kur viņš pašreiz dzīvo?
— Jā, pieaudzis. Viņš ir gandrīz vienos gados ar jums vai mazliet vecāks. Pašreiz viņam vajadzētu uzturēties Anglijā pie savas tantes pa mātes līniju. Nē, labāk sapņus neredzēt. Taču mani, -— brīdi klusējusi, galva turpināja, — moka ne tikai sapņi. Nomodā mani moka maldīgas izjūtas. Lai arī cik savādi tas būtu, dažkārt man šķiet, ka es sajūtu savu ķermeni. Man pēkšņi gribas dziļi ieelpot, pastiepties un plaši izplest rokas, kā to dara cilvēks, kas ilgi sēdējis. Citreiz es sajūtu kreisajā kājā podagras sāpes. Smieklīgi, vai nav tiesa? Kaut gan kā ārstei jums to vajadzētu saprast. Sāpes ir tik reālas, ka es neviļus paraugos lejup un, protams, ka cauri stiklam ieraugu zem sevis tukšumu un grīdas akmens plāksnes… Reizēm šķiet, ka tūliņ sāks aptrūkt elpa, un tad es par savu «pēcnāves eksistenci» gandrīz priecājos, jo tā mani vismaz izglābusi no astmas… Tā visa ir kādreiz ar ķermeņa dzīvi saistīto smadzeņu šūnu tīri refleksīva darbība …
— Šausmīgi!… — Lorāna nenovaldījās.
— Jā, šausmīgi… Savādi, dzīvam esot, man likās, ka es dzīvoju tikai garīgu dzīvi. Nodevies zinātniskajam darbam, es tik tiešām savu ķermeni neizjutu. Un tikai tagad, kad man tā vairs nav, es īsti apzinos, ko esmu zaudējis. Pašreiz vairāk nekā jebkad visas manas dzīves laikā es domāju par ziedu smaržu, aromātisku sienu meža pļaviņā, par tālām pastaigām, par jūras šalkoņu … Ožas, taustes un citas sajūtas es neesmu zaudējis, taču esmu šķirts no visas daudzveidīgo izjūtu pasaules. Siena smaržu īsti izjūt laukos, tad tā saplūst kopā ar tūkstošiem citu sajūtu: gan ar meža smaržu, gan dziestoša saulrieta daili, gan ar putnu dziesmām. Mākslīgās smaržas man nevar aizstāt dabiskās. Vai smaržai «Roze» var aizstāt ziedu? Mani tas apmierina^ tikpat daudz, cik izsalkušo — pastētes smarža; bez pašas pastētes. Zaudēdams ķermeni, e& esmu pazaudējis pasauli — visu neaptveramo,., brīnišķo pasauli, kuru es nepamanīju, pasauli*, ko var paņemt rokās, aptaustīt un tajā pašā? laikā sajust savu ķermeni, sevi pašu. Cik labprāt gan es atdotu savu šķietamo eksistenci», lai tikai varētu izjust rokās parasta akmens, svaru! Ja jūs zinātu, kādu baudu man sagādā sūkļa pieskaršanās, kad jūs rītos mazgājat man seju. Tauste — tā ir vienīgā iespēja sajust sevi reālo lietu pasaulē … Patstāvīgi es spēju vienīgi pieskarties ar mēles galiņu savu izkaltušo lūpu malai, tas ir viss.
Tovakar Lorāna atgriezās mājās izklaidīga un satraukta. Viņas vecā māte kā parasti bija uzvārījusi tēju un sagatavojusi aukstas uzkodas, taču Marija sviestmaizēm nepieskārās, aši izdzēra glāzi tējas ar citronu un piecēlās, lai ietu uz savu istabu. Viņā raudzījās mātes vērīgās acis.
— Marij, vai tu esi par kaut ko satraukta? — večiņa jautāja. — Vai darbā kādas nepatikšanas?
— Nē, nekas, māmiņ, es vienkārši esmu nogurusi, un man sāp galva. Es ātrāk iešu pie miera, un viss pāries.
Māte viņu neaizkavēja, nopūtās un, palikusi viena, iegrima domās.
Kopš Marija sāka strādāt, viņa bija ļoti pārvērtusies! Kļuvusi nervoza, sevī noslēgta. Māte un meita vienmēr bija patiesas draudzenes. Viņu starpā nebija noslēpumu. Bet tagad tāds radies. Vecā Lorāna juta, ka meita no viņas kaut ko slēpj. Uz mātes jautājumiem par darbu Marija atbildēja ļoti īsi un nenoteikti.
— Profesora Kerna mājās ir iekārtota klīnika, no medicīnas viedokļa raugoties, īpaši interesantiem slimniekiem. Es viņus kopju.
— Kas tie par slimniekiem?
— Dažādi. Ir daži ļoti smagi gadījumi … — Marija sarauca pieri un novirzīja sarunu uz citu tematu.
Viņas atbildes večiņu neapmierināja. Viņa pat sāka ievākt ziņas pa aplinkus ceļiem, taču mātei neizdevās uzzināt neko tādu, ko jau nezinātu no meitas stāstiem.
«Vai tik viņa nav iemīlējusies Kernā, un varbūt bezcerīgi, negūdama pretmīlu? . . vecīte domāja. Tomēr tuda| šo domu noraidīja: meita par savām jūtām mātei neslēptu. Un vai Marija nebija izskatīga? Kerns taču ir neprecējies. Ja vien Marija viņu mīlētu, tad Kerns, protams, nespētu palikt vienaldzīgs. Otru tādu kā Marija visā pasaulē neatradīsi. Nē, te bija kaut kas cits… Večiņa ilgi nevarēja iemigt, grozīdamās augsti uzbužinātajos pēļos no vieniem sāniem uz otriem.
Arī Marija negulēja.
Nodzēsusi gaismu, lai māte noturētu viņu par aizmigušu, Marija sēdēja uz gultas malas plati ieplestām acīm. Viņa atsauca atmiņa katru galvas teikto vārdu un centās sevi iztēloties galvas vietā — ar mēli .viegli pieskārās lūpām, aukslējām, zobiem un domāja:
«Tas ir viss, ko galva spēj darīt. Vai iekost lūpās un mēles galiņā. Vai savilkt uzacis. Pagriezt acis. Tās aizvērt un atvērt. Un vairāk nekādas kustības. Nē, vēl var mazliet saraukt pieri. Un vairāk neko …»
Marija vēra acis ciet un vaļā, vaibstīja seju. Ai, ja šinī brīdī viņu redzētu māte! Vecīte domātu, ka viņas meita sajukusi prātā.
Pēc tam Marija pēkšņi aptvēra savus plecus, ceļus, rokas, glāstīja sev krūtis, iebrauca ar pirkstiem biezajos matos un čukstēja:
— Mans dievs! Cik es esmu laimīga! Cik daudz man ir dots! Cik es esmu bagāta! Un es to nezināju, neapjautu!
Nogurums tomēr ņēma virsroku. Marijas acis neviļus aizvērās, un tad viņa ieraudzīja Dovela galvu. Tā skatījās viņā vērīgi un skumji. Galva atrāvās no sava galdiņa un lidoja pa gaisu. Marija skrēja tai pa priekšu. Kerns kā vanags metās galvai virsū. Līkumoti gaiteņi … Masīvas durvis … Marija pūlējās tās atvērt, bet durvis nekustējās, un Kerns panāca galvu, tā spiedza un šņāca jau pie pašas auss … Marija juta, ka viņai trūkst elpas. Krūtīs dauzījās sirds, tās paātrinātie pukstieni atbalsojās visā ķermenī. Pār muguru pārskrēja aukstas tirpas … Viņa atver arvien jaunas~lin jaunas durvis … Ai, kādas šausmas!…
— Marij! Marij! Kas tev kaiš! Atmosties taču, Marij! Tu vaidi…
Ta.s vairs nebija sapnis. Pie pagalvja stāv māte un norūpējusies glāsta viņas matus.
— Nekas, māmiņ. Es vienkārši redzēju nejēdzīgu sapni.
— Mans bērns, tu pārāk bieži sāc redzēt nejēdzīgus sapņus …
Večiņa nopūzdamās aiziet, bet Marija vēl labu laiku guļ atvērtām acīm un strauji pukstošu sirdi.
— Nervi gan man vairs nekur neder, — viņa klusi čukst un šoreiz iegrimst ciešā miegā.
nAve vai slepkavība?
Reiz, pirms gulētiešanas pārlūkodama medicīnas žurnālus, Lorāna izlasīja profesora Kerna rakstu par jauniem atklājumiem zinātnē. Rakstā Kerns atsaucās uz citu šīs nozares zinātnieku darbiem. Visi citāti bija ņemti no zinātniskajiem žurnāliem un grāmatām un precīzi atbilda tiem, kurus Lorāna pēc galvas norādījuma bija atzīmējusi no rītiem nodarbību laikā.
Nākamajā dienā, ftkko radās iespēja parunāt ar galvu, Lorāna vaicāja:
— Ko profesors Kerns dara laboratorijā manas prombūtnes laikā?
Brīdi šaubījusies, galva atbildēja:
— Mēs ar viņu turpinām pētījumus.
— Tas nozīmē, ka visus šos pasvītrojumus jūs izdarāt viņa labā? Bet vai jums ir zināms, ka jūsu pētījumus viņš publicē ar savu vārdu?
— Jā, es nojautu.
— Tas ir nejēdzīgi! Ķā jūs to pieļaujat?
— Ko es varu darīt?
— Ja jūs nevarat, tad es varu! — dusmīgi iesaucās Lorāna.
— Klusāk … Tas ir veltīgi… Manā situācijā būtu smieklīgi izvirzīt pretenzijas par autora tiesībā m. Nauda? Kam man ta vajadzīga? Slava? Ko man var dot slava? … Turklāt … ja viss nāks gaismā, darbs netiks pabeigts. Bet'es pats esmu ieinteresēts, lai darbs tiktu novests galā. Man jāatzīstas, ka gribu redzēt sava darba rezultātus.
Lorāna iegrima pārdomās.
— Jā, tāds cilvēks kā Kerns ir spējīgs uz visu, — viņa klusi noteica. — Kad es sāku pie profesora Kerna strādāt, viņš man sacīja, ka jus esot miris no nedziedināmas slimības un savu ķermeni pats esot novēlējis zinātniskiem eksperimentiem. Vai tas ir tiesa?
— Man par to grūti runāt. Es varu maldīties. Tā ir patiesība, bet var būt… ka ne viss ir patiesība. Mēs kopīgi risinājām problēmu, kā atdzīvināt atsevišķus tikko miruša cilvēka orgānus. Kerns bija mans asistents. Tajā laika par savu pētījumu galamērķi es izvirzīju no cilvēka ķermeņa atdalītas galvas atdzīvināšanu. Es biju pabeidzis sagatavošanas darbus. Mēs jau atdzīvinājām dzīvnieku galvas, taču nolēmām par mūsu sasniegumiem neko neizpaust, līdz izdosies atdzīvināt un nodemonstrēt cilvēka galvu. Pirms šī pēdējā eksperimenta, par kura sekmīgu iznākumu man nebija šaubu, es nodevu Kernam visa manis veiktā pētījuma manuskriptu, lai to sagatavotu iespiešanai. Vienlaicīgi mēs pētījām vēl citu zinātnisku problēmu, un arī tās atrisinājums bija tuvu. Tad man uznāca drausmīga astmas lēkme — tā bija viena no slimībām, kuru es kā zinātnieks centos uzveikt. Mēs jau sen cīnījāmies viens ar otru. Visu vajadzēja izšķirt laikam: kurš no mums pirmais uzvarēs? Es zināju, ka uzvaru varēja iegūt viņa, un es tiešām novēlēju savu ķermeni anatomiskiem pētījumiem, lai gan negaidīju, ka tiks atdzīvināta tieši mana galva. Nu, tā… šis pēdējās lēkmes laikā Kerns bija man līdzās un sniedza medicīnisko palīdzību. Viņš man iešļircināja adrenalīnu. Varbūt… deva bija pārāk liela, bet var arī būt, ka astma darīja savu.
— Bet pēc'tam?
— Asfiksija (nosmakšana), īsa agonija — un nāve, kas man nozīmēja tikai samaņas zaudēšanu … Pēc tam es pārdzīvoju diezgan dīvainas pārejas pakāpes… Ļoti lēnām atgriezās apziņa. Man likās, ka atguvu samaņu no asām sāpēm kakla apvidū. Sāpes pamazām pierima. Tajā brīdī es nesapratu, ko tas nozīmē. Kad mēs ar Kernu eksperimentējām, atdzīvinādami no suņa ķermeņa atdalītu galvu, mēs pievērsām uzmanību apstāklim, ka suņi pēc atdzīvināšanas izjūt ārkārtīgi skaudras sāpes. Suņa galva traukā mētājās tik sparīgi, ka dažreiz izrāva no asinsvadiem caurulītes, pa kurām pieplūda barojošais šķīdums. Tad es ierosināju griezuma vietu anestezēt. Lai tā neapkalstu un tajā neiekļūtu baktērijas, galvas kaklu iegremdēju īpašā Ringena—Loka—Dovela šķīdumā. Šis šķīdums satur gan barojošas, gan antiseptiskas, gan anestezējošas vielas. Tādā šķīdumā tika iemērkta arī mana kakla griezuma vieta. Neveicot šos piesardzības pasākumus, drīz pēc atmodināšanas es varēju nomirt pa otram lāgam, tāpat kā gāja bojā suņu galvas mūsu sākotnējos eksperimentos. Taču, kā jau teicu, tajā momentā es par to gan nedomāju. Es visu jutu tik neskaidri, it kā kāds mani būtu uzmodinājis pēc pamatīgas iedzeršanas, kad alkohola iespaids vēl nav pārgājis. Manās smadzenēs tomēr pazibēja līksma doma, ka es neesmu miris, ja jau esmu atguvis kaut vai neskaidru apziņu. Gulēdams vēl aizvērtām acīm, es domāju par to, cik savāda bija pēdējā lēkme. Parasti astmas lēkmes man pārgāja pēkšņi. Citreiz aizdusa aprima pamazām. Taču es vēl nekad nebiju pēc lēkmes zaudējis samaņu. Tas bija kaut kas jauns. Tāpat jauna bija aso sāpju izjūta kakla apvidū. Un vēl viena dīvainība: man likās, ka es nemaz neelpotu un tāpēc nejustu aizdusu. Es mēģināju dziļi ievilkt elpu, bet nespēju. Vēl vairāk, es nejutu vairs savas krūtis. Es nevarēju izplest krūšu kurvi, kaut gan, kā man šķita, es sevišķi stipri savilku krūšu muskuļus. «Kaut kas dīvains,» es domāju, «laikam es sapņoju…» Ar pūlēm man izdevās atvērt acis. Tumsa. Ausīs neskaidrs troksnis. Es atkal aizvēru acis… Jūs zināt, ka, cilvēkam mirstot, viņa maņu orgāni nebeidz savu darbību vienlaicīgi. Vispirms cilvēks zaudē garšas sajūtu, pēc tam izdziest redze, tad dzirde. Acīmredzot maņu orgāni atsāka darbību atgriezeniskā secībā. Pēc kāda brīža es atkal pavēru plakstus un ieraudzīju blāvu gaismu. It kā es būtu ieniris dziļi dzelmē. Pēc tam zaļganā migla sāka izklīst un es neskaidri savā priekšā saskatīju Kerna seju un tajā pašā laikā jau diezgan noteikti izdzirdu viņa balsi: «Vai atguvāties? Es ļoti priecājos, ka atkal varu jūs skatīt dzīvu.» Sakoncentrējis visu gribas spēku, piespiedu savu apziņu ātrāk noskaidroties. Palūkojos, lejup un ierajj- dzīju tieši zem zoda galdu — toreiz šī galdiņa vēl nebija, tā vietā atradās parasts, tāds kā virtuves galds, ko Kerns uz ātru roku bija pielāgojis eksperimenta vajadzībām. Es gribēju palūkoties atpakaļ, taču nevarēju pagriezt galvu. Līdzās šim galdam stāvēja otrs — sekciju galds, kas bija mazliet augstāks. Uz tā gulēja kāds līķis bez galvas. Es paraudzījos uz līķi, un, kaut arī tam nebija galvas un krūšu kurvis bija uzšķērsts, man tas likās dīvaini pazīstams. Turpat blakus stikla kastē pulsēja kāda cilvēka sirds… Nesapratnē palūkojos Kernā. Es, vēl nespēju aptvert, kāpēc mana galva atrodas uz galda un kāpēc es neredzu savu augumu. Gribēju pastiept roku, taču nejutu viņu. «Kas noticis?» es grasījos prasīt Kernam, taču bez skaņas tikai kustināju lūpas. Kerns raudzījās manī un smaidīja. «Vai jūs to nepazīstat?» viņš man vaicāja, pamādams sekciju galda virzienā. «Tas ir jūsu ķermenis. Tagad jūs uz visiem laikiem esat ticis vaļā no astmas.» Viņš vēl bija spējīgs jokot! … Tad es beidzot sapratu visu. Atzīstos, ka pirmajā mirklī man gribējās kliegt, tikt prom no galdiņa un nogalināt sevi un Kernu … Nē, ne gluži tā. Ar prātu aptvēru, ka man vajag dusmoties, kliegt, sašust, un tajā pašā laikā es biju pārsteigts par ledaino mieru, kas mani stindzināja. Es droši vien arī biju sašutis, taču raudzījos uz sevi un pasauli it kā no malas. Mana psihe bija pārvērtusies»
Es tikai sadrūmu un… klusēju. Vai tad es varēju uztraukties tāpat kā agrāk, ja tagad mana sirds pulsēja stikla traukā, bet par jauno sirdi kalpoja motors?
Lorāna šausmās lūkojās uz galvu.
— Un pēc visa tā … pēc tā jūs turpināt kopā ar viņu strādāt. Nebijis Kerna, jūs uzveiktu astmu un tagad justos vesels… Viņš ir zaglis un slepkava, un jūs palīdzat viņam iet pretī slavas augstumiem. Jūs viņa labā strādājat. Kerns kā parazīts ekspluatē jūsu smadzeņu darbību, jūsu galvu viņš pārvērtis par radošu domu akumulatoru un pelna ar to naudu un slavu. Un jūs! … Ko viņš dod jums? Kāda ir jūsu dzīve? … Jums ir laupīts viss. Jūs esat nožēlojams kroplis, kurā jums pašam par nelaimi vēl mājo alkas. Kerns jums nolaupījis visu pasauli. Atvainojiet, bet es jūs nesaprotu. Vai tiešām jūs padevīgi un bez ierunām strādājat viņa labā?
Galva skumji pasmaidīja.
— Galvas protests? Tas būtu efektīgi. Ko gan es varētu izdarīt? Man taču ir atņemta pat cilvēka pēdējā iespēja — izdarīt pašnāvību.
— Jūs varējāt atteikties ar viņu strādāt!
— Ja vēlaties, arī tāda stadija bija. Taču es neprotestēju tādēļ, ka Kerns izmanto manu smadzeņu darbu. Galu galā, kāda gan nozīme ir autora vārdam? Svarīgi ir tas, lai ideja ietu tautās un padarītu savu darāmo. Es protestēju vienīgi tādēļ, ka man bija grūti pierast pie mana jaunā eksistences veida. Es labāk būtu izvēlējies nāvi… Izstāstīšu kādu notikumu, kas ar mani tajā laikā atgadījās. Es laboratorijā reiz biju viens. Pēkšņi pa logu ielidoja liela, melna vabole. No kurienes tā varēja rasties milzīgās pilsētas centrā? Nezinu. Varbūt to bija atvedusi automašīna, kas atgriezās no izbraukuma ārpus pilsētas. Vabole pariņķoja virs manis un nolaidās man līdzās uz galdiņa stikla plāksnes. Es savilku acis un vēroju pretīgo kukaini, nespēdams viņu aizdzīt. Vaboles kājiņas slīdēja pa stiklu, un, loceklīšus skrapšķinādama, viņa lēni tuvojās manai galvai. Nezinu, vai jūs mani sapratīsit… Es vienmēr esmu izjutis sevišķu riebumu, pretīguma sajūtu pret šādiem kukaiņiem. Es nekad nevarēju sevi piespiest pieskarties tiem pat ar pirkstu. Un tagad es biju bezspēcīgs pret šo nieka pretinieku. Bet mana galva tam bija tikai tramplīns, no kura var ērtāk pacelties gaisā. Kukainis, čaukstinā- dams kājas, joprojām lēni tuvojās. Ar zināmu piepūli tam izdevās ieķerties manas bārdas pavedienos. Bārdā sapinies, kukainis ilgi spārdījās, taču neatlaidīgi rāpās aizvien augstāk. Tā viņš pārrāpoja pāri manām sakniebtajām lūpām, uzrāpās pa deguna kreiso pusi, pārlīda pāri pievērtai kreisajai acij, līdz beidzot, sasniedzis pieri, nokrita uz stikla plāksnes, bet no turienes — uz grīdas. Nieka gadījums. Taču uz mani tas atstāja satricinošu iespaidu … Kad atnāca profesors Kerns, es kategoriski atteicos turpināt kopā ar viņu zinātnisko darbu. Es zināju, ka viņš neuzdrošināsies manu galvu publiski demonstrēt. Tāpat arī viņš neturēs galvu, no kuras nav nekāda labuma, bet kas var būt pierādījums pret viņu pašu. Tādēļ viņš mani nogalinās. Tāds bija mans aprēķins. Starp mums izraisījās cīņa. Kerns ķērās pie diezgan nežēlīgiem līdzekļiem. Reiz vēlu vakarā viņš ienāca ar kādu elektrisku aparātu rokās, pielika pie maniem deniņiem elektrodus un, neieslēdzis vēl strāvu, sāka runāt. Viņš stāvēja, rokas uz krūtīm sakrustojis, un runāja ļoti laipnā, maigā tonī, kā īsts inkvizitors. «Dārgais kolēģi,» viņš iesāka. «Mēs te esam vieni, aci pret aci, aiz biezam mūra sienām. Starp citu, ja arī tās būtu plānākas, stāvoklis nemainītos, jo jūs neesat spējīgs kliegt. Jūs esat pilnīgi manā varā. Es varu jums sagādāt visdrausmīgākās mocības un palikšu nesodīts. Bet kāpēc mocības? Mēs abi esam zinātnieki un varam viens otru saprast. Es zinu, ka jums dzīvot nav viegli, bet es neesmu vainīgs. Jūs man esat vajadzīgs, un es nevaru jūs atbrīvot no mokošās dzīves, bet pats jūs tagad nespējat aizbēgt no manis pat uz nebūtību. Vai tad labāk mums lietu neizbeigt miera ceļā? Jūs turpināsit mūsu eksperimentu …» Es noliedzoši savilku uzacis, un manas lūpas bez skaņas nočukstēja: «Nē!» — «Jūs mani ļoti apbēdināt. Vai nevēlaties papirosu? Es zinu, ka jūs nevarat izjust pilnīgu baudu, jo jums nav plaušu, caur kurām nikotīns varētu iesūkties asinīs, tomēr pazīstamas sajūtas…» Viņš izņēma no etvijas divus papirosus, vienu aizsmēķēja pats, bet otru iebāza man mutē. Ar kādu baudu es izspļāvu šo papirosu! «Nu labi, kolēģi,» viņš sacīja tajā pašā laipnajā, nosvērtajā balsī, «jūs piespiežat mani rīkoties…» Un* viņš ieslēdza strāvu. Šķita, ka caur manām smadzenēm izurbtos nokaitēts svārpsts … «Kā jūs jūtaties?» viņš gādīgi man vaicāja, tieši kā ārsts pacientam. «Galva sāp? Varbūt gribat to izārstēt? Jums vajag tikai…» — «Nē!» atbildēja manas lūpas. — «2ēl, ļoti žēl. Nāksies strāvu mazliet pastiprināt. Jūs mani ļoti apbēdināt.» Šoreiz strāva bija tik spēcīga, ka man šķita, it kā galva uzliesmotu. Sāpes bija neizturamas. Es griezu zobus. Mana apziņa sāka aptumšoties. Kā es vēlējos zaudēt samaņu! Taču .diemžēl nezaudēju. Es'tikai aizvēru acis un sakniebu lūpas. Kerns smēķēja, pūta man sejā dūmus un turpināja cepināt uz lēnas uguns manu galvu. Viņš mani vairs necentās pierunāt. Kad atvēru acis, es ieraudzīju, ka mana nelokāmība viņu ir satracinājusi. «Velns parāvis! Ja jūsu smadzenes man nebūtu tik vajadzīgas, es tās saceptu un šodien pat ar tām pabarotu savu pinčeru. Fu, stūrgalvis!» Viņš bez ceremonijām norāva no manas galvas visus vadus un aizgāja. Taču priecāties bija par agru. Drīz viņš atgriezās un piemaisīja šķīdumam, kas baroja galvu, uzbudinošas vielas, kuras izraisīja manī stipras, mokošas sāpes. Kad es negribot saviebos, viņš man jautāja: «Tātad kā jūs, kolēģi, izlēmāt? Joprojām nē?» Es paliku nelokāms. Viņš, apveltījis mani ar tūkstošiem lāstu, aizgāja, vēl negantāk saniknots. Es triumfēju. Vairākas dienas Kerns laboratorijā neparādījās, un es dienu no dienas gaidīju pestītāju nāvi. Piektajā dienā viņš ienāca, jautri svilpodams kādu dziesmiņu, it kā nekas nebūtu bijis. Nelikdamies par mani ne zinis, viņš turpināja darbu. Divas vai trīs dienas es to vēroju, neņemdams nekādu līdzdalību. Tomēr darbs nevarēja mani neinteresēt. Un, kad viņš eksperimentu gaitā pielaida dažas kļūdas, kas varēja pazudināt visus mūsu pūliņu rezultātus, es neizturēju un pamāju Kernam. «Sen jau tā vajadzēja!» ar apmierinātu smaidiņu viņš noteica un atgrieza gaisa krānu, lai es varētu runāt. Es izskaidroju viņam kļūdas būtību un kopš tā laika turpinu vadīt eksperimentus … Viņš bija.pieveicis mani ar viltu.
LIELPILSĒTAS UPURI
Kopš Lorāna bija uzzinājusi galvas noslēpumu, viņa Kernu ienīda. Dienu no dienas šīs jūtas auga augumā. Ar tām viņa iemiga un atmodās. Viņa Kernu redzēja kā drausmīgu murgu pa sapņiem. No naida viņa kļuva taisni slima. Pēdējā laikā, tikdamās ar Kernu, Marija tik tikko valdījās, lai nepateiktu viņam tieši acīs: «Slepkava!»
Viņas attiecības ar Kernu bija saspīlētas un vēsas.
— Kerns ir drausmīgs noziedznieks! — palikusi vienatnē ar galvu, Marija iesaucās. — Es par viņu ziņošu … par viņa noziegumiem es kliegšu, es nerimšos, iekams nebūšu atmaskojusi šo zagto slavu, iekams neatklāšu visas viņa ļaundarības. Es sevi nežēlošu.
— Klusāk! … Nomierinieties, — Dovels centās viņu pierunāt. — Es jau jums teicu, ka manī nav atriebības jūtu. Bet, ja jūsu ētiskie principi ir aizskarti un alkstat atmaksas, es jūs neatrunāšu… tikai nesteidzieties. Es lūdzu jūs pagaidīt, līdz beigsies mūsu eksperimenti. Jo Kerns pašreiz man vajadzīgs tāpat kā es viņam. Bez manis viņš nevar pabeigt pētījumu, bet tāpat arī es bez viņa ne. Un tas ir viss, kas man vēl atlicis. Neko vairāk man nebūs lemts radīt, bet iesāktie darbi jāpabeidz.
Kabinetā atskanēja soļi
Lorāna ātri aizgrieza krānu un, vēl joprojām būdama sašutusi, atsēdās ar grāmatu rokās. Dovela galva, kā snaudā iegrimusi, pievēra plakstus.
Ienāca profesors Kerns.
Viņš aizdomīgi paraudzījās Lorānā.
— Kas noticis? Vai jūs kaut kas nomāc? Vai viss ir kārtībā?
— Nē … nekas … viss ir kārtībā … nepatikšanas ģimenē…
— Dodiet jūsu pulsu …
Lorāna negribīgi pastiepa roku.
— Pulss paātrināts… Nervi niķojas… Nervoziem cilvēkiem šis darbs tiešām ir grūts.
Taču es esmu ar jums apmierināts. Es divkārt palielināšu jūsu algu.
— Es jums pateicos, man nevajag.
— «Man nevajag.» Kam gan nevajag naudas? Jums taču ir ģimene.
Lorāna neko neatbildēja.
— Lieta tāda, ka mums jāveic daži sagatavošanās darbi. Profesora Dovela galvu mēs novietosim istabā aiz laboratorijas. Pagaidām, kolēģi, pagaidām … Vai jūs neguļat? — viņš jautāja galvai. — Bet te rit atvedīs divus svaigus līķus, un no tiem mēs iztaisīsim pāris labi runājošas galvas un nodemonstrēsim tās zinātnieku aprindām. Laiks darīt zināmu mūsu atklājumu.
Kerns atkal pētoši paskatījās uz Lorānu.
Lai pirms laika visā pilnībā neatklātu savu naidu, Lorāna piespieda sevi izlikties vienaldzīgai un pasteidzās uzdot jautājumu, kas pirmais iešāvās viņai prātā.
— Kas tie būs par līķiem, ko atvedīs?
— Es nezinu, un neviens to nezina. Tāpēc, ka pagaidām tie vēl nav līķi, bet dzīvi, veselīgi cilvēki. Veselīgāki par mums abiem. To es varu teikt pilnīgi droši. Man ir nepieciešamas pilnīgi veselu cilvēku galvas. Taču rīt viņus gaida nāve. Bet ne vēlāk kā stundu pēc nāves viņi būs šeit, uz sekciju galda. Es par to parūpēšos.
Lorāna, kas no profesora Kerna bija gatava sagaidīt visu, pavērās viņā tik izbiedētu skatienu, ka Kerns uz mirkli apjuka, bet pēc tam skaļi iesmējās.
— Nekas nav vienkāršāk. Es pasūtīju morgā divus svaigus līķus. Lieta, redziet, tāda, ka pilsēta, šis mūsdienu elks, ik dienas prasa cilvēku upurus. Kā negrozāmi ir dabas likumi, tā katru dienu pilsētā transporta kustības katastrofās iet bojā vairāki cilvēki, neskaitot nemaz nelaimes gadījumus rūpnīcās, fabrikās un būvvietās. Šie nāvei nolemtie dzīvespriecīgie, spēkpilnie, veselīgie cilvēki šodien mierīgi aizmigs, nezinādami, kas viņus sagaida rīt. Rīt no rīta viņi piecelsies un, jautri dungodami, apģērbsies, lai dotos, kā viņi paši domā, uz darbu, bet īstenībā — lai dotos pretī savai neizbēgamai nāvei. Tajā pašā laikā citā pilsētas malā, tikpat bezrūpīgi dungodams, ģērbsies viņu bende: šoferis vai vagona vadītājs. Pēc tam upuris izies no savas istabas, bet bende pilsētas otrā malā izbrauks no savas garāžas vai tramvaju parka. Pārvarot ielu kustības straumi, viņi neatlaidīgi viens otram tuvosies, nepazīdami viens otru, līdz viņu ceju liktenīgajam krustošanās punktam. Tad uz īsu acumirkli kāds no viņiem aizsapņosies, — un gatavs. Statistiskajos rādītājos, kas reģistrē ielu satiksmes nelaimes gadījumus, nāks klāt viens kāsītis. Tūkstošiem nejaušību novedīs viņus pie šī fatālā sadursmes punkta. Un tomēr neizbēgami tas viss notiks tikpat precīzi, kā pulksteņa mehānisms uz mirkli sabīda kopā vienā plaknē divus rādītājus, kas virzās uz priekšu ar dažādiem ātrumiem.
Nekad vēl profesors Kerns nebija bijis ar
Lorānu tik runīgs. Kas viņā izraisījis šo pēkšņo dāsnumu? «Es divkārt palielināšu jūsu algu …»
«Viņš grib man pielabināties, uzpirkt mani,» domāja Lorāna. «Viņam, kā liekas, ir aizdomas, ka es daudz ko nojaušu vai pat zinu. Taču uzpirkt mani viņam neizdosies.»
LABORATORIJAS JAUNIE IEMĪTNIEKI
No rīta profesora Kerna laboratorijā uz sekciju galda tiešām atradās divi svaigi līķi.
Divas jaunās galvas, kas bija nolemtas publiskai demonstrēšanai, nedrīkstēja zināt par profesora Dovela galvas eksistenci. Tāpēc piesardzības labad Kerns to bija pārvietojis uz blakus telpu.
Viens no atvestajiem bija transporta kustības straumē bojā gājuša trīsdesmit gadus veca strādnieka līķis. Viņa varenais ķermenis bija sadragāts. Puspievērtajās stiklainajās acīs sastingušas izbailes.
Profesors Kerns, Lorāna un Džons baltos virsvalkos darbojās gar līķiem.
— Bija vēl daži līķi, — stāstīja profesors Kerns. — Kāds strādnieks bija nokritis no stalažām. Es to izbrāķēju. Viņam no satricinājuma varēja būt bojātas smadzenes. Izbrāķēju arī pāris pašnāvniekus, kas noin- dējušies. Šis puisis bija piemērots. Un vēl šī… nakts skaistule,
Viņš ar galvas mājienu norādīja uz sievietes līķi ar skaistu, bet pavītušu seju. Uz sejas bija saglabājušās sārtā smiņķa un grima zīmuļa pēdas. Seja bija mierīga. Tikai uz augšu savilktās uzacis un puspavērtā mute pauda bērnišķu izbrīnu.
— Dziedātāja no bāra. Piedzērušu apašu strīda laikā viņu nogalinājusi nomaldījusies lode. Taisni sirdī — jūs redzat? Gribēdams tā netrāpīsi.
Profesors Kerns strādāja veikli un noteikti. Galvas tika atdalītas no ķermeņiem, līķi aiznesti.
Vēl dažas minūtes — un galvas jau bija novietotas uz augstiem galdiņiem. Rīklē, vēnās un miega artērijā tika ievadītas caurulītes.
Kerns bija patīkami uzbudinātā jutoņā. Tuvojās viņa triumfa brīdis. Par veiksmi viņš nešaubījās.
Uz profesora Kerna paredzēto lekciju un demonstrējumiem zinātniskajā biedrībā bija uzaicināti zinātnes korifeji. Veiklas rokas vadīta, prese jau iepriekš publicēja rakstus, kuros cildināja profesora Kerna zinātnieka ģēniju. Žurnāli ievietoja viņa portretus. Kerna 'lekciju, kuras laikā viņš demonstrēs savu apbrīnojamo eksperimentu rezultātu — atdzīvinātas mirušu cilvēku galvas —, uzskatīja par nacionālās zinātnes triumfu.
Līksmi svilpodams, profesors Kerns nomazgāja rokas, aizpīpēja cigāru un pašapmierināti noraudzījās uz galvām.
— He, he! Uz šķīvja nonākusi ne tikai Jāņa Kristītāja, bet arī pašas Salomes galva. Tikšanās nebūs slikta. Atliek tikai atgriezt krānu, un … mirušie atdzīvosies. Nu ko, jaunkundz? Atdzīviniet! Atgrieziet visus trīs krānus. Šajā lielajā cilindrā atrodas saspiests gaiss, nevis inde, he-he …
Lorānai jau sen tas nebija jaunums. Taču viņa ar gandrīz neapzinātu viltību neko neizrādīja.
Kerns sadrūma un pēkšņi kļuva nopietns. Piegājis Lorānai cieši klāt, viņš, noskaldīdams katru vārdu, sacīja:
— Taču es lūdzu jūs profesoram Dovelam gaisa krānu neatgriezt. Viņam ir… bojātas balss saites un …
Uztvēris Lorānas neuzticīgo skatienu, viņš dusmīgi piemetināja:
— Lai kā arī tas būtu … es jums aizliedzu. Ja jūs negribat iedzīvoties lielās nepatikšanās, esiet paklausīga!
Kerns kļuva atkal jautrāks, viņš gari stiepti nodziedāja «Pajaci» motīvu:
— Mēs tagad sākam.
Lorāna atgrieza krānu.
Vispirms dzīvības zīmes izrādīja strādnieka galva. Tikko jaušami nodrebēja plaksti. Redzokļi noskaidrojās.
— Cirkulācija ir. Viss noris labi…
Pēkšņi galvas skatiens mainīja virzienu
un pavērsās pret logu. Lēnām atgriezās apziņa.
— Dzīvo! — Kerns jautri iesaucās. — Pastipriniet gaisa pieplūdi!
Lorāna atgrieza krānu vairāk.
Gaiss kaklā iesvilpās.
— Kas tas? … Kur es atrodos? … — galva neskaidri izdvesa.
— Slimnīcā, mans draugs, — teica Kerns.
— Slimnīcā? … — galva paskatījās apkārt, pavērās lejup un ieraudzīja zem sevis tukšumu.
— Bet kur tad ir manas kājas? Kur manas rokas? Kur ir mans ķermenis?
— Tā vairs nav, balodīt. Tas ir sašķaidīts drumstalās. Neskarta palika vienīgi galva, rumpi nācās nogriezt.
— Kā tā — nogriezt? Nu nē, es neesmu ar mieru. Kas tad tā par operāciju? Kam es tāds derēšu? Ar galvu vien nenopelnīsi ne kumosa maizes. Man ir vajadzīgas rokas. Bez rokām un bez kājām mani neviens darbā nepieņems … Iziesi no slimnīcas … Tfu! … Nav jau uz kā iziet. Ko nu lai iesāk? Est un dzert vajag. Jūsu slimnīcas es pazīstu. Drusku paturēsit, pēc tam patrenksit: sak, izārstējām. Nē, es neesmu ar mieru, — viņš atkārtoja.
Viņa izloksne, platā, iedegusī, ar vasaras raibumiem klātā seja, matu sasukājums, zilo acu naivais skatiens — viss liecināja, ka viņš ir laucinieks.
Trūkums bija atrāvis viņu no dzimtajiem laukiem, pilsēta saplosīja viņa jauno, veselīgo augumu.
— Varbūt vismaz kaut kādu pabalstu iedos? … Bet kur ir tas? … — pēkšņi viņš atcerējās, un acis plati iepletās.
— Kas?
— Nu tas … kas mani sabrauca … Te tramvajs, tur cits tramvajs, te automobilis, bet viņš taisni man virsū …
— Neuztraucieties. Viņš dabūs, ko pelnījis. Smagās automašīnas numurs ir pierakstīts: četri tūkstoši septiņi simti vienpadsmit, ja tas jūs interesē. Kā jūs sauc? — jautāja profesors Kerns.
— Mani? Sauca par Tomā. Tomā Bušs, tā mani sauca.
— Nu tad klausieties, Tomā … Jums nekā netrūks, un jūs necietīsit ne salu, ne badu, ne slāpes. Jūs neizmetīs uz ielas, nebaidieties.
— Vai tacl mani par velti ēdinās jeb vai par naudu gadatirgū rādīs?
— Rādīt rādīsim, taču ne gadatirgos. Zinātniekiem parādīsim. Bet tagad atpūtieties. — Paskatījies uz sievietes galvu, Kerns norūpējies piebilda: — Salome liek ilgi gaidīt uz sevi.
—Ko, vai arī tā galva ir bez ķermeņa? — Tomā galva jautāja.
— Kā redzat, lai jums nebūtu garlaicīgi, mēs papūlējāmies uzaicināt kompānijā jaunkundzi … Lorāna, aizgrieziet gaisa krānu, lai viņš ar savu pļāpāšanu netraucē.
Kerns izņēma no sievietes galvas nāss termometru. ,
— Temperatūra ir augstāka nekā līķim, taču joprojām zema. Atdzīvošanās noris lēni…
Laiks gāja. Sievietes galva neatdzīvojās. Profesors Kerns sāka uztraukties. Viņš staigāja pa laboratoriju, brīdi pa brīdim palūkojās pulkstenī, un katrs viņa uz grīdas akmens plāksnēm spertais solis skaļi atbalsojās lielajā telpā.
Tomā galva neizpratnē skatījās viņā un bez skaņas kustināja lūpas.
Beidzot Kerns piegāja pie sievietes galvas un uzmanīgi aplūkoja kaučuka caurulīšu stikla uzgaļus, kas bija ievadīti miega artērijā.
— Vaina būs šeit. Šī caurulīte artērija ieiet pārāk brīvi un tāpēc cirkulācija ir lēna. Pasniedziet platāku caurulīti!
Kerns apmainīja caurulīti, un pēc dažām minūtēm galva atdzīvojās.
Brikes — tā sauca sievieti — galva uz savu atdzīvināšanu reaģēja vētraināk. Pilnīgi atguvusi samaņu un spēju runāt, viņa sāka aizsmakušā balsī kliegt un lūgt, lai viņu labāk nogalinot nekā liekot dzīvot tādai kroplei.
— Ai, ai, ai! … Mans' ķermenis … mans nabaga ķermenis! … Ko jūs esat izdarījušļ ar mani? Glābiet mani vai arī nogaliniet! Es nevaru dzīvot bez ķermeņa!… Ļaujiet man uz to kaut vai paskatīties … nē, nē — nevajag. Tas ir bez galvas… Kādas šausmas! … Kādas šausmas!…
Mazliet nomierinājusies, viņa teica:
— jūs sakāt, ka esat mani atdzīvinājis. Ēs esmu neizglītota, taču zinu, ka galva nevar dzīvot bez ķermeņa. Kas tas ir — brīnums vai burvestība?
— Ne viens, ne otrs. Tas ir zinātnes sasniegums.
— Ja jūsu zinātne spēj darīt tādus brīnumus, tad tai jāvar vēl vairāk. Pielieciet man jaunu ķermeni! Stulbenis Zoržs ietrieca manī lodi … Taču ne mazums meiteņu ielaiž sev lodi pierē. Atgrieziet kādai ķermeni un savienojiet ar manu galvu. Tikai vispirms ķermeni parādiet man. Bet tā es nevaru … Sieviete bez ķermeņa.. . Tas ir sliktāk nekā vīrietis bez galvas, —■; un, vērsdamās pie Lorānas, viņa lūdza:
— Esiet tik laipna, iedodiet ma4i spoguli.
Skatīdamās spogulī, Brike ilgi un pamatīgi
sevi pētīja.
— Šausmas!… Vai es varu jūs lūgt sakārtot man matus? Es nevaru pati sev uztaisīt frizūru.
— Jums, Lorāna, nā'ks klāt jauns darbs, — Kerns iesmējās. — Attiecīgi tiks paaugstināta arī jūsu alga. Man laiks doties prom.
Viņš paskatījās pulkstenī un, pienācis Lorānai klāt, čukstēja:
— Viņu klātbūtnē, — viņš ar skatienu norādīja uz galvām, — ne vārda par profesora Dovela galvu! …
Kad Kerns izgāja no laboratorijas, Lorāna devās apciemot profesora galvu.
Dovela acis skumji raudzījās viņai pretī. Lupās bija sāpīgs smaids.
— Manu nabaga nelaimīgo profesor! — čukstēja Lorāna. — Bet drīz jūs tiksit atriebts!
Galva savilka uzacis. Lorāna atgrieza gaisa krānu.
— Labāk pastāstiet, kā norisēja eksperiments, — tikko jaušami smaidīdama, galva teica.
GALVAS UZJAUTRINĀS
Tomā un Brikes galvām bija vēl daudz grūtāk pierast pie jaunā eksistences veida nekā Dovela galvai. Dovela smadzenes tagad nodarbināja tās pašas zinātniskās problēmas, kas viņu interesēja senāk. Tomā un Brike bija vienkārši cilvēki, un bez ķermeņa viņu dzīvei trūka jēgas. Pilnīgi saprotams, ka drīz viņiem kļuva garlaicīgi.
— Vai tad tā ir dzīve? — sūdzējās Tomā. — Nīksti kā celms. Visas sienas līdz pat pēdējai šķirbiņai esi izpētījis . ..
«Zinātnes gūstekņu» — kā Kerns viņus jokodams dēvēja — nomāktais garastāvoklis profesoru darīja nemierīgu. No garlaicības galvas varēja sākt nīkuļot, pirms vēl pienāks viņu demonstrēšanas diena.
Profesors Kerns visādi centās tās izklaidēt. Viņš sagādāja kinoaparātu, un Lorāna ar Džonu vakaros rīkoja kinoseansus. Par ekrānu kalpoja laboratorijas baltā siena.
Tomā galvai īpaši patika komiskās filmas ar Carlija Caplina un Montija Benksa piedalīšanos. Raugoties viņu dēkās, Tomā uz laiku aizmirsa par savu nevarību. No viņa kakla izlauzās pat kaut kas līdzīgs smiekliem, bet acis pierietēja asarām.
Tad Benkss beidza lēkāt, un uz istabas baltās sienas parādījās fermas attēls. Maza meitenīte baro cāļus. Klukstoša vista gādīgi cienā savus mazulīšus. Uz kūts fona jauna, veselīga sieviete slauc govi, ar elkoni atgaiņādama telēnu, kas grūž purnu pie tesmeņa.
Jautri mādams ar asti, aizskrien pinkains suns, aiz viņa parādās zemnieks. Viņš ved aiz iemauktiem zirgu.
Tomā pēkšņi nosēcās neparasti augstā, nedabiskā balsī un iekliedzās:
— Nevajag! Nevajag…
Džons, darbodamies gar aparātu, uzreiz nesaprata, kas par lietu.
— Pārtrauciet demonstrēšanu! — iesaucās Lorāna un pasteidzās iedegt gaismu. Izbalējušie attēli kādu brīdi vēl mijās, līdz beidzot izgaisa. Džons izslēdza projekcijas aparātu.
Lorāna paskatījās uz Tomā. Viņa acīs mirdzēja asaras, bet tās vairs nebija smieklu asaras. Platā seja bija savilkusies apvainota bērna grimasē, mute saviebta.
— Tāpat kā pie mums … uz laukiem… — viņš šņukstēdams izdvesa. — Govs … vistiņa … Pagalam, tagad viss pagalam …
Gar aparātu jau ņēmās Lorāna. Gaisma drīz tika izdzēsta, un uz baltās sienas sāka kustēties ēnas. Harolds Loids cenšas aizšmaukt no saviem vajātājiem — policistiem. Taču Tomā garastāvoklis bija sabojāts. Redzot tagad cilvēkus, kas spēj kustēties, viņš kļuva vēl bēdīgāks.
— Redz tikai, nesas kā sadedzis, — teica Tomā galva. — Vajadzētu viņu uzsēdināt tā kā mani, tad viņš vairs nelēkātu.
Lorāna mēģināja vēlreiz mainīt programmu.
Augstākās sabiedrības balles ainas pavisam sabojāja Brikes omu. Daiļās sievietes un greznās tualetes viņu kaitināja.
— Nevajag… es negribu skatīties, kā citi dzīvo, — viņa sacīja.
Kinoaparātu aizvāca.
Radiouztvērējs viņus uzjautrināja mazliet ilgāk.
Abus iejūsmināja deju mūzika, it sevišķi tautas deju motīvi.
— Ak dievs, kā es kādreiz dejoju šo deju! — izplūzdama asarās, reiz iesaucās Brike.
Nācās pāriet pie citiem izklaidēšanas veidiem.
Brike bija kaprīza, ik minūti pieprasīja spoguli, izgudroja jaunas frizūras, lūdza ar zīmuli iekrāsot viņai acis, smiņķēt seju. Viņu kaitināja nemākulīgā Lorāna, kura nepavisam nespēja apgūt kosmētikas noslēpumus.
— Vai tiešām jūs neredzat, — saniknoti runāja Brikes galva, — ka labā acs apvilkta tumšāka nekā kreisā? Paceliet spoguli augstāk!
Brike lūdza, lai viņai atnes modes žurnālus un audumus, un lika drapēt galdiņu, uz kura atradās viņas galva.
Viņa nonāca līdz dīvainībām: novēlotas kautrības sajūtas vadīta, pēkšņi paziņoja, ka nevar gulēt vienā istabā ar vīrieti.
— Norobežojiet pa nakti mani ar aizsegu vai vismaz ar grāmatu.
Un Lorāna izveidoja «aizsegu» — uzlika uz stikla plāksnes pie Brikes galvas atvērtu grāmatu.
Tomā sagādāja ne mazāk rūpju.
Reiz viņš pieprasīja vīnu, un profesoram Kernam vajadzēja viņam radīt noreibuma baudu, piemaisot barojošajiem šķīdumiem nelielu devu reibinošas vielas.
Dažreiz Tomā un Brike dziedāja duetu. Novājinātās balss saites neklausīja. Tas bija drausmīgs duets.
— Mana nabaga balss… Ja jūs būtu dzirdējuši, kā es dziedāju agrāk! — stāstīja Brike, un viņas uzacis savilkās uz augšu ciešanu pilnā izteiksmē.
Vakaros viņiem uzmācās pārdomas. Neparastais eksistences veids pat šiem vienkāršajiem cilvēkiem lika pārdomāt dzīvības un nāves problēmu.
Brike ticēja nemirstībai. Tomā bija materiālists.
— Protams, ka mēs esam nemirstīgi, — sacīja Brikes galva. — Ja reizē ar miesu nomirtu arī dvēsele, tā neatgrieztos galvā.
— Kur tad jums dvēsele sēdēja: galvā vai miesā? — Tomā indīgi jautāja.
— Nu, protams, ka bija miesā… visur bija… — nedroši atbildēja Brikes galva, Tomā jautājumā saklausot kādu ļaunu nolūku,
— Kā tad nu iznāk, jūsu miesas dvēsele tagad viņā saulē klīst bez galvas?
— Pats jūs esat bez galvas, — Brike apvainojās.
— Es esmu ar galvu. Tā vien tikai man ir, — Tomā nemitējās. — Bet vai jūsu gal
vas dvēsele nav palikusi viņā saulē? Vai viņa pa šo gumijas zarnu atgriezās atpakaļ uz zemes? Nē, — viņš sacīja jau nopietni, — mēs esam kā dampis. Ielaiž tvaiku — un atkal sāk darboties. Bet, ja tas sašķīdīs drumslās, nekāds tvaiks nepalīdzēs …
Katrs iegrima savās domās.
DEBESIS UN ZEME
Tomā argumenti Briki nepārliecināja. Par spīti vieglajam dzīves veidam, viņa bija zvērināta katoliete. Brike bija dzīvojusi diezgan vētraini, un viņai neatlika laika ne tikai domāt par aizkapa eksistenci, bet pat aiziet uz baznīcu. Taču viņā sīksti turējās bērnībā ieaudzinātā reliģiozitāte. Un tagad, likās, ir pienācis visīstākais brīdis, lai reliģiozitātes sēkla dzītu asnus. Viņas pašreizējā dzīve bija drausmīga, bet nāve — otrreizējas nāves iespēja — viņu baidīja vēl vairāk. Naktīs Briki mocīja aizkapa dzīves murgi.
Viņai rēgojās elles uguns liesmas. Brike redzēja, kā viņas grēcīgā miesa jau cepās uz milzīgas pannas.
Brike pamodās šausmās klabošiem zobiem, gandrīz bez elpas. Jā, viņa tiešām sajuta elpas trūkumu. Viņas uzbudinātās smadzenes prasīja spēcīgāku skābekļa pieplūdumu, bet viņai nebija sirds — tā dzīvā dzinēja, kas tik ideāli regulē vajadzīgā asins daudzuma piegādi visiem ķermeņa orgāniem. Viņa pūlējās kliegt, lai atmodinātu Džonu, kas dežurēja turpat istabā. Taču Džonam biežie izsaukumi bija apnikuši, un, lai mierīgi pāris stundas varētu pagulēt, viņš, neievērodams profesora Kerna norādījumus, dažreiz izslēdza gaisa krānus pie galvām. Brike kā no ūdens izvilkta zivs plātīja muti un mēģināja kliegt, bet viņas kliedziens nebija skaļāks par zivs pirmsnāves saucienu … Pa istabu joprojām klaiņoja himēru melnās ēnas, elles liesmas apgaismoja to sejas. Izstiepušas ķetnas ar drausmīgiem nagiem, himēras viņai tuvojās. Brike aizvēra acis, bet tas nelīdzēja: viņa joprojām tās redzēja, un viņai šķita, ka sirds no šausmām pamirst un kļūst auksta.
— Kungs dievs! Kungs dievs, vai tiešām tu nepiedosi savai verdzenei, tu esi visuvarens, — bez skaņas kustējās viņas lūpas, — tavai žēlastībai nav robežu. Es daudz esmu grēkojusi, bet vai es esmu vainīga? Tu taču zini, kā tas viss sanāca. Savu māti es neatceros, nebija, kas mani mācītu uz labu … Es cietu badu … Cik reižu es neesmu lūgusi, lai tu man palīdzi. Nedusmojies, kungs dievs, es tev nepārmetu, — viņa bailīgi turpināja savu mēmo lūgšanu. — Es gribu sacīt, ka tik vainīga nemaz neesmu, un, būdams tik žēlsirdīgs, varbūt tu mani aizsūtīsi uz šķīstītavu … Tikai ne uz elli! Es nomiršu no šausmām… Cik es gan esmu dumja, tur taču nemirst! — Un viņa atkal uzsāka savas naivās lūgšanas..
Arī Tomā gulēja slikti. Taču viņu elles mošķi nevajāja. Tomā kremta ilgas pēc šīs
zemes lietām. Tikai pirms dažiem mēnešiem viņš bija aizgājis no dzimtā ciema, atstādams visu, kas sirdij dārgs, paņemdams ceļā līdzi vienīgi nelielu maisiņu ar plāceņiem un cerību — sapelnīt pilsētā naudu, par ko nopirkt savu zemes stūrīti. Tad viņš varēs apprecēties ar veselīgo sārtvaidzi Mariju … O, tad viņas tēvs vairs nepretosies laulībām.
Un nu viss pagalam. Uz sava nejaušā cietuma baltās sienas viņš ieraudzīja fermu un jautru, veselīgu, Marijai tik līdzīgu sievieti, kas slauca govi. Tomā vietā kāds cits vīrietis pārveda pāri pagalmam, garām kluk- stošajai vistai un cālēniem, zirgu, kas ar asti vienmērīgi atgaiņāja mušas. Bet, viņš, Tomā, ir beigts, iznīcināts, un viņa galva uzbāzta uz mieta kā vārnu biedēklis. Kur ir viņa spēcīgās rokas, veselīgais ķermenis? Aiz izmisuma Tomā sāka griezt zobus. Pēc tam viņš klusi raudāja, un asaras bira uz stikla paliktņa., >
— Kas tad tas? — rīta apgaitas laikā prar sīja pārsteigtā Lorāna. — No kurienes te radies ūdens?
Kaut arī Džons gaisa krānu tālredzīgi bija jau atgriezis, Tomā neatbildēja. Drūmi un naidīgi viņš paskatījās uz Lorānu, bet, kad viņa piegāja pie Brikes galvas, puisis nosēcās viņai pakaļ:
— Slepkava! … — Tomā jau bija aizmirsis par šoferi, kas viņu sabrauca, un visu savu naidu izgāza uz cilvēkiem, kas bija ap viņu.
— Ko jūs teicāt, Tomā? — Lorāna atgriezās. Tomā lūpas atkal bija cieši sakniebtas, bet acis pilnas neapslāpēta naida.
Lorāna bija izbrīnījusies un gribēja izvaicāt Džonu par Tomā sliktā garastāvokļa cēloņiem, taču viņas uzmanību pilnībā piesaistīja Brike.
— Esiet tik laba, pakasiet man deguna labo pusi. Šī bezpalīdzība ir drausmīga … Vai tās nav pūtītes? Bet kāpēc tad tā niez? Padodiet, lūdzu, man spoguli.
Lorāna pienesa Brikes galvai spoguli.
— Pagrieziet pa labi, es neredzu. Vēl… Nu, tā. Sārtums ir. Varbūt ieziest ar kold- krēmu?
Lorāna pacietīgi zieda krēmu.
— Tā. Tagad, lūdzu, nopūderējiet. Pateicos … Lorāna, es jums gribēju vaicāt par vienu lietu ..
— Lūdzu.
— Sakiet man, ja … ļoti grēcīgs cilvēks izsūdz garīdzniekam savus grēkus un tos nožēlo, vai tāds cilvēks var cerēt uz piedošanu un nonākt debesīs?
— Protams, ka var, — Lorāna nopietni atbildēja.
— Es tik ļoti baidos no elles mocībām …— Brike atzinās. — Es jūs lūdzu, ataiciniet pie manis kirē … es gribu nomirt kā kristīgā …
Brikes galva ar mirstošas mocekles izteiksmi pavērsa skatu augšup. Tad viņa nolaida acis un iesaucās:
— Cik jūsu kleitai interesants piegriezums!
Vai tā ir pēdējā mode? Jūs man sen neesat rādījusi modes žurnālus.
Brikes domas atgriezās pie šīs pasaules lietārn.
— īsa… īsie svārki skaistām kājām ir ļoti izdevīgi. Manas -kājas! Manas nabaga kājas! Vai jūs tās redzējāt? O, kad es dejoju, šo kāju dēļ vīrieši zaudēja prātu!
Istabā ienāca profesors Kerns.
— Kā klājas? — viņš jautri jautāja.
— Paklausieties, profesora kungs, — Brike pievērsās viņam. — Es tā nevaru … jums jāpierīko man kā nebūt ķermenis … Es jums jau reiz to lūdzu un tagad lūdzu vēlreiz. Es ļoti lūdzu. Es esmu pārliecināta, ka jūs, ja vien gribat, varat to izdarīt…
«Velns parāvis, bet kāpēc gan ne?» nodomāja profesors Kerns. Kaut arī visu slavu par cilvēka galvas atdzīvināšanu viņš piesavinājās sev, sirds dziļumos Kerns apzinājās, ka nopelni par šī eksperimenta veiksmi pieder vienīgi profesoram Dovelam. Bet kāpēc neiet tālāk par Dovelu? No diviem bojā gājušiem cilvēkiem radīt vienu dzīvu — tas būtu vareni! Un eksperimenta veiksmes gadījumā viss gods ar pilnām tiesībām tad pienāktos Kernam vienam pašam. Starp citu, Dovela galvas padomus tomēr varētu ņemt vērā. Jā, par to noteikti jāpadomā.
— Vai jūs ļoti gribētu vēl dejot? — Kerns pasmaidīja un uzpūta Brikes galvai cigāra dūmu strūklu.
— Vai es gribētu? Es dejošu dienu un
nakti. Es māšu ar rokām kā vējdzirnavu spārniem, es lidināšos kā tauriņš … Dodiet man ķermeni, jaunu, skaistu sievietes ķermeni!
— Kāpēc tieši sievietes ķermeni? — Kerns koķeti jautāja. — Ja vien jūs vēlētos, es varētu dot jums arī vīrieša ķermeni.
Brike palūkojās viņā ar izbrīnu un šausmām. ^ |
— Vīrieša ķermeni? Sievietes galva uz vīrieša ķermeņa? Nē, nē, tā būtu drausmīga bezjēdzība! Pat apģērbu grūti izdomāt…
— Bet tad jau jūs vairs nebūsit sieviete. Jūs pārvērtīsities par vīrieti. Jums izaugs ūsas un bārda, pārmainīsies arī balss. Vai jūs negribētu pārvērsties par vīriefi? Daudzas sievietes nožēlo to, ka nav piedzimušas par vīriešiem …
— Tās droši vien ir sievietes, kam vīrieši nav pievērsuši uzmanību. Tādām, protams, . būtu izdevīgāk, ja viņas pārvērstos par vīriešiem. Bet man … man to nevajag. — Un Brike lepni uzrāva savas skaistās uzacis.
— Lai notiek pēc jūsu prāta, jūs paliksit sieviete. Es papūlēšos sameklēt jums atbilstošu ķermeni.
— Ai, profesor, es būšu jums bezgalīgi pateicīga. Vai to varētu izdarīt jau šodien? Es iedomājos, kas tas būs par efektu, kad atkal atgriezīšos «Šanuārā» …
— Tik ātri tās lietas neiet.
Brike turpināja pļāpāt, bet Kerns jau bija piegājis pie Tomā un vaicāja:
— Kā klājas, draudziņ?
Tomā profesora un Brikes sarunu nebija dzirdējis. Iegrimis pārdomās, viņš drūmi paskatījās Kernā un neko neatbildēja.
Kopš Kerns bija apsolījis Brikei jaunu ķermeni, viņas garastāvoklis krasi izmainījās. Elles mošķi viņu pārstāja vajāt. Par aizkapa valstību viņa vairs nedomāja. Visas viņas domas saistījās ap gaidāmo šīs zemes dzīvi. Lūkodamās spogulī, Brike uztraucās par to, ka seja novājē un āda gūst dzeltenīgu nokrāsu. Viņa nomocīja Lorānu, likdama veidot sev matus, taisīt frizūru un grimēt seju.
— Profesor, vai es tiešām palikšu tik vāja un dzeltena? — viņa uztraukti jautāja.
— Jūs kļūsit skaistģķa nekā bijāt, — Kerns viņu nomierināja!
— Nē, ar krāsām te neko nevar līdzēt, tas ir pašapmāns, — viņa sacīja pēc profesora aiziešanas. — Lorānas jaunkundz, mēs seju apmazgāsim ar aukstu ūdeni un masēsim. Pie acīm un no deguna līdz lūpām man parādījušās jaunas grumbiņas. Ja krietni masētu, es domāju, tās pazustu. Kāda mana draudzene … Ak jā, es taču aizmirsu pavaicāt, vai jūs sameklējāt pelēko zīda audumu kleitai? Pelēka krāsa man ļoti piestāv. Un vai modes žurnālus atnesāt? Lieliski! Cik žēl, ka vēl nevar sākt uzlaikošanu. Es nezinu, kāds augums man būs. Būtu labi, ja viņš sadabūtu' slaidāku, ar šauriem gurniem … Atveriet žurnālu!
Viņa iedziļinājās sieviešu tērpu skaistuma noslēpumos.
Profesora Dovela galvu Lorāna neaizmirsa.
Viņa tāpat kā agrāk galvu apkopa un no rītiem lasīja priekšā, bet sarunām neatlika laika, lai gan Lorāna vēl par daudz ko gribēja parunāt ar profesoru Dovelu. Viņa aizvien vairāk pārpūlējās un kļuva nervoza. Brikes galva viņai nedeva miera ne uz brīdi. Dažreiz Lorānai nācās pārtraukt lasīšanu un steigties pie Brikes tikai tāpēc vien, lai sakārtotu kādu izirušu sprogu un atbildētu, vai viņa bijusi veļas veikalā.
— Bet jūs taču nezināt sava auguma izmērus, — niknumu valdīdama, sacīja Lorāna un, uz ātru roku sakārtojusi Brikes cirtas, steidzās pie Dovela galvas.
Doma par drosmīgo eksperimentu Kernu bija aizrāvusi.
Gatavodamies šai sarežģītajai operācijai, Kerns cītīgi strādāja. Viņš bieži ieslēdzās istabā kopā ar profesora Dovela galvu un ilgi ar viņu sarunājās. Pie labākās gribas viņš nevarēja iztikt bez profesora Dovela padoma. Dovels norādīja viņam uz virkni dažādu grūtību, par kurām Kerns nebija iedomājies un kas varēja ietekmēt eksperimenta rezultātus. Dovels ieteica vispirms izdarīt dažus eksperimentus ar dzīvniekiem un vadīja šo darbu. Un — tāds reiz bija profesora Dovela intelekta spēks — viņš pats ārkārtīgi ieinte- * resējās par gaidāmo eksperimentu. Dovela galva pat kļuva it kā mundrāka. Viņa domas darbojās neparasti skaidri.
Par tik lielu Dovela palīdzību Kerns bija reizē apmierināts un neapmierināts. Jo tālāk uz priekšu virzījās darbs, jo vairāk viņš pārliecinājās, ka bez Dovela galā netiktu. Un savu patmīlību Kerns mierināja vienīgi ar to, ka šo jauno eksperimentu realizēs viņš pats.
— Jūs esat mirušā profesora Dovela cienīgs pēctecis, — ar tikko jaušamu ironisku smaidu viņam reiz sacīja Dovela galva.
— Ak, kaut es šajā darbā varētu ņemt aktīvāku līdzdalību!
Tas nebija ne lūgums, ne smalks mājiens. Dovels pārāk labi zināja, ka Kerns negribēs, neuzdrošināsies dot viņam jaunu ķermeni.
Kerns sabozās, bet izlikās, it kā nebūtu dzirdējis šo izsaucienu.
— Nu, tā, eksperimenti ar dzīvniekiem vainagojušies panākumiem, — viņš teica.
— Es operēju divus suņus. Nogriezis abiem galvas, es piešuvu viena suņa galvu otra rumpim. Abi ir veseli, šuvju vietas kaklā sadzīst.
— Kā jūs viņus barojat?
— Pagaidām vēl mākslīgi. Caur muti dodu vienīgi dezinficējošu šķīdumu ar joda piemaisījumu. Taču drīz pāriešu uz normālu barošanas veidu.
Pēc dažām dienām Kerns paziņoja:
— Suņi ēd normāli. Pārsēji ir noņemti, un es domāju, ka pēc divām trim dienām viņi varēs skriet.
— Pagaidiet vēl kādu nedēļu, — galva ieteica, — jauni suņi strauji purina galvu, un šuves var iet pušu. Neforsējiet. — «Laurus plūkt paspēsit,» galva gribēja vēl piebilst, bet savaldījās. — Un vēl kāda lieta: turiet suņus dažādās telpās. Abi kopā viņi sāks plosīties un var paši sev nodarīt pāri.
Beidzot pienāca diena, kad profesors Kerns ar svinīgu sejas izteiksmi ieveda Dovela istabā suni ar melnu galvu un baltu rumpi. Suns, kā liekas, jutās labi: acis bija dzīvības pilnas, un tas jautri luncināja asti. Ieraudzījis profesora Dovela galvu, suns pēkšņi sacēla spalvu, sāka rūkt un mežonīgā balsī riet. Neparastais skats acīmredzot viņu pārsteidza un izbiedēja.
— Pavadājiet suni pa istabu, — galva , teica,
Kerns pagājās pa istabu, vezdams aiz sevis suni. Ievingrinātajam, asajam Dovela skatam nekas nepalika nepamanīts.
— Bet kas tad tas? — Dovels jautāja. — Suns ar kreiso pakaļkāju mazliet klibo. Un balss nav īsti kārtībā.
Kerns apmulsa.
— Suns kliboja jau pirms operācijas, — viņš sacīja, — kāja ir lauzta.
— No ārpuses deformāciju nevar manīt, bet aptaustīt diemžēl nespēju. Vai tad jūs nevarējāt dabūt pāris veselus suņus? — galva jautāja aizdomu pilnā balsī. — Es domāju, ka ar mani jūs, cienījamais kolēģi, varat būt pilnīgi atklāts. Ar atdzīvināšanas operāciju jūs, droši vien, noņēmāties pārāk ilgi, un ieilga apstādinātās sirdsdarbības un elpošanas «nāves pauze», bet tā rezultātā, kā jums ir zināms no maniem eksperimentiem, nereti iestājas nervu sistēmas darbības traucējumi. Taču neraizējieties, tādas parādības var izzust. Tikai' pacentieties, lai jūsu Brike nesāktu klibot ar abām kājām.
Kerns bija saniknots, bet centās, to neizrādīt. Viņš atkal pazina kādreizējo profesoru Dovelu — tiešu, prasīgu un pašpārliecinātu.
«Pretīgi,» Kerns domāja. «Sī galva, kas šņāc kā pārdurta riepa, turpina mani mācīt un zoboties par manām kļūdām, bet es, gluži kā skolnieks, esmu spiests noklausīties pamācības … Viens krāna pagrieziens, un dvēsele aizlidos no šī sapuvušā ķirbja …» Taču, neizrādīdams savu noskaņojumu, viņš uzmanīgi uzklausīja vēl dažus padomus.
— Es pateicos par jūsu norādījumiem, — sacīja Kerns un, pamājis ar galvu, izgāja no istabas.
Aiz durvīm viņš kļuva atkal jautrs.
«Nē,» Kerns sevi mierināja, «darbs paveikts teicami. Izdabāt Dovelam nav tik viegli. Suņa klibā kāja un mežonīgā balss — tas viss ir sīkums salīdzinājumā ar paveikto.»
Iedams cauri telpai, kur atradās Brikes galva, viņš apstājās un, norādīdams uz suni, teica:
— Brikes jaunkundz, jūsu vēlēšanās drīz piepildīsies. Vai redzat šo suni? Tāpat kā jums, arī viņam bija tikai galva bez ķermeņa,
un paraugieties suns skrien un dzīvo, it kā nekas nebūtu bijis.
— Es neesmu suns, — aizvainota atbildēja Brikes galva.
— Bet tas taču ir nepieciešams eksperiments. Ja ar svešu ķermeni spēj dzīvot suns, tad dzīvosit arī jūs.
— Es nesaprotu, kāds tam sakars ar suni, — Brike tiepīgi atkārtoja. — Man gar suni nav nekādas daļas. Labāk pasakiet, kad* es tikšu atdzīvināta. Tā vietā, lai drīzāk atdzīvinātu mani, jūs ķēpājaties ar suņiem.
Kerns bezcerīgi atmeta ar roku un, joprojām jautri smaidīdams, sacīja:
— Tagad drīz. Jāatrod tikai piemērots līķis… tas ir, ķermenis, un jūs būsit, kā mēdz teikt, pilnā kārtībā.
Aizvedis suni, Kerns atgriezās ar centimetra mēru rokās un rūpīgi izmērīja Brikes kakla apkārtmēru.
— Trīsdesmit seši centimetri, — viņš sacīja.
— Mans dievs, vai es tiešām esmu tā novājējusi?— iesaucās Brikes galva. — Man bija trīsdesmit astoņi, bet kurpes es valkāju …
Taču Kerns, viņā neklausīdamies, ātri devās uz savu kabinetu. Viņš vēl nebija paspējis apsēsties pie rakstāmgalda, kad pie durvīm klauvēja.
— Lūdzu!
Durvis atvērās. Ienāca Lorāna. Marija centās izturēties mierīgi, taču viņas seja pauda satraukumu.
ĻAUNAIS UN LABAIS
— Kas noticis? Vai kaut kas atgadījiesar galvām? — pacēlis skatu no papīriem, jautāja Kerns.
— Nē… bet es gribēju ar jums parunāt, profesora kungs.
Kerns atgāzās pret krēsla atzveltni.
— Es klausos, Lorānas jaunkundz.
— Sakiet, lūdzu, vai jūs nopietni domājat Brikes galvai dot jaunu ķermeni jeb vai tikai mierināt viņu?
— Pavisam nopietni.
— Un jūs cerat, ka operācija būs veiksmīga?
— Pilnīgi. Jūs taču redzējāt suni?
— Vai Tomā jūs nedomājat… atdot normālo dzīvi? — aplinkus iesāka Lorāna.
— Kāpēc gan ne? Viņš man to jau lūdza. Tomēr visu reizē nevar.
— Bet Dovelam … — Lorāna sāka runāt ātri un satraukti. — Protams, ka katram ir tiesības dzīvot, dzīvot normālu, cilvēcisku dzīvi, gan Tomā, gan Brikei. Taču jūs, domājams, saprotat, ka profesora Dovela galva ir daudz vairāk vērta nekā citas jūsu galvas … un, ja jūs gribat atdot normālu dzīves veidu Tomā un Brikei, tad daudz svarīgāk ir ļaut atgriezties dzīvē profesoram Dovelam.
Kerns sadrūma. Viņa skatiens kļuva sasprindzināti pētošs un bargs.
— Profesors Dovels, pareizāk sakot, viņa galva jūsu personā ir atradusi brīnišķu aizstāvi, — viņš teica, ironiski smaidīdams. — Taču šāds aizstāvis viņam diemžēl nav vajadzīgs, un jūs par velti uzbudināties un uztraucaties. Protams, ka es esmu domājis arī par Dovelu.
— Kāpēc tad jūs eksperimentu nesākat ar viņu?
— Tieši tāpēc, ka Dovela galva ir vairāk vērta par tūkstošiem citu cilvēku galvām. Pirms apveltu ar ķermeni Brikes galvu, es iesāku ar suni. Brikes galva ir tikpat daudz reižu vērtīgāka par suņa galvu, cik Dovela galva vērtīgāka par Brikes galvu.
— Cilvēka un suņa dzīvības nav salīdzināmi jēdzieni, profesora kungs …
— Tāpat kā Dovela un Brikes galvas. Vai jums vairāk nekā nav ko sacīt?
— Nē, profesora kungs, — Lorāna atbildēja un devās uz durvīm.
— Tādā gadījumā, jaunkundz, man ir daži jautājumi jums. Pagaidiet, jaunkundz.
Jautājoši skatīdamās uz Kernu, Lorāna palika pie durvīm stāvam.
— Pienāciet, lūdzu, pie galda, apsēstieties.
Lorāna nobažījusies apsēdās dziļajā klubkrēslā. Kerna seja neko labu nevēstīja. Kerns atgāzās pret klubkrēsla atzveltni un ilgi pētījoši skatījās Lorānai acīs, kamēr viņa tās nolaida. Tad viņš ātri izslējās savā varenajā augumā, ar dūrēm stingri atspiedās pret galdu un, paliecis galvu uz Lorānas pusi, vaicāja klusi, bet draudīgi:
— Sakiet, vai jūs neesat atgriezusi Dovela galvas gaisa krānu? Vai jūs neesat ar viņu sarunājusies?
Lorāna juta, ka viņai pirkstu galiņi kļūst auksti. Galvā sagriezās domu viesuļi. Naids, ko viņā izraisīja Kerns, mutuļoja un solījās kuru katru brīdi izlauzties uz āru.
«Teikt viņam patiesību vai nē?» Lorāna svārstījās. O, kāda bauda būtu pateikt šim cilvēkam acīs vārdu «slepkava», bet tāds atklāts izlēciens varēja visu sabojāt.
Lorāna neticēja, ka Kerns Dovela galvai dos jaunu ķermeni. Viņa zināja jau pārāk daudz, lai ticētu tādai iespējai. Un viņa ilgojās tikai pēc viena — lai sabiedrības acīs varētu atmaskot Kernu, kas bija piesavinājies Dovela pētījumu rezultātus, un lai varētu atklāt viņa noziedzību. Lorāna zināja, ka Kerns gatavs iet pāri līķiem un, uzsākdama atklātu cīņu, viņa riskē ar savu dzīvību. Tomēr pašaizsar- gāšanās jūtas viņu neaizkavēja. Viņa tikai negribēja mirt, iekams nebūs atklāti Kerna noziegumi, un tāpēc vajadzēja melot. Taču sirdsapziņa, viņā ieaudzinātie principi viņai neatļāva melot. Vēl nekad dzīvē Lorāna nebija melojusi un tagad briesmīgi uztraucās.
Kerns joprojām raudzījās viņā.
— Nemelojiet, — viņš izsmējīgi teica, — neuzkraujiet savai sirdsapziņai melu grēku. Jūs sarunājāties ar galvu, neliedzieties, es to zinu. Džons visu ir noklausījies …
Nodūrusi galvu, Lorāna klusēja.
— Man tikai gribētos zināt, par ko jūs ar galvu runājāt?
Lorāna juta, kā viņas sejā sakāpj asinis. Viņa pacēla galvu un paraudzījās Kernam tieši acīs.
— Par visu ko.
— Tā, — teica Kerns, rokas no galda nenoņemdams. — Tā jau es domāju. Par visu ko.
Iestājās klusums. Lorāna no jauna nodūra acis un sēdēja kā noziedzniece, kas gaida spriedumu.
Kerns pēkšņi piegāja pie durvīm un tās aizslēdza. Tad, aizlicis rokas aiz muguras, viņš pastaigāja šurpu turpu pa kabineta mīksto paklāju. Pēc tam klusi pienāca pie Lorānas un prasīja:
— Un ko tad jūs, mīļo meitenīt, domājat uzsākt? Nodot asinskāro briesmoni Kernu tiesai? Iemīt viņa vārdu dubļos? Atmaskot viņa noziegumus? Dovels jums droši vien to lūdza?
— Nē, nē, — aizmirsusi par savām bailēm, dedzīgi ierunājās Lorāna, — es jums galvoju, ka profesora Dovela galva nepavisam nelolo atriebības jūtas. Ai, cik cildena ir šī dvēsele! Viņš pat… mani atrunāja. Viņš nav tāds kā jūs, nedrīkst spriest pēc sevis! — Lorāna mirdzošām acīm beidza runāt jau izaicinošā tonī.
Kerns iesmējās un atkal sāka staigāt pa kabinetu.
— Tā, tā, lieliski. Tātad jūs tomēr domājāt mani atmaskot, un, ja vien Dovels jūs neatturētu, tad profesors Kerns jau sēdētu cietumā. Ja cildenais nevar triumfēt, tad vismaz jāsoda ļaunais. Tā ir beigušies visi tikumiskie romāni,
kurus jūs esat lasījusi, vai nav tiesa, mīļo meitenīt?
— Un ļaunums tiks sodīts! — viņa iesaucās, gandrīz vairs nevaldīdama pār sevi.
— O, jā, protams, tur, debesīs. — Kernš^ paskatījās griestos, kas bija noklāti ar melnā ozolkoka plāksnēm. — Taču te, zemes virsū, triumfē ļaunums un tikai ļaunums, lai tas jums, naivo cilvēciņ, ir zināms! Bet cildenais… cildenais stāv ar izstieptu roku un izlūdzas grašus no ļaunā, vai arī kvern, lūk, tur. — Kerns norādīja uz istabu, kurā atradās Dovela galva. — Kvern kā putnu biedēklis, pārdomādams par visa pasaulīgā nīcību.
Piegājis Lorānai cieši klāt, viņš zemā balsī teica:
— Jūs zināt, ka gan jūs, gan profesora Dovela galvu es varu vārda vistiešākajā nozīmē samalt miltos un neviens cilvēks par to neuzzinās.
— Es zinu, jūs esat gatavs uz jebkādu .. .
— Noziegumu? Un ļoti labi, ka jūs to zināt.
Kerns atkal sāka staigāt pa istabu un, it kā skaļi domādams, turpināja runāt jau parastā balsī:
— Taču ko jūs pavēlēsit ar sevi darīt, daiļā atriebēja? Jūs diemžēl piederat tai ļaužu sugai, kas neapstājas nekādu šķēršļu priekšā un taisnības labad gatavi nest mocekļa ērkšķu kroni. Jūs esat trausla, nervoza, jūtīga, bet jūs nevar iebiedēt. Vai man jūs nogalināt? Šodien pat, tūlīt? Slepkavības pēdas man izdosies likvidēt, taču mazliet ar to tomēr Vajadzēs noņemties. Bet laiks man ir dārgs. Jus uzpirkt? Tas ir grūtāk nekā jūs iebiedēt … Nu, sakiet, ko man ar jums iesākt?
— Lai viss paliek tāpat kā bijis… līdz šim laikam es taču jūs neesmu nodevusi.
— Un nenodosit?
Lorāna ar atbildi vilcinājās, pēc tam atbildēja klusi, bet nelokāmi:
— Nodošu.
Kerns piecirta kāju.
— U, cik spītīgs skuķis! Tad, lūk, ko es jums teikšu. Tūliņ sēstieties pie mana rakstāmgalda. Nebaidieties, es vēl netaisos jūs ne žņaugt, ne indēt. Nu, sēstieties taču.
Lorāna neizpratnē palūkojās viņā, padomāja un apsēdās atzveltnes krēslā pie rakstāmgalda.
— Galu galā, jūs man esat vajadzīga. Ja es jūs tagad nogalināšu, man nāksies pieņemt vietnieci vai vietnieku. Man nav garantijas, ka jūsu vietā negadīsies kāds šantāžists, kas, atklājis Dovela galvas noslēpumu, sāks no manis izspiest naudu, lai gala rezultātā tomēr mani nodotu. Jūs es vismaz pazīstu … Nu, tā, rakstiet: «Dārgo māmiņ — vai kā jūs tur saucat savu māti —, manis kopto slimo cilvēku veselības stāvoklis prasa, lai es ilgu laiku neizietu no profesora Kerna mājas …»
— Jūs gribat man laupīt brīvību? Aizturēt savā mājā? — Loiāna sašutusi jautāja un nerakstīja.
— Tieši tā, mana cēlā palīdze.
— Tādu vēstuli es nerakstīšu, — Lorāna noteikti paziņoja.
— Diezgan! — Kerns pēkšņi iesaucās tā, ka notinkšķēja pulksteņa atspere. — Saprotiet taču, ka citas izejas man nav. Galu galā, neesiet stulbene.
— Pie jums es nepalikšu, un šo vēstuli nerakstīšu!
— Ak tā! Nu, labi. Varat vākties uz visām četrām debess pusēm! Taču, pirms no šejienes iziesit, jūs kļūsit lieciniece, kā es izdzēsīšu profesora Dovela galvai dzīvību un pašu galvu izkausēšu ķīmiskā šķīdinājumā. Ejiet tad un kliedziet pa visu pasauli, ka pie raanis esat redzējusi Dovela galvu. Jums neviens neticēs. Par jums smiesies. Taču sargieties! Jūsu nodevību es neatstāšu bez atmaksas. Nu, tad ejam!
Kerns sagrāba Lorānu aiz rokas un vilka uz * durvju pusi. Fiziski viņa bija pārāk nespēcīga, lai spētu pretoties šādai rupjai varai.
Kerns atrāva durvis, ātri izgāja cauri Tomā un Brikes istabai un iegāja telpā, kur atradās profesora Dovela galva.
Dovels bija pārsteigts par šo neparasto vizīti. Bet Kerns, nepievērsdams galvai uzmanību, ātri piegāja pie aparātiem un strauji aiztaisīja asins piegādes balona aizgriezni.
Galvas acis neizpratnē, bet mierīgi paraudzījās uz krāna pusi, pēc tam paskatījās uz Kernu un samulsušo Lorānu. Gaisa krāns bija aizgriezts, un galva nespēja runāt. Tā tikai kustināja lūpas, un Lorāna, kas bija pieradusi
sadedzinājis krematorijā. Sados gadījumos krematorija ir loti izdevīga.
Kerns pazvanīja. Ienāca Džons.
— Džon, tu aizvedīsi Lorānas jaunkundzi uz balto istabu, no kuras paveras skats uz dārzu. Tā kā sagaidāms lielāks darbs, Lorānas jaunkundze pārnāk dzīvot manā mājā. Pajautā, kas jaunkundzei vajadzīgs, lai ērtāk iekārtotos, un sagādā visu nepieciešamo. Visu vari manā vārdā pasūtīt pa telefonu no veikaliem. Rēķinu es apmaksāšu. Nepiemirsti pasūtīt jaunkundzei pusdienas.
Atvadījies Kerns aizgāja.
Džons pavadīja Lorānu uz viņai ierādīto istabu.
Kerns nebija melojis:" istaba patiešām bija loti laba — gaiša, plaša un mājīgi iekārtota. Caur milzīgo logu varēja redzēt dārzu. Taču pats drūmākais cietums nebūtu atstājis nomācošāku iespaidu kā šī gaišā, greznā istaba. Kā nemaņā Lorāna aizvilkās līdz logam un paskatījās dārzā.
«Otrais stāvs … augstu … no šejienes neaizbēgsi…» viņa domāja. Turklāt, ja arī varētu aizbēgt, viņa to nedarītu, jo tas būtu tikpat kā nāves spriedums Dovela galvai.
Lorāna nespēkā noslīga uz kušetes un iegrima smagās pārdomās. Viņa nevarēja pateikt, cik ilgi tā bija sēdējusi.
— Galds klāts, — viņa kā pa sapņiem izdzirda Džona balsi un atvēra nogurušos plakstus.
Pateicos, es neesmu izsalkusi, lūdzu, novāciet ēdienus. .
Izdresētais sulainis bez vārda runas izpildīja pavēli un aizgāja.
Lorāna atkal ieslīga pārdomās. Kad pretējās mājas logā iedegās' gaisma, viņai uzmācās tāda vientulības sajūta, ka viņa nolēma tūliņ apciemot galvas. Jo sevišķi Marijai gribējās redzēt Dovela galvu.
Lorānas negaidītā vizīte ārkārtīgi iepriecināja Brikes galvu.
— Beidzot! — viņa iesaucās. — Vai ir jau klāt? Vai atnesa?
— Ko?
— Manu ķermeni, — Brike to sacīja tada tonī, it kā runa ietu par jaunu tērpu.
— Nē, vēl nav atnesuši, — nevijus pasmaidījusi, atbildēja Lorāna. — Taču drīz atnesīs, tagad jau jums ilgi vairs nebūs jāgaida.
— Ai, kaut tas notiktu ātrāk! …
— Bet vai arī man piešūs jaunu ķermeni? — vaicāja Tomā.
— Jā, protams, — Lorāna viņu nomierināja. — Un jūs būsit tikpat veselīgs un stiprs kā senāk. Jūs sakrāsit naudu, atgriezīsities uz laukiem un apprecēsit savu Mariju.
Lorāna jau zināja galvas slepenās domas.
Tomā nočāpstināja lūpas.
— Kaut tas notiktu ātrāk!
Lorāna aizsteidzās uz Dovela istabu.
Tikko bija atgriezts gaisa krāns, galva Lorānai jautāja:
— Ko tas viss nozīmē?
Lorāna pastāstīja par sarunu ar Kernu un savu apcietinājumu.
— Tas ir nekrietni!… — Dovels teica. — Ja vien es spētu jums palīdzēt… Un man šķiet, ka es to varu, ja tikai jūs man palīdzēsit…
Dovela acīs kvēloja naids un apņēmība.
— Viss ir ļoti vienkārši. Aizgrieziet barošanas cauruļu krānus, un es miršu. Ticiet man, es biju pat vīlies, kad Kerns atkal atgrieza krānu un mani atdzīvināja. Es nomiršu, un Kerns atlaidīs jūs mājās.
— Par tādu cenu es nekad neatgriezīšos mājās! — Lorāna iesaucās.
— Es vēlētos, kaut man būtu Cicerona daiļrunība, lai varētu pārliecināt jūs to izdarīt.
Lorāna noliedzoši papurināja galvu.
— Mani nepārliecinātu pat Cicerons. Es nekad neuzdrošināšos izdzēst cilvēka dzīvību …
— Nu, vai tad es esmu cilvēks? — vaicāja galva, skumji smaidot.
— Atcerieties, jūs pats reiz atkārtojāt Dekarta vārdus: «Es domāju. Tātad es eksistēju,» — Lorāna atbildēja.
— Pieņemsim, ka tā tas ir, bet tādā gadījumā es Kernu vairs neinstruēšu, un ne ar kādām mocībām viņš mani vairs nepiespiedīs sev palīdzēt. Tad viņš pats mani nogalinās.
— Nē, nē, es jūs lūdzu! — Lorāna pienāca pie galvas. — Uzklausiet mani! Agrāk es domāju par atriebību, tagad domāju par citu. Ja Kernam izdosies Brikes galvai pielikt ķermeni un operācija beigsies veiksmīgi, tad ir cerība arī jus atdot dzīvei… Ja ne Kerns, tad kāds cits.
— Diemžēl cerības ir joti vājas, — Dovels atbildēja. — Diezin vai pat Kernam izdosies šis eksperiments. Viņš ir ļauns un noziedzīgs cilvēks, godkārīgs kā tūkstoš Herostratu. Tomēr viņš ir talantīgs ķirurgs un, jāatzīst, pats spējīgākais no maniem bijušajiem asistentiem. Ja to neizdarīs viņš, kas līdz pat šai dienai izmantojis manus padomus, tad to neizdarīs neviens. Taču es šaubos, ka arī viņš spēs veikt šo nepieredzēto operāciju.
— Bet suņi…
— Suņi — tā ir cita lieta. Pirms galvas pārstādīšanas operācijas abi suņi sveiki un veseli gulēja uz viena galda. Tas viss notika ļoti ātri, un arī tad Kernam acīmredzot izdevies atdot dzīvību tikai vienam sunim. <Zitādi, lai palepotos, viņš būtu atvedis pie manis abus suņus. Bet līķi var atvest šurp tikai pēc vairākām stundām, kad, iespējams, jau ir sācies trūdēšanas process. Par operācijas komplicētību jūs kā ārste varat spriest pati. Tas nebūt nav tas pats, kas piešūt pa pusei atgrieztu pirkstu. Rūpīgi jāsašuj visas artērijas, vēnas un, galvenais, jāsavieno nervi un mugurkaula smadzenes, citādi radīsies kroplis; pēc tam jāatjauno asinsrite… Nē, tas ir bezgala grūts uzdevums, kas mūsdienu ķirurgiem nav pa spēkam.
— Vai tiešām jūs pats neizdarītu tādu operāciju?
— Es esmu visu apsvēris, izdarījis eksperimentus ar suņiem un domāju, ka man vajadzētu izdoties …
Durvis pēkšņi atvērās. Uz sliekšņa stāvēja Kerns.
— Vai te notiek sazvērnieku apspriede? Es jūs netraucēšu. — Un aizcirta durvis.
mirusi diana
Brikei šķita, ka sameklēt un piešūt galvai jaunu ķermeni ir tikpat vienkārši kā pielaikot un uzšūt jaunu tērpu. Ja kakla apkārtmērs zināms, atliek tikai atrast līķi ar tādu pašu kakla izmēru.
Taču drīz viņa pārliecinājās, ka viss nav tik vienkārši.
No rīta pie viņas ieradās Kerns, Lorāna un Džons, tērpušies baltos<virsvalkos. Kerns lika, lai Brikes galvu uzmanīgi noņem no stikla pamatnes un novieto ar seju uz augšu tā, ka būtu redzama visa kakla griezuma vieta. Galvu joprojām turpināja barot ar skābekli piesātinātām asinīm. Kerns rūpīgi pētīja un mērīja kakla griezuma vietu,
— Lai gan cilvēka anatomija ir vienveidīga, — teica Kerns, — katram ķermenim ir savas individuālās īpatnības. Dažkārt ir grūti, piemēram, atšķirt ārējo miega artēriju no iekšējās. Pat cilvēkiem ar vienādu kakla apkārtmēru artēriju šķērsgriezums un elpvada platums ir dažāds. Vajadzēs krietni noņemties arī ar nerviem.
— Bet kā tad jūs operēsit? — jautāja Lorāna. — Salikdams kopā kaklu ar rumpi, jūs līdz ar to aizsegsit visu griezumu.
— Tur jau ir tā lieta. Mēs ar Dovelu šo problēmu esam izstudējuši. Vajadzēs izdarīt veselu virkni garenisku griezumu, virzoties no centra uz perifēriju. Tas ir ļoti sarežģīts darbs. Galvas un līķa kaklā būs jātaisa jauni griezumi, lai sasniegtu neatmirušas, dzīvotspējīgas šūnas. Taču galvenā grūtība ir cita. Galvenais — kā līķa ķermenī iznīcināt infekcijas perēkļus un trūdēšanas procesa produktus, kā attīrīt asinsvadus no sarecējušām un piepildīt tos ar svaigām asinīm, kā no jauna iedarbināt organisma «motoru» — sirdi … Un mugurkaula smadzenes? Visniecīgākā pieskaršanās izraisa tajās ārkārtīgi spēcīgu reakciju, kam bieži vien ir vissmagākās sekas.
— Un kā jūs domājat visas šīs grūtības pārvarēt?
— O, pagaidām tas ir mans noslēpums. Ja eksperiments izdosies, es publicēšu miruša cilvēka atdzīvināšanas procesa aprakstu. Bet šodienai pietiks. Nolieciet galvu atpakaļ. Ielaidiet tajā gaisa strūklu. Kā jūs, jaunkundz, jūtaties? — vērsdamies pie Brikes galvas, Kerns jautāja.
— Pateicos, labi. Paklausieties, profesora kungs, es esmu ļoti satraukta … Jūs te runājāt par dažādām nesaprotamām lietām, bet vienu es saprotu — jūs gatavojaties graizīt manu kaklu krustām šķērsām. Bet tā taču būtu tīrā bezjēdzība. Kur es rādīšos ar tādu kaklu, kas atgādina kotleti?
— Es pacentīšos, lai rētas būtu pēc iespējas maz redzamas. Taču pilnīgi noslēpt operācijas pēdas, protams, neizdosies. Nesavel- ciet tik drūmi uzacis, jaunkundz, jūs varēsit nēsāt ap kaklu samta lenti vai pat krelles. Lai notiek, jūsu «dzimšanas» dienā es jums tās uzdāvināšu. Jā, un vēl kas. Pašreiz jusu galva Ir mazliet novājējusi. Kad jūs atsāksit normālu dzīvi, galva apmēros kļūs pilnīgāka. Lai uzzinātu jūsu kakla īsto apkārtmēru, vajadzēs jūs jau tagad «uzbarot», citādi var iznākt nepatikšanas.
— Bet es taču nevaru ēst, — Brike skumīgā balsī atbildēja.
— Mēs uzbarosim jūs pa caurulīti. Es sagatavoju īpašu sastāvu, — viņš sacīja Lorānai. — Bez tam vajadzēs palielināt asins pieplūdi.
— Vai barojošajam šķīdumam jūs piemaisīsit arī taukvielas?
Kerns nenoteikti pamāja ar roku.
— Ja galva arī neuzbarosies, tad vismaz «piebriedis», bet tieši tas mums vajadzīgs. Tātad paliek pats svarīgākais, — viņš sacīja, nobeigdams sarunu. — Lūdziet dievu, Brikes jaunkundz, lai drīzāk ietu bojā kāda skaistule, kas pēc nāves varētu aizdot jums savu daiļo augumu.
— Tā nerunājiet, tas ir drausmīgi! Cilvēkam jāiet bojā, lai es iemantotu ķermeni… Turklāt es baidos, doktor. Tas taču būsiīķa augums. Un ja nu pēkšņi viņa ierodas Uti pieprasa, lai to atdod?
— Kāda viņa?
— Mirusī.
— Viņai taču nebūs kāju, lai atnāktu, — Kerns smiedamies atbildēja. — Un, ja arī viņa atnāks, pateiksit, ka jūs esat atdevusi viņas ķermenim galvu, nevis viņa atdevusi jums augumu, un viņa, protams, par šādu dāvanu būs pateicīga. Es aizeju uz morgu dežurēt. Novēliet man labu veiksmi!
Eksperimenta pozitīvs iznākums daudzējādā ziņā bija atkarīgs no līķa svaiguma, tāpēc-Kerns pameta visus darbus un, gaidīdams uz laimīgu gadījumu, pārcēlās gandrīz vai uz dzīvi morgā.
Ar cigāru mutē viņš soļoja pa garo telpu tik mierīgi; it kā pastaigātos pa bulvāri. No griestiem uz garajām marmora galdu rindām krita blāva gaisma. Uz katra galda gulēja ar ūdens strūklu apmazgāts kails līķis.
Sabāzis rokas mēteļa kabatās, cigāru kūpinādams, Kerns apstaigāja garās galdu rindas, ielūkojās līķu sejās un laiku pa laikam pacēla ādas pārklāju, lai apskatītu kādu ķermeni.
Turpat staigāja arī mirušo radinieki un draugi.. Kerns uz viņiem raudzījās ar aizdomām, baidīdamies, ka tie varētu «nocelt no deguna» viņam piemērotu līķi. Sameklēt līķi nemaz nebija tik vienkārši. Piederīgie līķus varēja izņemt trīs dienu laikā, bet tāds trīs dienās pussatrunējis līķis Kernu vairs
neinteresēja. Viņam bija nepieciešams pilnīgi svaigs, pat vēl neatdzisis līķis.
Kerns neskopojās ar dzeramnaudām, lai pirmais varētu «apskatīt katru jaunatnestu līķi. Līķa numuru varēja samainīt, un, galu galā, kādu neveiksminieci varēja arī iegrāmatot kā «bez vēsts pazudušu».
«Brikes gaumei atbilstošu Diānu nav nemaz tik viegli atrast,» apskatīdams līķu platās pēdas un tulznainās rokas, Kerns nodomāja. Lielākā tiesa no'tiem, kas tagad gulēja uz galdiem, dzīvi būdami, limuzīnos nebija braukājuši. Kerns staigāja no zāles viena gala uz otru. Šajā laikā daži līķi bija identificēti un aiznesti, bet to vietā atstiepa citus. Taču arī starp jaunatnestajiem līķiem Kerns nevarēja atrast operācijai piemērotu eksemplāru. Daži līķi bez galvām atgadījās, taču tiem vai nu nebija piemērotas ķermeņa uzbūves, vai nu miesā bija rētas, vai arī, visbeidzot, tie bija jau sākuši trūdēt. Diena gāja uz beigām, Kerns sajuta izsalkumu un labsajūtā iedomājās par vistas kotletēm ar kūpošiem zirnīšiem.
«Neveiksmīga diena,» paraudzīdamies pulkstenī, Kerns nodomāja. Cauri izmisuma, skumju un šausmu māktajam pūlim, kas klīda gar līķiem, Kerns devās uz izeju. Kalpotāji* viņam pretī nesa sievietes līķi bez galvas. Nomazgātais, baltais ķermenis spīdēja kā balts marmors.
«O, tas ir kaut kas piemērots,» viņš nodomāja un sekoja sargiem. Kad līķis bija novietots uz galda, Kerns ātri to aplūkoja un viņā
nobrieda vēl ciešāka pārliecība, ka meklēto atradis. Kerns jau grasījās pačukstēt kalpotājiem, lai līķi aiznes, kad pēkšņi pie mirušās pienāca slikti ģērbies večuks ar sen neskūtu bārdu un ūsām.
— Tā ir viņa, Marta! — viņš iesaucā? un ar roku notrauca no pieres sviedrus.
«Velns viņu šurp attriecis!» Kerns nolamājās un, piegājis pie večuka, teica:
— Vai jūs līķi sazīmējāt? Tam taču nav galvas.
Vecais vīrs parādīja lielu dzimumzīmi uz līķa kreisā pleca.
— Tā ir Martas dzimumzīme, — viņš atbildēja.
Kerns bija pārsteigts, ka vecais vīrs runā tik mierīgi.
— Kas viņa jums bija? Sieva vai meita?
— Dievs ir žēlīgs, — atteica runātīgais večuks. — Viņa man bija māsasmeita, pareizāk sakot, māsīcas meita. Māsīca nomira, un viņas trīs meitas palika man uz kakla. Bet man pašam četri bērni. Paknapi. Bet ko iesāksi, kungs? Nav taču kaķēni, aiz durvīm neizliksi. Un tā nu mēs dzīvojām. Kamēr atgadījās nelaime. Mēs dzīvojām vecā mājā. Mūs jau sen no turienes liek laukā, bet kur lai paliek? Nu, tā arī pienāca gals. Jumts iebruka. Citi bērni tikai apdauzījās, bet šai galvu sadragāja. Mēs ar veceni nebijām mājās, mēs pārdodam ceptus kastaņus. Pārnāku, bet Marta jau aizvesta uz morgu. K^pēc uz morgu? Kā saka, kompānijas pēc. Arī citos dzīvokļos cilvēki beigti, daži no viņiem dzīvojuši vientuļi, un tad nu visi atgādāti uz šejieni. Atgriežos mājās, eh, sasodīts, nevar tikt iekšā, izskatās kā pēc zemestrīces.
«Piemērots gadījums,» nodomāja Kerns, un, pavilcis večuku sānis, viņam sacīja:
— Kas bijis — bijis. Es, redziet, esmu ārsts, un man vajadzīgs līķis. Runāšu atklātu valodu. Dodu jums simts frankus — un varat čāpot uz māju.
— Jūs viņu izķidāsit. — Vecais nosodoši pašūpoja galvu un sāka pārdomāt. — Viņai, protams, tā vai tā jāsapūst… Mēs esam nabadzīgi ļautiņi… Bet tomēr nav taču svešas asinis …
— Divi simti.
— Trūkums negants, bērniņi izsalkuši … Žēl tomēr . .. Viņa bija laba meitene, ļoti laba, ļoti labsirdīga, un seja kā rožlapiņa, ne jau tāda, kā šiem salašņām … — Vecis nicīgi pamāja uz galdiem ar līķiem.
«Ir nu gan vecis! šķiet, ka viņš sāk uzlielīt savu preci,» Kerns nodomāja un nolēma mainīt taktiku.
— Nu, kā -vēlaties, — viņš nevērīgi sacīja. — Līķu te netrūkst, un daži nepavisam nav sliktāki par jūsu māsīcas meitu. — To teicis, Kerns gāja prom.
— Nē, kā tad tā, ļaujiet padomāt… — večuks tipināja viņam pakaļ, acīmredzami ieinteresēts darījumā.
Kerns jau triumfēja, bet situācija vēlreiz neparedzēti mainījās.
— Vai tu jau esi te? — atskanēja satraukta, vecīga balss.
Kerns pagriezās un ieraudzīja, ka ātrā gaitā nāk šurp apaļīga vecīte ar tīru, baltu aubi galvā. Viņu ieraugot, večuks neviļus iestenējās.
— Vai atradi? ,— vecīte jautāja, bailīgi skatīdamās apkārt un murminādama lūgšanu.
Vecais vīrs klusēdams parādīja ar roku uz līķa pusi.
— Ak tu, mūsu balodīt, ak tu, nelaimīgā cietēja! — tuvodamās līķim, veča iegaudojās.
Kerns saprata, ka ar veču sarunāt būs grūti.
— Paklausieties, kundze, — viņš tai laipni sacīja. — Es te runāju ar jūsu vīru un uzzināju, ka jūs dzīvojat lielā trūkumā.
— Vienalga, dzīvojam bagāti vai nabagi, žēlastības dāvanas nelūdzam, — vecīte lepni atcirta.
— Jā, bet… redziet, es esmu apbedīšanas labdarības biedrības biedrs. Varu nokārtot, lai jūsu māsīcas meitu apbeda uz biedrības rēķina, un visas rūpes uzņemos es. Ja vēlaties, uzdodiet to man, bet paši ejiet mierīgi mājās, jūs gaida jūsu bērni… un bāreņi.
— Ko tu te esi samuldējis? — večiņa klupa virsū vīram. Pagriezusies pret Kernu, viņa sacīja:
— Pateicos, kungs, bet es pati izdarīšu visu, kā pienākas. Kaut kā jau tiksim galā arī bez jūsu labdarības biedrības palīdzības.
Ko boli acis? — Sarunā ar vīru viņa pārgāja uz parasto toni. — Pievāc mirušo! Braucam! Es atstūmu ķerru.
Visu viņa pateica tik noteikti, ka Kerns atturīgi palocīja galvu un devās prom.
Muļķīgi! Nē, šodien ir galīgi neveiksmīga diena.
Viņš gāja uz izeju un, pasaucis sānis sargu, klusi teica:
— Tad nu turiet acis vaļā un, ja vien gadās kaut kas piemērots, lūdzu, nekavējoties man piezvaniet.
— Visādā ziņā, kungs. — Dabūjis no Kerna krietnu dzeramnaudu, sargs centīgi māja ar galvu.
Kerns restorānā pamatīgi paēda un atgriezās mājās.
Kad viņš ienāca Brikes istabā, tā viņu sagaidīja ar pēdējā laikā tik parasto jautājumu.
— Vai atradāt?
— Atradu gan, bet neveiksmīgi, velns lai parauj! — viņš atteica. — Pacietieties!
— Vai tad tiešām nebija nekā piemērota? — Brike neatlaidās.
— Bija tādi līkkājaini ērmi. Ja gribat, es…
— Ai, nē, tad labāk pacietīšos. Es negribu būt par ērmu.
Kerns nolēma doties pie miera ātrāk nekā parasts, lai agrāk varētu piecelties un steigties atkaļ uz morgu. Viņš vēl nebija pagu-
vis aizmigt, kad pie gultas iezvanījās telefons. Kerns nolamājās un paņēma klausuli.
— Halo! Es klausos. Jā, profesors Kerns. Kas? Pie pašas stacijas noskrējis no sliedēm vilciens? Milzums līķu? Nu, protams, nekavējoties. Es jums pateicos.
Kerns sāka veicīgi ģērbties, izsauca Džonu un uzkliedza:
— Mašīnu!
Pēc piecpadsmit minūtēm viņš jau drāzās pa naksnīgajām ielām kā uz ugunsgrēku.
Sargs nebija melojis. Šajā naktī nāve bija ievākuši bagātu ražu. Nepārtraukti morgā nesa iekšā līķus. Visi galdi bija pilni. Drīz līķus nācās novietot uz grīdas. Kerns bija sajūsmināts. Viņš pateicās liktenim, ka šī katastrofa nenotika dienā. Ziņa par katastrofu droši vien vēl nebija aplidojusi pilsētu. Morgā svešu cilvēku pagaidām nebija. Kerns apskatīja neizģērbtos un neapmazgātos līķus. Visi tie bija- vēl pavisam silti. Ārkārtīgi veiksmīgs gadījums. Slikti tikai tas, ka šis veiksmīgais gadījums nebija rēķinājies ar Kerna īpašajām prasībām. Vairums līķu bija sašķaidīti vai arī stipri sakropļoti. Tā kā upurus arvien vēl nesa klāt, Kerns nezaudēja cerības.
— Parādiet man, lūk, to, — viņš sacīja kalpotājam, kas nesa pelēkā kostīmā tērptas meitenes līķi. Tam bija sadragāts pakausis. Mati vienās asinīs, tāpat arī drānas. Taču tās nebija saņurcītas. Acīmredzot ķermenis nav daudz cietis.. . Derēs. Miesas uzbūve bija diezgan plebejiska. «Droši vien kāda istabene; taču labāk tāds ķermenis nekā nekāds,» Kerns nodomāja.
— Bet šī? — Kerns norādīja uz citām nestuvēm. — Tas taču ir īsts atradums! Vesels dārgums! Velns lai parauj, cik bēdīgi tomēr, ka gājusi bojā tāda sieviete!
Uz grīdas nolika jaunas sievietes līķi ar neparasti skaistu, aristokrātisku seju, kurā bija sastingusi vienīgi dziļa izbrīna izteiksme. Viņai bija iedragāts galvaskauss virs labās auss. Domājams, ka nāve iestājusies vienā acumirkli. Uz baltā kakla mirdzēja lielu īsto pērļu virkne. Elegantais melnā zīda tērps bija ieplēsts tikai lejasdaļā un no kakla izgriezuma līdz pleca galam. Uz kailā pleca redzama dzimumzīme.
«Tāpat kā tai,» Kerns nodomāja. «Bet šī… kāds daiļums!» Kerns ātri izmērīja kakla apkārtmēru. «Kā pēc pasūtījuma.»
Kerns norāva dārgo pērļu kaklarotu, pameta to kalpotājam un teica:
— Es ņemu šo te līķi. Taču, tā kā man nav laika līķus te pamatīgi apskatīt, katram gadījumam es ņemu vēl arī šo. — Viņš norādīja uz pirmās meitenes līķi. — Ātrāk, ātrāk! Ievīstiet' līķus audeklā un nesiet ārā! -Vai jūs dzirdat? Sāk lasīties pūlis. Jums vajadzēs atvērt morgu, un pēc pāris minūtēm te būs īsta Bābele.
Līķus iznesa, novietoja Kerna automašīnā un ātri aizveda uz viņa māju.
Viss operācijai nepieciešamais bija sagatavots jau iepriekš. Brikes augšāmcelšanās diena, pareizāk sakot, nakts bija klāt. Kerns negribēja zaudēt ne minūti.
Abus līķus nomazgāja un, palagos satītus, ienesa Brikes istabā, un nolika uz operāciju galda.
Brike kaisa nepacietībā paskatīties uz savu jauno augumu, bet Kerns ar nolūku novietoja galdu tā, lai viņa līķus neredzētu, iekams nav pabeigti visi sagatavošanās darbi.
Kerns veikli nogrieza līķiem galvas. Ievīstītas audeklā, Džons tās aiznesa prom. Tad
Kerns apmazgaja griezuma vietas un operāciju galdu, sagatavoja ķermeņus.
Kritisku skatu vēlreiz aplūkojis līķus, Kerns norūpējies pašūpoja galvu. Ķermenim ar dzimumzīmi uz pleca bija nevainojama forma, un tas īpaši izcēlās salīdzinājumā ar «istabenes» plātkaulaino, stūraino, neproporcionālo, bet spēcīgo augumu. Brike, protams, izvēlēsies šīs aristokrātiskās Diānas augumu. Taču, rūpīgi apskatot līķi, Kerns ievēroja, ka Diānai, kā viņš to tagad sauca, ir arī defekts: labās kājas pēdu bija savainojis kāds dzelzs gabals. Brūce pārāk bīstama nelikās. Kerns to piededzināja ar jodu, un par asins saindēšanos nebija pamata bažīties. Tomēr labākus rezultātus solīja operācija ar «istabenes» ķermeni.
— Pagrieziet Brikes galvu, — Kerns sacīja Lorānai. Lai Brike sagatavošanas darbu laikā netraucētu ar savu pļāpāšanu, viņai bija aizbāzta mute, tas ir, bija atvienots balons ar saspiesto gaisu. — Tagad var palaist gaisa strūklu.
Kad Brike ieraudzīja līķus, viņa iekliedzās kā apdedzinājusies. Viņas acis no šausmām iepletās. Vienam no šiem līķiem vajadzēja kļūt par viņas pašas ķermeni. Pirmo reizi līdz sāpīgumam asi viņa izjuta, cik operācija ir neparasta, un sāka šaubīties.
— Nu, ko jūs sakāt? Kā jums patīk šie līķ … šie augumi?
— Es … baidos … — galva nosēca. — Nē, nē, es nebiju domājusi, ka tas viss ir tik šausmīgi … es negribu …
— Jūs negribat? Tādā gadījumā es līķim piešūšu Tomā galvu. Tomā pārvērtīsies par sievieti. Vai, jūs, Tomā, .tūliņ gribat iemantot šo augumu?
— Nē, pagaidiet, lūdzu, — Brike izbijās. — Es esmu ar mieru. Man gribas to augumu … ar dzimumzīmi uz pleca.
— Es jums ieteiktu izvēlēties, lūk, šo. Tas nav tik glīts, taču bez nevienas skrambiņa^.
— Es neesmu veļas mazgātāja, bet aktrise, — lepni atcirta Brikes galva. — Es gribu, lai man būtu skaists augums. Un dzimumzīme uz pleca … Vīriešiem tādas ļoti patīk…
— Lai notiek, kā jūs vēlaties, — Kerns atbildēja. — Lorānas jaunkundz, pārnesiet Brikes jaunkundzes galvu uz operāciju galdu. Dariet to ļoti uzmanīgi, galvas asinsrite nedrīkst pārtrūkt līdz pēdējam brīdim.
Lorāna veikli rosījās, veikdama pēdējos sagatavošanās darbus operācijai. Brikes seja pauda ārkārtīgu sasprindzinātību un satraukumu. Kad galvu novietoja uz galda, Brike neizturēja un iekliedzās tā, kā viņa nekad vēl nebija kliegusi:
— Es negribu! Es negribu! Nevajag! Labāk nogaliniet mani! Man ir bailes! A-ā-ā-a! …
Kerns, nepārtraukdams darbu, skarbi uzbļāva Lorānai:
— Ašāk aizveriet gaisa krānu! Piejauciet barojošajam šķīdumam- hedonālu, un viņa iemigs.
— Nē, nē, nē!
Krāns tika aizgriezts, un galva apklusa, taču turpināja kustināt lūpas un raudzījās ar šausmju un kvēla lūguma izteiksmi acīs.
— Profesora kungs, vai mēs drīkstam taisīt operāciju pret viņas gribu? — vaicāja Lorāna.
— Tagad nav īstais laiks, lai risinātu ētikas problēmas, — Kerns sausi atteica.— Pēc tam viņa pati būs pateicīga. Dariet savu darbu vai arī ejiet prom un netraucējiet mani!
Lorāna zināja, ka aiziet nevar, — ja viņa nepalīdzēs, operācijas izdošanās kļūs vēl vairāk apšaubāma. Sevi pārvarējusi, viņa turpināja darbu. Brikes galva tā raustījās, ka caurulītes tik tikko vairs turējās asinsvados. Džons palīdzēja galvu saturēt. Pamazām galva pārstāja raustīties, acis aizvērās: iedarbojās hedonāls.
Profesors Kerns sāka operāciju.
Klusumu pārtrauca vienīgi Kerna aprautās pavēles, kad viņš prasīja kādu instrumentu. No piepūles Kernam uz pieres izspiedās dzīslas. Viņš lika lietā savu spīdošo ķirurga tehniku; veiklība apvienojās ar izcilu precizitāti un uzmanību. Kaut arī Lorāna Kernu ienīda, šajās minūtēs viņa nespēja par to nesajūsmināties. Viņš darbojās kā mākslinieks iedvesmas brīdī. Viņa veiklie, jutīgie pirksti veica brīnumus.
Operācija ilga stundu un piecdesmit piecas minūtes.
— Darīts, — Kerns beidzot sacīja, atliekdams muguru. — No šī brīža Brike pārstāj eksistēt kā galva bez ķermeņa. Atliek tikai iepūst viņai dzīvību: jāliek pukstēt sirdij un jāiedarbina asinsriņķošana. Taču ar to es tikšu galā viens pats. Jūs varat atpūsties, Lorānas jaunkundz.
— Es vēl spēju strādāt, — viņa atbildēja.
Par spīti nogurumam, Lorāna vēlējās redzēt šīs neparastās operācijas pēdējo posmu. Taču Kerns acīmredzot negribēja, lai viņa uzzinātu atdzīvināšanas noslēpumu. Viņš vēlreiz kategoriski ieteica Lorānai iet atpūsties, un viņa paklausīja.
Kerns viņu atkal izsauca pēc stundas. Viņš izskatījās vēl vairāk noguris, taču seja pauda dziļu pašapmierinātību.
— Pataustiet pulsu, — viņš teica Lorānai.
Meitene, iekšēji nodrebot, satvēra Brikes
roku, to pašu roku, kas vēl pirms trim stundām bija auksta un mirusi. Tagad tā bija jau silta un varēja sataustīt pulsa sitienus. Kerns pielika Brikei pie mutes spoguli. Tas norasoja.
— Elpo. Tagad vajag mūsu jaunpiedzi- mušo kārtīgi ietīt autiņos. Dažas dienas viņai vēl nāksies pagulēt pilnīgi nekustīgi.
Virs Brikes kakla apsējiem Kerns aplika ģipša veidni. Ķermeni cieši ievīstīja autos, bet muti aizsēja.
— Lai viņai neienāktu prātā runāt, — Kerns paskaidroja. — Ja sirdsdarbība būs normāla, pirmās diennaktis mēs viņu turēsim miegā.
Briki ienesa telpā, kas atradās līdzās Lorānas istabai, uzmanīgi apguldīja un iemidzināja ar elektronarkozi.
— Kamēr saaugs šuves, mēs viņu barosim mākslīgi. Jums būs viņa jākopj.
Tikai trešajā dienā Kerns atļāva Brikei «atgūt samaņu».
Pulkstenis bija četri dienā. Slīps saules stars ielauzās istabā un apgaismoja Brikes seju. Viņa mazliet savilka uzacis un atvēra acis. Vēl atrazdamās pa pusei nesamaņā, viņa paraudzījās uz gaišo logu, tad Lorānā un beidzot nolaida skatu lejup. Tur vairs nebija tukšuma, viņa ieraudzīja krūtis, kas viegli cēlās un grima, un augumu — viņas augumu; tas bija pārklāts ar palagu. Pār Brikes seju pārlaidās tikko jaušams smaids.
— Nemēģiniet runāt un guliet klusu, — teica Lorāna. — Operācija izdevās teicami, un tagad viss ir atkarīgs no jums. Jo mierīgāk gulēsit, jo ātrāk varēsit tikt uz kājām. Pagaidām mēs sazināsimies ar mīmikas palīdzību. Kad jūs plakstus nolaidīsit uz leju, tas nozīmēs «jā», kad pavērsīsit uz augšu, — «nē». Vai jums kaut kas sāp? Te. Kakls un kāja. Tas pāries. Vai jūs gribat dzert? Est?
Brikei ēst negribējās, bet dzert gan.
Lorāna piezvanīja Kernam. Viņš tūdaļ atnāca no sava kabineta.
— Nu, kā jūtas jaunpiedzimusī? — Viņš apskatīja Briki un bija apmierināts. — Viss kārtībā. Pacietību, jaunkundz, un drīz jūs varēsit dancot. — Kerns deva dažus norādījumus un aizgāja.
«Izveseļošanās» dienas Brikei likās bezgalīgi garas. Viņa bija prie'kšzīmīga slimniece: iegrožoja savu nepacietību, gulēja mierīgi un izpildīja visus norādījumus. Beidzot pienāca diena, kad viņu iztina no autiem, taču runāt vēl neļāva.
— Vai jūs jūtat savu ķermeni? — mazliet satraukti jautāja Kerns.
Brike nolaida plakstus.
— Pamēģiniet pavisam uzmanīgi pakustināt kāju pirkstus.
Brike acīmredzot mēģināja to darīt, jo viņas sejā atplaiksnījās piepūle, taču pirksti neklausīja.
— Redzams, ka centrālā nervu- sistēma pilnībā vēl nefunkcionē, — autoritatīvi noteica Kerns. — Tomēr es ceru, ka tā atsāks funkcionēt drīz vien, un līdz ar to atjaunosies arī kustību iespēja. — Taču pie sevis nodomāja: «Kaut tik Brike tiešām nesāktu klibot ar abām kājām.»
«Atjaunosies — cik dīvaini skan šis vārds,» Lorāna nodomāja, atcerēdamās auksto līķi uz operāciju galda.
Brikei radās jaunas rūpes. Tagad viņa stundām mēģināja pakustināt kāju pirkstus. Lorāna vēroja šo procesu ar gandrīz tikpat lielu interesi kā Brike.
Reiz Lorāna priecīgi iesaucās:
— Kustas! Kreisās kājas īkšķis kustas!
Tālāk viss noritēja ātrāk. Sāka kustēties arī citi roku un kāju pirksti. Drīz vien jau varēja rokas un kājas mazliet pacelt.
Lorāna bija pārsteigta. Viņas acu priekšā bija noticis brīnums.
«Lai arī kāds noziedznieks Kerns būtu,» Lorāna domāja, «viņš ir neparasts cilvēks. Tiesa, bez Dovela palīdzības viņam nebūtu izdevies mirušu cilvēku divkārt atdzīvināt. Taču Kerns pats ir ļoti talantīgs cilvēks, — to uzsvēra arī Dovela galva. Ai, kaut Kerns atdzīvinātu arī Dovelu! Bet nē, to gan viņš nedarīs.»
Pēc dažām dienām Brikei atļāva runāt. Izrādījās, ka viņai ir diezgan patīkama, bet aizlūstoša tembra balss.
— Uzlabosies, — apgalvoja Kerns. — Viņa vēl dziedās.
Brike drīz vien arī mēģināja dziedāt. Par viņas dziedājumu Lorāna bija ļoti pārsteigta. Augšējos toņus Brike dziedāja diezgan spiedzošā, ne visai patīkamā balsī, vidējā reģistrā balss bija neskanīga un aizsmakusi. Toties apakšējie toņi skanēja brīnišķi. Tā bija lieliska krūšu kontralta balss.
«Balss saites taču atrodas virs griezuma vietas un ir pašas Brikes,» Lorāna domāja, «no kurienes tad rodas šī dubultā balss, augšējā un apakšējā reģistra dažādie tembri? Fizioloģijas mīkla. Vai tam par cēloni nav Brikes galvas atjaunināšanās process, jo galva bija vecāka par tagadējo augumu? Jeb varbūt tas kaut kādā veidā ir saistīts ar centrālās nervu sistēmas traucējumiem? Pilnīgi nesaprotami… Interesanti zināt, kas reiz bijusi šī sieviete ar jaunavīgo, graciozo augumu, kādu nelaimīgu galvu tas bija nesis …»
Brikei nekā nesacīdama, Lorāna pārlūkoja laikrakstus, kuros bija iespiesti dzelzceļa katastrofā bojā gājušo cilvēku saraksti. Drīz viņa uzdūrās informācijai, ka bez vēsts pazudusi ievērojamā itāliešu aktrise Anželika Gaja, kas braukusi katastrofu cietušajā vilcienā"! Viņas līķis nebija atrasts, un avīžu korespondenti centās viens otru pārspēt, meklēdami mīklas atminējumu. Lorāna bija gandrīz pilnīgi pārliecināta, ka Brikes galva ieguvusi bojā gājušās aktrises ķermeni.
eksponāts aizbēdzis
Beidzot Brikes dzīvē pienāca lielā diena. Viņai noņēma pēdējos pārsējus, un profesors Kerns atļāva tai celties.
Brike piecēlās un, balstīdamās uz Lorānas roku, mazliet pagājās pa istabu. Viņas kustības bija nedrošas un it kā saraustītas. Dažbrīd dīvaini bija viņas žesti: līdz zināmai robežai roka kustējās vienmērīgi, tad it kā apstājās, noraustījās, līdz beidzot kustība atkal izlīdzinājās.
— Tas viss pāries, — Kerns pārliecināti teica.
Viņu nedaudz uztrauca vienīgi nelielais ievainojums Brikes pēdā. Rēta dzija lēnām.
Taču pamazām tā bija sadzijusi tiktāl, ka Brike nejuta pat sāpes, sperot soli ar slimo kāju. Pēc dažām dienām Brike jau mēģināja dejot.
— Es nesaprotu, kas tas ir, — viņa teica. — Dažas kustības man iznāk brīvi, ar citām iet grūti. Droši vien es vēl neprotu pārvaldīt savu jauniegūto ķermeni… Taču tas ir lielisks! Paskatieties uz manām kājām, Lorānas jaunkundz. Arī auguma garums ir ļoti labs. Vienīgi šīs rētas uz kakla … Nāksies tās aizsegt. Toties dzimumzīme uz pleca ir burvīga, vai nav tiesa? Es uzšūšu tērpu ar tādu piegriezumu, lai to varētu redzēt… Nēr ar savu augumu es esmu pilnīgi apmierināta.
«Ar savu augumu!» Lorāna domāja. «Nabaga Andželika Gaja!»
Viss, ko Brike sevī tik ilgi bija apslāpējusi, pēkšņi izlauzās" uz āru. Viņa nomocīja Lorānu ar prasībām, pasūtījumiem, lūgumiem pēc tērpiem, vejas, kurpēm, cepurēm, modes žurnāliem, kosmētikas piederumiem.
Tērptu jaunā, pelēkā zīda kleitā, Kerns ^iņu stādīja priekšā profesoram Dovelam. Tā kā tā bija vīrieša galva, Brike nevarēja nociesties, mazliet nepakoķetējusi, un viņa jutās loti glaimota, kad Dovela galva nokārca:
— Lieliski! Jūs teicami esat ticis galā ar savu uzdevumu, es jūs apsveicu, kolēģi!
Kerns ar Briki zem rokas, starodams kā jaunlaulātais, izgāja no istabas.
— Jaunkundz, lūdzu, sēdieties, — viņš galanti sacīja, kad abi bija ienākuši viņa kabinetā.
— Es nezinu, kā lai jums pateicos, profesora kungs, — Brike teica, sapņaini nolaizdama acis un pēc tam uzmezdama Kernam koķetu skatienu. — Jūs esat izdarījis manā labā tik daudz… Bet man nav ar ko jums atlīdzināt.
— Tas arī nav vajadzīgs. Es esmu saņēmis lielāku atlīdzību, nekā jūs domājat.
— Es ļoti priecājos. — Un Brike apveltīja Kernu ar vēl starojošāku skatienu. — Bet tagad ļaujiet man iet… izrakstīties no slimnīcas.
— Kā iet? No kādas slimnīcas? — Kerns uzreiz pat nevarēja saprast.
— Iet mājās. Es iedomājos par draudzenēm. Kādu furoru sacels mana ierašanās!
Viņa taisās iet prom! Kerns nepieļāva pat tādu domu. Viņš bija paveicis milzīgu darbu, atrisinājis vissarežģītāko uzdevumu un izdarījis neiespējamo ne jau tādēļ, lai Brike saceltu furoru savās vieglprātīgajās draudzenēs. Viņš pats gribēja radīt furoru, demonstrējot Briki zinātniekiem. Var jau būt, ka vēlāk viņš dos Brikei arī zināmu brīvību, bet pašreiz par to nebija pat ko sapņot.
— Diemžēl es jūs nevarēšu atlaist, Brikes jaunkundz. Kādu laiku jums vēl jāpaliek manā mājā, manā uzraudzībā.
— Kāpēc? Es jūtos lieliski, — rotaļādamās ar roku, viņa iebilda.
— Jā, bet jums var kļūt sliktāk.
— Tad es pie jums atnākšu.
— Atjaujiet labāk man to zināt, kad jūs drīkstēsit no šejienes aiziet, — jau asi noteica Kerns. — Un neaizmirstiet, kas jūs būtu bez manis.
— Par to es jums jau pateicos. Taču es neesmu ne meitene, ne verdzene un drīkstu pati par sevi ņoteikt!
«Oho, viņa ir sieviete ar raksturu!» izbrīnījies nodomāja Kerns.
— Nu, par to mēs vēl parunāsim, — viņš teica. — Bet pagaidām esiet tik laipna un ejiet uz savu istabu. Džons droši vien ir jau atnesis jums buljonu.
Brike uzmeta lūpu, piecēlās un, Kernā neskatīdamās, izgāja.
Brike pusdienoja kopā ar Lorānu viņas istabā. Kad Brike ienāca, Lorāna jau sēdēja pie galda. Brike atslīga krēslā un ar labas rokas delnu nevērīgi, graciozi pamāja. Lorāna ne vienu vien reizi bija ievērojusi šo žestu un domāja, kam īsti tas pieder: Anže- likai Gajai vai Brikei? Vai tad Anželikas Gajas ķermenī nevarēja saglabāties kustību automātiskums, kas kādreiz nostiprinājies kustību nervos?
Lorānai visi šie jautājumi bija pārāk sarežģīti.
«Par tiem droši vien ieinteresēsies fiziologi,» viņa nodomāja.
— Atkal buljons! Man ir apnikuši šie slimnīcas ēdieni, — Brike kaprīzi teica. — Es labprāt pašreiz notiesātu duci austeru un uz
dzertu glāzi šablī. — Viņa iedzēra no tasītes pāris malkus buljona un turpināja: — Profesors Kerns man tikko paziņoja, ka viņš vēl dažas dienas nelaidīs mani mājās. Lika drusku pagaidīt! Es neesmu no rāmajām aitiņām. Te var nobeigties no garlaicības. Nē, man patīk dzīvot tā, lai viss grieztos kā karuselī. Ugunis, mūzika, ziedi, šampanietis.
Nepārtraukti tarkšķēdama, Brike ātri paēda pusdienas, piecēlās un, piegājusi pie loga, uzmanīgi palūkojās lejup.
— Ar labu nakti, Lorānas jaunkundz, — viņa atgriezusies sacīja. — Es šodien agri likšos gulēt. No rīta, lūdzu, nemodiniet mani. Šajā mājā vislabākais laika kavēklis ir miegs.
Pamājusi ar galvu, viņa iegāja savā istabā.
. Lorāna sāka rakstīt vēstuli mātei. Visas vēstules Kerns kontrolēja. Lorāna zināja, cik stingri Kerns viņu uzmana, tāpēc pat necentās nevienu vēstuli aizsūtīt bez viņa cenzūras.
Starp citu, lai neuztrauktu māti, viņa nolēma tai nerakstīt patiesību par savu piespiedu ieslodzījumu, kaut arī izdotos kādu vēstuli aizsūtīt bez Kerna ziņas.
Tajā naktī Lorāna gulēja sevišķi- slikti. Domādama par nākotni, viņa ilgi grozījās gultā no vieniem sāniem uz otriem. Viņas dzīvība bija briesmās. Ko Kerns uzsāks, lai padarītu viņu nekaitīgu?
Varēja just, ka ari Brikei nenāk miegs. Viņas istabā bija dzirdams apslāpēts troksnis.
«Uzlaiko jaunos tērpus,» Lorāna nodomāja. Pēc tam viss apklusa. Neskaidri, it kā pa miegam, Lorāna izdzirda aprautu kliedzienu un pamodās. «Mani nervi vairs nekur neder,» viņa nodomāja un no jauna ieslīga dziļā rīta miegā.
Viņa pamodās septiņos no rīta; kā parasti Brikes istabā viss vēl bija klusu. Lorāna nolēma viņu netraucēt un iegāja Tomā galvas istabā. Tomā joprojām bija drūms. Pēc tam kad Kerns bija «piešuvis» ķermeni Brikes galvai, Tomā sadrūma vēl vairāk. Viņš pra- sījaL lūdza, pavēlēja, lai arī viņam drīzāk sagādātu jaunu ķermeni, beidzot viņš sāka rupji lamāties. Lorānai bija krietni jānopūlas, lai viņu nomierinātu. Pabeigusi Tomā galvas rīta tualeti, viņa atviegloti uzelpoja un devās uz nākamo istabu pie Dovela galvas, kas viņu sagaidīja ar laipnu smaidu.
— Dzīve gan ir dīvaina lieta! — sacīja Dovels. — Vēl nesen es gribēju mirt. Bet manas smadzenes turpina strādāt, un pirms trim dienām man ienāca prātā ārkārtīgi drosmīga un oriģināla ideja. Ja izdotos šo ieceri realizēt, tas radītu apvērsumu medicīnā. Es izklāstīju savu ideju Kernam, un vajadzēja redzēt, kā iekvēlojās viņa acis. Kerns laikam iedomās jau skatīja pieminekli, ko viņam vēl dzīvam esot uzcels pateicīgie laikabiedri… Un arī man ir jādzīvo viņa dēļ, idejas dēļ,
tas nozīmē, sevis paša dēļ. Patiesi, iznāk burvju loks.
— Kas tā ir par ideju?
— Kad tā būs vēl pilnīgāk izkristalizējusies manās smadzenēs, es jums kādreiz izstāstīšu …
Pulksten deviņos Lorāna pieklauvēja pie Brikes istabas durvīm, bet neviens neatbildēja. Satrauktā Lorāna mēģināja durvis atvērt, bet izrādījās, ka tās no iekšpuses aizslēgtas. Lorānai neatlika nekas cits, kā par visu notikušo ziņot profesoram Kernam.
Kerns kā arvien rīkojās ātri un noteikti.
— Uzlauziet durvis! — viņš pavēlēja Džonam. Nēģeris zvēla ar plecu, smagās durvis nobrakšķēja un izgāzās no eņģēm. Kerns, Lorāna un Džons iegāja istabā.
Brikes savandītā gulta bija tukša. Kerns pieskrēja pie loga. No roktura lejup stiepās virve, kas bija sasieta no saplēsta palaga un diviem dvieļiem. Puķu dobe zem loga bija izbradāta.
— Tas ir jūsu darbs! — pagriezis pret Lorānu saniknoto seju, Kerns uzkliedza.
— Ticiet man, ka par Brikes jaunkundzes bēgšanu neko nezināju, — Lorāna stingri pateica.
— Nu, ar jums mēs vēl parunāsim, — atbildēja Kerns, lai gan Lorānas noteiktā atbilde viņu tūliņ pārliecināja, ka Brike ir rīkojusies bez līdzzinātājiem. — Tagad jārūpējas par to, lai bēgli noķertu.
Kerns iegāja savā kabinetā un uztraukts soļoja no kamīna līdz galdam, no galda līdz kamīnam. Vispirms viņš gribēja izsaukt policiju. Taču šo domu viņš tūdaļ atmeta. Sajā notikumā vismazāk jēgas bija iejaukt policiju. Būs jālūdz privātdetektīvu palīdzība.
«Velns lai parauj, es pats esmu vainīgs … Vajadzēja apsargāt. Bet kas to varēja iedomāties? Aizbēdzis vakardienas līķis!» Kerns nikni iesmējās. «Un pats ļaunākais, ka Brike visiem izpļāpās, kas ar viņu atgadījies … Viņa taču runāja par furoru, ko sacels viņas parādīšanās… Par šo notikumu uzzinās laikrakstu korespondenti, un tad… Nevajadzēja viņu rādīt Dovela galvai … Nu gan savārīja putru. īstā pateicība.»
Kerns pa telefonu izsauca privātdetektīvu kantora aģentu, iedeva viņam lielu naudas summu, apsolīja vēl lielāku, ja meklēšana vainagosies panākumiem, un sīki raksturoja pazudušo sievieti.
Aģents vērīgi apskatīja bēgšanas vietu un pēdas, kas veda pie dārza dzelzs žoga. Tā augstajiem metāla stieņiem bija smaili gali. Aģents pašūpoja galvu: «Varens skuķis!» Uz viena no žoga pīķiem viņš ieraudzīja gabaliņu pelēka zīda, noņēma to un uzmanīgi ielika kabatas portfelī.
— Šis tērps viņai bijis mugurā bēgšanas dienā. Tātad meklēsim sievieti pelēkā tērpā.
Apgalvojis Kernam, ka «sieviete pelēkā tērpā» ne vēlāk kā pēc diennakts būs atrasta, aģents aizgāja.
Privātdetektīvs bija sava amata meistars. Viņš sameklēja Brikes pēdējā dzīvokļa un dažu viņas bijušo draudzeņu adreses, iepazinās ar šīm draudzenēm, pie vienas viņš atrada Brikes fotogrāfiju un uzzināja, kādos kabarē Brike uzstājusies. Bēgles sameklēšanai uz Šiem kabarē tika nosūtīti vairāki aģenti.
— Putniņš tālu neaizlidos, — apgalvoja detektīvs.
Taču šoreiz viņš maldījās. Pagāja divas dienas, bet joprojām neizdevās tikt Brikei uz pēdām. Tikai trešajā dienā kāds Monmartra krodziņa pastāvīgs apmeklētājs paziņoja aģentam, ka bēgšanas naktī tur ieradusies «augšāmcēlusies» Brike. Kur viņa pēc tam palikusi, neviens nezināja.
Kerns uztraucās arvien vairāk. Tagad viņš baidījās ne vien ( tā, ka Brike izpļāpās par viņa noslēpumiem. Kerns baidījās uz visiem laikiem pazaudēt vērtīgo «eksponātu». Tiesa, viņš varēja iztaisīt otru — no Tomā galvas, taču šis process prasīja laiku un kolosālu spēka patēriņu. Turklāt jaunais eksperiments varēja beigties mazāk veiksmīgi. Atdzīvināta suņa demonstrēšanai, bez šaubām, nebūtu tāda efekta. Nē, Brike ir jāatrod, lai tas maksā ko maksādams. Viņš dubultoja, trīs- kāršoja summu par «aizbēgušā eksponāta» atrašanu.
Katru dienu aģenti viņam paziņoja par meklējumu rezultātiem. Taču šie rezultāti nebija iepriecinoši. Brike bija kā zemē ielīdusi.
pabeigta dziesma
Kad Brike, liekot lietā savu jauno, veiklo, lokano un spēcīgo augumu, bija pārrāpusies pāri žogam un tikusi uz ielas, viņa apturēja taksometru un pateica dīvainu adresi:
— Perlašēzas kapsēta.
Taču, neaizbraukusi līdz Bastīlijas laukumam, viņa no taksometra izkāpa un ar nākamo devās uz Monmartru. Iesākumam Brike bija paņēmusi Lorānas somiņu, kurā atradās daži desmiti franku. «Vai nav vienalga — viens grēks vairāk vai mazāk; turklāt tas bija nepieciešams,» viņa pati sevi mierināja. Grēku nožēlošanu viņa atlika vēlākam laikam. Brike atkal sajuta sevi par pilnvērtīgu, dzīvu, veselu cilvēku, pie tam jaunāku, nekā viņa bija agrāk. Līdz operācijai viņai, pēc sieviešu gadu skaitīšanas rēķina, bija tuvu pie trīsdesmit. Jaunajam ķermenim nevarēja būt vairāk par divdesmit gadiem. Šī ķermeņa sekrēcijas dziedzeri atjaunināja Brikes galvu: rieviņas no sejas izzuda, uzlabojās ādas krāsa. «Tagad tik varētu padzīvot,» domāja Brike, sapņaini raudzīdamās mazā spogulītī, ko viņa bija atradusi rokassomiņā.
— Apturiet te, — viņa pavēlēja šoferim un, nokārtojusi rēķinu, turpināja ceļu kājām.
Pulkstenis bija apmēram četri no rīta. Brike piegāja pie tik pazīstamā kabarē «Sa- nuārs», kur viņa uzstājās tajā liktenīgajā naktī, kad nomaldījusies lode aprāva pusvārdā viņas dziedāto jautro dziesmiņu. Kabarē logi vēl bijā spilgti apgaismoti.
Manāmi uztraukta, Brike iegāja pazīstamajā vestibilā. Nogurušais šveicars, kā likās, viņu nepazina. Viņa ātri atvēra sāndur- vis un, šķērsojusi gaiteni, iegāja aktieru telpā, kas atradās blakus skatuvei. Vispirms viņa sastapa Rudo Martu. No bailēm iekliegušies, Marta ieslēdzās savā ģērbtuvē. Brike iesmējās un pieklauvēja, taču Rudā Marta neatvēra.
— O, Bezdelīga! — Brike izdzirda vīrieša* balsi. Sādu iesauku Brike kabarē bija iemantojusi tādēļ, ka viņai ļoti garšoja konjaks ar bezdelīgas attēlu uz etiķetes. — Tātad tu esi dzīva? Bet mēs sen tevi uzskatījām p«ar mirušu!
Brike atskatījās un ieraudzīja skaistu, eleganti ģērbtu vīrieti ar gludi skūtu ļoti bālu seju. Tādas bālas sejas ir cilvēkiem, kas reti uzturas saulē. Tas bija Zans, Rudās Martas vīrs. Par savu profesiju viņš nemīlēja runāt. Viņa draugi un pudeles brāļi uzskatīja, ka nav taktiski izprašņāt par iztikas līdzekļu avotu. Pietika ar to, ka Zanam parasti turējās nauda un ka viņš bija «sirds cilvēks». Tajās naktīs, kad Zans atvēra maku, plūda vīna straume un Zans maksāja par visiem,
— No kurienes tu atlidoji, Bezdelīga?
— No slimnīcas, — atbildēja Brike.
Baidīdamās, ka viņas jauniegūto ķermeni
varētu atņemt tā īpašnieces radinieki vai draugi, Brike nolēma par neparasto operāciju nevienam nestāstīt.
— Es biju ļoti smagā stāvoklī, — viņa turpināja melot. — Mani uzskatīja par mirušu un aizveda pat uz morgu. Taču tur kāds students, kas apskatīja līķi, sataustīja manā rokā tikko manāmu pulsu. Es biju vēl dzīva. Lode bija gājusi garām pašai sirdij, to neskardama. Mani tūliņ aizsūtīja uz slimnīcu, un viss beidzās laimīgi.
— Lieliski! — iesaucās Zans. — Mūsējie būs briesmīgi pārsteigti. Tavu augšāmcelšanos vajag apslacīt.
Noklakšķēja atslēga. Aiz durvīm noklausījusies šo sarunu, Rudā Marta pārliecinājās par to, ka Brike nav spoks, un atvēra durvis. Draudzenes apkampās un sirsnīgi saskūpstījās.
— Tu, Bezdelīga, esi kļuvusi it kā tievāka, slaidāka un graciozāka, — Marta sacīja, ziņkārīgi un drusku izbrīnēti apskatīdama tik nejauši ieradušās draudzenes augumu.
— Pats par sevi saprotams, ka esmu kļuvusi vājāka, — Brike atbildēja. — Mani baroja vienīgi ar buljonu. Slaidāka? Es nopirku sev kurpes ar ļoti augstiem papēžiem. Bez tam arī tērpa piegriezums …
— Bet kāpēc tu esi atnākusi tik vēlu uz šejieni?
— Ai, tas ir garš stāsts… Vai tu jau nodziedāji? Varbūt vari kādu brītiņu pasēdēt kopā ar mani?
Marta apstiprinoši pamāja ar galvu. Draudzenes apsēdās liela spoguļa priekšā pie tualetes galdiņa, uz kura bija sakrautas grima zīmuļu un krāsu kastītes, smaržu pudelītes, pūdernīcas, visdažādākās kārbiņas ar adatām un saspraudēm.
Zans apsēdās līdzās, kūpinādams Ēģiptes papirosu.
— Es aizbēgu no slimnīcas. Visklasiskākā veidā, — paziņoja Brike.
— Kāpēc?
— Man apriebās buljons. Tu saproti, buljons, buljons un buljons. Es jau sāku baidīties, ka noslīkšu tai buljonā. Taču ārsts mani negribēja laist projām. Viņam vajadzēja mani vēl parādīt studentiem. Es baidos, ka mani meklēs policija … Mājās es nevaru atgriezties un gribētu palikt pie tevis vai vislabāk — uz pāris dienām pavisam pazust no Parīzes … Bet man ir tik maz naudas.
Rudā Marta no brīnumiem pat sasita plaukstas, — tas viss likās tik interesanti.
— Nu, protams, ka tu paliksi pie manis,— viņa sacīja.
— Bīstos, ka arī mani meklēs policija, — izpūzdams dūmu mutulīti, domīgi sacīja Zans. — Arī man uz dažām dienām derētu nozust no apvāršņa.
Bezdelīga bija pašu cilvēks, un Zans no viņas savu profesiju neslēpa. Bezdelīga zināja, ka Zanam ir plašs vēriens. Viņa specialitāte bija seifu uzlaušana.
— Laižamies, Bezdelīdziņ, uz dienvidiem. Tu, es un Marta. Uz Rivjēru, ieelpot jūras gaisu. Es esmu iesūbējis, gribas izvēdināties. Tici vai ne, bet es vairāk nekā divus mēne- sus neesmu redzējis sauli un sāku jau aizmirst, kāda tā izskatās.
— Brīnišķīgi! — Marta sasita plaukstas.
Zans paskatījās dārgā zelta rokas- pulkstenī.
— Mums vēl ir stunda laika. Velns lai parauj, tev jānodzied sava dziesmiņa līdz galam. Bet pēc tam lidojam, un lai tevi meklē veseli.
Brike šim priekšlikumam labprāt piekrita. Kā bija cerējusi, viņas uzstāšanās radīja furoru.
Zans izgāja uz estrādes kā konferansjē, atgādināja par traģisko notikumu, ko Brike pirms pāris mēnešiem bija tepat piedzīvojusi, bet tad paziņoja, ka Brikes jaunkundze uz klausītāju vēlēšanos augšāmcēlusies, jo viņš — Zans — pacienājis Briki ar glāzīti konjaka «Bezdelīga».
— Bezdelīga! Bezdelīga! — ieaurojās publika.
Žans pamāja ar roku un, kad saucieni bija aprimuši, turpināja:
— Bezdelīga atsāks dziesmiņu no tās pašas vietas, kurā viņu tik negaidīti pārtrauca. Orķestri, lūdzu, «Kaķēnu»!
Orķestris sāka spēlēt, un no panta vidus, vētrainu aplausu pavadīta, Brike savu dziesmiņu nodziedāja līdz galam. Tiesa gan, apkārt valdīja tāds troksnis, ka viņa pati savu balsi nedzirdēja, bet tas arī nebija nepieciešams. Brike jutās tik laimīga kā vēl nekad, reibināja apziņa, ka viņu nebija aizmirsuši un tik silti uzņēma. Tas, ka siltumu daudzējādā ziņā bija radījuši vīna tvaiki, Briki nemulsināja.
Pabeigusi dziesmu, viņa ar labās rokas delnu iztaisīja neparasti elegantu žestu. Tas bija kas jauns. Publika aplaudēja vēl skaļāk.
«Kur viņa tādu ņēmusi? Kādas brīnišķas manieres. Šis žests būs no viņas jāpārņem…» Rudā Marta iedomājās.
Brike nokāpa no estrādes zālē. Draudzenes viņu skūpstīja, paziņas sniedza pretī glāzes un saskandināja ar viņu. Brike piesarka, viņas acis mirdzēja. Panākumi un vīns sagrozīja galvu. Aizmirsusi par vajātājiem, viņa bija ar mieru te nosēdēt visu nakti. Taču Zans, kas dzēra ne mazāk par citiem, nezaudēja kontroli pār sevi.
Laiku pa laikam viņš ieskatījās pulkstenī un beidzot piegāja pie Brikes un pieskārās viņas rokai.
— Ir laiks!
— Bet es negribu. Jūs varat braukt vieni paši. Es nebraukšu, — sapņaini blisinādama acis, atbildēja Brike.
Tad Zans klusēdams paņēma viņu uz rokām un nesa uz izeju.
Publika sāka kurnēt.
— Seanss beidzies! — būdams jau pie durvīm, Zans uzsauca. — Uz redzēšanos nākamo svētdien!
Viņš iznesa Briki, kas neganti turējās pretī, uz ielas un iesēdināja automašīnā. Drīz iznāca arī Marta ar nelielu čemodāniņu rokās,
— Uz Republikas laukumu! — Žans pateica šoferim, negribēdams nosaukt gala punktu. Viņš bija paradis braukt ar pārsē- šanos.
noslēpumaina sieviete
Vidusjūras viļņi ritmiski apskaloja smilšaino plūdmali. Viegls vējiņš tikko jaudāja piepūst jahtu un zvejnieku kuģīšu buras. Virs galvām debesu zilgmē mīlīgi rūca pelēki hidroplāni, kas devās īsos izpriecas lidojumos no Nicas uz Mentonu.
Jauns cilvēks baltā tenisa tērpā sēdēja pītā krēslā un lasīja avīzi. Blakus krēslam atradās apvalkā iebāzta tenisa rakete un daži jaunākie angļu zinātniskie žurnāli.
Viņam līdzās zem milzīga, balta saulessarga pie molberta darbojās viņa draugs, gleznotājs Armāns Larē.
Nelaiķa profesora Dovela dēls Artūrs Dovels un Armāns Larē bija nešķirami draugi, un šī draudzība vislabāk apliecināja, ka teicienam «Pretējie poli pievelkas» ir taisnība.
Artūrs Dovels bija diezgan pakluss un atturīgs. Viņš mīlēja kārtību un prata strādāt neatlaidīgi un sistemātiski. Viņam bija jāstudē vairs tikai viens gads, un viņu jau paturēja universitātē, bioloģijas katedrā.
Larē. kā jau īstam francūzim dienvidniekam bija ārkārtīgi viegli ierosināms, haotisks, nenosvērts raksturs. Nereti viņš uz vairākām nedēļām pameta otas un krāsas, lai pēc tam no jauna aizrautīgi nodotos darbam, Un tad nekāda vara viņu nespēja atraut no molberta.
Tikai vienā ziņā draugi bija līdzīgi: abi viņi bija talantīgi un prata tuvoties reiz nospraustam mērķim,, kaut arī katrs uz to gāja pa savu ceļu: viens brāzmaini, izrāvieniem, otrs — vienmērīgā solī.
Artūra Dovela bioloģiskie pētījumi piesaistīja ievērojamāko speciālistu uzmanību, un viņu gaidīja spoža karjera zinātnes laukā. Larē gleznas izstādēs izraisīja daudz pārrunu, un vairākas no tām bija jau nopirkuši dažādu valstu ievērojamākie muzeji.
Artūrs Dovels nometa avīzi smiltīs, atlaida galvu pret krēsla atzveltni un sacīja:
— Anželikas Gajas līķis tā arī nav atrasts.
Larē neremdināmās bēdās papurināja galvu un smagi nopūtās.
— Tu vēl joprojām nespēj viņu aizmirst? — jautāja Dovels.
Larē ,tik strauji pagriezās pret Artūru, ka viņš neviļus iesmējās. Viņa priekšā atradās nevis vairs aizrautīgs mākslinieks, bet bruņinieks, kam kreisajā rokā bija vairogs — palete — un šķēps — paletes nazis —, bet labajā rokā zobens — ota —, aizvainots bruņinieks, kas gatavs nogalināt savu ienaidnieku.
— Aizmirst Anželiku!… — Larē iesaucās, vicinādams savus ieročus, — aizmirst to, kura …
Pēkšņi piezagās vilnis, šalkdams apšļāca viņa kājas gandrīz līdz ceļiem, un Larē melanholiski pabeidza iesākto domu:
— Vai tad Anželiku var aizmirst? Pasaule ir kļuvusi pelēka, kopš apklusušas viņas dziesmas…
Par Anželikas Gajas nāvi, pareizāk sakot, bezvēsts nozušanu, Larē pirmo reizi uzzināja Londonā, uz kurieni bija aizbraucis, lai gleznotu «Londonas miglas simfoniju». Larē bija ne vien dziedātājas talanta pielūdzējs, bet ari viņas draugs, viņas bruņinieks.-Ne velti viņš bija dzimis Provansas dienvidos, kur visapkārt slējās viduslaiku pilsdrupas.
Uzzinājis, kāda nelaime piemeklējusi Gāju, viņš bija tik satriekts, ka pirmo reizi mūžā pārtrauca savu gleznošanas skurbuli daiļrades kulminācijas brīdī.
Artūrs, atbraucis no Kembridžas uz Londonu, gribēja draugu kaut kā novirzīt no drūmajām domām un ieteica šo ceļojumu uz Vidusjūras piekrasti.
Arī te Larē neatrada mieru. Atgriezies no plūdmales viesnīcā, viņš pārģērbās, sēdās vilcienā un devās uz Montekarlo spēļu namu, kur vienmēr mudžēja cilvēki. Viņš gribēja aizmirsties.
Kaut gan bija vēl agrs, pie zemās ēkas jau drūzmējās apmeklētāji. Larē iegāja pirmajā zālē. Cilvēku te bija maz.
— Sāciet spēli, — uzaicināja ar lāpstiņu bruņojies krupjē.
Larē devās nākamajā zālē, uz kuras sienām bija uzgleznotas puskailas sievietes medībās, jāšanas un paukošanās sacīkstēs, ar vārdu sakot, tēloja ainas, kas uzkurināja azartu. Kaislīgas cīņas, azarta un alkatības sakāpinātas jūtas dvesa pretī no gleznām, bet vēl spēcīgāk šī izteiksme izpaudās ap spēļu galdu sanākušo cilvēku sejās.
Lūk, resns, bālsejains komersants ar trīcošām, resnām, vasaras raibumiem un rūsganām spalviņām klātām rokām pasniedz naudu. Viņš elpo smagi kā astmas slimnieks. Skatiens sasprindzināti seko līdzi ruletes gaitai. Larē ir pārliecināts, ka resnvēderis ir pamatīgi paspēlējis un tagad cerībā uz vinnestu liek galdā pēdējos frankus. Bet, ja nu nelaimēsies, tad šis miesās izplūdušais cilvēks droši vien dosies uz pašnāvnieku aleju un tur noslēgs rēķinus ar dzīvi.
Aiz resnvēdera stāv slikti ģērbies, gludi skuvies vecs vīrs ar pinkainiem, sirmiem matiem un maniaka acīm. Viņam rokās ir piezīmju grāmatiņa un zīmulis. Viņš pieraksta laimestus un spēlējošos numurus, kaut k© rēķina … Savu mantību viņš jau sen ir paspēlējis un kļuvis par ruletes vergu. Spēļu nama administrācija viņam katru mēnesi izmaksā nelielu pabalstu iztikai un spēlei: tā ir sava veida reklāma. Tagad viņš taisa savu «varbūtības teoriju» un studē Fortūnas kaprīzo raksturu. Kad viņa pieņēmumi nepiepildās, viņš ar zīmuli nikni klapē pa piezīmju grāmatiņu, lēkā uz vienas kājas, kaut ko murkšķ un atkal cītīgi rēķina. Kad izrādās, ka viņa pieņēmumi pareizi, vecā vīra seja staro un viņš pagriež galvu pret blakus stāvētājiem, it kā gribēdams sacīt: redziet, beidzot man ir izdevies atklāt gadījuma likumsakarību.
Divi sulaiņi zem rokas ieved un apsēdina krēslā pie galda veceni melnā zīda kleitā, ar briljanta rotu uz krunkainā kakla. Vecenes seja ir nopūderēta tik balta, ka nobālēt viņai nav iespējams. Ieraugot mistisko bumbiņu, kas dala bēdas un prieku, viņas iegrimušajās acīs iedegas alkatības uguns un tievie, gredzeniem rotātie pirksti sāk drebēt.
Jauna, daiļa, stalta, elegantā tumšzaļā kleitā tērpta sieviete, iedama garām galdam, ar nevērīgu žestu uzmet tūkstoš franku zīmi, paspēlējusi bezrūpīgi iesmejas un dodas uz nākamo zāli.
Larē lika uz sarkanās krasas simts frankus un laimēja.
«Šodien man jālaimē,» viņš nodomāja, likdams tūkstoti, — un paspēlēja. Taču gleznotāju neatstāja pārliecība, ka galu galā viņš tomēr laimēs. Viņu jau bija pārņēmis azarts.
Pie ruletes galda pienāca trīs cilvēki: slaids, plecīgs vīrietis ar ļoti bālu seju un divas sievietes, vienai bija rudi mati, otra bija ģērbusies pelēkā tērpā … Uzmetis viņai skatu, Larē izjuta savādu satraukumu. Vēl neap- jauzdams, kas īsti viņu satrauc, gleznotājs
sāka vērot pelēkajās drānās tērpto sievieti, un viņu pārsteidza kāds žests, ko tā izdarīja ar labo roku. «Kaut kas pazīstams! Ai, tāds žests bija Anželikai Gajai!» Šī doma Larē tā satrieca, ka viņš vairs nespēja spēlēt. Kad beidzot trīs svešie smiedamies atgāja nost no galda, Larē, nepaņēmis laimēto naudu, viņiem sekoja.
Pulksten četros no rīta pie Artūra Dovela durvīm kāds skaļi pieklauvēja. Dovels nikni uzrāva sev rītasvārkus un atvēra durvis.
Istabā iestreipuļoja Larē un, gurdi ieslī- dzis krēslā, teica:
— Man liekas, ka es zaudēju prātu.
— Kas noticis, veco zēn? — iesaucās Dovels.
— Noticis tas, ka … es nezinu, kā jums to lai pasaku … Es spēlēju no vakardienas līdz diviem naktī. Laimestam sekoja paspēle. Pēkšņi es ieraudzīju sievieti, un kāds žests mani tā pārsteidza, ka es pametu spēli un sekoju viņai uz restorānu. Es apsēdos pie galdiņa un pasūtīju tasi stipras kafijas. Kad nervi pārāk saspīlēti, man arvien palīdz kafija … Nepazīstamā sieviete sēdēja pie blakus galdiņa. Kopā ar viņu bija jauns, pieklājīgi ģērbies vīrietis, kas tomēr neiedvesa īpašu uzticību, un diezgan vulgāra sieviete rudiem matiem. Mani kaimiņi dzēra vīnu un jautri trieca. Svešā sieviete sāka dziedāt dziesmiņu. Viņai bija diezgan nepatīkama, spiedzoša balss. Bet tad pēkšņi viņa paņēma dažus zemus toņus krūšu balsī… — Larē saķēra galvu. — Dovel! Tā bija Anželikas Gajas balss. Starp tūkstošiem balsu es to pazītu.
«Nelaimīgais! Cik tālu viņš nogājis,» Dovels nodomāja un, maigi uzlicis roku draugam uz pleca, teica:
— Jums tikai tā izlicies, Larē. Saņemiet sevi rokās. Tā ir nejauša sagadīšanās…
— Nē, nē! Es galvoju, — Larē dedzīgi iebilda. — Es sāku dziedātāju vērīgi aplūkot. Viņa bija diezgan skaista, skaidrs profils un patīkamas, šķelmīgas acis. Bet viņas augums, viņas augums! Dovel, lai velni mani saplosa tūkstoš gabalos, ja dziedātājas augums nelīdzinās Anželikas Gajas augumam kā divas ūdens lāses.
— Zināt ko, Larē, iedzeriet bromu, paejiet zem aukstas dušas un liecieties gulēt. Kad jūs rīt, pareizāk sakot, šodien atmodīsities…
Larē pārmetoši paskatījās Dovelā.
— Jūs domājat, ka es esmu sajucis? Neizdariet pāragru secinājumu. Noklausieties mani līdz galam. Tas vēl nav viss. Kad dziedātāja pabeidza dziesmiņu, viņa, lūk, tā pamāja ar roku. Tas ir Anželikas iemīļotais žests, pilnīgi individuāls, neatkārtojams.
— Bet ko jūs gribat sacīt? Jūs taču nedomāsit, ka svešajai dziedātājai ir Anželikas ķermenis?
Larē paberzēja pieri.
— Es nezinu… te patiešām var prātu zaudēt… Bet klausieties tālāk. Dziedātājai ap kaklu bija 'dīvaina kaklarota, pareizāk sakot, pat ne kaklarota, bet ar sīkām pērlītēm izšūta vismaz četrus centimetrus plata apkaklīte. Viņas tērpam ir diezgan plats dekoltē, kas atsedz dzimumzīmi uz viņas pleca — Anželikas Gajas dzimumzīmi. Kaklarota atgādina pārsēju. Virspus tā — man nepazīstamas sievietes galva, lejpus — līdz sīkākām līniju un formas detaļām iepazītais Anželikas Gajas augums. Neaizmirstiet, Dovel, ka es esmu gleznotājs. Es protu iegaumēt cilvēka auguma vienreizīgās līnijas un individuālās īpatnības… Es esmu tik daudz reižu Anželiku skicējis un uzgleznojis tik daudzus viņas portretus, ka es nevaru kļūdīties.
— Nē, tas nav iespējams! — iesaucās Dovels. — Anželika taču ir gājusi bo …
— Gājusi bojā? Tur jau ir tā lieta, ka nevienam tas nav zināms. Viņa pati vai viņas līķis ir pazudis bez vēsts. Bet tagad …
— Jūs satiekat atdzīvojušos Anželikas līķi?
— O-o! … — Larē novaidējās. — Es domāju tieši par to.
Dovels piecēlās un sāka staigāt pa istabu. Kā liekas, šonakt vairs neizdosies aizmigt.
— Spriedīsim vēsu prātu, — viņš teica. — Jūs sakāt, ka nepazīstamajai dziedātājai esot it kā divas balsis: savējā — sliktāka par viduvēju un otra — Anželikas Gajas?
— Zemais reģistrs — viņas vienreizīgais
kontralts, — apstiprinoši pamājis ar galvu, atbildēja Larē.,
— Bet fizioloģiski tas nav iespējams. Jūs taču nedomājat, ka augstos toņus veido cilvēka balss saišu augšdaļa, bet zemos — apakšdaļa? Skaņas augstums ir atkarīgs no visas balss saites lielākas vai mazākas sa- spriegtības. Tas ir tāpat kā ar stīgu: jo tā stingrāk novilkta, jo lielāks ir svārstību skaits, tai vibrējot, "un jo augstāka skaņa, un otrādi. Ja arī iztaisītu tādu operāciju, tad balss saites tiktu saīsinātas un balss būtu ļoti augsta. Turklāt diez vai pēc tādas operācijas cilvēks spētu dziedāt: šuves traucētu balss saišu normālu vibrāciju, un labākajā gadījumā balss būtu pavisam neskanīga … Nē, tas nekādā ziņā nav iespējams. Un, vispēdīgi, lai «atdzīvinātu» Anželikas ķermeni, būtu vajadzīga kāda galva bez ķermeņa.
Dovels pēkšņi apklusa, jo atcerējās gadījumus, kas savā ziņā apstiprināja Larē versiju.
Artūrs pats bija piedalījies dažos teva eksperimentos. Profesors Dovels beigta suņa asinsvados bija ievadījis līdz + 37°C sasildītu barojošu šķīdumu kopā ar adrenalīnu — uzbudinošu vielu, kas liek asinsvadiem sarauties. Kad šis šķidrums zināma spiediena rezultātā nonāca sirdī, tas atjaunoja sirdsdarbību, un pa asinsvadiem sāka plūst asinis. Maz pamazām asinsriņķošana pilnīgi normalizējās un dzīvnieks atdzīvojās. «Pats galvenais organisma nāves cēlonis,» toreiz bija teicis
Artūra tēvs, «ir tas, ka orgāni vairs nesaņem asinis un skābekli.» — «Tas nozīmē, ka var atdzīvināt arī cilvēku?» — «Jā,» līksmi atbildēja tēvs, «es apņemos izdarīt atdzīvināšanu un kādreiz šo «brīnumu» realizēšu. Mani eksperimenti tam arī tiek veltīti.»
Tātad mirušu cilvēku ir iespējams atdzīvināt. Bet vai var atdzīvināt līķi, ja ķermenis ņemts no viena cilvēka, bet galva no cita? Vai tāda operācija ir iespējama? Par to Artūrs šaubījās. Tiesa, viņš bija vērojis, cik prasmīgi tēvs veica neparasti drosmīgas operācijas, pārstādot audus un kaulus. Taču tas nebija tik sarežģīti, un tādas operācijas izdarīja tikai viņa tēvs.
«Ja mans tēvs būtu dzīvs, es droši vien ticētu, ka Larē versijai par svešu galvu uz Anželikas Gajas ķermeņa ir zināms pamats. Tikai tēvs iedrošinātos veikt tik sarežģītu un neparastu operāciju. Varbūt asistenti turpinājuši viņa eksperimentus?» iedomājās Dovels. «Taču viena lieta bija atdzīvināt galvu vai pat visu līķi, bet cilvēka galvu piešūt otra cilvēka ķermenim — tas ir pavisam kas cits.»
— Ko jūs domājat tagad darīt? — Dovels jautāja.
— Es gribu sameklēt šo sievieti pelēkajā tērpā, iepazīties ar viņu un noslēpumu atklāt. Vai jūs man palīdzēsit?
— Nu protams, — atbildēja Dovels.
Larē cieši paspieda viņam roku, un abi sāka apspriest rīcības plānu.
jautrais izbraukums
,
Pēc pāris dienām Larē jau bija iepazinies ar Briki, tās draudzeni un 2anu. Viņš ierosināja izbraukumu ar jahtu, un šis priekšlikums tika pieņemts.
Kamēr Zans un Rudā Marta uz klāja tērzēja ar Dovelu, Larē uzaicināja Briki nokāpt lejā un apskatīt kajītes. To bija divas, pavisam mazas, un vienā no tām atradās klavieres.
— O, te ir pat pianīno! — iesaucās Brike.
Viņa apsēdās pie klavierēm un sāka spēlēt fokstrotu. Jahta vienmērīgi šūpojās jūras viļņos. Larē stāvēja pie klavierēm, raudzījās Brikē un apsvēra, kā iesākt patiesības izzināšanu.
— Nodziediet kaut ko, — viņš sacīja.
Brike nebija lūdzama. Viņa sāka dziedāt,
reizi pa reizei koķeti uzlūkodama Larē. Viņš tai patika.
— Kāda jums… dīvaina balss, — teica Larē un cieši raudzījās viņai sejā. —= Tā it kā apvieno divas balsis, divu sieviešu balsis…
Brike apmulsa, taču, ātri saņēmusi sevi rokās, māksloti iesmējās.
— O, jā!… Tas man ir jau kopš bērnības. Viens dziedāšanas profesors atklāja, ka man esot kontralts, cits — ka man esot mecosoprāns. Katrs manu balsi gribēja nostādīt citādi, bet iznāca … turklāt es nesen saaukstējos …
«Vai viens fakts netiek pārāk plaši izskaidrots?» Larē nodomāja. «Un kāpēc viņa tā apmulsa? Mana hipotēze sāk apstiprināties. Te kaut kas slēpjas.»
— Kad jūs dziedat zemos toņus, — viņš skumīgi iesāka, — man šķiet, it kā es dzirdētu kādas savas ļoti labas paziņas balsi… Viņa bija slavena dziedātāja. Nelaimīgā sieviete gāja bojā vilciena katastrofā. Lai cik savādi tas būtu, viņas līķi neatrada … Viņas un jūsu augums ir līdzīgi kā divas ūdens lāses. Varētu pat domāt, ka tas ir viņas augums.
Brike palūkojās uz Larē ar neslēptu šausmu izteiksmi sejā. Viņa saprata, ka šo sarunu Larē nav uzsācis nejauši.
— Gadās cilvēki, kas viens otram ir ļoti līdzīgi… — viņa drebošā balsī teica.
— Jā, bet tādu līdzību es vēl nebiju redzējis. Turklāt… jūsu žesti.., lūk, šis, žests ar delnu … Un vēl… jūs tikko ar roku aizskārāt galvu, it kā sakārtodama kuplus matus. Tādi mati bija Anželikai Gajai. Un tā viņa sakārtoja nepaklausīgo sprogu pie deniņiem … Bet jums nav garu matu. Jums tie ir īsi, apgriezti pēc pēdējās modes.
— Arī man senāk bija gari mati, — pieceldamās teica Brike. Viņas seja bija nobālējusi un pirkstu gali jūtami trīcēja. — Te ir smacīgi… Kāpsim augšā …
— Pagaidiet, — tāpat satraukts, Larē viņu aizturēja. — Man ar jums jāparunā.
Viņš ar varu apsēdināja Briki pie iluminatora.
— Man ir nelabi… Es neesmu pieradusi pie šūpošanās! — iesaucās Brike, cenzdamās tikt prom. Taču Larē it kā nejauši ar roku pieskārās viņas kaklam un mazliet pacēla kaklarotu. Viņš ieraudzīja sārtu rētu.
Brike sagrīļojās. Larē tik tikko paguva viņu satvert: Brike bija paģībusi.
Nezinādams, ko iesākt, mākslinieks iešļāca viņai sejā ūdeni tieši no karafes. Brike drīz atguvās. Viņas acīs iekvēlojās neaprakstāmas šausmas. Dažas bezgalīgi garas minūtes viņi klusēdami raudzījās viens otrā. Brike domāja, ka pienācis atmaksas brīdis. Baigais atmaksas brīdis par svešā ķermeņa piesavināšanos.
— Nepazudiniet mani!… Žēlojiet…
— Nomierinieties, es netaisos jūs pazudināt … bet man jāatklāj šis noslēpums. — Larē pacēla Brikes roku, kas nokarājās kā pātaga, un cieši to saspieda. — Atzīstieties — tas nav jūsu augums?' Kā jūs to ieguvāt? Stāstiet man visu patiesību!
— Zan! — Brike pūlējās iekliegties, bet Larē ar roku aizspieda viņai muti un nošņāca pie pašas auss:
— Ja jūs vēlreiz iekliegsities, jūs vairs neiziesit no šīs kajītes.
Pēc tam, atgājis no Brikes, viņš aši aizslēdza kajītes durvis un cieši aizvēra iluminatoru.
Brike ieraudājās kā bērns. Taču Larē bija nepielūdzams.
— Asaras jums nepalīdzēs! Runājiet drīzāk, kamēr es neesmu zaudējis pacietību.
— Es neesmu vainīga, — šņukstēdama Brike ierunājās. — Mani nogalināja … Pēc tam es atdzīvojos … Tikai mana galva … uz stikla paliktņa… Tas bija tik šausmīgi!… Turpat atradās arī Tomā galva… Es nezinu, kā tas notika … Profesors Kerns — tas bija viņš, kas mani atdzīvināja… Es lūdzu, lai viņš atdod man ķermeni. Viņš apsolīja … un atveda no kaut kurienes šo ķermeni … — viņa gandrīz ar šausmām paskatījās uz saviem pleciem^lin rokām. — Kad es ieraudzīju līķi, es atteicos… Man bija tik baigi… Es negribēju, es lūdzu, lai manu galvu neliek klāt līķim … To var apliecināt Lorāna — viņa mūs kopa. Taču Kerns neklausīja. Viņš mani iemidzināja, un es atmodos, lūk, tāda. Es negribēju palikt pie Kerna un aizbēgu uz Parīzi, bet pēc tam uz šejieni … Es zināju, ka Kerns man sekos … Es jūs lūdzu, nenogaliniet mani un nevienam neko nesakiet. Es negribu zaudēt savu ķermeni, tagad tas ir kļuvis mans… Man nekad nav bijušas tik vieglas kustības … Vienīgi kāja sāp… Bet tas pāries… Es negribu atgriezties pie Kerna!
Klausīdamies nesakarīgajā runā, Larē domāja: «Liekas, ka Brike tiešām nav vainīga. Bet šis Kerns… Kā viņš varēja dabūt Gajas līķi un izlietot tādam briesmīgam eksperimentam? Kerns? Par viņu es esmu dzirdējis no Artūra. Kerns, kā liekas, bija viņa tēva asistents. Šis noslēpums jāatklāj.»
— Beidziet raudāt un uzmanīgi paklausieties manī, — viņš stingri teica. — Es jums palīdzēšu, taču ar tādu noteikumu, ka jūs nevienam nestāstīsit par to, kas ar jums līdz pat šim brīdim noticis. Nevienam, izņemot vienu cilvēku, kurš tūliņ te ieradīsies. Tas ir Artūrs Dovels — jūs viņu jau pazīstat. Jums visās lietās jāklausa man. Tikko nepaklausīsit, jūs piemeklēs bargs sods. Jūs esat izdarījusi noziegumu, par ko soda ar nāvi. Un jūs nekur nepaslēpsit savu galvu un piesavināto svešo augumi. Jūs atradīs un giljotn nēs. Uzklausiet mani. Vispirms, nomierinieties. Otrkārt, sēdieties pie klavierēm un dziediet. Dziediet pēc iespējas skaļāk, lai arī tur augšā varētu sadzirdēt. Jums ir ļoti jautri un jūs negribat vēl kāpt augšā uz klāja.
Brike piegāja pie pianīno, apsēdās un sāka dziedāt, pati spēlēdama pavadījumu, lai gan viņas pirksti tik tikko klausīja.
— Skaļāk, jautrāk, — komandēja Larē un atvēra iluminatoru un durvis.
Tā bija ļoti dīvaina dziesma — izmisuma un šausmu kliedzieni mažora toņkārtā.
— Spēcīgāk sitiet pa taustiņiem! Tā! Spēlējiet un gaidiet. Jūs brauksit mums līdzi uz Parīzi. Neiedomājieties bēgt. Parīzē jūs būsit drošībā, gan mēs pratīsim jūs paslēpt.
Ar jautru sejas izteiksmi Larē uzkāpa uz klāja. Nosvērusies uz labajiem sāniem, jahta ātri slīdēja pa vieglajiem viļņiem. Valganais jūras vējš atspirdzināja Larē. Viņš piegāja pie Artūra Dovela un, neuzkrītoši pavedis draugu sānis, teica:
— Nokāpiet kajītē un lieciet, lai Brikes jaunkundze atkārto visu to pašu, ko viņa sacīja man. Bet es pakavēšu viesiem laiku.
— Kā jums patīk jahta, madam? — viņš jautāja Rudajai Martai un uzsāka ar viņu raitu sarunu.
2ans, atlaidies pītā krēslā, būdams tālu prom no policijas un detektīviem, vai kusa svētlaimē. Viņš negribēja vairs ne domāt, ne uzmanīties, viņš gribēja aizmirst mūžīgo piesardzību. Lēni sūkdams brīnišķu konjaku no mazas glāzītes, viņš aizvien vairāk slīga pussnaudā. Neko izdevīgāku Larē nevarēja vēlēties.
Arī Rudā Marta jutās lieliski. Izdzirdusi no kajītes plūstam draudzenes dziesmu, viņa sarunas starplaikos piebalsoja rotaļīgajai melodijai.
Vai nu spēlēšana bija Briki nomierinājusi, vai arī Artūrs viņai likās mazāk bīstams sarunu biedrs, bet šajā reizē savu nāves un augšāmcelšanās stāstu viņa izstāstīja saka- rīgāk un jēdzīgāk.
— Tas ir viss. Vai tad es esmu vainīga? — jau smaidīdama viņa vaicāja un nodziedāja īsu šansoneti «Vai es gan vainīga esmu?», un Marta uz klāja viņai piebalsoja.
— Aprakstiet man, kāda izskatījās trešā galva, kas dzīvoja pie profesora Kerna, — sacīja Dovels.
— Tomā?
— Nē, tā, kurai profesors Kerns jūs parādīja! Lai gan …
Artūrs Dovels steidzīgi izvilka kabatas portfeli, parakājās tajā, izņēma fotogrāfiju un parādīja to Brikei.
— Sakiet., vai te attēlotais vīrietis ir līdzīgs mana … mana paziņas galvai, ko jūs redzējāt pie Kerna?
— Tas taču ir viņš! — Brike iesaucās. Viņa pat pārstāja spēlēt. — Dīvaini! Ar pleciem. Galva ar ķermeni. Vai tad tiešām arī viņam jau paguvuši piešūt ķermeni? Mans dārgais, kas jums kaiš? — līdzjūtīgi un izbiedēti viņa jautāja.
Dovels sagrīļojās. Viņa seja nobālēja. Ar pūlēm savaldīdamies, viņš paspēra dažus soļus, smagi noslīga krēslā un aizsedza ar rokām seju.
— Kas jums kaiš? — Brike viņam jautāja vēlreiz. Taču Dovels nekā neatbildēja. Pēc tam viņa lūpas nočukstēja: «Nabaga tēvs», bet Brike šos vārdus nesadzirdēja.
Artūrs Dovels ļoti ātri saņēma sevi rokās. Kad viņš pacēla galvu, seja bija gandrīz pavisam mierīga.
— Piedodiet, es jūs laikam izbiedēju, — viņš teica. — Man dažreiz uznāk nelielas sirdslēkmes. Nu jau viss ir pāri.
— Bet kas ir tas cilvēks? Viņš ir tik līdzīgs… Vai tas ir jūsu brālis? — Brike sāka interesēties.
— Lai arī kas viņš būtu, jums jāpalīdz mums šo galvu atrast. Jūs brauksit mums līdzi. Mēs jūs iekārtosim tik nomaļā vietā, ka neviens neatradīs. Kad jūs varat braukt?
— Kaut vai šodien, — Brike atbildēja. "— Bet vai jūs … neatņemsit manu augumu?
Dovels uzreiz nesaprata, pēc tam pasmaidīja un teica:
— Protams, ka ne… ja tikai jūs mums paklausīsit un palīdzēsit. Ejam uz klāju.
— Nu, kā jums patīk brauciens? — atgriezies uz klāja, viņš jautri vaicāja. Tad ar pieredzējuša jūrnieka skatienu palūkojās uz horizontu, bažīgi pašūpoja galvu un teica:
— Jūra man nepatīk. Vai jūs redzat pie horizonta to tumšo svītru? Ja mēs laikā ne- atgriezīsimies …
— Ai, mudīgāk braucam atpakaļ! Es negribu noslīkt! — pusnopietni, puspajokam iesaucās Brike.
Nekādu vētras priekšpazīmju nebija. Dovels vienkārši nolēma savus viesus iebiedēt, lai ātrāk varētu atgriezties krastā.
Larē norunāja ar Briki pēcpusdienā tikties tenisa laukumā, «ja vien nebūs vētras». Viņi šķīrās tikai uz dažām stundām.
— Paklausieties, Larē, mēs nejauši esam nokļuvuši uz pēdām lieliem noslēpumiem, — sacīja Dovels, kad viņi bija atgriezušies viesnīcā. — Vai jūs zināt, kura cilvēka galva vēl
atrodas pie Kerna? Mana tēva, profesera Dovela galva!
Larē; kas bija jau apsēdies krēslā, uzsprāga 'stāvus augšā kā bumba.
— Galva? Dzīva jūsu tēva galva! Vai tad tas ir iespējams? Un to visu Kerns? Viņš … es viņu saplosīšu gabalos! Mēs atradīsim jūsu tēva galvu.
— Es baidos, ka dzīvu mēs to vairs neatradīsim, — skumji atteica Artūrs. — Tēvs pats pierādīja, ka iespējams atdzīvināt no ķermeņa atdalītu galvu, taču šīs galvas dzī- v voja ne ilgāk kā pusotras stundas, tad tās aizgāja bojā, tāpēc ka asinis sarecēja, bet mākslīgi barojošie šķīdumi dzīvības funkcijas spēja nodrošināt uz vēl īsāku laika sprīdi.
Artūrs Dovels nezināja, ka viņa tēvs īsi pirms nāves bija izgudrojis preparātu, ko viņš nosauca «Dovels 217» un ko Kerns bija pārdēvējis par «Kerns 217». Ievadīts organismā, šis preparāts pilnīgi novērš asins sarecēšanu, un tāpēe galva spēj eksistēt ilgāk.
— Dzīva vai mirusi, bet tēva galva mums jāatrod. Drīzāk uz Parīzi!
Larē aizsteidzās uz savu numuru sakravāt mantas.
uz parīzi!
Veicīgi paēdis pusdienas, Larē aizsteidzās uz tenisa laukumu.
Brike mazliet aizkavējās un bija ļoti priecīga, ieraugot, ka Larē viņu jau gaida. Kaut
ari šis cilvēks iedvesa viņai šausmas, Brike joprojām uzskatīja viņu par ļoti interesantu vīrieti.
— Bet kur ir jūsu rakete? — viņa vīlusies jautāja. — Vai tad jūs šodien nemācīsit mani spēlēt?
Larē jau vairākas dienas mācīja Brikei spēlēt tenisu. Izrādījās, ka viņa ir ļoti spējīga skolniece. Taču Larē šo spēju noslēpumu zināja labāk par pašu Briki: viņai bija Anželikas trenētais augums, un Anželika bija teicama tenisiste. Kādreiz viņa pati bija mācījusi Larē dažus sitiena veidus. Tagad Larē vajadzēja tikai panākt, lai trenētajam Gajas augumam pieskaņotos Brikes vēl netrenētās smadzenes — vajadzēja smadzeņu šūnās nostiprināt ķermenim ierastās kustības. Brīžiem Brikes kustības bija nedrošas, stūrainas. Taču reizēm, pašai par brīnumu, viņa spēlēja neparasti veikli. Larē, piemēram, bija ārkārtīgi pārsteigts, kad viņa sāka padot iegrieztās serves — neviens Brikei to nebija mācījis. Taču ar šo veiklo un grūto paņēmienu savā ziņā lepojās Anželika. Raugoties Brikes kustībās, Larē dažbrīd aizmirsa, ka nespēlē ar Anželiku. Tieši tenisu spēlējot, dzima Larē maigums pret «atdzimušo Anželiku», kā viņš dažkārt dēvēja Briki. Tiesa gan, šīs jūtas ne tuvu nelīdzinājās tai dziļajai cieņai un dievināšanai, ko viņš veltīja Anželikai.
Brike stāvēja līdzās Larē, aiz raketes slēpdama seju no vakara saules stariem, — tas bija viens no Anželikas žestiem.
— Šodien mēs nespēlēsim.
— Cik žēl! Es labprāt spēlētu, kaut ari man šodien stiprāk nekā parasti sāp kāja, — teica Brike.
— Nāciet man līdz. Braucam uz Parīzi.
— Tūdaļ?
— Nekavejoties.
— Bet man taču jāpārģērbjas un šis tas jāpaņem līdzi.
— Labi. Lai sakravātu mantas, dodu jums četrdesmit minūtes laika, ne minūtes vairāk. Mēs aizbrauksim jums pakaļ ar automašīnu. Ejiet drīzāk posties ceļam.
«Viņa tiešām mazliet 'klibo,» — noskatīdamies pakaļ aizejošajai Brikei, nodomāja Larē.
Ceļā uz Parīzi Brikes kāja sāka sāpēt ne pa jokam. Brike gulēja savā kupejā un klusi vaidēja. Larē mierināja viņu kā mācēdams. Brauciens viņus tuvināja vēl vairāk. Larē likās, ka savas rūpes viņš velta nevis Brikei, bet Anželikai Gajai. Taču Brike uztvēra Larē gādību kā vienīgi viņai veltītu. Šāda uzmanība viņu ļoti aizkustināja.
— Jūs esat tik labs, — viņa sentimentāli sacīja. — Tur, uz jahtas, jūs mani nobaidījāt. Taču tagad es no jums vairs nebīstos. — Viņa pasmaidīja tik apburoši, ka Larē atbildēja ar smaidu. Atbildes smaids jau pilnībā bija veltīts galvai: smaidīja taču Brikes galva. Viņa guva panākumus, pati to neapzinādamās.
Netālu no Parīzes notika sīks atgadījums, kas Briki vēl vairāk iepriecināja, bet samul
sināja pašu šī gadījuma vaininieku. Sevišķi asas sāpju lēkmes laikā Brike pastiepa roku un teica:
— Ja jūs zinātu, kā man sāp …
Larē neviļus satvēra pastiepto roku un to noskūpstīja. Brike nosarka, bet Larē samulsa.
«Velns parāvis,» viņš domāja, «liekas, ka es viņu noskūpstīju. Bet tā jau bija tikai roka — Anželikas roka. Taču sāpes cieš galva, tas nozīmē, ka, noskūpstīdams roku, es pažēloju arī galvu. Galva jūt sāpes tāpēc, ka sāp Anželikas kāja, taču Anželikas sāpes jūt Brikes galva …» Viņš pavisam sapinās un apmulsa vēl vairāk.
— Kā jūs pēkšņo aizbraukšanu izskaidrojāt savai draudzenei? — jautāja Larē, lai drīzāk aiztrauktu neērtības sajūtu.
— Nekā. Viņa ir pieradusi pie maniem neparastajiem gājieniem. Starp citu, ari viņa ar vīru drīz atbrauks uz Parīzi. Es gribu viņu redzēt… Jūs, lūdzu, uzaiciniet viņu pie manis. — Un Brike iedeva Rudās Martas adresi.
Larē un Artūrs Dovels nolēma iekārtot Briki di Mena avēnijā, nelielā, tukšā mājā, kas piederēja Larē tēvam.
— Blakus kapsētai! — māņticīgi iesaucās Brike, kad automašīna brauca garām Mon- parnasa kapsētai.
— Tas nozīmē, ka jūs ilgi dzīvosit, — Larē viņu mierināja.
— Vai tad ir tads ticējums? jautāja Brike, būdama māņticīga.
— Neapstrīdams.
Brike nomierinājās.
Slimniecei ierādīja diezgan mājīgu istabu, kur viņu apguldīja milzīgā vecmodīgā gultā ar baldahīnu. Atlaizdamās spilvenu kaudzē, Brike nopūtās.
— Jums katrā ziņā jāizsauc ārsts un kopēja, — teica Larē. Taču Brike kategoriski iebilda. Viņa baidījās, ka svešie cilvēki viņu nodos.
Ar lielām pūlēm Larē pierunāja Briki parādīt kāju viņa draugam —jaunam ārstam — un par kopēju uzaicināt vārtsarga meitu.
— Šis vārtsargs pie mums strādā jau divdesmit gadus. Uz viņu un viņa meitu var droši paļauties.
Ataicinātais ārsts apskatīja uztūkušo un stipri sasārtušo kāju, parakstīja kompreses, nomierināja Briki un kopā ar Larē izgāja otrā istabā.
— Nu, kā ir? — Larē uztraukti jautāja.
— Pagaidām nekā nopietna nav, taču uzmanīt vajag. Es viņu apmeklēšu ik pārdienas. Slimniecei nepieciešams pilnīgs miers.
Larē katru rītu apciemoja Briki. Reiz viņš klusi ienāca istabā. Kopējas nebija. Brike snauda vai bija tikai pievērusi acis. Dīvaini, bet viņas seja šķita kļūstam aizvien jaunāka. Tagad Brikei varēja dot ne vairāk kā divdesmit gadu. Viņas vaibsti bija izlīdzinājušies un kļuvuši maigāki. Larē uz pirkstgaliem piegāja pie gultas, noliecās, ilgi lūkojās šajā sejā un . .. pēkšņi maigi to noskūpstīja uz pieres. Šoreiz Larē neanalizēja, vai viņš skūpsta Anželikas «ēnu», Brikes galvu vai pašu Briki.
Brike lēni pavēra plakstus, paskatījās uz Larē, un viņas lūpās pavīdēja vārs smaids.
— Kā jūs jūtaties? — jautāja Larē. — Vai es jūs neuzmodināju? .
— Nē, es negulēju. Pateicos, es jūtos labi. Ja tikai nesāpētu …
— Ārsts saka, ka nekā nopietna nav. Gu- liet mierīgi, un jūs drīz izveseļosities …
Ienāca kopēja. Larē pamāja ar galvu un izgāja. Brike viņu pavadīja ar maigu skatienu. Viņas dzīvē bija ienācis kas jauns. Viņa gribēja drīzāk izveseļoties. Kabarē, dejas, šansonetes, «Šanuāra» iereibušie jautrie viesi — tas viss aizpeldēja kaut kur tālu prom, zaudēja jēgu un vērtību. Viņas sirdi modās jauni sapņi par laimi. Var jau būt, ka tas bija lielākais atdzimšanas brīnums, ko neapjauta ne pati «atdzimusī», ne Larē. Skaidrais, jaunavīgais Anželikas Gajas augums ne vien atsvaidzināja Brikes galvu, bet arī pārvērta viņas domu gaitu. Vaļīgā kabarē dziedātāja pārvērtās kautrā meitenē.
kerna upuris
Kamēr Larē nodevās vienīgi rūpēm par Briki, Artūrs Dovels ievāca ziņas par Kerria māju. Laiku pa laikam draugi apspriedās ar Briki, kas viņiem pastāstīja visu, ko zināja par Kerna namu un tā iemītniekiem.
Artūrs Dovels nolēma rīkoties ļoti piesardzīgi. Kopš Brikes pazušanas Kerns noteikti ievēroja modrību. Pēkšņi viņu pārsteigt nez vai izdosies. Jādarbojas tā, lai Kerns līdz pēdējam brīdim nenojaustu, ka pret viņu sākts uzbrukums.
— Mēs rīkosimies pēc iespējas viltīgāk, — viņš teica Larē. — Vispirms jāuzzina, kur dzīvo Lorānas jaunkundze. Ja viņa nav ar Kernu uz vienu roku, viņa daudzējādā ziņā mums palīdzēs, — daudz vairāk nekā Brike.
Uzzināt Lorānas adresi bija pavisam vienkārši. Taču, kad Dovels aizgāja uz Lorānas dzīvokli, viņu gaidīja vilšanās. Lorānas vietā Artūrs sastapa vienīgi viņas māti — cienījamu, tīri ģērbušos, bēdu sagrauztu sirmgalvi saraudātām, neuzticības pilnām acīm.
— Vai es varētu runāt ar Lorānas jaunkundzi? — viņš vaicāja.
Vecā sieviete neizpratnē pavērās viņā.
— Manu meitu? Vai tad jūs viņu pazīstat? … Ar ko man ir tas gods, un kāpēc jums vajadzīga mana meita?
— Ja atļausit…
— Lūdzu. — Lorānas māte ieveda ciemiņu nelielā viesistabā, kurā atradās vecmodīgas mīkstās mēbeles "baltos pārvalkos, ar mežģīņu sedziņām uz atzveltnēm. Pie sienas liels portrets. «Interesanta meitene,» nodomāja Artūrs.
— Mans uzvārds ir Radjē, — viņš teica.
Es esmu provinces ārsts, tikai vakar
iebraucu no Tulonas. Agrāk es pazinu kādu
Lorānas jaunkundzes universitātes laika draudzeni. Te, Parīzē, es nejauši satiku šo draudzeni un no viņas uzzināju, ka Lorānas jaunkundze strādā pie profesora Kerna.
— Bet kā sauc manas meitas universitātes laika draudzeni?
— Kā sauc? Rišā!
— Rišā, Rišā … Tādu uzvārdu es neesmu dzirdējusi, — piemetināja Lorāna un jau ar neslēptu neuzticību prasīja: — Vai jūs nav sūtījis Kerns?
— Nē, mani nav sūtījis Kerns, — smaidot atbildēja Artūrs. — Bet es ļoti gribētu ar viņu iepazīties. Viņš strādā medicīnas nozarē, par kuru es interesējos. Man ir zināms, ka daudzus, turklāt pašus interesantākos eksperimentus Kerns izdara mājās. Taču viņš ir ļoti noslēgts cilvēks un nevienu negrib ielaist savā svētnīcā.
Vecajai Lorānai tas šķita ticami. Kad meita bija sākusi strādāt pie profesora Kerna, viņa sacīja, ka profesors dzīvo ļoti noslēgti un nevienu nepieņem. «Ar ko viņš nodarbojas?» viņa bija meitai taujājusi un saņēmusi nenoteiktu atbildi: «Ar visādiem zinātniskiem eksperimentiem.»
— Tā nu es, — turpināja Dovels, — nolēmu vispirms iepazīties ar Lorānas jaunkundzi un lūgt viņas padomu, kā man drīzāk tikt pie inerķa. Viņa varētu nolīdzināt ceļu, jau iepriekš ar Kernu parunāt, iepazīstināt mani ar viņu un ievest viņa namā.
Jaunā cilvēka izskats modināja uzticību, taču viss, kas bija saistīts ar Kerna vārdu, radīja Lorānas kundzes sirdī tādu nemieru un satraukumu, ka viņa nezināja, ko tālāk teikt. Viņa smagi nopūtās un, valdīdamās, lai nesāktu raudāt, teica:
— Manas meitas nav mājās. Viņa ir slimnīcā.
— Slimnīcā? Kādā slimnīcā?
Lorānas kundze neizturēja. Pārāk ilgi viņa bija dzīvojusi vienatnē ar savām bēdām un tagad, aizmirsdama jebkādu piesardzību, izstāstīja savam viesim visu: kā viņas meita pēkšņi atsūtījusi vēstuli par to, ka darba apstākļu dēļ viņai kādu laiku vajadzēs palikt pie Kerna, lai koptu smagi slimos; kā viņa, māte, nesekmīgi bija mēģinājusi tikties ar meitu Kerna mājā; kā viņa uztraukusies, kad Kerns beidzot paziņojis, ka viņas meita saslimusi ar nerviem un nogādāta psihiatriskajā slimnīcā.
— Es neieredzu šo Kernu, — vecīte sacīja, ar kabatas lakatu slaucīdama acis. — Viņš manu meitu novedis līdz ārprātam. Es nezinu, ko viņa Kerna mājā pieredzēja un ko tur darīja — par to viņa pat man nestāstīja —, taču vienu es zinu: tiklīdz Marija iestājās šai darbā, tā arī kļuva nervoza. Es viņu vairs nepazinu. Meita nāca mājās bāla, satraukta, viņai bija zudusi ēstgriba, viņa mocījās ar bezmiegu. Naktīs Mariju māca murgi. Viņa trūkās augšā un pa miegam runāja, ka viņu vajājot Kerns un kaut kāda tur Dovela galva … Kerns pa pastu man piesūta meitas algu, diezgan krietnu summu, sūta līdz pat šim laikam. Taču es šai naudai nepieskaros. Veselību ne par kādu naudu neatgūsi… Meitu es esmu zaudējusi .., — Un vecīte izplūda asarās.
«Nē, šeit Kerna atbalstītājus velti meklēt,» nodomāja Artūrs Dovels. Viņš nolēma ilgāk neslēpt nāciena īsto iemeslu.
— Kundze, — viņš sacīja, — es tagad teikšu atklāti, ka man ir ne mazāks pamats ienīst Kernu. Man bija vajadzīga jūsu meita, lai ar Kernu nokārtotu dažus rēķinus un … atklātu viņa noziegumus.
Lorānas kundze iekliedzās.
— Nē, neuztraucieties, jūsu meita šajos noziegumos nav iejaukta.
— Mana meita drīzāk mirs, nekā izdarīs noziegumu, — Lorāna lepni atbildēja.
— Es gribēju lūgt Lorānas jaunkundzes palīdzību, bet tagad redzu, ka viņai pašai vajadzīga palīdzība. Es domāju, ka jūsu meita nav zaudējusi prātu, bet Kerns viņu ļaunprātīgi ieslodzījis trako namā.
— Kāpēc? Par ko?
— Tieši tāpēc, ka jūsu meita labāk mirs, nekā izdarīs noziegumu, kā jūs sacījāt. Acīmredzot Kernam viņa likās bīstama.
— Bet par kādiem noziegumiem jūs runājat?
Artūrs Dovels Lorānu vēl maz pazina un baidījās no vecītes pjāpīguma, tāpēc nolēma viņai visu nestāstīt.
— Kerns taisīja nelikumīgas operācijas. Sakiet, lūdzu, kurā slimnīcā Kerns jūsu meitu ievietojis?
Uztrauktā Lorāna tik tikko spēja koncentrēties, lai turpinātu sakarīgi runāt. Vārdi jaucās ar asarām, kad viņa atbildēja:
— Kerns ilgu laiku man negribēja to teikt. Pie sevis mājās viņš mani neielaida. Nācās rakstīt vēstules. Viņš atbildēja izvairīgi, centās mani mierināt un apgalvot, ka meitas veselības stāvoklis uzlabojas un ka drīz viņa varēs atgriezties mājās. Kad mans pacietības mērs bija pilns, es viņam rakstīju, ka sūdzēšos par viņu, ja viņš tūlīt man nepaziņos, kur ir Marija. Tad viņš uzrakstīja slimnīcas adresi. Tā atrodas Parīzes apkaimē, So. Privātā slimnīca pieder ārstam Ravino. Ak, es uz turieni aizbraucu! Bet mani pat pagalmā neielaida. Tas ir kā īsts cietums, visapkārt mūra žogs. «Pie mums ir tāda kārtība,» sargs paskaidroja, «ka slimnieku tuviniekus, kaut arī tā būtu māte, mēs slimnīcā neielaižam.» Es izsaucu dežurējošo ārstu, bet viņš man atbildēja to pašu. «Kundze,» viņš teica, «tuvinieku ierašanās slimniekus vienmēr satrauc un pasliktina viņu psihisko stāvokli. Es varu jums pateikt tikai to, ka jūsu meita jūtas labāk.» Un aizcirta vārtus manā priekšā.
— Es tomēr pacentīšos sastapt jūsu meitu. Varbūt man izdosies viņu arī atbrīvot.
Artūrs precīzi pierakstīja adresi un atsveicinājās.
— Es darīšu visu, kas manos spēkos. Ticiet man, ja Lorānā*s jaunkundze būtu mana māsa, es nerūpētos par viņu vairāk.
Padomu un labu novēlējumu pavadīts, Dovels izgāja no istabas.
Artūrs nolēma, ka nekavējoties jāsatiek Larē. Viņa draugs augas dienas pavadīja kopā ar Briki, un Dovels devās uz di Mena avēniju. Pie namiņa stāvēja Larē automašīna.
Dovels aši uzkāpa otrajā stāvā un iegāja viesistabā.
— Kāda nelaime, Artūr! — viņu sagaidījis, iesaucās Larē. Viņš bija ārkārtīgi satraukts, staigāja pa istabu un jauca savus melnos, cirtainos matus.
— Kas noticis, Larē?
— O! … — draugs novaidējās. — Viņa aizbēgusi… *
— Kas?
— Nu, protams, Brikes jaunkundze.
— Aizbēgusi? Bet kāpēc? Runājiet beidzot sakarīgi!
Panākt no Larē sakarīgu stāstījumu nebija viegli. Viņš joprojām skraidīja uz priekšu un atpakaļ, nopūtās, stenēja un vaidēja. Pagāja gandrīz desmit minūtes, līdz Larē sāka stāstīt:
— Vakar no rīta Brikes jaunkundze sūdzējās, ka sāpes kājā pastiprinoties. Kāja bija ļoti satūkusi un kļuvusi zila. Es izsaucu ārstu. Viņš aplūkoja kāju un sacīja, ka stāvoklis krasi pasliktinājies. Sākusies gangrēna. Nepieciešama operācija. Ārsts neapņēmās viņu operēt mājās un pieprasīja, lai slimnieci tūliņ nogādātu slimnīcā. Taču Brikes jaunkundze neparko nepiekrita. Viņa baidījās, ka slimnīcā pievērsīs uzmanību rētām uz viņas kakla. Viņa raudāja un sacīja, ka viņai jāatgriežas pie Kerna. Kerns bija brīdinājis, ka Brikei jāpaliek pie viņa, līdz tā pilnīgi «atveseļosies». Viņa nebija klausījusi un tagad tiekot bargi sodīta. Viņa ticot Kernam kā ķirurgam. «Ja viņš spēja mani uzcelt no miroņiem un dot man jaunu augumu, viņš izārstēs arī kāju. Viņam tā ir nieka lieta.» Mani centieni viņu pierunāt beidzās nesekmīgi. Es negribēju viņu laist. Un nolēmu ņemt talkā viltību. Teicu, ka pats viņu aizvedīšu pie Kerna, cerēdams tādējādi viņu nogādāt slimnīcā. Taču man bija jārīkojas tā, lai Brikes atdzīvināšanas noslēpums tiešām netiktu atklāts pirms laika, — es neaizmiršu par jums, Artūr. Es aizbraucu ne vairāk kā uz stundu, lai visu norunātu atpazīstamiem ārstiem. Es gribēju piemānīt Briki, bet viņa bija viltīgāka par mani un savu kopēju. Kad atbraucu atpakaļ, viņas vairs nebija. Uz galdiņa pie gultas atradās zīmīte — tas ir viss, kas no viņas palicis. Paskatieties, — un Larē pasniedza Artūram papīra lapiņu, uz kuras steigā ar zīmuli bija uzrakstīti daži vārdi.
«Piedodiet man, Larē, citādi rīkoties es nespēju. Es atgriezīšos pie Kerna. Neapmeklējiet mani. Kerns mani nostādīs uz kājām, kā vienreiz jau to izdarījis. Uz drīzu redzēšanos, — šī doma mani nomierina.»
— Nav pat paraksta.
— Pievērsiet uzmanību rokrakstam, — sacīja Larē. — Tas ir mazliet pārvērsts Anželikas rokraksts. Tāds būtu Anželikas rokraksts, ja viņa būtu rakstījusi krēslas stundā vai ar sāpošu roku: lielākiem burtiem, plašākiem vēzieniem.
— Taču kā tas viss noticis? Kā viņa spēja aizbēgt?
— Ak vai! Viņa aizbēga no Kerna, lai tagad no manis aizbēgtu pie Kerna. Kad es atbraucu, šurp un ieraudzīju, ka būrītis ir tukšs, es gandrīz vai nogalināju kopēju. Taču viņa paskaidroja, ka ir apmānīta. Brike ar pūlēm piecēlusies, piegājusi pie telefona un piezvanījusi man. Tā bija viltība. Man viņa nezvanīja. Parunājusi pa telefonu, Brike kopējai pateikusi, ka es it kā visu esot nokārtojis un liekot viņai nekavējoties braukt uz slimnīcu. Brike palūgusi kopēju izsaukt automašīnu, pēc tam, viņas atbalstīta, aizgājusi līdz tai un, atteikdamās no 'kopējas turpmākas palīdzības, aizbraukusi. «Tas nav tālu, bet tur mani sagaidīs sanitāri,» viņa sacījusi. Kopēja bijusi pilnīgi pārliecināta, ka viss tiek darīts pēc mana rīkojuma un ar manu ziņu. Artūr! — Larē pēkšņi iesaucās, no jauna sākdams uztraukties. — Es nekavējoties braukšu pie Kerna. Es nevaru viņu tur atstāt. Es jau pa telefonu lūdzu atsūtīt manu automašīnu. Brauciet man līdzi, Artūr!
Artūrs pagājās pa istabu. Cik negaidīti viss sarežģījies! Pieņemsim, ka Brike jau ir izstās- stījusi visu, ko zināja par Kerna māju. Taču viņas zināšanas bija nepieciešamas ari turpmāk, nemaz jau nerunājot par to, ka viņa pati bija pierādījums pret Kernu. Un Larē zaudējis katru jēgu. Tagad no viņa būs slikts palīgs.
— Paklausieties, draugs, — teica Artūrs, uzlicis rokas māksliniekam uz pleciem. — Tagad vairāk nekā jebkad mums stingri jāsaņem sevi rokās un mēs nedrīkstam rīkoties nepārdomāti. Brike ir pie Kerna. Jārēķinās ar notikušo. Vai ir jēga pirms laika kaitināt zvēru viņa alā? Kā jūs domājat, vai Brike izstāstīs Kernam par visu, kas ar viņu noticis kopš tā laika, kad viņa aizbēgusi, — par mūsu iepazīšanos, par to, ka mēs esam par Kernu daudz ko uzzinājuši?
— Es varu galvot, ka viņa neteiks nekā, — Larē pārliecināts atbildēja. — Viņa ! tur, uz jahtas, deva vārdu un pēc tam vairākkārt atkārtoja, ka klusēs. Tagad viņa solījumu pildīs ne tikai aiz bailēm, bet arī… citu motīvu dēļ.
Artūrs šos motīvus zināja. Viņš jau sen bija ievērojis, ka Larē velta Brikei aizvien vairāk uzmanības.
«Nelaimīgais romantiķis,» Dovels nodomāja, «viņam veicas ar traģisku mīlestību. Šoreiz viņš zaudē ne tikai Anželiku, bet arī no jauna atdzimstošo mīlu. Taču vēl jau viss nav pagalam.»
— Pacietieties, Larē, — viņš teica. — Mums ir kopīgs mērķis. Apvienosim mūsu pūliņus un rīkosimies uzmanīgi. Mums ir divas iespējas: vai nu nekavējoties uzbrukt Kernam, vai ari censties vispirms pa aplinkus ceļiem izzināt par mana tēva galvas un Brikes likteni. Pēc Brikes aizbēgšanas Kerns noteikti tur acis vaļā. Ja viņš mana tēva galvu vēl nav iznīcinājis, tad noteikti to pamatīgi noslēpis. Galvu taču var nogalināt dažās minūtēs. Tikko policija sāktu klaudzināt pie Kerna durvīm, viņš pirms to atvēršanas iznicinātu nozieguma pēdas. Un mēs neko neatradīsim. Neaizmirstiet, Larē, ka arī Brike ir «nozieguma pēdas». Kerns ir izdarījis nelikumīgas operācijas. Vēl vairāk: viņš nelikumīgi ir piesavinājies Anželikas līķi. Bet Kerns ir cilvēks, kam visi līdzekļi ir labi. Viņš taču uzdrošinājās pilnīgā slepenībā atdzīvināt mana tēva galvu. Es zinu, ka tēvs testamentā bija novēlējis savu līķi preparēšanai, bet nekad netiku dzirdējis, ka viņš būtu piekritis savas galvas atdzīvināšanai. Kāpēc Kerns no visiem, pat no manis, galvu slēpj? Kāpēc viņam tā vajadzīga? Un kāpēc viņam vajadzīga Brike? Varbūt viņš izdara cilvēkiem vivisekcijas, un Brike viņam noderēja par izmēģinājumu trusīti?
— Tāpēc viņa vēl jo ātrāk jāglābj — dedzīgi iebilda Larē.
— Jā, jāglābj, nevis jāpaātrina viņas gals. Bet mūsu vizīte pie Kerna liktenīgo iznākumu var paātrināt.
— Ko tad lai dara?
— Jāiet pa otru, garāko ceļu. Pacentīsimies, lai arī šis ceļš kļutu pēc iespējas īss. Marija Lorāna mums var sniegt daudz vērtīgākas ziņas nekā Brike. Lorāna zina mājas izplānojumu, viņa ir kopusi galvas. Varbūt viņa ir runājusi ar manu tēvu … tas ir, ar viņa galvu.
— Tad dodamies ātrāk pie Lorānas.
— Diemžēl arī viņa vispirms jāatbrīvo.
— Vai viņa ir pie Kerna?
— Slimnīcā. Acīmredzot tā ir viena no slimnīcām, kurās par krietnu samaksu tur ieslodzītus tikpat slimus cilvēkus, kādi esam mēs abi. Mums būs krietni jāpapūlas, Larē.— Un Dovels izstāstīja draugam par savu tikšanos ar Lorānas māti.
— Nolādētais Kerns! Viņš sēj visapkārt nelaimi un šausmas. Ja viņš nonāktu manos . . .
— Pacentīsimies, lai nonāk. Un pirmais solis — mums jātiekas ar Lorānu.
— Es nekavējoties braucu turp.
— Tas būtu neprātīgi. Mums pašiem jāparādās tikai tādos gadījumos, kad citas izejas nav. Pagaidām izmantosim citu cilvēku pakalpojumus. Mēs abi būsim sava veida slepenā komiteja, kas vada uzticamus cilvēkus, bet sevi ienaidniekam neatklāj. Jāatrod uzticams cilvēks, kas varētu aizbraukt uz So pilsētiņu, iepazītos ar sanitāriem, kopējām, pavāriem, naktssargiem, ar ko vien iespējams. Ja kaut vienu no viņiem izdosies uzpirkt, puse darba būs padarīta.
Larē nevarēja rimties. Viņš pats gribēja nekavējoties sākt rīkoties, taču pakļāvās nosvērtajam Artūram un beidzot samierinājās ar piesardzīgas rīcības politiku.
— Bet ko mēs līgsim talkā? O, Šaubu! Jauno mākslinieku, ķas nesen ieradās no Austrālijas. Viņš ir māns draugs, brīnišķs cilvēks, teicams sportists. Viņam šāds uzdevums būs sava veida sports. Velns lai parauj, — nolamājās Larē, — kāpēc gan es pats nevaru ķerties pie šī uzdevuma?
— Vai tas ir tik romantiski? — smaidīdams vaicāja Dovels.
Ravino slimnīca
Saubs, divdesmit trīs gadus vecs blonds, atlētiska auguma sārtvaidzis, ar sajūsmu pieņēma «sazvērnieku» piedāvājumu. Sīkumus viņi pagaidām Šaubam nestāstīja, bet pateica, ka viņš draugu labā var izdarīt milzīgu pakalpojumu. Viņš jautri māja ar galvu, pat neapprasījies Larē, vai visā šajā pasākumā nav kas peļams: šaubs ticēja Larē un viņa drauga godīgumam.
— Lieliski! — iesaucās Šaubs. — Es tūdaļ braucu uz So. Krāsu kaste būs teicams iegansts, kāpēc mazajā pilsētiņā ieradies svešs cilvēks. Es skicēšu sanitāru un kopēju portretus. Ja viņas nebūs briesmīgi neglītas, es pat drusku ar viņām palakstošos.
— Ja vajadzīgs, piedāvājiet viņām roku un sirdi, — aizrautīgi sacīja Larē.
— Sim nolūkam es neesmu pietiekami skaists, — jaunais cilvēks kautrīgi iebilda. — Taču, ja būs nepieciešams, savus bicepsus es labprāt likšu lietā.
Jaunais sabiedrotais devās ceļā.
— Atcerieties, ka jā/īkojas pēc iespējas ātri un ar vislielāko piesardzību, — Dovels deva viņam pēdējo padomu.
Šaubs apsolīja atbraukt pēc trim dienām. Taču jau nākamās dienas novakarē pavisam nospiestā garastāvoklī viņš ieradās pie Larē.
— Neiespējami, — viņš teica. — Tā nav slimnīca, bet ar mūra sienu apjozts cietums. Un šaipus sienai neviens no kalpotājiem neiznāk. Visus produktus atved sagādnieki, kurus pat pagalmā neielaiž. Pie vārtiem iznāk saimniecības vadītājs un saņem visu, kas vajadzīgs … Es staigāju ap šo cietumu kā vilks ap aitu kūti. Taču man neizdevās pat pamest skatu viņpus žogam.
Larē bija vīlies un sarūgtināts.
— Es cerēju, ka jūs būsit attapīgāks un asprātīgāks, Šaub, — viņš sacīja ar neslēptu īgnumu.
— Vai jūs pats nevēlētos parādīt šo attapību? — ne mazāk īgni viņam atbildēja Šaubs. — Tik drīz es plinti krūmos nebūtu metis. Bet nejauši es iepazinos ar kādu vietējo mākslinieku, kas labi pazīst pilsētu un slimnīcas paražas. Viņš man sacīja, ka tā esot pavisam īpatnēja slimnīca. Aiz tās sienām slēpjoties daudz noziegumu un noslēpumu. Mantinieki tur ievieto savus bagātos radinie
kus, kas dzīvo pārāk ilgi un nesteidzas ar miršanu, pasludinot viņus par garā vājiem un nododot tos uzraudzībai. Nepilngadīgo jauniešu aizbildņi nosūta uz turieni savus aizbildināmos pirms pilngadības sasniegšanas, lai varētu turpināt aizbildniecību pār viņu kapitāliem un brīvi ar tiem rīkoties. Slimnīcas īpašnieks — viņš ir arī galvenais ārsts — no ieinteresētajām personām saņem milzīgas summas. Darbiniekiem viņš maksā ļoti labas algas. Tur pat likumam nav varas, to padara bezspēcīgu nevis mūra siena, bet zelts. Visa pamatā ir uzpirkšana. Saprotiet taču, ka tādos apstākjos es varēju nonīkt veselu gadu un ne par mata tiesu nepavirzīties tuvāk mērķim.
— Nevajadzēja nīkt, bet rīkoties, — sausi piemetināja Larē.
Saubs demonstratīvi pacēla kāju un parādīja sadriskātu bikšu galu.
— Kā redzat, es rīkojos, — viņš ar rūgtu ironiju teica. — Pagājušo nakti es mēģināju pārrāpties pāri sētai. Man tas nenākas grūti. Taču es vēl nebiju lāgā paspējis nolēkf no žoga viņā pusē, kad man metās virsū milzīgi dogi, — un te ir rezultāts … Ja man nebūtu mērkaķa izmanības un veiklības, es tiktu saplosīts gabalos. Tajā pašā laikā visā milzīgajā dārzā sāka sasaukties sargi un iekvēlojās elektriskās spuldzes. Taču ar to vien vēl nepietika. Kad es jau biju pārrāpies atpakaļ šai-pusē, cietumsargi izlaida savus suņus pa vārtiem. Dzīvnieki ir speciāli dresēti, tāpat kā savā laikā Dienvidamerikā tika izdresēti suņi
no plantācijām izbēgušu nēģeru ķeršanai . . . Larē, jūs zināt, cik daudz balvu es esmu iegu- >vis par uzvarām skriešanās sacīkstēs. Ja es vienmēr būtu skrējis tik ātri, kā vakar devu kājām ziņu, es būtu pasaules čempions. Pietiks, ja pateikšu, ka bez īpašām pūlēm uzlēcu uz garāmbraucošas automašīnas kāpšļa — tā brauca pa ceļu vismaz ar trīsdesmit kilometru ātrumu stundā — un vienīgi tā es izglābos!
— Nolādēts! Ko tagad lai iesāk? — iesaucās Larē, iebraukdams ar roku matos. — Vajadzēs izsaukt Artūru. — Un viņš piesteidzās pie telefona.
Pēc dažām minūtēm Artūrs jau sasveicinājās ar draugiem.
— To varēja sagaidīt, — uzzinājis par neveiksmi, viņš teica. — Kerns savus upurus prot paslēpt drošās vietās. Ko tagad lai iesāk? — viņš atkārtoja Larē jautājumu. — Jālieto vara, jāņem talkā tie paši Kerna ieroči, jāuzpērk galvenais ārsts un …
— Es nežēlošu visu savu mantu! — izsaucās Larē.
— Baidos, ka ar to nepietiks. Lieta tāda, ka cienījamā doktora Ravino komerciālo uzņēmumu balsta, no vienas puses, milzīgās summas, ko viņš saņem no saviem klientiem, un, 110 otras puses, uzticība, kādu viņam izrāda klienti, būdami pilnīgi pārliecināti, ka Ravino, krietnu kukuli saņēmis, nekādos apstākļos nenodos viņu intereses. Ravino negribēs graut savu reputāciju un līdz ar to satricināt uzņēmuma pamatus. Pareizāk sakot, viņš to darītu gan, ja saņemtu uzreiz tādu summu, kas līdzinātos visiem viņa nākamajiem ienākumiem par divdesmit gadiem uz priekšu. Es baidos, vai šādai vajadzībai mums pietiks līdzekļu, ja arī mēs savus kapitālus saliktu kopā. Neaizmirstiet, ka Ravino klienti ir miljonāri. Daudz vienkāršāk un lētāk būtu uzpirkt kādu no sīkākiem kalpotājiem. Taču visa nelaime tā, ka Ravino savus kalpotājus uzmana ne mazāk kā ieslodzītos. Šaubam ir taisnība. Arī es pats ievācu šādas tādas ziņas par Ravino slimnīcu. Svešam cilvēkam vieglāk iekļūt katordznieku cietumā un noorganizēt bēgšanu no turienes, nekā to paš.u izdarīt Ravino cietumā. Viņš pieņem darbā ar ļoti stingru atlasi, visbiežāk tie ir cilvēki, kam nav tuvinieku. Viņš nenopel arī tādus, kas pārkāpuši likumu un grib nozust no policijas vērīgajām acīm. Ravino maksā labi, taču prasa solījumu, ka neviens no kalpotājiem darba laikā slimnīcas teritoriju neatstās, bet darba laiks tiek noteikts ne mazāk kā uz desmit vai divdesmit gadiem.
— Kur tad viņš sameklēs tādus cilvēkus, kas būtu ar mieru gandrīz tikpat kā uz mūža ieslodzījumu? — jautāja Larē.
— Sameklē. Daudzus vilina doma par dzīves nodrošinājumu līdz pat vecumdienām. Lielāko vairumu piespiež trūkums. Protams, visi neiztur. Atgadās, tiesa gan, ļoti reti — pa dažiem gadiem reizi, ka kalpotāji no Ravino slimnīcas bēg. Ne tik sen kāds kalpo- tajs, noilgojies pēc dzīves brīvē, aizbēga.
Tajā pašā dienā viņa līķi atrada So tuvumā. So policiju Ravino ir uzpircis. Tika sastādīts protokols, ka kalpotājs beidzis dzīvi pašnāvībā. Ravino paņēmis līķi un nogādājis slimnīcā. Pārējo var nojaust. Ravino droši vien līķi parādīja saviem kalpotājiem un noturēja attiecīgu runu, liekot saprast, ka tāds liktenis sagaida katru līguma lauzēju. Tas ir viss.
Larē bija satriekts.
— Kur jūs ņēmāt tādu informāciju?
Artūrs Dovels pašapmierināti pasmaidīja.
— Nu, redziet, — sacīja Šaubs, jau kļuvis jautrāks. — Es taču jums teicu, ka neesmu vainīgs.
— Es iedomājos, cik jautra dzīve šajā nolādētajā vietā ir Lorānai. Bet ko lai mēs iesākam, Artūr? Uzspridzināt sienas ar dinamītu? Izrakt apakšzemes eju?
Artūrs apsēdās un iegrima pārdomās. Draugi, viņā raudzīdamies, klusēja.
— Eurika! — Dovels pēkšņi iesaucās.
«ārprātīgie»
Neliela istaba ar skatu uz dārzu. Pelēkas sienas. Pelēka gulta, pārklāta ar gaiši pelēku pūkainu segu. Balts galdiņš un divi balti krēsli.
Lorāna sēž pie loga un izklaidīgi raugās dārzā. Saules stars zeltī viņas rūsganos matus. Viņa ir ļoti novājējusi un bāla.
Pa logu redzama aleja, kur pastaigājas slimnieku grupas. Starp viņiem pavīd māsu baltie virsvalki ar melnām apmalēm.
— Ārprātīgie … — klusi saka Lorāna, skatīdamās uz slimniekiem. — Arī es esmu ārprātīgā … Kāda bezjēdzība! Tas ir viss, ko esmu panākusi…
Viņa sažņaudza rokas tā, ka nokrakšķēja pirkstu kauliņi.
Kā tas bija noticis? …
Kerns ieaicināja viņu kabinetā un teica:
— Man ar jums jārunā, Lorānas jaunkundz. Vai jūs atceraties mūsu pirmo sarunu, kad jūs ieradāties, lai stātos darbā?
Viņa pamāja ar galvu.
— Jūs apsolījāt klusēt par visu, ko jūs šajā namā redzēsit un dzirdēsit, vai tā ir?
— Jā.
— Tūliņ atkartojiet šo solījumu, un jūs varat doties apciemot savu māmuļu. Jūs redzat, es ticu jūsu dotajam vārdam.
Kerns prasmīgi bija uztaustījis īsto stīgu. Lorāna bija galīgi apmulsusi. Dažas minūtes viņa klusēja. Lorāna bija radusi turēt doto vārdu, bet pēc visa, ko viņa te bija uzzinājusi … Kerns manīja viņas šaubas un satraukti gaidīja, kā beigsies viņas cīņa pašai ar sevi.
— Jā, es devu vārdu klusēt, — viņa beidzot klusi sacīja. — Bet jūs mani piekrāpāt. Jūs daudz ko noslēpāt no manis. Ja jūs būtu uzreiz pateicis patiesību, es tādu solījumu nebūtu devusi.
— Tātad jūs uzskatāt, ka solījums vairs nav saistošs?
— Jā.
— Pateicos par atklātību. Ar jums ir viegli vismaz tajā ziņā, ka jūs neizliekaties. Jums piemīt vīrišķība runāt patiesību.
Kerns to teica ne tādēļ vien, lai Lorānai paglaimotu. Kaut arī godīgumu Kerns uzskatīja par muļķību, šajā brīdī viņš tiešām cienīja Loranās vīrišķīgo raksturu un morālo stingrību. «Velns parāvis, tas būtu bēdīgi, ja šo meiteni nāktos novākt no ceļa. Bet 'ko lai ar viņu iesāk?»
— Lorānas jaunkundz, tātad jūs pirmajā izdevīgajā gadījumā mani nodosit? Jūs droši vien zināt, kas mani pēc tam gaida. Mani sodīs. Vēl vairāk, mans vārds būs iemīdīts dubļos.
— Par to jums vajadzēja padomāt agrāk, — atbildēja Lorāna.
— Paklausieties, jaunkundz, — Kerns turpināja, it kā viņas vārdus nebūtu dzirdējis. — Atmetiet savu šauri morālo redzes viedokli. Saprotiet taču, ja nebūtu rnanis, profesors Dovels jau sen būtu sapuvis zemē vai sadedzis krematorijas krāsnī. Viņa darbs būtu pārtraukts. Tas, ko galva dara tagad, īstenībā ir pēcnāves darbs. Galvu radīju es. Šādā situācijā man ir zināmas tiesības uz Dovela galvas «produkciju», es domāju, ka jūs man piekritīsit. Vēl vairāk, bez manis Dovels — tas ir, viņa galva — savus atklājumus nespētu realizēt. Jūs zināt, ka smadzenes nevar ne operēt, ne saaudzēt kopā. Tomēr man teicami izdevās saaudzēt Brikes galvu ar svešu ķermeni. Mugurkaula smadzenes, kas atrodas kakla skriemeļos, saauga kopā. Pie šis problēmas atrisināšanas darbojās Dovela galva un Kerna rokas. Šīm rokām,.— Kerns pastiepa uz priekšu rokas, pats uz tām raudzīdamies, — arī ir zināma vērtība. Tās izglābušas dzīvību ne vienam vien simtam cilvēku un glābs vēl daudzus simtus, ja vien jūs pār manu galvu nelīksit krist atmaksas zobenam. Bet arī tas vēl nav viss. Mūsu pēdējais pētījums izdarīs apvērsumu ne vien medicīnā, bet arī visas cilvēces dzīvē. Kopš šā brīža medicīna spēs atdzīvināt cilvēku. Cik daudz izcilu cilvēku būs iespējams pēc nāves atdzīvināt, lai viņi varētu turpināt dzīvi cilvēces labā! Es pagarināšu ģēniju dzīvi, atdošu bērniem tēvus, sievām — vīrus. Vēlāk šādas operācijas izdarīs parasts ķirurgs. Cilvēces bēdu nasta taps vieglāka …
— Uz citu nelaimīgo rēķina.
— Lai arī tā, bet tur, kur agrāk raudāja divi cilvēki, raudās tikai viens. Tur, kur bija divi mirušie, turpmāk būs tikai viens. Vai tās nav diženas perspektīvas? Un kāda nozīme salīdzinājumā ar visu to ir manai personiskai dzīvei, kaut vai noziegumiem? Kāda daļa slimniekam par to, ka ķirurgam, kas glābj viņa dzīvību, uz sirdsapziņas guļ noziegums? Jūs nogalināsit ne tikai mani, jūs nogalināsit tūkstošus dzīvību, kuras es nākotnē būtu varējis izglābt. Vai jūs par to neesat padomājusi? Jūs izdarīsit tūkstošreiz lielāku noziegumu nekā es, ja vispār to esmu izdarījis. Pārdomājiet vēlreiz un pasakiet man savu atbildi. Tagad ejiet. Es jūs nesteidzi-' nāšu.
— Es jau jums atbildēju. — Un Lorāna atstāja kabinetu.
Viņa iegāja profesora Dovela galvas istabā un atstāstīja viņam, ko ar Kernu runājusi. Dovels iegrima domās.
— Vai nebūtu bijis labāk jūsu nodomu neatklāt vai vismaz dot nenoteiktu atbildi? — beidzot nočukstēja galva.
— Es neprotu melot, — Lorāna atbildēja.
— Tas jums dara godu, bet… jūs notiesājāt pati sevi. Jūs varat iet bojā, un no jūsu upura nevienam vieglāk nekļūs.
— Es … citādi es nevaru, — teica Lorāna un, skumji pamājusi ar ga-lvu, aizgāja.
— Kauliņi ir mesti, — sēdēdama savā istabā pie loga, viņa atkārtoja vienu un to pašu frāzi.
«Nabaga māmuļa,» pēkšņi viņai iešāvās prātā. «Bet viņa rīkotos tāpat,» Lorāna pati sev atbildēja. Viņai gribējās uzrakstīt mātei vēstuli un tajā izstāstīt visu, kas ar viņu noticis. Pēdojo vēstuli. Taču nebija nekādas iespējas to nosūtīt. Lorāna nešaubījās, ka viņa' nolemta bojāejai. Viņa bija gatava nāvi sagaidīt mierīgi. Viņu skumdināja vienīgi rūpes par māti un domas par to, ka Kerna noziegumi paliks neatriebti. Taču Lorāna ticēja, ka agri vai vēlu viņam no soda neizdosies izvairīties.
Gaidītais pienāca ātrāk, nekā viņa bija domājusi.
Lorāna nodz'esa gaismu un apgūlās gultā. Nervi bija saspīlēti. Viņa izdzirda savādu čaukstoņu aiz skapja, kas atradās pie sienas. Čaukstoņa radīja viņā vairāk izbrīna nekā baiļu. Istabas durvis bija aizslēgtas. Viņai nedzirdot, istabā ienākt nevarēja. «Kas tā par čaukstoņu? Varbūt peles?»
Turpmākais norisinājās neparasti ātri. Pēc čaukstoņas atskanēja čīkstēšana. Gultai tuvojās ātri soļi. Lorāna izbijusies paslējās pus- sēdus, bet tajā pašā brīdī spēcīgas rokas atspieda viņu spilvenā un pielika sejai hloroforma masku.
«Nāve!….» pazibēja Lorānas smadzenēs, un, nodrebējusi ar visu augumu, viņa instinktīvi rāvās augšā.
— Mierīgāk, — viņa izdzirda Kerna balsi — tādu pašu kā parastajās operācijās —, bet pēc tam zaudēja samaņu.
Lorāna atguvās tikai slimnīcā …
Profesors Kerns bija izpildījis draudus par «ārkārtīgi smagām sekām», ja viņa neglabās noslēpumu. No Kerna viņa bija gaidījusi visu. Viņš atriebās, bet pats atmaksu nesaņēma. Marija upurēja sevi, bet viņas upuris bija bezjēdzīgs. Šī doma Lorānu nomāca par visu vairāk.
Viņa bija tuvu izmisumam. Pat slimnīcā viņa izjuta Kerna ietekmi.
Pirmo divu nedēļu laikā Lorānai neļāva iziet lielajā,* ēnainajā dārzā, kur staigāja «rāmie» slimnieki. «Rāmie» bija tie, kas neprotestēja pret ieslodzījumu, necentās pierādīt ārstiem, ka viņi ir pilnīgi vesfeli, nedraudēja visu atmaskot un nemēģināja bēgt. Slimnīcā nebija vairāk par desmit procentiem īstu vājprātīgo, un tie paši bija sajukuši prātā jau slimnīcā. Šim nolūkam Ravino bija izstrādājis sarežģītu «psihiskās sagandēšanas» sistēmu.
«smags gadījums»
Marija Lorāna skaitījās «smags gadījums» doktora Ravino ārstnieciskajā'praksē. Tiesa, pa to laiku, kamēr Lorāna strādāja pie Kerna, viņas nervu sistēma bija novājināta, bet griba palikusi nelokāma. Lauzt Lorānas gribu — pie šāda uzdevuma ķērās Ravino.
Pagaidām viņš Lorānas «psihes apstrādāšanu» īsti vēl neuzsāka un tikai iztālēm uzmanīgi viņu novēroja. Profesors Kerns vēl nebija devis doktoram Ravino noteiktas direktīvas par Lorānu: vai nu pirms laika novest viņu kapā, vai likt sajukt prātā. Psihiska saslimšana saskanēja ar Ravino «psihiatriskās slimnīcas» sistēmu.
Satraukta Lorāna gaidīja brīdi, kad viņas liktenis būs galīgi izlemts. Nāve vai ārprāts. Cita ceļa viņai, tāpat kā pārējiem, te nebija. Viņa koncentrēja visus dvēseles spēkus, lai vismaz ārprātam stātos pretī. Viņa bija ļoti rāma, paklausīga un ārēji pat mierīga. Taču šādā veidā bija grūti apmānīt pieredzējušo, ar izcila 'psihiatra talantu apvel&īto doktoru
Ravino. Lorānas paklausība modināja viņā vel lielāku nemieru un aizdomas.
«Smags gadījums,» viņš domāja, parastās rīta vizītes laikā sarunādamies ar Lorānu.
— Kā jūs jūtaties? — viņš vaicāja.
— Pateicos, labi, — atbildēja Lorāna.
— Pacientu labā mēs darām visu iespējamo, taču nepierastie apstākli un relatīva brīvības zaudēšana dažus slimniekus nomāc. Vientulības sajūta, skumjas.
— Pie vientulības es esmu pieradusi.
«No viņas panākt atklātību nav nemaz tik vienkārši,» nodomāja Ravino un turpināja:
— Atklāti runājot, jūs esat gluži vesela. Nervi mazliet sākuši streikot, vairāk nekas. Profesors Kerns man stāstīja, ka jums gadījies piedalīties zinātniskos eksperimentos, kas uz nepieradušu cilvēku atstāj diezgan smagu iespaidu. Jūs esat tik jauna. Pārpūlēšanās un neliela neirastēnija … Profesors Kerns jūs Joti augstu vērtē un nolēma piešķirt jums atvaļinājumu …
— Es esmu Joti pateicīga profesoram .Kernam.
«Noslēgts raksturs,» Ravino dusmojās. «Viņa jāsaved kopā ar citiem slimniekiem. Varbūt tad viņa vairāk atklās sevi un drīzāk varēs izpētīt viņas raksturu.»
— No sēdēšanas jūs esat nogurusi, — viņš teica. — Kāpēc gan jums nepastaigāt pa dārzu? Mums ir brīnišķs dārzs, īstenībā nevis dārzs, bet desmit hektāru plašs parks.
— Man neatjāva pastaigāties.
— Vai tiešām? — izbrīnījies iesaucās Ravino. — Tā ir mana asistenta kļūda. Jūs nepiederat tiem slimniekiem, kam pastaigas būtu kaitīgas. Lūdzu, pastaigājieties. Iepazīstieties ar mūsu slimniekiem. Viņu vidū ir interesanti cilvēki.
— Pateicos, jūsu atļauju es izmantošu.
Kad Ravino aizgāja, Lorāna atstāja savu
istabu un devās uz izeju pa garu, drūmi pelēkā tonī krāsotu gaiteni ar melnu apmali. Caur istabu slēgtajām durvīm lauzās ārprātīgo gaudošana, kliedzieni, histēriski smiekli, murmināšana …
— O…0…0… — atskanēja no kreisas puses._
— U — ū-ū … Ha-ha-ha-ha … — atbalsojās no labās.
«Kā zvērnīcā,» domāja Lorāna, cenzdamās nepadoties nomācošajai atmosfērai. Taču viņa mazliet paātrināja gaitu un izsteidzās no mājas. Taisni pretī gluds celiņš veda dārza dziļumā, un Lorāna devās pa to uz priekšu.
Doktora Ravino «sistēmu» varēja sajust pat te. Visam bija drūma nokrāsa. Parkā bija tikai skuju koki tumši zaļiem vainagiem. Vienkāršie koka soli bez atzveltnēm bija nokrāsoti tumši pelēkā krāsā. Taču Lorānu īpaši pārsteidza puķu dobes. Tās atgādināja kapu kopiņas. Visvairāk bija sadēstītas tumši zilas, gandrīz melnas atraitnītes, ko gar malām kā balta sēru lenta apjoza kumelītes. Ainavu papildināja tumšās tūjas.
«īsta kapsēta. Te neviļus jādzimst domām par nāvi. Bet mani jūs nepievilsit, Ravino kungs, jūsu noslēpumus es esmu atšifrējusi, un jūsu efekti mani nesagatavotu nepārsteigs,» Lorāna uzmundrināja sevi un, ātri pasteigusies garām šiem «kapiem», sāka iet pa priežu aleju. Slaidie stumbri tiecās augšup kā svētnīcas kolonnas, tiem pāri klājās tumši zaļi kupoli. Priežu galotnes šalca vienmērīgu vienmuļu dziesmu. Šur un tur parkā pavīdēja slimnieku pelēkie virsvalki.
«Kurš no viņiem ir vājprātīgs un kurš normāls?» Brīdi viņus pavērojot, to varēja pasacīt diezgan droši. Tie, kas vēl nebija sajukuši, ieinteresēti aplūkoja «jaunatnācēju» — Lorānu. Slimnieki, kuru prāts bija aptumšots, noņēmās paši ar sevi, viņi atradās ārpus šīs pasaules un raudzījās tajā neredzīgu skatienu^
Lorānai tuvojās slaids, kalsnējs vecs vīrs ar garu, baltu bārdu. Vecis augstu pacēla savas kuplās uzacis, pamanīja Lorānu un teica, it kā skaļi turpinādams sarunāties pats ar sevi:
— Vienpadsmit gadus es skaitīju, pēc tam rēķini sajuka. Te nav kalendāra, un laiks apstājies. Es nezinu, cik ilgi esmu klīdis pa šo aleju. Varbūt divdesmit, bet varbūt tūkstoš gadus. Dieva priekšā viena diena ir kā tūkstoš gadu. Grtfti izmērīt laiku. Un jūs, arī jūs te iesit tūkstoš gadus turp līdz akmens sienai un tūkstoš gadus atpakaļ. Izejas no šejienes nav. Tu, kas šeit ieej, atstāj cerības ārā, kā teicis Dantes kungs. Ha, ha, ha! Negaidījāt? Jūs domājat, ka es esmu vājprātīgs? Es esmu viltīgs. Te tikai vājprātīgajiem ir tiesības dzīvot. Taču jūs no šejienes neiziesit, tāpat kā es. Mēs ar jums … — Ieraudzījis, ka tuvojas sanitārs, kura uzdevums bija noklausīties slimnieku sarunas, vecais vīrs, viltīgi pamirkšķinājis ar aci, tādā pašā tonī turpināja: — Es esmu Napoleons Bonaparts, un mana simtā diena vēl nav pienākusi. Vai jūs mani sapratāt? — viņš uzprasīja, kad sanitārs aizgāja tālāk.
«Nelaimīgais,» nodomāja Lorāna, «vai tiešām viņš tēlo vājprātīgu, lai izbēgtu no nāves? Izrādās, ka ne tikai man vienai glābšanās dēj jāmaskējas.»
Pie Lorānas pienāca vēl viens slimnieks — jauns cilvēks ar melnu kazbārdiņu — un sāka muldēt kaut kādas aplamības par kvadrātsaknes izvilkšanu no riņķa kvadratūras. Šoreiz sanitārs Lorānai netuvojās, acīmredzot jauno cilvēku administrācija neturēja aizdomās. Viņš pienāca Lorānai klāt un, siekalas šļakstīdams, runāja aizvien ātrāk un uzstājīgāk.
— Riņķis — tā ir bezgalība. Riņķa kvadratūra ir bezgalības kvadratūra. Klausieties uzmanīgi. Izvilkt kvadrātsakni no riņķa kvadratūras nozīmē izvilkt kvadrātsakni no bezgalības. Tā būs entajā pakāpē kāpināta bezgalības daļa. Tādā kārtā varēs noteikt arī kvadratūru … Bet jūs taču neklausāties manī. — Jaunais cilvēks pēkšņi noskaitās un satvēra Lorānu aiz rokas. Viņa izrāvās un gandrīz skriešus devās uz savu korpusu. Netālu no durvīm Lorāna sastapa doktoru
Ravino. Viņš tikko spēja atturēt apmierinātu smaidu.
Līdzko Lorāna bija ieskrējusi savā istabā, pie durvīm klauvēja. Viņa labprāt būtu durvis aizslēgusi, taču iekšpusē atslēgas nebija. Viņa nolēma neatbildēt. Tomēr durvis atvērās un uz sliekšņa parādījās doktors Ravino.
Viņa galva, kā parasts, bija atgāzta atpakaļ, izvalbītās, ieplestās, apaļās acis vērīgi raudzījās cauri pensnejas stikliem, melnās ūsas un bārdiņa kustējās līdz ar lūpām.
— Piedodiet, ka es ienācu bez atļaujas. Ārsta profesija dod man zināmas tiesības …
Doktoram Ravino likās, ka pienācis piemērots brīdis, lai sāktu «dragāt Lorānas -morālos balstus». Viņa arsenālā bija visdažādākie iedarbes līdzekļi — no valdzinošas vaļsirdības, laipnības un apburošas uzmanības līdz rupjībai un ciniskai atklātībai. Viņš bija nolēmis par katru cenu izvest Lorānu no pacietības un tāpēc pēkšņi iesāka sarunu nekautrīgā un zobgalīgā tonī.
— Kāpēc jūs nesakāt: «Lūdzu, ienāciet, atvainojiet, ka es jūs neaicināju iekšā. Es biju nogrimusi domās un nedzirdēju jūsu klauvējienu …» — vai kaut ko tamlīdzīgu?
— Nē, jūsu klauvējienu es dzirdēju, bet neatbildēju tāpēc, ka man gribējās palikt vienai.
— Patiesa, kā arvien, — viņš ironiski sacīja.
— Patiesīgums nav īstais objekts izsmieklam, — Lorāna mazliet saniknoti piebilda
«Kožas,» jautri nodomāja Ravino. Viņš nekautrīgi apsēdās iepretim Lorānai un bez mirkšķināšanas ilgi lūkojās viņā ar savām vēža acīm. Lorāna pūlējās šo skatienu izturēt, taču beidzot viņai tas kļuva nepanesams, viņa nolaida plakstus, pati aiz sašutuma par sevi mazliet nosarkdama.
— Jūs uzskatāt, — Ravino turpināja tajā pašā ironiskajā tonī, — ka patiesīgums nav īstais objekts izsmieklam. Bet es domāju, ka visīstākais. Ja jūs būtu tik patiesa, jūs mani iztriektu ārā, tāpēc ka mani neieredzat, taču jūs pūlaties saglabāt viesmīlīgas namamātes laipno smaidu.
— Tā … vienkārši ieaudzināta pieklājība, — sausi atteica Lorāna.
— Ja jūs neievērotu šo pieklājību, vai tādā gadījumā mani izdzītu? — Un Ravino pēkšņi iesmējās augstā, rejošā balsī. — Teicami! Ļoti labi! Pieklājībai nav pa ceļam ar patiesīgumu. Tas nozīmē, ka pieklājības dēļ var atteikties no patiesīguma. Tas ir viens, — un viņš pielieca vienu pirkstu. — Šodien es vaicāju, kā jūs jūtaties, un saņēmu atbildi: «Lieliski», kaut gan pēc jūsu acīm es redzēju, ka jums gribas vai pakārties. Tātad jūs arī tad melojāt. Vai aiz pieklājības?
Lorānanezināja, ko teikt. Viņai vajadzēja vai nu vēlreiz samelot, vai arī atzīties, ka nolēmusi neizrādīt s$vas jūtas. Un viņa klusēja.
— Es jums palīdzēšu, Lorānas jaunkundz, — Ravino turpināja. — Tā bija, ja tā
var teikt, maskēta sevis saglabāšana. Jā vai nē?
' — Jā, — Lorāna izaicinoši atbildēja.
— Tātad, jūs melojat pieklājības dēj — viens, jūs melojat pašsaglabāšanas vārdā — divi. Es bīstos, ka man nepietiks pirkstu, ja mēs šo sarunu turpinātu. Jūs melojat arī žēlsirdības dēļ. Vai tad jūs mātei nerakstījāt nomierinošas vēstules.
Lorāna bija pārsteigta. Vai tiešām Ravino zināja visu? Jā, viņam patiešām viss bija zināms. Arī tas ietilpa viņa sistēmā. No saviem klientiem, kas atveda šķietamos slimniekus, viņš prasīja izsmeļošas ziņas gan par iemesliem, kāpēc slimnieki te tiek ievietoti, gan par pašiem pacientiem. Klienti zināja, ka tas kalpo viņu interesēm, un atklāja Ravino pat visdrausmīgākos noslēpumus.
— Profesoram Kernam jūs melojāt nozaimota taisnīguma vārdā un cenšoties sodīt ļaunumu. Jūs melojāt taisnības vārdā. Rūgts paradokss! Ja visu rezumētu, tad izrādītos, <ka jūsu taisnība visu laiku bijusi būvēta uz
meliem.
Ravino precīzi trāpīja mērķī. Lorāna jutās nomākta. Viņai pašai nebija ienācis prātā, cik milzīga loma viņas dzīvē bijusi meliem.
— Tad nu brīvajā laikā padomājiet, taisnības praviete, cik jūs esat grēkojusi. Un ko jūs ar savu taisnīgumu esat panākusi? Es jums varu pateikt priekšā: jūs panācāt šo mūža ieslodzījumu. Un nekādi — ne zemes, ne debess — spēki jūs neizvedīs no šejienes. Bet meli? Ja cienījamo profesoru Kernu uzskatītu par elles izdzimumu un melu ciltstēvu, tad viņš taču joprojām dzīvo lieliski.
Nenolaizdams skatienu no Lorānas, Ravino pēkšņi apklusa. «Pirmajai reizei pietiks, sākums-ir labs,» viņš apmierināts nodomāja un neatvadījies izgāja ārā.
Viņa aiziešanu Lorāna pat nepamanīja. Viņa sēdēja, seju rokām aizsegusi.
Kopš tās reizes Ravino katru vakaru ieradās pie viņas, lai turpinātu savas jezuītiskās sarunas. Sagraut Lorānas morāles principus un līdz ar to iedragāt viņas psihi — tas kļuva par Ravino profesionāļa patmīlas jautājumu.
Lorāna cieta patiesi un dziļi. Ceturtajā dienā viņa neizturēja un piecēlusies, sasār- tušu seju, uzkliedza:
— Ejiet ārā no šejienes! Jūs neesat cilvēks, jūs esat dēmons!
Sis skats Ravino sagādāja patiesu baudu.
— Jūs progresējat, — nekustēdamies ne no vietas, viņš ņirdza. — Jūs kļūstat patiesāka nekā bijāt agrāk.
— Ejiet prom! — aizelsdamās izgrūda Lorāna.
«Lieliski, drīz viņa kausies,» doktors nodomāja un, jautri svilpodams, izgāja.
Lorāna gan vēl nekāvās un droši vien būtu spējīga kauties vienigi pilnīgā prāta aptumsumā, taču viņas psihiskais stāvoklis bija apdraudēts. Palikusi viena, viņa ar šausmām konstatēja, ka ilgi neizturēs,
Bet Ravino nepalaida garām itin neko, kas varētu tuvināt atrisinājuma brīdi. Vakaros Lorānu sāka vajāt uz nepazīstama instrumenta atskaņota skumīga melodija. Šķita, ka kaut kur ieraudātos čells, dažbrīd skaņas pacēlās līdz vijoles augstajiem reģistriem, pēc tam pēkšņi mainījās ne tikai melodijas augstums, bet arī tembrs, un nu skanēja cilvēka balss: tīra, daiļa, taču neizsakāmi skumja. Smeldzīgā melodija bezgalīgi atkārtojās, arvien veidodama to pašu noslēgto skaņu loku.
Kad Lorāna šo melodiju dzirdēja pirmo reizi, viņai tā patika. Pie tam mūzika bija tik maiga un klusa, ka Lorāna sāka šaubīties par to, vai tiešām kaut kur spēlē mūziķis jeb vai sākas dzirdes halucinācijas. Gāja minūte pēc minūtes, bet mūzika turpināja virpuļot apburtajā lokā. Pēc čella skanēja vijole, pēc vijoles — raudoša cilvēka balss… Pavadījumā skumīgi skanēja viens tonis. Pēc stundas Lorāna jau bija pārliecināta, ka patiesībā šī mūzika ir tikai iedoma Un skan viņas galvā. No smeldzīgās melodijas nebija glābiņa. Lorāna aizspieda ausis, taču viņai likās, ka joprojām dzird mūziku — čells, vijole, balss .. . čells, vijole, balss …
— Tā var zaudēt prātu, — čukstēja Lorāna. Viņa sāka dziedāt pati, centās ar sevi skaļi sarunāties, lai nomāktu šo mūziku, bet nekas nelīdzēja. Tā viņu vajāja pat miegā.
«Cilvēki nevar spēlēt un dziedāt bez pārtraukuma. Tā droši vien ir mehāniska
mūzika . <. Kāda apmātība,» viņa domāja, gulēdama vajējātn acīm un klausīdamās bezgalīgo loku: čells, vijole, balss… čells, vijole, balss . ..
Viņa nevarēja vien sagaidīt rītu un steidzās'5 uz parku, taču melodija jau bija pārvērtusies par uzbāzīgu ideju. Lorāna tiešām sāka dzirdēt neesošu mūziku. Parkā staigājošo vājprātīgo kliedzieni, vaidi un smiekli tikai nedaudz nomāca pazīstamo melodiju.
jaunatnācējs
Pamazām Marija Lorāna bija novesta tik tālu, ka pirmo reizi dzīvē sāka domāt par pašnāvību. Kādā no pastaigām viņa apcerēja pašnāvības veidu un tā bija nogrimusi pārdomās, ka nepamanīja vājprātīgo, kas pienāca viņai klāt un, aizšķērsojis ceļu, teica:
— Labi ir tie, kas nezina nezināmo. Tas viss, protams, ir sentimentāli…
Lorāna aiz pārsteiguma nodrebēja un paskatījās uz slimnieku. Tāpat kā visi citi, viņš bija ģērbies pelēkā virsvalkā. Šis slaidā auguma šatēns ar skaisto, dižciltīgo seju uzreiz piesaistīja Lorānas uzmanību.
«Droši vien jaunatnācējs,» viņa nodomāja. «Pēdējo reizi skuvies ne vairāk kā pirms pie- cārfl dienām. Bet kāpēc viņa seja man liekas pazīstama?»
Pēkšņi jaunais cilvēks ātri nočukstēja:.
— Es jūs pazīstu, jūs esat Lorānas jaunkundze. Es redzēju jūsu portretu pie jūsu mātes.
— Kā jūs mani pazīstat? Kas jūs esat? — Lorāna izbrīnējusies vaicāja.
— Pasaulē ir ļoti maz cilvēku. Es esmu mana brāļa brālis. Bet kas ir mans brālis? Vai es? — jaunais cilvēks skaļi klaigāja.
Garām pagāja sanitārs un neuzkrītoši, bet vērīgi nolūkojās viņā.
Kad sanitārs bija*aizgājis, jaunais cilvēks steidzīgi piebilda:
— Es esmu Artūrs Dovels, profesora Dovela dēls. Es neesmu vājprātīgs, bet izlikos par vājprātīgu tikai tādēļ, lai . . .
Sanitārs atkal tuvojās viņiem.
Artūrs pēkšņi drāzās prom -no Lorānas, kliegdams:
— Lūk, kur mans mirušais brālis! Tu esi es, es esmu tu. Tu mani iemājoji pēc nāves. Mēs bijām dubultnieki, taču nomiri tu, nevis es.
Un Dovels drāzās pie kāda tnelanholiķa, kuru tāds negaidīts uzbrukums izbiedēja. Sanitārs metās viņiem pakaļ, gribēdams aizsargāt mazo, vārgo melanholiķi no straujā slimnieka. Kad viņi bija aizskrējuši līdz parka galam, Dovels, pametis savu upuri, atgriezās pie Lorānas. Viņš skrēja ātrāk par sanitāru. Skriedams garām Lorānai, Dovels palēnināja gaitu un pabeidza iesākto frāzi:
— Es ierados šeit, lai jūs izglābtu. Esiet šonakt gatava bēgšanai. — Un, atlēcis sāņus,
viņš sāka riņķot ap kādu jukušu vecenīti, kas viņam nepievērsa gluži nekādu uzmanību. Pēc tam Dovels apsēdās uz sola, nodūra galvu un iegrima pārdomās.
Viņš savu lomu tēloja tik labi, ka Lorānai netika skaidrs, vai Dovela dēls ārprātu patiešām tikai simulē. Taču cerības stars bija ieza- dzies viņas dvēselē. Par to, vai jaunais cilvēks ir Dovela dēls, viņa nešaubījās. Līdzība ar tēvu bija acīmredzama, kaut arī pelēkais slimnīcas virsvalks un neskūtā seja Dovelu padarīja bezpersonisku. Turklāt viņš Lorānu bija sazīmēiis pēc ģīmetnes. Domājams, ka viņš apmeklējis māti. Tas viss varēja būt patiesība. Lai būtu kā būdams, Lorāna nolēma šonakt neizģērbties un gaidīt savu necerēto glābēju.
Cerība uz izglābšanos spārnoja viņu un deva jaunus spēkus. Viņa pēkšņi it kā pamodās no drausmīga murga. Pat uzmācīgā dziesma sāka skanēt klusāk, tā pamazām aizpeldēja tālē un izgaisa. Lorāna dziji ievilka elpu, it kā no drūmas pazemes būtu izlaista svaigā gaisā. Dzīves alkas viņā pēkšņi uzlies- moia ar nebiiušu sparu. Lorānai aiz laimes gribējās smieties. Taču tagad vairāk nekā jebkad vajadzēja ievērot piesardzību.
Kad gongs aicināja brokastīs, vina savilka drūmu seju — tāda pēdēiā laikā biia viņas parastā izteiksme — un gāja uz mājas pusi.
Pie ieeias, kā arvien, stāvēja doktors Ravino. Viņš novēroja slimniekus tāpat kā cietumsargs arestantus, kas pēc pastaigas atgriežas savās kamerās. Ravino skats pamanīja ikvienu sīkumu: gan zem virsvalka paslēptu akmeni, gan sadriskātas drānas, gan skrambiņu uz slimnieka rokām vai sejas. Taču sevišķi uzmanīgi viņš vēroja pacientu sejas izteiksmi.
Lorāna, garām iedama, pūlējās neskatīties uz Ravino un nodūra acis. Viņa gribēja ātrāk aizslīdēt garām, taču doktors uz brīdi aizturēja Lorānu un vēl vērīgāk ielūkojās viņas sejā.
— Kā jus jutāties? — viņš taujāja.
— Kā parasti, — viņa atbildēja.
— Kuru reizi pēc skaita un kā vārdā jūs tagad melQjat? — viņš- ironiski vaicāja un, palaidis Lorānu garām, piebilda: — Vakarā mēs ar jums vēl parunāsim.
.«Es gaidīju melanholiju. Vai tiešām viņa nonāks ekstāzē? Acīmredzot viņas domu gājienā un noskaņojumā es kaut ko neesmu ņēmis vērā. Vajadzēs izdibināt…» Ravino nodomāja.
Un vakarā viņš ieradās izdibināt. No šīs tikšanās Lorāna joti baidījās. Ja viņa izturēs, varbūt tā būs pēdējā mocību reize. Ja neizturēs, viņa aizies bojā. Tagad sirds dzijumos viņa doktoru Ravino dēvēja par «liefinkvizi- toru». Tiešām, dzīvojis Ravino pirms dažiem gadsimtiem, viņš godam attaisnotu šo nosaukumu. Lorāna baidījās no doktora sofismiem, no viņa neobjektīvās pratināšanas, āķīgajiem jautājumiem, pārsteidzošajām psiholoģijas zināšanām, viņa velnišķajām analīzes spējām. Ravino patiešām bija «lielais loģiķis», mūsdienu Mefistofelis, kas var iznīcināt jebkādas morālas vērtības un apgāzt visneap- stridamākās patiesības.
Lai sevi nenodotu un nepazudinātu, Lorāna nolēma koncentrēt visu gribas speķu un klusēt, klusēt, lai ko viņš teiktu. Tas arī bija bīstams solis. Tas nozīmēja atklāta kara pieteikumu, pēdējo sacelšanos pašaizsargāšanās vārdā, kas izsauks pastiprinātu pretuzbrukumu. Taču izvēles nebija'.
Kad Ravino ienāca, pa ieradumam cieši raudzījās viņā ar savām apaļajām acīm un jautāja: «Tātad kā vārdā jūs samelojāt?» Lorāna neizdvesa ne skaņas. Viņas lūpas bija cieši sakniebtas, acis nolaistas.
Ravino uzsāka savu inkvizitorisko nopratināšanu. Lorāna gan sarka, gan bālēja, taču joprojām klusēja. Ravino — tas ar viņu gadījās ļoti reti — pamazām zaudēja pacietību un kļuva nikns.
— Klusēšana ir zelts, — viņš ņirdzīgi teica. — Zaudējusi visu, jūs cenšaties saglabāt kaut vai šo mēmo dzīvnieku un pilnīgu idiotu tikumu, bet jums tas neizdosies. Klusēšanai sekos eksplozija. Jūs pārsprāgsit no dusmām, ja vien neatgriezīsit atmaskojošās daiļrunības aizsargkrānu. Un kāda jēga ir klusēšanai? It kā es nespētu nolasīt jūsu domas. «Tu gribi panākt, lai es sajūku prātā,» jūs pašreiz domājat, «taču tas tev neizdosies.» Runāsim atklāti. Nē, mīļā jaunkundzīt, izdosies gan. Samaitāt cilvēka dvēseliti man ir tikpat viegli, kā sabojāt kabatas pulksteni.
Visus šis vienkāršās mašīnas ritenīšus es pazistu kā savus piecus pirkstus. Jo ilgāk jūs pretosities, jo bezcerigāk un dziļāk jūs slīgsit ārprāta tumsā.
«Divi tūkstoši četri simti sešdesmit v'ens, divi tūkstoši četri simti sešdesmit divi…» Lorāna turpināja skaitīt, lai nedzirdētu, ko runā Ravino.
Grūti pasacīt, cik ilgi šīs mocības būtu turpinājušās, ja pie durvīm klusi nebūtu pieklaudzinājusi kopēja.
— Ienāciet, — neapmierināti uzsauca Ravino.
— Septītajā palātā slimnieccf, kā liekas, mirst, — kopēja sacīia.
Ravino negribīgi piecēlās.
— Mirst, — jo labāk, — viņš pie sevis norūca. —- Mūsu interesanto sarunu pabeigsim rīt, — viņš sacīja un, aiz zoda pacēlis Lorānas galvu uz augšu un ironiski no- sprauslojies, aizgāja.
Lorāna smagi nopūtās un gandrīz bez spēka saguma pār galdu.
Bet aiz sienas jau skanēia elsojošā, bezcerīgu skumju pilnā mūzika. Velnišķās mūzikas vara bija tik liela, ka Lorānu neviļus pārņēma šī noskaņa. Viņai jau sāka likties, ka sastapšanās ar Artūru Dovelu ir tikai viņas slimās iztēles murgs, ka jebkāda cīņa ir bezjēdzīga. Nāve, vienīgi nāve viņu atbrīvos no mokām. Viņa paraudzījās visapkārt .. . Taču slimnieku pašnāvība neietilpa doktora Ravino sistēmā. Te pat nebija uz kā pakārties.
Lorāna nodrebēja. Pēkšņi viņa atcerējās māti.
«Nē, nē, es to nedarīšu, viņas dēļ to nedarīšu … kaut vai šo pēdējo nakti … Es gaidīšu Dovelu. Ja viņš neatnāks ..,» Viņa domu neizdomāja līdz galam, bet visa viņas būtne nojauta, kas ar viņu notiks, ja Dovels neizpildīs doto solījumu.
bēgšana
Lorānai tā bija pati mocošākā no visām doktora Ravino slimnīcā pavadītajām naktīm. Minūtes vilkās bezgalīgi un nomācoši kā apnicīgā mūzika, kas viņu vajāja.
Lorāna nervozi staigāja no loga līdz durvīm. Gaitenī bija dzirdami piesardzīgi soļi. Sirds iepukstējās straujāk. Iepukstējās un sastinga, — viņa pazina dežurējošās kopējas soļus; tā nā.ca pie durvīm, lai paskatītos iekšā pa durvju actiņu. Divi simti vatu lampa istabā dega visu nakti. «Tas vairo bezmiegu,» bija izlēmis doktors Ravino. Lorāna neizģēr- busies steidzīgi apgūlās, apsedzās ar segu un izlikās par aizmigušu. Ar viņu notika kas neparasts: pēc vairāku nakšu negulēšanas viņa tūdaļ iemiga — viss pārdzīvotais bija nogurdinājis Lorānu līdz pēdējai iespējai. Viņa nogulēja tikai dažas minūtes, taču šķita, ka pagājusi vesela nakts. Izbailēs pielēkusi kājās, Marija pieskrēja pie durvīm un pēkšņi uzgrūdās virsū Artūram Dovelam, kas patlaban nāca iekšā. Viņš nav piekrāpis. Viņa tikko valdījās, lai neiekliegtos.
— Ašāk, — Dovels čukstēja. — Kopēja ir rietumu puses gaitenī. Ejami
Viņš paņēma Lorānu aiz rokas un piesardzīgi veda sev līdzi. Viņu soļu troksni apslāpēja ar bezmiegu sirgstošo slimnieku vaidi un kliedzieni. Neganti garais gaitenis, palika aiz muguras. Beidzot viņi izkļuva no mājas.
— Parkā dežurē sargi, jāpazogas tiem garām … — steidzīgi čukstēja Dovels, vilkdams Lorānu parka dziļumā.
— Bet suņi …
— Tos es visu laiku baroju ar ēdienu atliekām, viņi mani pazīst. Esmu te jau vairākas dienas, taču izvairījos no jums, lai neradītu aizdomas.
Parks slīga tumsā. Bet pie mūra sienas, tikpat kā ap cietumu, noteiktā attālumā viena no otras dega spuldzes.
— Lūk, tur ir krūmājs … turp … — Dovels pēkšņi nometās zālē guļus un parāva aiz rokas Lorānu. Viņa sekoja Dovela piemēram. Pavisam tuvu bēgļiem pagāja garām kāds sargs. Kad tas bija attālinājies, viņi sāka lauzties cauri krūmājam sienas virzienā.
Ierūcās suns, pieskrēja klāt un, ieraudzījis Dovelu, sāka luncināt asti. Dovels pameta sunim maizes gabalu.
— Redziet nu, — nočukstēja Artūrs, — pats svarīgākais ir paveikts. Tagad mums atliek pārrāpties pāri sienai. Es jums palīdzēšu.
— Bet jūs? — Lorāna satraukti vaicāja.
— Neuztraucieties, es pēc tam, — Dovels atbildēja.
— Bet ko es aiz sienas iesākšu?
— Tur mūs gaida mani draugi. Viss ir sagatavots. Tagad, lūdzu, mazliet pavingro- j iet.
Dovels pieslejas pie mura sienas un ar vienu roku palīdzēja Lorānai uzrāpties augšā.
Taču tajā brīdī viens no sargiem viņu pamanīja un sacēla trauksmi. Pēkšņi visā dārzā iedegās spuldzes. Sargi, aicinādami cits citu un saukdami suņus, tuvojās bēgļiem.
— Lēciet! — komandēja Dovels.
— Bet jūs? — Lorāna baiļu pilnā balsī iesaucās.
— Lēciet taču! — viņš jau kliedza, un Lorāna nolēca. Viņu uztvēra kada cilvēka rokas.
Artūrs Dovels palēcās, ar rokām ieķērās sienas augšmalā un sāka vilkties ūz augšu. Taču divi sanitāri sagrāba viņu aiz kājām. Dovels bija tik spēcīgs, ka ar roku muskuļiem gandrīz pacēla augšup arī viņus. Taču rokas paslīdēja, un Dovels nokrita, piespiezdams pie zemes abus sanitārus.
Viņpus sienai tika iedarbināts automašīnas motors. Draugi acīmredzot gaidīja Dovelu..
— Brauciet drīzāk prom. Pilnu gāzi! — cīnīdamies ar sanitāriem, viņš sauca.
. Kā atbilde ietaurējās sirēna, un varēja dzirdēt, kā mašīna aizdrāzās.
— Laidiet mani vaļā, es iešu pats, — teica Dovels un beidza pretoties.
Taču sanitāri viņu neatlaida. Cieši sažņau- guši Dovela rokas, tie veda viņu mājas virzienā. Pie durvīm, kūpinādams papirosu, stāvēja virsvalkā ģērbies doktors Ravino.
— Karcerī! Uzvilkt trako kreklu! — viņš sacīja sanitāriem.
Dovelu ieveda mazā istabiņā bez logiem, tās grīda un sienas bija apsistas ar voiloku. Te lēkmju laikā ievietoja nemierīgos slimniekus. Sanitāri nosvieda Dovelu uz grīdas. Tūlīt aiz viņiem kamerā ienāca Ravino. Viņš vairs nesmēķēja. Rokas sabazis virsvalka kabatās, noliecās un sāka cieši raudzīties Artūrā ar savām apaļajām acīm. Dovels izturēja šo skatienu. Tad Ravino pamāja ar galvu sanitāriem, un tie aizgāja.
— Jūs simulējāt gluži pārliecinoši, — Ravino uzrunāja Dovelu, — taču mani apmānīt ir grūti. Es. jūs atšifrēju jau pirmajā dienā, kad te ieradāties, un vēroju jūs, taču man jāatzīstas, ka jusu nodomu es neuzminēju. Jums un Lorānai nāksies dārgi samaksāt par šo afēru.
— Ne dārgāk kā jums, — Dovels atbildēja.
Ravino noskurinaja savas tarakāna ūsas.
— Tie ir draudi?
— Atbilde uz draudiem, — Artūrs izmeta.
— Ar mani spēkoties ir grūti, — Ravino teica. — Es esmu saliecis ne tādus pienapuikas vien kā jūs. Sūdzēsities varas iestādēm? Tas nepalīdzēs, mans draugs. Turklāt jūs varat izgaist, pirms paspēs ierasties varas iestāžu pārstāvji. No jums pat smakas pāri nepaliks. Starp citu, kā jūs īsti sauc? Dibarī taču ir pieņemts uzvārds?
— Artūrs Dovels, profesora Dovela dēls.
Ravino bija manāmi pārsteigts.
— Ļoti patīkami iepazīties, — viņš teica, aiz izsmiekla gribēdams slēpt apmulsumu. — Man bija tas gods pazīt jūsu cienījamo tētiņu.
— Pateicieties dievam, ka man ir sasietas rokas, — atbildēja Dovels, — citādi jums plāni klātos. Un neuzdrīkstieties pieminēt mana tēva vārdu … jūs, nelieti!
— Es ļoti pateicos dievam, ka jūs, mans dārgais viesi, esat stingri sasiets, un uz ilgu laiku!
Ravino strauji pagriezās un izgāja. Skaji noklakšķēja atslēga. Dovels palika viens.
Par sevi viņš daudz nebēdāja. Draugi viņu nelaimē nepametīs un izpestīs no šī cietuma. Tomēr viņš apzinājās, cik stāvoklis ir bīstams. Ravino katrā ziņā ļoti labi saprot, ka viņa iestādes liktenis var būt atkarīgs no tā, kā beigsies viņa un Dovela divkauja. Ne velti Ravino aprāva sarunu un pēkšņi izgāja no kameras. Būdams labs psihologs, viņš tūliņ nojauta, ar ko viņam darīšana, un savu inkvizitora talantu atstāja neizmantotu. Cīņā ar Artūru Dovelu ne psiholoģija, ne vārdi nelīdzēja, te vajadzēja lietot stiprākus līdzekļus,
uz dzīvības un nāves sliekšņa
Artūrs palaida saites vaļīgāk. Tas viņam izdevās: kad Artūram vilka mugurā trako kreklu, viņš ar nodomu bija sasprindzinājis muskuļus. Artūrs pamazām sāka atbrīvoties no saviem autiņiem. Taču viņu uzraudzīja. Tikko viņš mēģināja izvilkt roku, noklakšķēja atslēga, durvis atvērās, ienāca divi sanitāri un sasaistīja viņu no jauna. Šoreiz virs trako krekla apjoza vēl dažas siksnas. Sanitāri ar viņu apgājās rupji un solīja piekaut, ja viņš atkal mēģinās tikt ārā no krekla. Dovels neatbildēja. Cieši viņu sasaistījuši, sanitāri aizgāja., ,
Tā ka kamera logu nebija un to apgaismoja elektriskās spuldzes pie griestiem, Dovels nezināja, vai ir jau atausis rīts. Laiks vilkās gausi. Ravino pagaidām nerādījās un neko neuzsāka. Dovelam slāpa. Drīz viņš sajuta izsalkumu. Taču neviens nenāca un nenesa ne ēdienu, ne dzērienu.
«Vai tiešām viņš grib mani nomērdēt badā?» Dovels iedomājās. Izsalkums mocīja aizvien vairāk, taču ēst viņš nelūdza. Ja Ravino nolēmis nomērdēt viņu badā, tad nav jēgas sevi pazemot un lūgties.
Dovels nezināja, ka Ravino pārbauda viņa rakstura «stingrību. Un Ravino par sirdēstiem Dovels šo eksāmenu izturēja.
Par spīti izsalkumam un slāpēm Artūrs, pašam nemanot, iemiga, jo ilgu laiku nebija gulējis. Viņš rāmi gulēja dziļā miegā, nenojaušot, ka tādējādi vēl vairāk sanikno Ravino. Ne spoža spuldze, ne eksperimenti ar mūziku neatstāja uz Dovelu nekādu iespaidu. Tad Ravino ņēma talka spēcīgākus iedarbes līdzekļus, kurus viņš lietoja stingra rakstura laušanai. Blakus istabā sanitāri sāka sist ar koka āmuriem pa skārda plāksnēm un tark- . šķināt īpašus tarkšķus. Tādā elles dārdoņā parasti trūkās augšā visspēcīgākie cilvēki un šausmās raudzījās visapkārt. Taču Dovels, šķiet, bija stiprāks par stipru. Viņš gulēja kā zīdainis. Šis neparastais gadījums pārsteidza pat Ravino.
«Neiespējami,» brīnījās Ravino. «Un šis cilvēks taču zina, ka viņa dzīvība karājas mata galā. Viņu neuzmodinās pat ercenģeļu taures.»
— Diezgan! — viņš uzsauca sanitāriem, un ellišķā mūzika aprāvās.
Ravino nezināja, ka drausmīgā dārdoņa bija pamodinājusi Dovelu. Taču, būdams stingras gribas cilvēks, viņš, apziņai mostoties, sevi savaldīja un ne ar vienu elpas vilcienu, ne ar vienu kustību nelika manīt, ka vairs neguļ.
«Dovelu var iznīcināt vienīgi fiziski,» nosprieda Ravino.
Kad dārdoņa bija aprimusi, Dovels. atkal aizmiga un nogulēja dziļā miegā Hclz vakaram. Viņš pamodās spirgts un mundrs. Izsalkums vairs tā nemocīja. Artūrs gulēja vaļējām acīm un smaidīdams skatījās uz durvju
lūciņu. Pa to viņu uzmanīgi vēroja kāda apaja acs.
Lai savu ienaidnieku pakaitinātu, Artūrs uzsāka jautru dziesmiņu. Tas pat Ravino bija par daudz. Pirmo reizi dzīvē viņš izjuta, ka nespēj pakļaut otra cilvēka gribu. Sasiets, uz grīdas bezpalīdzīgi guļošs cilvēks viņu izsmēja. Aiz durvīm atskanēja lāsti. Acs nozuda.
Dovels dziedāja aizvien skaļāk, bet pēkšņi aizrijās. Kaut kas kairināja rīkli. Viņš ievilka nāsīs gaisu un sajuta smaku. Rīkles galā kutēja, drīz sāka sveloši sāpēt acis. Smaka pastiprinājās.
Dovelam pārskrēja aukstas tirpas. Viņš saprata, ka pienākusi pēdējā stunda. Ravino noindēs viņu ar hloru. Dovels zināja, ka nespēs izrauties no trako krekla un atbrīvoties no cieši apjoztajām siksnām. Taču šoreiz pašaizsargāšanās instinkts ņēma virsroku pār saprāta balsi. Dovels pārcilvēciskiem spēkiem pūlējās atbrīvoties. Viņš locīja augumu kā tārps, izliecās, savijās kamolā, sitās no vienas sienas pret otru. Taču Artūrs nekliedza, nelūdzās pēc palīdzības: cieši sakodis zobus, viņš klusēja. Aptumšotā apziņa nevadīja ķermeni, un tas aizsargājās instinktīvi. '
Pēc tam nodzisa gaisma un Dovelam likās, ka viņš kaut kur 'krīt…
Artūru atmodināja svaigs vējiņš, kas buži- nāja tā matus. Ar pārdabisku gribas spēku viņš centās pavērt acis: uz mirkli pazibēja pazīstama seja, likās, tas bija Larē, bet ģērbies policista formas tērpā. Viņš izdzirda automašīnas motora rūkoņu. Galva vai plīsa pušu no sāpēm. «Es murgoju, taču tas nozīmē, ka esmu vēl dzīvs,» Dovels nodomāja. Plaksti atkal aizvērās, bet tūdaļ no jauna atdarījās. Acīs sāpīgi dzēla dienas gaisma. Artūrs piemiedza acis un pēkšņi izdzirda sievietes balsi:
— Kā jūs jūtaties?
Dovela plakstus kāds apslaucīja ar mitru vates piciņu. Pilnīgi atvēris acis, Artūrs- ieraudzīja Lorānu, kas bija noliekusies pār viņu. Dovels viņai uzsmaidīja un, apskatījies visapkārt, atskārta, ka guļ tajā pašā guļamistabā, kurā kādreiz bija gulējusi Brike.
— Tātad es nenomiru? — viņš klusi jautāja.
— Par laimi, nenomirāt. Taču jūs bijāt par matu no nāves, — sacīja Lorāna.
Blakus istabā atskanēja steidzīgi soļi, un? Artūrs ieraudzīja Larē. Dedzīgi žestikulēdams, viņš sauca:
—• Es dzirdu, ka sarunājas! Tātad atdzīvojies. Esiet sveicināts, draudziņ! Kā jūs jūtaties?
— Pateicos, — Dovels atbildēja un, sajuzdams krūtīs sāpes, piebilda. — Galva sāp… un krūtīs …
— Daudz nerunājiet, — Larē viņu brīdināja, — jums ir kaitīgi. Tas karātavu putns
Ravino jūs gandrīz noindēja ar gāzi kā žurku kuģa rūmē. Bet, Dovel, cik lieliski mēs viņu apvedām ap stūri!
Larē sāka tā smieties, ka Lorāna uzmeta viņam pārmetošu skatienu, jo baidījās, ka viņa pārāk skaļie prieki .traucēs slimnieku.
— Labi, labi, — uztvēris skatienu, Larē atbildēja. — Es tūliņ izstāstīšu jums visu pēc kārtas. Nolaupījuši Lorānas jaunkundzi un mazliet nogaidījuši, mēs sapratām, ka jums nav izdevies izbēgt…
— Vai jūs … dzirdējāt manu saucienu? — jautāja Artūrs.
— Dzirdējām. Jūs klusējiet! Un pasteidzāmies aizlaisties, pirms vēl Ravino pagūst izsūtīt vajātājus. Noņemšanās ar jums aizkavēja viņa rokaspuišu varzu, tā ka jūs mums palīdzējāt nemanītiem nozust. Mēs ļoti labi zinājām, ka viegli jums tur neklāsies. Spēle ar atklātām kārtīm. Mēs, tas ir, es un Šaubs, gribējām pēc iespējas ātrāk steigties jums palīgā. Taču vispirms vajadzēja iekārtot Lorānas jaunkundzi un tikai pēc tam apdomāt un realizēt glābšanas plānu. Ka jūs sagūstīs, tas taču plānā nebija paredzēts … Lai maksā ko maksādams, tagad arī mums vajadzēja nokļūt viņpus mūra sienai, bet jūs jau pats zināt, ka tas nav viegls uzdevums. Tad nolēmām rīkoties tā: mēs ar Šaubu sagādājām sev policista formas tērpus, piebraucām automašīnā un paziņojām, ka esam ieradušies, lai izdarītu sanitāro apskati. Šaubs bija pagatavojis pat mandātu ar visiem zieģeļiem. Mums
par laimi pie vārtiem stāvēja nevis pastāvīgais sargs, bet gan kāds sanitārs, kas acīm. redzot nezināja, ka, pēc instrukcijas, nevienu cilvēku nedrīkst ielaist slimnīcas teritorijā, iepriekš nesazinoties pa telefonu ar Ravino. Mēs bijām uzdevumu augstumos un …
— Tātad es nemurgoju … — Artūrs viņu pārtrauca. — Es atceros, ka redzēju jūs policista formā un dzirdēju automašīnas rūkoņu.
— Jā, jā, automašīnā jums uzpūta vēss vējiņš, jūs pavērāt acis, bet pēc tam zaudējat samaņu. Klausieties tālāk! Sanitārs atvēra vārtus, un mēs iegājām iekšā. Pārējo izdarīt nebija grūti, kaut arī ne tik viegli, kā mēs domājām. Es pieprasīju, lai mūs aizved uz Ravino kabinetu. Taču varēja just, ka šis sanitārs ir rūdīts cilvēks. Viņš aizdomīgi uz mums noskatījās, pasacīja, ka mūs pieteiks, un iegāja mājā. Pēc dažām minūtēm iznāca baltā uzsvārcī tērpies cilvēks ar līku degunu un brillēm bruņurupuča bruņas ietvarā …
— Ravino asistents doktors Bušs.
Larē pamāja ar galvu un turpināja:
— Viņš paziņoja, ka doktors Ravino ir aizņemts un ka mēs varam parunāt ar viņu — Bušu. Es uzstājos, ka mums visādā ziņā jāsastop Ravino pats. Bušs atkārtoja, ka pašreiz tas nav iespēdams, jo Ravino atrodas pie smagi slima pacienta. Tad Saubs, ilgi neprātodams, paņēma Bušu aiz rokas, lūk, tā. — Larē saņēma ar labo roku savas kreisās rokas plaukstu un pagrieza šitā. — Bušs no sāpēm
iekliedzās, bet mēs devāmies viņam garām un iegājām mājā. Velna būšana, mēs nezinājām, kur īsti atrodas Ravino, un bijām īstā ķezā. Par laimi, tajā brīdī viņš pats nāca pa gaiteni. Es viņu pazinu, jo biju ar viņu ticies, kad atvedu jūs kā savu psihiski slimo draugu. «Ko jūs vēlaties?» Ravino asi noprasīja. Mēs sapratām, ka nav vērts ilgāk tēlot komēdiju, tāpēc piegājām tuvāk, aši izrāvām revolverus un pavērsām tos pret viņu. Tajā brīdī līkdegunis Bušs — kas varēja gaidīt no šitā sakārņa tādu asumu! — iezvēla Šaubam pa roku, turklāt tik pēkšņi un spēcīgi, ka izsita revolveri, bet Ravino saķēra mani aiz rokas. Tad nu sākās tāds jampadracis, par ko ir grūti kaut cik sakarīgi pastāstīt. Ravino un Bušam no visām pusēm drāzās palīgā sanitāri. Viņu bija daudz, un tie, protams, ar mums būtu ātri tikuši galā. Taču mums par laimi daudzus mulsināja policistu formas. Viņi zināja, cik smags sods draud par pretošanos policijai, bet vēl jo vairāk — par vardarbīgu rīcību pret varas iestāžu pārstāvjiem. Lai arī cik skaļi Ravino kliedza, ka mūsu policistu formas ir tikai maskarādes tērpi, vairākums sanitāru uzskatīja par labāku palikt novērotāju lomā, un tikai daži uzdrīkstējās piedurt pirkstu svētajam un neskaramajam policista mundierim. Otrs mūsu trumpis bija šaujamie ieroči, kā sanitāriem nebija. Taču katrā ziņā ne mazāks trumpis bija mūsu spēks, veiklība un pārdrošība. Tāpēc spēki līdzsvarojās. Kāds sanitārs uzkrita Šaubam, kad tas pieliecās, lai paceltu revolveri. Taču Saubs bija liels dažādu cīņas paņēmienu meistars. Viņš nokratīja ienaidnieku un, izveicīgi bārstīdams sitienus uz visām pusēm, ar kāju paspēra sānis revolveri, pēc kura jau sniedzās kāda roka. Gods kam gods, viņš cīnījās ārkārtīgi aukstasinīgi un savaldīgi. Ari man plecos uzkārās divi sanitāri. Nevar zināt, kā cīņa beigtos, ja nebijis Šauba. Viņš ir malacis. Šaubam tomēr izdevās pacelt revolveri, un, daudz nedomādams, viņš lika to lietā. Daži šāvieni sanitārus tūliņ atvēsināja.
Pēc tam kad viens, sagrābis savu asiņaino plecu, sāka aurot, pārējie acumirklī laidās lapās. Taču Ravino nepadevās. Kaut ari mēs pielikām revolverus viņam pie deniņiem, Ravino sauca: «Arī es ķeršos pie ieročiem. Ja jūs tūdaļ no šejienes neaiziesit, es pavēlēšu saviem cilvēkiem šaut uz jums!» Taču Saubs, velti nedzisinādams muti, sāka izgriezt Ravino roku. Šis paņēmiens rada tik velnišķas sāpes, ka pat rūdītākie bandīti rēc kā begemoti un kļūst rāmi kā jēriņi. Ravino kauli brakšķēja, acis pieriesās asarām, taču viņš nepadevās. «Ko jūs vēl blenžat?» viņš sauca attālāk stāvošajiem sanitāriem. «Pie ieročiem!» Daži sanitāri aizskrēja, droši vien pēc ieročiem, citi no jauna sāka mākties mums virsū. Es uz bridi atņēmu revolveri no Ravino galvas un pāris reizes izšāvu. Kalpotāji atkal sastinga, izņemot vienu, kurš, smagi stenēdams, sabruka …
Larē ievilka elpu un turpināja:
— Jā, gāja karsti. Neciešamās sāpes padarīja Ravino aizvien nespēcīgāku, bet Šaubs tik grieza viņa roku. Beidzot, sāpēs viebdamies, Ravino nošņāca: «Ko jums vajag?» — «Nekavējoties izdodiet Artūru Dovelu,» es teicu. — «Protams,» zobus griezdams, atbildēja Ravino, «ka es pazinu jūsu seju. Bet laidiet taču vaļā roku, velns parāvis! Es jūs aizvedīšu pie viņa …» Šaubs atlaida viņa roku tik daudz, lai Ravino atvilktu elpu, jo bija tuvu ģībonim. Ravino pieveda mūs pie kameras, kurā jūs bijāt ieslodzīts, un ar acīm norādīja uz atslēgu. Es atslēdzu durvis un Šauba un Ravino pavadībā iegāju kamerā. Mūsu skatam atklājās neiepriecinoša aina: ievīstīts autiņos kā zīdainis, jūs līdzīgi pussa- mītam tārpam locījāties pēdējos krampjos. Kamerā bija hlora indīgā smaka. Lai nebūtu vairāk jānoņemas ar Ravino, Šaubs viņam viegli iezvēla pa apakšžokli, un doktors novēlās uz grīdas kā lūku maiss. Ar gāzi piepildītajā kamerā slāpdami, mēs iznesām jūs un aizcirtām durvis.
— Bet Ravino? Viņš …
— Ja noslāps, nebūs liela bēda, tā mēs nospriedām. Tomēr viņu droši vien pēc mūsu aiziešanas izlaida no turienes un palīdzēja atgūt samaņu … No šitā lapseņu midzeņa mēs izkļuvām ārā samērā veiksmīgi, ja neskaita, ka ar pāri palikušajām patronām mums vajadzēja apšaut suņus … Un tagad jūs esat šeit.
— Vai es ilgi nogulēju bez samaņas?
— Desmit stundas. Ārsts aizgāja tikai nesen, kad jums normalizējās elpošana un sirdsdarbība un viņš varēja būt pārliecināts, ka briesmas vairs nedraud. Jā, mans dārgais, — rokas berzēdams, turpināja Larē, —:. gaidāmas sensacionālas prāvas. Ravino nonāks uz apsūdzēto sola kopā ar profesoru Kernu. Es šo lietu tā neatstāšu.
— Taču vispirms jāatrod — dzīva vai mirusi — mana tēva galva, — klusi noteica Artūrs.
atkal bez ķermeņa
Brikes atgriešanās Kernu tā iepriecināja, ka viņš pat aizmirsa vaininieci sabārt. Starp citu, nebija ari īstais brīdis. Džons ienesa Briki uz rokām, un viņa no sāpēm vaidēja.
— Piedodiet man, doktor, — ieraudzījusi Kernu, viņa sacīja. — Es jums nepaklausīju …
— Un pati sev piespriedāt sodu, — Kerns atbildēja, palīdzēdams Džonam apguldīt bēgli gultā.
— Mans dievs,- es pat mēteli neesmu novilkusi.
— Atļaujiet jums palīdzēt.
Kerns uzmanīgi vilka nost Brikei mēteli un tajā pašā laikā ar pieredzējušu skatienu vēroja viņu. Neparastā kārtā viņas seja bija kļuvusi jaunāka un svaigāka. No grumbiņām nebija vairs ne vēsts. «Tas ir iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbs,» viņš nodomāja. «Anželikas Gajas jaunais augums ir atjauninājis Brikes galvu.»
Profesors Kerns jau sen zināja, kura cilvēka ķermeni viņš morgā bija nozadzis. Viņš uzmanīgi sekoja avīžu ziņām un ironiski nosmējās, lasīdams, ka tiek meklēta «bez vēsts pazudusī» Anželika Gaja.
— Uzmanīgāk… Kāja sāp, — Brike saviebās, kad Kerns pagrieza viņu uz otriem sāniem.
— Redziet nu! Es taču jūs brīdināju.
Ienāca kopēja — padzīvojusi sieviete ar robustu sejas izteiksmi.
— Izģērbiet viņu, — Kerns pamāja uz Brikes pusi.
— Bet kur tad ir Lorānas jaunkundze? — brīnījās Brike.
— Viņas te nav. Viņa ir slima.
Kerns novērsās, pabungoja ar pirkstiem pa gultas galu un izgāja no istabas.
— Vai jūs jau sen strādājat pie profesora Kerna? — Brike jautāja jaunajai kopējai.
Tā kaut ko nesaprotamu noīdēja, rādīdama uz savu muti.
«Mēma,» Brike saprata. «Nebūs ar ko parunāt …»
Kopēja klusēdama paņēma mēteli un izgāja. Atkal ienāca Kerns.
— Parādiet kāju.
— Es daudz dejoju, — Brike iesāka savu grēksūdzi. — Drīz vien rēta pēdā atnāca vajā. Es nepievērsu uzmanību …
— Un turpinājāt dejot?
— Nē, dejojot kāja sāpēja. Taču dažas dienas es spēlēju tenisu. Tā ir tik burvīga spēle!
Klausīdamies Brikes pļāpāšanā, Kerns uzmanīgi aplūkoja kāju un aizvien vairāk sa- drūma. Kāja līdz celim bija uztūkuši un kļuvusi melna. Viņš dažās vietās paspaidīja.
— Ai, sāp!… — Brike iekliedzās.
— Vai jums ir drudzis?
— Jā, kopš vakar vakara.
— Tā … — Kerns paņēma cigāru un aizpīpēja. — Stāvoklis ir ļoti nopietns. Lūk, kur noved nepaklausība. Ar ko jums labpatikās spēlēt tenisu?
Brike samulsa.
— Ar kādu … pazīstamu jaunu cilvēku.
— Vai jūs nepastāstītu, ko esat piedzīvojusi, kopš no manis aizbēgāt?
— Es biju pie savas draudzenes. Ieraudzījusi mani dzīvu, viņa ļoti brīnījās. Es viņai sacīju, ka ievainojums nebija nāvīgs un ka slimnīcā mani izārstēja.
— Par mani un … galvām jūs neko nestāstījāt?
— Protams, ka ne, — Brike pārliecinoši atbildēja. — Būtu dīvaini, ja es sāktu stāstīt. Mani noturētu par vājprātīgu.
Kerns atviegloti uzelpoja … «Viss beidzās labāk, nekā es paredzēju,» viņš nodomāja.
— Bet kā būs ar manu kāju, profesor?
— Baidoš, ka to nāksies nogriezt.
Brikes acīs atplaiksnījās šausmas.
— Nogriezt kāju! Manu kāju? Padarīt mani par kropli?
Kernam pašam negribējās sakropļot ķermeni, ko viņš ar tādām pūlēm bija ieguvis un atdzīvinājis. Arī demonstrācijas efekts būs daudz mazāks, ja vajadzēs rādīt kropli. Būtu labi, ja varētu iztikt bez kājas amputācijas, taču tas ir gandrīz neiespējami.
— Varbūt man varētu pielikt jaunu kāju?
— Neuztraucieties, nogaidīsim līdz rītam. Es vēl pie jums ienākšu, — Kerns sacīja un izgāja.
Viņa vietā atkal ieradās mēmā kopēja un
atnesa tasi buljona ar grauzdiņiem. Brikei nebija ēstgribas. Viņu kratīja drudzis, un, kaut arī kopēja ar mīmikas palīdzību cītīgi centās viņu pierunāt, Brike nespēja ieēst vairāk par divām karotēm buljona.
— Nesiet prom, es nevaru.
Kopēja izgāja.
— Vispirms vajadzēja izmērīt temperatūru, — Brike izdzirda Kerna balsi blakus istabā. — Vai tiešām jūs nezināt tik vienkāršas lietas? Es taču jums sacīju.
Kopēja ienāca vēlreiz un pasniedza Brikei termometru.
Slimniece padevīgi to ielika. Kad viņa termometru izņēma un paskatījās, tas rādīja trīsdesmit deviņi.
Kopēja pierakstīja temperatūru un apsēdās pie slimnieces.
Lai nevajadzētu skatīties kopējas trulajā, vienaldzīgajā sejā, Brike pavērsa galvu pret sienu. Pat šī nelielā kustība radīja sāpes kājā un vēdera lejasdaļā. Brike klusi ievaidējās un aizvēra acis. Viņa iedomājās par Larē: «Mīļais, kad es tevi redzēšu?»
Deviņos vakarā drudzis pieņēmās spēkā, un viņa sāka murgot. Brikei likās, it kā viņa atrastos jahtas kajītē. Viļņi kļūst lielāki, jahtu šūpo, un krūtīs aug smacējošs kamols, kas kāpj kaklā … Larē metas viņai virsū un žņaudz. Viņa kliedz, svaidās pa gultu. Tad pierei pieskaras kaut kas mitrs un vēss. Murgi izgaist.
Viņa redz sevi kopā ar Larē tenisa laukumā. Aiz vieglā aizsargtīkla mirdz jūras zilgme. Nežēlīgi svilina saule, galva sāp un reibst. «Ja ta nesāpētu galva… Šī šausmīgā saule! … Es nedrīkstu pazaudēt.. .» Un viņa sasprindzināti vēro Larē, kas cel raketi sitienam. «Spēlēju!» Larē sauc, zibinādams saulē baltos zobus, un, pirms viņa paspējusi atbildēt, sit bumbiņu. «Auts,» priecādamās par Larē kļūdu, Brike skaļi atbild.
— Vai jūs joprojām vēl spēlējat tenisu? — viņa dzird derdzīgu balsi un atver acis. Pār viņu noliecies Kerns un tur tās roku. Viņš skaita pulsu. Pēc tam apskata kāju un neapmierināts krata gatvu.
— Cik pulkstenis? — Brike jautā, un mēle viņai tik tikko klausa.
— Divi naktī. Mīļā draiskulīt, jūsu kāju nāksies, amputēt.
— Ko tas nozīmē?
— Nogriezt.
— Kad?
— Tūliņ. Nedrīkst vairs kaveties nevienu stundu, citādi sāksies vispārēja asins saindēšanās.
Brikes galvā viss satumst. Kā pa murgiem viņa dzird Kerna balsi un tik tikko uztver vārdu jēgu.
— Vai augstu būs jānogriež? — viņa jautā gandrīz vienaldzīgi.
— Nu tā, — Kerns aši novelk ar roku zem vēdera apakšdaļas. No šī žesta Brikei sastingst vēders. Viņas apziņa kļūst aizvien skaidrāka.
— Nē, ne, nē, — viņa ar šausmām saka.
— Es neatjaušu! Es negribu!
— Vai jūs gribat mirt? — mierīgi vaicā Kerns.
— Nē.
— Tad izvelieties vienu no diviem.
— Bet ko teiks Larē? Viņš taču mani mīl… — Brike šļupst. — Es vēlos dzīvot un būt vesela. Bet jūs gribat atņemt man visu … Jūs esat briesmīgs, man no jums bailes! Glābiet! Glābiet mani!…
Viņa jau atkal murgoja, kliedza un grasījās celties augšā. Kopēja ar pūlēm viņu novaldīja. Drīz vien atsauca palīgā Džonu.
Tajā laikā blakus istabā Kerns veikli strādāja, gatavodamies operācijai.
Divos naktī Briki uzlika uz operāciju galda. Viņa atguva samaņu un klusēdama raudzījās uz Kernu, kā notiesātie raugās savā bendē.
— Pažēlojiet, — viņa beidzot nočukstēja.
— Glābiet…
Viņas sejai uzlika masku. Kopēja skaitīja pulsu. Džons spieda masku aizvien ciešāk. Brike iegrima nemaņā.
Viņa atguvās gultā. Reiba galva. Viņai bija slikta dūša. Brike neskaidri atcerējās par operāciju un, lai gan juta vēl briesmīgu nespēku, pacēla galvu, palūkojās uz kāju un klusi ievaidējās. Kāja bija noņemta augšpus ceļa un cieši nosieta. Kerns bija turējis vārdu: viņš darīja visu, lai Brikes augums tiktu izkropļots mazāk. Viņš riskēja un amputēja kāju tā, lai tai varētu pielikt protēzi.
Visu dienu pēc operācijas Brike jutās ciešami, kaut gan drudzis nebeidzās, un šis fakts loti uztrauca Kernu. Viņš ik pēc stundas ienāca pie Brikes un apskatīja kāju.
— Ko es tagad iesākšu? — Brike viņam jautāja.
— Neuztraucieties, es jums uztaisīšu jaunu kāju, labāku par iepriekšējo. — Kerns viņu mierināja. — Varēsit vēj dejot. Taču viņa seja bija drūma: augšpus amputācijas vietas kāja bija sasarkusi un satūkusi.
Uz vakara pusi temperatūra kāpa. Brike sāka gultā svaidīties, vaidēt un murgot.
Vienpadsmitos vakarā temperatūra sasniedza četrdesmit komats sešus grādus.
Kerns nikni nolamājās: viņam bija skaidrs, ka sākusies vispārēja asins saindēšanās. Tad, nedomādams vairs par Brikes ķermeņa glābšanu, Kerns nolēma atkarot nāvei vismaz dalu eksponāta. «Ja izskalotu asinsvadus ar antiseptisku un pēc tam ar fizioloģisko šķīdumu un tad ielaistu svaigas, veselas asinis, galva dzīvos.»
Viņš lika Briki vēlreiz novietot uz operāciju galda.
Brike gulēja bez samaņas un nejuta, kā ass skalpelis ātri izdarīja griezumus viņas kaklā augšpus sārtajām šuvju retām, kas bija saglabājušās no iepriekšējās operācijas. Sis griezums atdalīja ne tikai Brikes galvu no viņas skaistā, jaunā ķermeņa. Tas nošķīra no Brikes visu pasauli, visus viņas dzīves priekus un cerības.
Toma mirst otrreiz
Tomā galva sanīka ar katru dienu vairāk un vairāk. Tomā nebija piemērots vienīgi garīgai dzīvei. Lai justos labi, viņam vajadzēja strādāt, kustēties, celt smagumus, nogurdināt savu vareno ķermeni, pēc tam sātīgi paēst un gulēt ciešā miegā.
Tomā bieži aizvēra acis un iztēlojās, kā, sasprindzinājis muguru, viņš nes smagus maisus. Viņam šķita, ka sajūt katru saspringto muskuli. Sajūta bija tik reāla, ka Tomā atvēra acis cerībā ieraudzīt savu spēcīgo augumu. Taču zem viņa joprojām rēgojās vienīgi galda kājas.
Tomā grieza zobus un atkal aizvēra acis.
Lai sevi izklaidētu, viņš sāka domāt par laukiem. Bet tūdaļ aizrējās arī savujīgavu, ko bija zaudējis uz visiem laikiem. Vairākkārt viņš bija lūdzis Kernu, lai ātrāk dod viņam jaunu ķermeni, bet tas smīnēdams atrunājās:
— Vēl joprojām nevaru atrast tev piemērotu, pacieties mazdrusciņ.
— Kaut vai vistizlāko augumeli, — lūdza Tomā: tik karsta bija viņa vēlēšanās atgriezties dzīvē.
— Ar tizlu augumu tu aiziesi bojā. Tev vajadzīgs veselīgs augums, — Kerns atbildēja.
Toma gaidīja. Gāja diena pec dienas, bet viņa galva joprojām dirnēja uz augstā galdiņa.
Sevišķi mokošas bija bezmiega naktis. Viņam sāka rādīties halucinācijas. Istaba griezās riņķī, acu priekšā pletās migla un no miglas parādījās zirga galva. Lēca saule. Sētā skraidīja suns, kladzināja vistas… Pēkšņi nez no kurienes iznira kaucoša smagā mašīna un drāzās Tomā virsū. Šī aina atkārtojās un atkārtojās bez sava gala, un Tomā mira neskaitāmas reizes.
Lai tiktu vaļā no murgiem, Tomā sāka čukstēt dziesmas — viņam gan likās, ka viņš dzied — vai arī skaitīja.
Viņu mazliet izklaidēja kāda rotaļa. Tomā centās aizturēt mutē gaisa strūklu. Kad viņš pēc tam pēkšņi pavēra muti, gaiss lauzās ārā ar savādu troksni.
Tomā tas iepatikās, un viņš savu rotāju atkārtoja. Viņš aizturēja gaisu tik ilgi, kamēr tas pats izlauzās cauri sakniebtajām lūpām. Tomā turklāt kustināja mēli, un nu iznāca pavisam smieklīgas skaņas. Bet cik ilgi viņš spēj aizturēt gaisa strūklu? Tomā sāka skaitīt. Pieci, seši, septiņi, astoņi.. .
«S-š-š,» gaiss izlauzās. Vēlreiz… Vajag sasniegt duci. Viens, divi, trīs… seši, septiņi… vienpadsmit, divpads …
Saspiestais gaiss pēkšņi atsitās pret aukslējām ar tādu sparu, ka Tomā juta savu galvu palecamies uz augšu.
«Šitā vēl nolidos no sava mieta,» nodomāja Tomā.
Viņš pašķielēja uz sāniem un ieraudzīja, ka uz paliktņa stikla plāksnes izlijušās asinis
un pil uz grīdas. Gaisa strūkla, paceldama viņa galvu uz augšu, acīmredzot bija atslābinājusi kakla asinsvados iebāztās caurulītes. Tomā pārņēma šausmas: vai tiešām beigas? Un patiesi, apziņa sāka tumst. Tomā likās, ka viņam trūktu gaisa: asinis, kas baroja galvu, nesdamas sev līdzi dzīvinošo skābekli, vairs nenonāca viņa smadzenēs pietiekamā daudzumā. Viņš redzēja savas asinis un juta, ka pamazām izdziest. Viņš negribēja mirt! Viņa saprāts alka dzīvības. Dzīvot, lai tur vai kas — dzīvot! Jāsagaida Kerna apsolītais jaunais ķermenis.
Tomā pūlējās savu galvu dabūt atpakaļ, savelkot kakla muskuļus, centās izkustēties, taču stāvokli vienīgi pasliktināja: caurulīšu stikla uzgaļi vēl tālāk izlīda ārā no vēnām.
Pēdējo reizi atplaiksnoties apziņai, Tomā sāka kliegt, kliegt tā, kā nekad dzīvē nebija kliedzis.
Taču tas vairs nebija kliedziens. Tie bija pirmsnāves gārdzieni …
Kad šīs svešādās skaņas pamodināja Džonu no trauslā miega un viņš ieskrēja istabā, Tomā galva tikko kustināja lūpas. Džons, kā nu prazdams, nolika galvu atpakaļ vietā, iebāza caurulītes dziļāk vēnās un rūpīgi noslaucīja asinis, lai profesors Kerns nepamanītu nakts notikuma pēdas.
Kad pienāca rīts, no ķermeņa atdalītā Brikes galva jau atradās savā vecajā vietā uz metāla galdiņa ar stikla virsu un Kerns to «atdzīvināja».
Kad viņš «izskaloja» no galvas bojāto asiņu paliekas un ielaida tajā līdz trīsdesmit septiņiem grādiem sasildītas svaigas, veselīgas asinis, Brikes seja atguva sārtumu. Pēc dažām minūtēm viņa atvēra acis un, vēl neko neapjēgdama, lūkojās Kernā. Pēc tam ar jaušamu piepūli viņa paskatījās lejup un viņas acis iepletās.
— Atkal bez auguma … — Brike nočukstēja, un acīs sariesās asaras. Tagad viņa spēja vairs tikai čukstēt: balss saites bija pārgrieztas augstāk par iepriekšējo griezuma vietu.
«Lieliski,» nodomāja Kerns, «asinsvados ātri ieplūst valgme, ja tikai šis šķidrums nav jau bijis asaru kanālos. Taču dārgo šķidrumu nedrīkst tērēt asarām.»
— Neraudiet un nebēdājieties, Brikes jaunkundz. Jūs pati sev esat piespriedusi bargu sodu par savu nepaklausību. Tomēr es jums pielikšu jaunu augumu, labāku par iepriekšējo, pacietieties vēl dažas dienas.
Un novērsies no Brikes, viņš piegāja pie Tomā galvas.
— Nu, kā tad klājas mūsu fermerim?
Kerns pēkšņi savilka pieri un vērīgi ielūkojās Tomā sejā. Galva izskatījās ļoti slikti. Āda bija nomelnējusi, mute puspavērta. Kerns apskatīja pievadcaurulītes un sāka lamāt Džonu.
— Es domāju, ka Tomā guj, — taisnodamies teica Džons.
— Pats tu esi aizgulējies, ēzelis tāds!
Kerns sāka darboties ap galvu.
— Ak, kādas šausmas!… — čukstēja Brikes galva. — Viņš nomiris. Es tik ļoti bīstos no miroņiem .. . Man ir bailes, ka arī es nenomirstu … Kāpēc viņš nomira?
— Noslēdz viņai gaisa pieplūdi! — Kerns nikni pavēlēja.
Brike apklusa pusvārdā, bet, bezpalīdzīgi kustinot lūpas, bailīgi un lūdzoši skatījās ko-' pējas acīs.
— Ja pēc divdesmit minūtēm es galvu neatdzīvināšu, atliks to tikai izsviest ārā, — teica Kerns.
Pēc piecpadsmit minūtēm galva uzrādīja vājas dzivības zīmes. Plakstiņi un lūpas notrīsēja, bet acis raudzījās truli un nedzīvi. Vēl pēc divām minūtēm galva izdvesa pāris nesakarīgus vārdus. Kerns jau triumfēja. Taču galva pēkšņi atkal apklusa. Sejā neie- trīsējās^neviens nervs.
Kerns paraudzījās termometrā.
— Tā ir līķa temperatūra. Beigts!
Aizmirsis, ka tepat ir arī Brike, viņš nikni
pagrāba galvu aiz biezajiem matiem, norāva no galdiņa un iesvieda to lielā metāla bļodā.
— Aiznesiet to uz saldētavu… Vajadzēs izdarīt sekciju …
Nēģeris ātri pakampa bļodu un izgāja. Brike noraudzījās viņam pakaļ ar šausmās izplestām acīm.
Kerna kabinetā iezvanījās telefons. Kerns nikni nosvieda uz grīdas cigāru, kuru bija
grasījies aizsmēķēt, un, skaļi aizcirzdams durvis, iegāja savā kabinetā.
Zvanīja Ravino. Viņš ziņoja, ka ar kurjeru nosūtījis Kernam vēstuli, kam vajagot būt jau nogādātai.
Kerns nogāja lejā un pats izņēma sūtījumu no vēstuļu kastītes pie durvīm. Kāpdams augšup pa kāpnēm, Kerns nervozi atplēsa aploksni un sāka lasīt. Ravino rakstīja, ka Artūrs Dovels, tēlodams slimnieku, iekļuvis viņa slimnīcā, nolaupījis Lorānu un pats aizbēdzis. -
Kerns paklupa un tik tikko nenogāzās pa kāpnēm.
— Artūrs Dovels! Profesora dēls … Viņš ir te? Un, protams, zina visu .. .
Ir uzradies jauns ienaidnieks, kas viņu nesaudzēs. Kabinetā Kerns vēstuli sadedzināja un, apdomādams rīcības plānu, sāka staigāt pa paklāju turp un atpakaļ. Iznīcināt profesora Dovela galvu? To viņš var paveikt minūtes laikā jebkuru brīdi. Taču galva viņam vēl ir vajadzīga. «Būs vienīgi jāizdara tā, lai šo lietišķo pierādījumu neieraudzītu sveši cilvēki. Var sagaidīt kratīšanu, ienaidnieku ielaušanos viņa namā. Pēc tam . .. pēc tam, jāpasteidzina Brikes galvas demonstrēšana. Uzvarētājus netiesā. Lai ko arī Lorāna un Artūrs Dovels stāstītu. Kernam būs vieglāk cīnīties, ja ap viņa vārdu vīsies vispārējas atzīšanas un cieņas oreols.
Kerns noņēma telefona klausuli, izsauca zinātniskās biedrības sekretāru un lūdza viņu atbraukt uz pārrunām par to, kā organizēt sēdi, kurā viņš, Kerns, demonstrēs savu jaunāko eksperimentu rezultātus. Pēc tam Kerns piezvanīja lielāko avīžu redakcijām un lūdza atsūtīt intervētājus.
«Ap profesora Kerna izcilo sasniegumu jāsaceļ avīžu kņada. Demonstrēšanu varēs organizēt pēc kādām trijām dienām, kad Brikes galva mazliet atgūsies pēc smagā pārdzīvojuma un pieradīs pie domas par zaudēto ķermeni… Bet tagad …»
Kerns iegāja laboratorijā, parakājās skapīšos, izņēma šļirci, spirta lampiņu, vati, kārbiņu ar uzrakstu «Parafīns» un devās pie profesora Dovela galvas»
sazvērnieki
Larē namiņš pārvērtās par «sazvērnieku» — Artūra Dovela, Larē, Šauba un Lorānas — štābu. Kopējā apspriedē tika nolemts, ka Lorānai atgriezties agrākajā dzīvoklī ir bīstami. Taču Lorāna drīzāk gribēja sastapties ar māti, tāpēc Larē devās pie Lorānas kundzes un atveda viņu uz savu mājiņu.
Ieraudzījusi meitu sveiku un veselu, vecīte no prieka gandrīz paģība; Larē viņu satvēra aiz rokas un apsēdināja atzveltnes krēslā.
Māte un meita iekārtojās divās istabās mājiņas trešajā stāvā. Lorānas kundzes priekus aptumšoja vienīgi viņas meitas glābēja Artūra Doveia slimība. Par laimi, viņam nebija vajadzējis pārāk ilgi elpot smacējošo gāzi. Ari ārkārtīgi veselīgais organisms darīja savu.
Lorānas kundze un viņas meita pēc kārtas dežurēja pie slimnieka gultas. Šai laikā Artūrs Dovels ļoti sadraudzējās ar Lorānām, Marija viņu kopa vairāk nekā rūpīgi: nespēdama palīdzēt tēva galvai, Lorāna visas rūpes ziedoja dēlam. Viņai tā likās. Taču bija vēl kāds iemesls, kāpēc viņa nelabprāt uzticēja kopējas pienākumus mātei. Artūrs Dovels bija pirmais vīrietis, kas satrauca viņas jaunavīgo iztēli. Viņi iepazinās romantiskos apstākļos, — Artūrs kā bruņinieks Mariju bija nolaupījis, izpestot viņu no Ravino drausmīgā nama. Artūra tēva traģiskais liktenis uzspieda traģisma zīmogu arī viņam pašam. Vīrišķība, spēks un jaunība vainagoja viņa pievilcību, kam bija grūti pretoties.
Artūrs Dovels sagaidīja Mariju Lorānu ar maigu skatienu. Viņš labāk saprata savas jūtas un neslēpa pats sev, ka viņa maigums nav tikai slimnieka pienākums pret savu rūpīgo kopēju.
Jauno cilvēku maigie skatieni nepalika nepamanīti arī pārējiem. Lorānas māte izlikās, it kā nekā neredzētu, kaut gan varēja just, ka meitas izvēle viņai ir gluži pa prātam. Būdams kaislīgs sportists, Šaubs pret sievietēm izturējās nicinoši, tāpēc zobgalīgi smīnēja, un sirds dziļumos viņam Artūra bija žēl, bet Larē, vērodams citu cilvēku laimes rītausmu, smagi nopūtās, un viņam neviļus nāca prata Anželikas daiļais augums, turklāt tagad viņš uz ši auguma biežāk iedomājās Brikes, nevis Gajas galvu. Viņš pats dusmojās par savu neuzticību, taču attaisnoja sevi ar to, ka galvenā nozīme ir asociācijām: Brikes galva visur bija kopā ar Gajas ķermeni.
Arturs Dovels nevarēja sagaidīt bridi, kad ārsts atļaus viņam staigāt. Taču Artūrs drīkstēja vienīgi sarunāties, nepieceļoties no gultas, pie kam pārējiem bija noteikts saudzēt Dovela plaušas.
Gribot negribot viņam bija jāuzņemas priekšsēdētāja loma: viņš uzklausīja citu dodas un tikai iebilda vai rezumēja «debatēs» izteiktās domas. o
Debates bija vētrainas. īpaši kvēli uzstājās Larē un Šaubs.
Ko iesākt ar Ravino un Kernu? Šaubs nez kāpēc bija noskatījis sevi par Ravino upuri un kala «vardarbīga uzbrukuma» plānus.
— Mēs nepaguvām to suni nosist. Bet viņš ir jānogalina. Katrs šī suņa elpas vilciens apgāna zemi! Es aprimšos tikai pēc tam, kad būšu viņu nožņaudzis pats ar savām rokām. Jūs visi sakāt, — viņš kaisli iebilda Dovelam, — ka labāk būtu šo lietu nodot tiesai un bendem. Bet Ravino pats mums teica, ka varas iestādes viņš ir uzpircis.
— Vietējās, — Dovels piemetināja.
— Pagaidiet, Dovel, — sarunā iejaucās Larē. — Ārsts aizliedza jums runāt. Bet jūs, Šaub, stūrējat greizi. Ar Ravino mēs vienmēr pagūsim izrēķināties. Vispirms mums jāatklāj
Kerna noziegumi un jāatrod profesora Dovela galva. Vienalga kādā ceļā mums jāielavās pie Kerna.
— Kā jūs ielavīsities? — jautāja Artūrs.
— Kā? Tapat kā ielavās kramplauži un zagļi.
— Jūs neesat kramplauzis. Ari ta ir liela māksla, — Larē iegrima pārdomās, pēc tam piesita sev pie pieres.
— Mēs palūgsim talkā 2anu. Brike man kā draugam atklāja viņa mīklaino profesiju. Viņš jutīsies glaimots! Pirmo reizi dzīvē uzlauzīs durvju slēdzenes nesavtīgos nolūkos.
— Bet ja nu viņš nav tik nesavtīgs?
— Mēs viņam samaksāsim. Viņš tikai sagatavos mums ceļu un nozudīs no skatuves, pirms būsim izsaukuši policiju, bet to mēs, protams, izdarīsim.
Viņa iekarsušo prātu atvēsināja.Artūrs Dovels. Lēni un klusi, viņš sāka runāt:
— Es domāju, ka šoreiz romantika neder. Kerns no Ravino droši vien jau būs uzzinājis, ka esmu ieradies Parīzē un piedalījies Lorānas jaunkundzes nolaupīšanā. Tas nozīmē, ka man vairs nav jēgas slēpties. Tas ir pirmkārt. Bez tam, es esmu … nelaiķa profesora Dovela dēls, un tāpēc man ir likumīgas tiesības, kā saka juristi, ierosināt lietu, pieprasīt tiesas izmeklēšanu, kratīšanu . ..
— Atkal tiesas, — Larē bezcerīgi atmeta ar roku. — Tikai sapīsities likuma pantos, jūs apvedīs ap stūri, bet Kerns izlocīsies.
Artūrs ieklepojās un neviļus saviebās, aiž sāpēm krūtis.
— Jūs pārāk daudz runājat, — gādīgi sacīja Lorānas kundze, kas sēdēja līdzās Artūram.
— Nekas, — berzēdams krūtis, viņš atbildēja. — Tūliņ pāries . ..
Šajā brīdī istabā ienāca Marija Lorāna, par kaut ko ļoti satraukta.
— Lūdzu, lasiet, — sniegdama Dovelam avīzi, viņa teica.
Pirmajā lappusē ar lieliem burtiem bija iespiests:
PROFESORA KERNA SENSACIONĀLAIS ATKLĀJUMS
Apakšvirsraksts bija sīkākiem burtiem:
Tiks demonstrēta atdzīvināta cilvēka galva
Rakstā bija ziņots, ka profesors Kerns rītvakar zinātniskajā biedrībā lasīs referātu, ko darīs uzskatāmu atdzīvinātas cilvēka galvas demonstrācija.
Tālāk bija izklāstīta Kerna pētījumu gaita, uzskaitīti viņa zinātniskie darbi un spīdoši veiktās operācijas.
Zem pirmā raksta bija ievietots paša Kerna parakstīts apcerējums. Tajā galvenajos vilcienos bija pastāstīts par viņa eksperimentiem, atdzīvinot vispirms suņu, bet pēc tam cilvēku galvas.
Lorāna saspringtā uzmanībā vēroja gan Artūra Dovela sejas izteiksmi, gan viņa skatienu, kas rindu paka] rindai sekoja tekstam. Ārēji Dovels palika mierīgs. Tikai pēc tam, kad viņš beidza lasīt, sejā pavīdēja un izgaisa skumjš smaids.
— Vai tā nav nejēdzība? — Marija Lorāna iesaucās, kad Artūrs klusējot atdeva viņai avīzi. — Šis nelietis nebilst ne vārda par jūsu tēva nozīmi šajā «sensacionālajā atklājumā». Nē, es to tā nevaru atstāt! — Lorānas vaigi kvēloja. — Par visu, ko Kerns izdarījis ar mani, ar jūsu tēvu, ar jums, ar tām nelaimīgajām galvām, kuras viņš atdzīvinājis bezjēdzīgai dzīvei bez ķermeņa, viņam jāsaņem sods. Viņam jāatbild ne tikai tiesas priekšā, bet arī sabiedrības priekšā. Tā būtu vislielākā netaisnība, ja Jautu viņam triumfēt kaut vai vienu stundu.
— Ko jūs gribat darīt? — klusi jautāja Dovels.
— Sagandēt viņa triumfu! — Lorāna dedzīgi atbildēja. — Ierasties zinātniskās biedrības sēdē un, visiem dzirdot, skaļi pateikt, ka Kerns ir slepkava, noziedznieks un zaglis…
Lorānas kundze bija ne pa jokam satraukta. Tikai tagad viņa saprata, cik stipri iedragāti ir meitas nervi. Pirmo reizi māte savu lēnīgo, atturīgo meitu ieraudzīja tik saviļņotu. Lorānas kundze pūlējās viņu nomierināt, taču likās, ka meitene neapjēdz, kas apkārt notiek. Viņa kvēloja sašutumā un atriebes alkās. Larē un Šaubs raudzījās Marijā ar izbrīnu. Ar savu dedzīgumu un neremdināmo naidu viņa pārspēja citus. Lorānas māte lūdzoši paskatījās uz Artūru Dovelu. Viņš šo skatu saprata un teica:
— Lorānas jaunkundz, lai arī cik cildenas jūtas vadītu jūsu ricību, tā ir neprā …
Lorāna viņu pārtrauca:
— Reizēm neprāts ir gudrāks par saprātu. Nedomājiet, ka es gribu tēlot varoni atmaskotāju. Es vienkārši nespēju citādi rīkoties. To prasa manas morālās jūtas.
— Bet ko jūs panāksit? Jūs taču nevarat visu izstāstīt tiesas izmeklētājiem?
— Nē, es gribu, lai Kerns tiktu publiski apkaunots. Kerna slava balstīta uz noziegumiem un slepkavībām, uz citu cilvēku nelaimi! Rīt viņš grib plūkt slavas laurus. Bet viņam jāsaņem nopelnītā «slava».
— Es esmu pret šādu rīcību, Lorānas jaunkundz, — teica Artūrs^ Dovels, baidīdamies, ka Lorānas uzstāšanās būs pārāk liels satricinājums viņas nervu sistēmai.
— Ļoti žēl, — viņa atbildēja. — Taču es tā rīkošos, kaut arī pret mani nostātos visa pasaule. Jūs mani vēl nepazīstat!
Artūrs Dovels pasmaidīja. Viņam patika šī jaunības aizrautība, bet pati Marija ar sasarkušiem vaigiem — vēl vairāk.
— Tas taču būs nepārdomāts solis, — viņš atsāka. — Jūs pārāk riskējat ar sevi …
— Mēs viņu aizstāvēsim! — iesaucās Larē, izsliedams roku tā, it kā turētu cirtienam gatavu zobenu.
— Jā, mēs jūs aizstāvēsim, — Saubs, kratīdams gaisā dūri, dārdošā balsī piebalsoja.
Marija Lorāna, redzot šādu atbalstu, pārmetoši palūkojās Artūrā.
— Tādā gadījumā arī es iešu kopā ar jums, — viņš teica.
Lorānas acīs pamirdzēja prieka dzirksts, bet tūdaļ viņa sarauca pieri.
— Jūs nedrīkstat… Jūs vēl neesat atveseļojies.
— Es tomēr iešu.
— Bet…
— Un neatsacīšos no šīs domas, kaut arī pret mani nostātos visa pasaule! Jūs mani vēl nepazīstat, — viņš smaidīdams atkārtoja Lorānas vārdus.
sagandētais triumfs
Demonstrācijas dienā Kerns īpaši rūpīgi apskatīja Brikes galvu.
Pabeidzis apskati, viņš sacīja:
— Šodien astoņos vakarā jūs aizvedīs uz sanāksmi, kurā piedalīsies daudz cilvēku. Tur jums vajadzēs runāt. Uz jautājumiem, kurus jums uzdos, atbildiet īsi. Daudz nepļāpājiet. Jūs sapratāt?
Kerns atgrieza gaisa krānu, un Brike nočukstēja:
— Es saprotu, taču lūgtu… atļaujiet…
Viņu nenoklausījies, Kerns izgāja.
Viņš uztraucās aizvien vairāk. Vajadzēja
atrisināt sarežģītu uzdevumu — galva jānogādā uz zinātniskās biedrības sēžu zāli. Niecīgākais grūdiens galvai varēja kļūt liktenīgs.
Automašīna tika speciāli pielāgota galvas pārvadāšanai. Galdiņu, uz kura atradās galva un visi aparāti, uzlika uz īpašas platformas ar ritenīšiem, kas bija domāti tās pārvietošanai pa gludu grīdu, un rokturiem, lai platformu varētu nest pa kāpnēm. Beidzot viss bija sagatavots. Septiņos vakarā viņi devās ceļā.
… Milzīgā baltā zāle bija spilgtas gaismas pielieta. Parterā redzēja gandrīz tikai melnās frakās un smokingos tērptu zinātnieku sirmās galvas un spīdīgos plikos pakaušus. Zibsnīja briļļu stikli. Ložās un amfiteātrī pulcējās izmeklēta publika, kam bija tāds vai citāds sakars ar zinātnes pasauli.
Dāmu greznie tērpi un mirgojošie briljanti radīja to atmosfēru, kāda valda koncertzālēs, kad tur uzstājas pasaules slavenības. Zālē valdīja apslāpēta balsu sanoņa, jo skatītāji nepacietīgi gaidīja sākamies lekciju.
Pie paaugstinājuma kā satraukts skudru pūznis gar saviem galdiņiem rosījās avīžu korespondenti, asinādami zīmuļus stenogrā- fiskam pierakstam.
Labajā pusē bija uzstādīta kinokameru rinda, lai Kerna un atdzīvinātās galvas runu varētu iemūžināt kinolentē. Uz paaugstinājuma ieņēma vietas godājamais prezidijs, kurā ietilpa zinātnes pasaules visizcilākie pārstāvji.
Paaugstinājuma vidū slējās katedra. Uz tās bija novietots mikrofons, lai runas varētu pārraidīt pa radio visai pasaulei. Otrs mikrofons atradās pie Brikes galvas. Tā bija novietota paaugstinājuma labajā pusē. Prasmīgi un atturīgi uzklātais grims Brikes sejai piešķīra svaigu un pievilcīgu izskatu un mazināja nomācošo iespaidu, kādu galva atstāja uz nesagatavotu skatītāju. Kopēja un Džons stāvēja līdzās Brikes galdiņam.
Marija Lorāna, Artūrs Dovels, Larē un Šaubs sēdēja pirmajā rindā pāris soļus no paaugstinājuma. Vienīgi Šaubs bija «neatšifrēta» persona, tādēļ izskatījās kā parasti. Lorāna ieradās melnā vakartērpā, cepuri galvā. Viņa sēdēja nodurtu galvu, slēpdama seju aiz cepures malām, lai Kerns, uzmetis nejaušu skatienu, viņu nepazītu. Artūrs Dovels un Larē bija grimējušies. Viņu melnās bārdas un ūsas izskatījās kā īstas. Lai novērstu jebkādas aizdomas, viņi cits citu «nepazina». Visi četri sēdēja klusēdami un nevērīgi aplūkoja kaimiņus. Larē jutās nomākts; ieraudzījis Brikes galvu, viņš gandrīz paģība.
Tieši astoņos katedrā uzkāpa profesors Kerns. Viņš bija bālāks nekā parasti, taču pašapziņas spārnots.
Sanāksmes dalībnieki sveica viņu ar ilgstošiem aplausiem.
Iedūcās kinokameras. Avīžnieku skudru pūznis aprima. Profesors Kerns sāka lekciju par saviem viltus atklājumiem.
Tā bija prasmīgi izplānota, formas ziņā spīdoša runa. Kerns neaizmirsa pieminēt priekšlaicīgi mirušā profesora Dovela ļoti nozimīgos iepriekšējos pētījumus. Taču, parādīdams pienācīgu godu mirušajam, viņš neaizmirsa arī savus «niecīgos nopelnus». Klausītāji ne brīdi nedrīkstēja šaubīties par to, ka visi atklājuma nopelni pieder viņam — profesoram Kernam.
Runu vairākas reizes pārtrauca aplausi. Simtiem dāmu vērsa pret viņu binokļus un lornetes. Vīriešu binokļi un monokļi ar tikpat lielu interesi tika vērsti pret Brikes galvu, kas piespiesti smaidīja:
Pēc Kerna mājiena kopēja atgrieza krānu un palaida gaisa strūklu, lai Brike varētu runāt.
— Kā jūs jūtaties? — viņai jautāja kāds vecīgs zinātnieks.
— Paldies, labi.
Brikes balss bija neskanīga un ķērcoša, gandrīz bez modulācijām, spēcīgā gaisa strūkla svilpa, tomēr galvas atbildes atstāja milzīgu iespaidu. Tādu aplausu vētru pat pasaulslaveniem māksliniekiem negadās bieži dzirdēt. Taču Brike, kura kādreiz bija plūkusi laurus, uzstājoties mazos krodziņos, šoreiz tikai gurdi pievēra acis.
Lorānas uztraukums auga augumā. Viņu sāka kratīt nervu drudzis, un viņa cieši sakoda zobus, lai tie neklabētu. «Ir laiks,» viņa vairākas reizes sacīja pati sev, taču katru
reizi pietrūka apņēmības. Apkārtējā atmosfēra viņu nomāca. Pēc katras garām palaistas izdevīgas situācijas Lorāna sevi mierināja ar domu: jo augstāk Kerns bus kāpis, jo zemāk viņam nāksies krist.
Sākās runas.
Katedrā uzkāpa sirms vecītis — viens no ievērojamākiem zinātniekiem.
Klusā, aizlūstošā balsī viņš runāja par profesora Kerna ģeniālo atklājumu, par visvareno zinātni, par uzvarēto nāvi, par laimi nākt saskare ar tādiem prātiem, kas pasauli dara bagātāku ar lielākajiem zinātnes sasniegumiem.
Un tad kādā brīdī, kad Lorāna vismazāk to gaidīja, viņu sagrāba un aizrāva ilgi aizturējis dusmu un naida viesulis. Viņa vairs nevaldīja pār sevi.
Tik tikko nenotriekdama no kājām pārsteigto večuku, viņa metās pie katedras, gandrīz grūšus no tās nogrūda vecīti, ieņēma viņa vietu un ar gluži bālu seju un fūrijai līdzīgām acīm, balsij aizlūztot, sāka savu kvēlo, juceklīgo runu.
Lorānai parādoties, zāle nošalca.
Pirmajā brīdī profesors Kerns apmulsa un neviļus sakustējās, it kā gribēdams Lorānu aizkavēt. Pēc tam viņš ātri pagriezās pret Džonu un iečukstēja viņam ausī pāris vārdus. Džons izslīdēja pa durvīm.
Vispārējā apjukuma brīdī neviens tam nepievērsa uzmanību
— Neticiet viņam! — rādīdama uz Kernu, kliedza Lorāna. — Viņš ir zaglis un slepkava! Viņš ir nolaupījis profesora Dovela pētījumus! Viņš nogalināja Dovelu! Kerns arī tagad izmanto Dovela galvu. Viņš to moka un ar varu piespiež turpināt zinātniskos pētījumus, bet pēc tam atklājumus uzdod par saviem… Pats Dovels man teica, ka Kerns viņu noindējis …
Publikas apmulsums pārgāja panikā. Daudzi pielēca kājās. Dažiem korespondentiem izslīdēja no rokām zīmuļi, un viņi pārsteigumā sastinga. Vienīgi kinooperators vēl jo cītīgāk grieza kameras rokturi, priecādamies par negaidīto triku, kas nodrošināja filmai sensacionālus panākumus.
Profesors Kerns bija pilnīgi savaldījies. Viņš mierīgi stāvēja ar nožēlas pilnu smaidu sejā. Sagaidījis brīdi, kad nervu spazma aizžņaudza Lorānai kaklu, viņš izmantoja pauzi, pagriezās pret kontrolieriem, kas stāvēja pie zāles durvīm, uri valdonīgi uzsauca:
— Aizvediet viņu! Vai jūs neredzat, ka viņai uznākusi ārprāta lēkme?
Kontrolieri metās pie Lorānas. Bet, pirms vēl viņi paguva izlauzties cauri cilvēku drūzmai līdz Lorānai, Larē, Šaubs un Dovels pieskrēja viņai klāt un izveda koridorā. Kerns grupu pavadīja ar aizdomīgu skatienu.
Koridorā Lorānu gribēja aizturēt policisti, taču jaunajiem cilvēkiem izdevās izvest viņu uz ielas un iesēdināt automašīnā. Viņi aizbrauca.
Kad uztraukums mazliet aprima, profesors Kerns uzkāpa katedrā un sanāksmes priekšā atvainojās «par bēdīgo incidentu».
— Lorāna ir nervoza, histēriska meitene. Viņai nebija pa spēkam tie spēcīgie pārdzīvojumi, ar kādiem viņai nācās sastapties, dienu no dienas pavadot atdzīvinātās Brikes galvas sabiedrībā. Tika iedragāta Lorānas psihe. Viņa zaudēja prātu…
Šo runu zāle noklausījās kapa klusumā.
Atskanēja pāris plaukšķieni, bet tos nomāca šalkoņa. Likās, it kā nāves vēsma izšalktu cauri zālei. Simtiem acu pāru tagad uz Brikes galvu raudzījās jau ar šausmām un nožēlu, kā uz aizkapa sūtni … Skatītāju noskaņojums bija neglābjami sagandēts. Daudzi aizgāja, nenogaidīdami beigas. Steidzīgi tika nolasītas iepriekš, sagatavotas runas, apsveikuma telegrammas, akti sakarā ar profesora Kerna ievēlēšanu par daudzu institūtu un akadēmiju goda locekli un doktoru, un sēdi slēdza.
Kernam aiz muguras parādījās nēģeris un, tikko manāmi viņam pamājis, sāka gatavot nobālušo, nogurušo un izbiedēto Brikes galvu atpakaļceļam.
Palicis slēgtajā automašīnā viens, profesors Kerns Jāva niknumam vāju. Viņš sažņaudza dūres, grieza zobus un tā lamājās, ka šoferis vairākas reizes apturēja mašīnu un klausulē vaicāja:
— Hallo?
pēdēja tikšanas
Nākamās dienas rītā pēc neveiksmīgās Kerna lekcijas zinātniskajā biedrībā Arturs Dovels ieradās pie policijas priekšnieka, nosauca savu vārdu un pateica, ka lūdz izdarīt kratīšanu profesora Kerna dzīvoklī.
— Profesora Kerna dzivoklī kratīšana izdarīta jau pagājušo nakti, — policijas priekšnieks sausi atteica. — Nekādus rezultātus tā nav devusi. Lorānas jaunkundzes paziņojums,
i kā jau to varēja domāt, izrādījās, ir tikai viņas slimās iztēles auglis. Vai jūs par to rīta avīzē nelasījāt?
— Kāpēc jūs tik droši apgalvojat, ka Lorānas jaunkundzes paziņojums ir viņas slimās iztēles auglis?
— Tāpēc, ka, spriediet pats, — atbildēja policijas priekšnieks, — tas ir pilnīgi neiedomājami, turklāt kratīšana apstiprināja…
— Vai jūs Brikes jaunkundzes galvu nopratinājāt?
— Nē, nekādu galvu mēs neesam pratinājuši, — policijas priekšnieks atteica.
— Zēl gan! Arī viņa varētu apstiprināt, ka redzējusi mana tēva galvu. Viņa pati man par to stāstīja. Es pieprasu otrreizēju kratīšanu.
— Man nav nekāda pamata to darīt, — policijas priekšnieks atcirta.
«Vai tiešām Kerns viņu uzpircis?» Artūrs nodomāja.
— Bez tam, — policists turpināja, — otrreizēja kratīšana var vairot sabiedrības neapmierinātību. Sabiedrība jau tā ir sašutusi par šīs ārprātīgās Lorānas uzstāšanos. Visi daudzina profesora Kerna vārdu. Viņš saņem simtiem līdzjūtības vēstuļu un telegrammu, kurās nosodīta Lorānas rīcība.
— Un tomēr es apgalvoju, ka Kerns izdarījis vairākus noziegumus.
— Ar šādiem nepamatotiem apvainojumiem nedrīkst mētāties, — pamācoši sacīja policijas priekšnieks.
— Tad atļaujiet man tos pamatot, — Dovels iebilda.
— Šī iespēja jums jau tika dota. Varas orgāni izdarīja kratīšanu.
.— Ja jūs kategoriski atsakāties, es būšu spiests griezties pie prokurora, — Artūrs noteikti sacīja un piecēlās.
— Neko nevaru jums palīdzēt, — policijas priekšnieks atbildēja un arī piecēlās.
Prokurora pieminēšana tomēr darīja savu. Mazliet padomājis, viņš teica:
— Varbūt varētu dot rīkojumu izdarīt otrreizēju kratīšanu, bet, kā saka, neoficiāli. Ja kratīšana sniegs jaunus rezultātus, es par tiem ziņošu prokuroram.
— Kratīšanai jānotiek manā, Lorānas jaunkundzes un mana drauga Larē klātbūtnē.
— Vai nebūs pārāk daudz?
— Nē, visi šie cilvēki var būt ārkārtīgi noderīgi.
Policijas priekšnieks noplātīja rokas un nopūties teica:
— Labi! Es nodošu jūsu rīcībā vairākus policijas aģentus. Uzaicinašu arī izmeklētāju.
Pulksten vienpadsmitos no rīia Artūrs jau zvanīja pie Kerna durvīm.
Nēģeris Džons pavēra smagās ozolkoka durvis, bet ķēdi nenoņēma.
— Profesors Kerns nepieņem.
Iznāca priekšā policists un lika Džonam ielaist negaidītos viesus dzīvoklī.
Ar apvainota eņģeļa izskatu Kerns viņus sagaidīja sava kabinetā.
— Ludzu, — viņš ledainā tonī teica, plaši atvērdams laboratorijas durvis un aši uzmezdams iznīcinošu skatienu Lorānai.
Izmeklētājs, Lorāna, Artūrs Dovels, Larē un divi policisti iegāja laboratorijā.
Pazīstamā telpa, ar kuru saistījās tik daudz smagu pārdzīvojumu, Lorānu uztrauca. Viņas sirds sāka pukstēt straujāk.
Laboratorijā atradās vienīgi Brikes galva. Viņas vaigi bez grima bija tumši dzeltenā krāsā kā mūmijai. Ieraudzījusi Lorānu un Larē, viņa pasmaidīja un sāka mirkšķināt acis. Larē šausmās nodrebēja un, novērsās.
Visi devās istabā, kas atradās līdzās laboratorijai.
Tur atradās padzīvojuša cilvēka kaili skūta galva ar milzīgu gaļīgu degunu. Galvas acis pilnīgi aizsedza melnas brilles. Lūpas tikko manāmi trīsēja.
— Viņam ir slimas acis… — Kerns paskaidroja. — Tas arī ir viss, ar ko varu jums pakalpot, — viņš, ironiski smaidot, piebilda.
Tiešām, pārmeklējot visu māju no pagraba līdz bēniņiem, nevienu citu galvu viņi neatrada.
Atpakaļceļā no jauna vajadzēja iet cauri istabai, kurā atradās galva ar milzīgo degunu. Apbēdināts Dovels jau gribēja doties tālāk; izmeklētājs un Kerns viņam sekoja.
— Pagaidiet! — Lorāna viņus apstādināja.
Piegājusi galvai, viņa atgrieza gaisa krānu
un vaicāja:
— Kas jūs esat?
Galva kustināja lūpas, bet balss neskanēja. Lorāna pavēra ceļu spēcīgākai gaisa strūklai.
Bija dzirdami šņācoši čuksti.
— Kas te ir? Vai jūs, Kern? Attaisiet taču man ausis! Es jūs nedzirdu …
Lorāna ieskatījās ausīs un izvilka no tām divas blīvas vates pikas.
— Kas jūs esat? — viņā vēlreiz vaicāja.
— Es biju profesors Dovels.
— Bet jūsu seja? — Lorānai no uztraukuma trūka gaisa.
— Seja?… — galvai bija grūti runāt. — Jā … man atņēma pat manu seju … Maza operācija … zem ādas ievadīts parafīns … Diemžēl… Šajā sakropļotajā galvaskausa kārbā no manis ir palicis vairs tikai mans prāts… bet arī tas atsakās kalpot… Es mirstu … Mūsu pētījumi bija nepilnīgi… kaut arī mana galva nodzīvojusi ilgāk, nekā es to teorētiski biju aprēķinājis.
— Kāpēc jums ir brilles? — pienācis jautāja izmeklētājs.
— Pēdējā laikā kolēģis man neuzticas. — Galva pūlējās pasmaidīt. — Viņš man liedz iespēju dzirdēt un redzēt… Brilles ir gaismas necaurlaidīgas … lai es neatklātu sevi viņam nevēlamiem apmeklētājiem… Noņemiet taču man brilles …
Drebošām rokām Lorāna noņēma melnās acenes.
— Lorānas jaunkundz… tā esat jūs? Sveicināta, draudziņ! Bet Kerns teica, ka jūs esot aizbraukusi… Man ir slikti… Strādāt e*s vairs nespēju..,. Kolēģis Kerns man tikai vakar žēlsirdīgi pasludināja amnestiju… Ja šodien es nenomiršu pats, viņš apsolīja rīt mani atbrīvo! . ..
Ieraudzīdama pēkšņi Artūru, kas stāvēja kā pārakmeņojies, bez asins lāses sejā, galva priecīgi izdvesa:
— Artūr! Dēls! …
Uz mirkli galvas miglainais skatiens noskaidrojās.
— Tēvs, mans dārgais tēvs! — Artūrs piegāja pie galvas. — Ko ar tevi ir izdarījuši…
Viņš sagrīļojās. Larē atbalstīja draugu.
— Cik . .. labi … Mēs vēlreiz ar tevi tikāmies … pēc manas nāves… — profesora Dovela galva nosēca.
Balss saites tikpat kā nedarbojās, mēle tikko klausīja. Kad Dovels nerunāja, gaiss šņākdams nāca no kakla laukā.
— Artūr, noskūpsti mani uz pieres … ja tev … nav … nepatīkami…
Artūrs noliecās un noskūpstīja.
— Tā … tagad ir labi . ..
— Profesor Dovel, — ierunājās izmeklētājs. — Vai jūs nevarat sniegt mums tuvākas ziņas par jūsu nāvi?
Galva paraudzījās izmeklētājā ar izdziestošu skatienu, acīmredzot lāgā neapjauzdama, kas par "lietu. Pec tam sapratusi lēni pavērsa acis pret Lorānu un nočukstēja:
— Es viņai… stāstīju … Viņa zina visu.
Galvas lūpas pārstāja kustēties un acis kļuva miglainas.
— Beigas! — sacīja Lorāna.
Kādu brīdi drūmā notikuma iespaidā visi stāvēja klusēdami.
— Nu ko, mokošo klusumu pārtrauca izmeklētājs un, pagriezies pret Kernu, noteica: — Lūdzu, sekojiet man uz kabinetu! Man jūs jānopratina.
Kad durvis aiz viņiem aizvērās, Artūrs smagi atlaidās krēslā blakus tēva galvai un aizklāja ar rokām seju.
— Nabaga, nabaga tēvs!
Lorāna maigi uzlika viņam roku uz pleca. Artūrs strauji piecēlās un cieši paspieda viņas roku.
Kerna kabinetā atskanēja šāviens.
Aleksandrs Belajevs PROFESORA DOVELA GALVA
Redaktore Z. Kļaviņa. Māksi, redaktors G. Krutoļs. Tehn. redaktore H Pope. Ķorektore R. Mežecka. Nodota salikšanai 1969. g. 30. decembrī. Parakstīta iespiešanai 1970. g. 17. augustā. Tipogr. papīrs Nr. 2, formāts 70X90/32. 12,88 fiz. iespiedi.: 15,07 uzsk. iespiedi.; 14,41 izdevn. 1. Metiens 45 000 eks. Maksā 52 kap. Izdevniecība «Zinātne» Rīgā, TurgeNeva ielā 19. Iespiesta Latvijas PSR Ministru Padomes Preses komitejas tipogrāfijā «Cīņa» Rīgā, Blaumaņa ielā 38/40. Pašūt. Nr. 2862. K 2
Izdots saskaņā ar Latvijas PSR Zinātņu akadēmijas Redakciju un izdevumu padomes lēmumu