A termelékenység mérésére szolgáló statisztikai módszerek hajlamosak figyelmen kívül hagyni a fejlődést, azt állítva, hogy még mindig csak egy dollárnyi terméket és szolgáltatást kapunk egy dollárért, annak ellenére, hogy sokkal többet kapunk azért az egy dollárért. (A számítógépek ennek a jelenségnek a szélsőséges példái, de a jelenség mindenhol megfigyelhető.) Pete Klenow, a Chicagói Egyetem professzora és Mark Bils, a Rochester Egyetem professzora becslése szerint az elmúlt húsz évben a minőségi fejlődés miatt a létező javak reálértéke évente 1,5 százalékkal nőtt.{127} Ez a becslés még mindig nem számol az új termékek és termékkategóriák megjelenésével (például mobiltelefonok, zsebszámítógépek, letöltött zenék és szoftverek). Nem számol magának a webnek a kibontakozó értékével. Mi az értéke az olyan ingyenesen hozzáférhető forrásoknak, mint az online enciklopédiák és keresőmotorok, amelyek gyakorlatilag az emberi tudás kapuivá váltak?

Az infláció nyomonkövetéséért felelős Munkaügyi Statisztikai Iroda által használt modell mindössze évi 0,5 százalékos minőségi növekedéssel számol.{128} Ha Klenow és Bils konzervatív becslését vesszük alapul, az iroda szisztematikusan alulbecsüli a minőségi fejlődést, s ennek eredményeként évente legalább 1 százalékkal túlbecsüli az inflációt. És még mindig nincs szó az új termékkategóriákról!

A termelékenységi statisztikai módszerek ezen gyengéi ellenére a termelékenység növekedése mostanában éri el az exponenciális görbe meredek szakaszát. A munka termelékenysége 1994-ig évente 1,6 százalékkal nőtt, majd évente 2,4 százalékkal, és jelenleg még gyorsabban növekszik. A termelés produktivitása óránkénti termelés tekintetében 1995 és 1999 között évi 4,4 százalékkal nőtt, a tartós fogyasztási cikkek gyártása esetében pedig évente 6,5 százalékkal. 2004 első negyedévében a naptárhatást figyelembe véve a termelékenység változásának éves aránya 4,6 százalék volt az üzleti szektorban és 5,9 százalék a tartós fogyasztási cikkek gyártásában.{129}

Az elmúlt fél évszázadban egyenletes exponenciális növekedés figyelhető meg az egyórányi munkával megtermelt érték tekintetében (lásd az iménti ábrát). Ez a trend sem veszi figyelembe a dollár rendkívüli módon megnőtt vásárlóerejét az információtechnológia területén (aminek a teljes ár–teljesítmény-aránya évente körülbelül a kétszeresére javult).{130}

 

A defláció… rossz?

 
„1846-ban egyetlen géppel varrott ruha sem volt az országban; abban az évben nyújtották be a varrógép szabadalmát. Jelenleg ezrek viselnek acélujjak által összeöltött ruhákat, és a gépek készítette öltések aprólékossága felér egy kasmíri lány munkájával.”
(Scientific American, 1853)

 

Miközben ezt a könyvet írom, a politikai bal és jobb oldalon egyaránt sok mérvadó közgazdász aggódik a defláció miatt. Első ránézésre azt hinnénk, hogy az csak jó, ha a pénzünk többet ér. A közgazdászok amiatt aggódnak, hogy ha a vásárlók kevesebb pénzből meg tudják venni azt, amire szükségük van és amire vágynak, akkor a gazdaság zsugorodni fog (dollárban kifejezve). Ez a megközelítés azonban nem veszi számításba az emberi vásárlók szükségleteinek és vágyainak a kielégíthetetlenségét. A félvezetőipar bevételei, amelyek évente 40-50 százalékos deflációt „szenvedtek el”, mindezek ellenére évente 17 százalékkal nőttek az elmúlt fél évszázadban.{131} Mivel a gazdaság valójában a robbanásszerű növekedés állapotában van, a defláció elméleti hatásainak nem kellene aggodalomra okot adniuk.

Az 1990-es években és a 2000-es évek elején láthattuk a történelem legnagyobb deflációs erőit, ami megmagyarázza, miért látunk most jelentős inflációt. Igen, igaz, hogy történelmi szempontból az alacsony munkanélküliség, a magas kintlévőségek, a gazdasági növekedés és a többi hasonló tényező inflációgerjesztő hatású, ám ezeket a tényezőket kiegyenlítik az információalapú technológiák: a számítás, a memória, a kommunikáció, a biotechnológia, a miniatürizálás, valamint a technikai fejlődés általános sebessége ár–teljesítmény-arányának exponenciális trendje. Ezek a technológiák nagy hatással vannak minden iparágra. Mindemellett a web és a többi új kommunikációs technológia miatt radikálisan lerövidülnek az értékesítési láncok, és egyre hatékonyabbá válik a cégek működtetése és adminisztrációja.

Mivel az információtechnológia egyre nagyobb hatással van az összes gazdasági szektorra, az IT-ipar rendkívüli deflációja is egyre nagyobb hatást gyakorol azokra. A nagy gazdasági válság idején, az 1930-as években a defláció a vásárlói bizalom és a pénzkészlet összeomlásának a következménye volt. A mai defláció teljesen más jelenség, a sebesen növekvő termelékenység és az információ összes formájának egyre szélesebb körű elérhetősége okozza.

A fejezetben bemutatott trenddiagramok mindegyike óriási deflációt jelez. Az egyre terjedő hatékonyságnövekedésre számos példát lehet felhozni. A BP Amoco olajkutatási költségei 2000-ben alig egy dollárra rúgtak hordónként, míg 1991-ben még közel tíz dollárra. Egy internetes átutalás feldolgozása egy centbe kerül a bankoknak, egy banki alkalmazott közbeiktatásával több mint egy dollárba.

Fontos rámutatni, hogy a nanotechnológia legfontosabb következménye az lesz, hogy átviszi a szoftver gazdaságát a hardverre – azaz a fizikai termékekre. A szoftverárak még gyorsabban deflálódnak, mint a hardverárak (lásd a táblázatot).

 

A szoftverek ár–teljesítmény-arányának

exponenciális javulása{132}

Példa: automatikus beszédfelismerő szoftver

 

 

A megosztott és intelligens kommunikáció hatásait leginkább talán az üzleti világban érezték meg. A Wall Street drámai hangulatváltozásai ellenére az úgynevezett e-vállalatoknak tulajdonított rendkívüli értékek az 1990-es évek konjunktúrájában helyes megfigyelést tükröztek: az üzleti világot évtizedeken át fenntartó üzleti modellek egy radikális átalakulás korai szakaszába értek. A vásárlóval való közvetlen, személyessé tett kommunikáción alapuló új modellek minden iparágat át fognak alakítani, súlyos csapást mérve a vásárlót a termék vagy a szolgáltatás előállítójától elválasztó közbülső, közvetítő rétegekre. Azonban minden forradalomnak megvan a maga sebessége, és a terület befektetési, valamint tőzsdei felértékelései messze túlhaladták ennek a gazdasági S-görbének az első szakaszait.

A szingularitás küszöbén
titlepage.xhtml
jacket.xhtml
A_szingularitas_kuszoben_split_000.html
A_szingularitas_kuszoben_split_001.html
A_szingularitas_kuszoben_split_002.html
A_szingularitas_kuszoben_split_003.html
A_szingularitas_kuszoben_split_004.html
A_szingularitas_kuszoben_split_005.html
A_szingularitas_kuszoben_split_006.html
A_szingularitas_kuszoben_split_007.html
A_szingularitas_kuszoben_split_008.html
A_szingularitas_kuszoben_split_009.html
A_szingularitas_kuszoben_split_010.html
A_szingularitas_kuszoben_split_011.html
A_szingularitas_kuszoben_split_012.html
A_szingularitas_kuszoben_split_013.html
A_szingularitas_kuszoben_split_014.html
A_szingularitas_kuszoben_split_015.html
A_szingularitas_kuszoben_split_016.html
A_szingularitas_kuszoben_split_017.html
A_szingularitas_kuszoben_split_018.html
A_szingularitas_kuszoben_split_019.html
A_szingularitas_kuszoben_split_020.html
A_szingularitas_kuszoben_split_021.html
A_szingularitas_kuszoben_split_022.html
A_szingularitas_kuszoben_split_023.html
A_szingularitas_kuszoben_split_024.html
A_szingularitas_kuszoben_split_025.html
A_szingularitas_kuszoben_split_026.html
A_szingularitas_kuszoben_split_027.html
A_szingularitas_kuszoben_split_028.html
A_szingularitas_kuszoben_split_029.html
A_szingularitas_kuszoben_split_030.html
A_szingularitas_kuszoben_split_031.html
A_szingularitas_kuszoben_split_032.html
A_szingularitas_kuszoben_split_033.html
A_szingularitas_kuszoben_split_034.html
A_szingularitas_kuszoben_split_035.html
A_szingularitas_kuszoben_split_036.html
A_szingularitas_kuszoben_split_037.html
A_szingularitas_kuszoben_split_038.html
A_szingularitas_kuszoben_split_039.html
A_szingularitas_kuszoben_split_040.html
A_szingularitas_kuszoben_split_041.html
A_szingularitas_kuszoben_split_042.html
A_szingularitas_kuszoben_split_043.html
A_szingularitas_kuszoben_split_044.html
A_szingularitas_kuszoben_split_045.html
A_szingularitas_kuszoben_split_046.html
A_szingularitas_kuszoben_split_047.html
A_szingularitas_kuszoben_split_048.html
A_szingularitas_kuszoben_split_049.html
A_szingularitas_kuszoben_split_050.html
A_szingularitas_kuszoben_split_051.html
A_szingularitas_kuszoben_split_052.html
A_szingularitas_kuszoben_split_053.html
A_szingularitas_kuszoben_split_054.html
A_szingularitas_kuszoben_split_055.html
A_szingularitas_kuszoben_split_056.html
A_szingularitas_kuszoben_split_057.html
A_szingularitas_kuszoben_split_058.html
A_szingularitas_kuszoben_split_059.html
A_szingularitas_kuszoben_split_060.html
A_szingularitas_kuszoben_split_061.html
A_szingularitas_kuszoben_split_062.html
A_szingularitas_kuszoben_split_063.html
A_szingularitas_kuszoben_split_064.html
A_szingularitas_kuszoben_split_065.html
A_szingularitas_kuszoben_split_066.html
A_szingularitas_kuszoben_split_067.html
A_szingularitas_kuszoben_split_068.html
A_szingularitas_kuszoben_split_069.html
A_szingularitas_kuszoben_split_070.html
A_szingularitas_kuszoben_split_071.html
A_szingularitas_kuszoben_split_072.html
A_szingularitas_kuszoben_split_073.html
A_szingularitas_kuszoben_split_074.html
A_szingularitas_kuszoben_split_075.html
A_szingularitas_kuszoben_split_076.html
A_szingularitas_kuszoben_split_077.html
A_szingularitas_kuszoben_split_078.html
A_szingularitas_kuszoben_split_079.html
A_szingularitas_kuszoben_split_080.html
A_szingularitas_kuszoben_split_081.html
A_szingularitas_kuszoben_split_082.html
A_szingularitas_kuszoben_split_083.html
A_szingularitas_kuszoben_split_084.html
A_szingularitas_kuszoben_split_085.html
A_szingularitas_kuszoben_split_086.html
A_szingularitas_kuszoben_split_087.html
A_szingularitas_kuszoben_split_088.html
A_szingularitas_kuszoben_split_089.html
A_szingularitas_kuszoben_split_090.html
A_szingularitas_kuszoben_split_091.html
A_szingularitas_kuszoben_split_092.html
A_szingularitas_kuszoben_split_093.html
A_szingularitas_kuszoben_split_094.html
A_szingularitas_kuszoben_split_095.html
A_szingularitas_kuszoben_split_096.html
A_szingularitas_kuszoben_split_097.html
A_szingularitas_kuszoben_split_098.html
A_szingularitas_kuszoben_split_099.html
A_szingularitas_kuszoben_split_100.html
A_szingularitas_kuszoben_split_101.html
A_szingularitas_kuszoben_split_102.html
A_szingularitas_kuszoben_split_103.html
A_szingularitas_kuszoben_split_104.html
A_szingularitas_kuszoben_split_105.html
A_szingularitas_kuszoben_split_106.html
A_szingularitas_kuszoben_split_107.html
A_szingularitas_kuszoben_split_108.html
A_szingularitas_kuszoben_split_109.html
A_szingularitas_kuszoben_split_110.html
A_szingularitas_kuszoben_split_111.html
A_szingularitas_kuszoben_split_112.html
A_szingularitas_kuszoben_split_113.html
A_szingularitas_kuszoben_split_114.html
A_szingularitas_kuszoben_split_115.html
A_szingularitas_kuszoben_split_116.html
A_szingularitas_kuszoben_split_117.html
A_szingularitas_kuszoben_split_118.html
A_szingularitas_kuszoben_split_119.html
A_szingularitas_kuszoben_split_120.html
A_szingularitas_kuszoben_split_121.html
A_szingularitas_kuszoben_split_122.html
A_szingularitas_kuszoben_split_123.html
A_szingularitas_kuszoben_split_124.html
A_szingularitas_kuszoben_split_125.html
A_szingularitas_kuszoben_split_126.html
A_szingularitas_kuszoben_split_127.html
A_szingularitas_kuszoben_split_128.html
A_szingularitas_kuszoben_split_129.html
A_szingularitas_kuszoben_split_130.html
A_szingularitas_kuszoben_split_131.html
A_szingularitas_kuszoben_split_132.html
A_szingularitas_kuszoben_split_133.html
A_szingularitas_kuszoben_split_134.html
A_szingularitas_kuszoben_split_135.html
A_szingularitas_kuszoben_split_136.html
A_szingularitas_kuszoben_split_137.html
A_szingularitas_kuszoben_split_138.html
A_szingularitas_kuszoben_split_139.html
A_szingularitas_kuszoben_split_140.html
A_szingularitas_kuszoben_split_141.html
A_szingularitas_kuszoben_split_142.html
A_szingularitas_kuszoben_split_143.html
A_szingularitas_kuszoben_split_144.html
A_szingularitas_kuszoben_split_145.html
A_szingularitas_kuszoben_split_146.html