Скот Търоу
Съвестта е моят адвокат
Окръг Киндъл #7
Малцина обичат да чуват за греховете, които обичат да извършват.
Изслушването
– На вниманието на съда! – изгърмява гласът на Джордан Сапърстийн от подиума. – Тази присъда трябва да се анулира. Нямате друг избор, господа съдии.
Седнал зад високата катедра от орехово дърво на десетина крачки от него, съдия Джордж Мейсън едва запазва спокойствие пред изстъпленията на адвоката. Съдията рядко спестява нещо на защитниците, когато смята, че исканията им са неоснователни, но да правиш гримаси просто не е прилично – така го възпитаваше баща му още навремето във Вирджиния.
Истината е, че нежеланието на Джордж Мейсън да се занимава с делото срещу Джейкъб Уорновиц е по-силно и от неприязънта му към мастития адвокат, започващ пледоарията си. Преди да бъде избран в съда преди четирийсет и седем години, Джордж работеше като адвокат по криминални дела, раздиран от противоречиви чувства – омраза, насмешка, интерес, завист – към нарушителите на закона. От момента обаче, когато по жребий му се падна да гледа делото срещу Уорновиц в Апелативния съд, той се чувстваше неловко. Необичайно трудно му беше да чете адвокатските изложения или да преглежда записите от процеса в Окръжен съд на Киндъл, където преди деветнайсет месеца четиримата млади подсъдими бяха признати за виновни по обвинения за сексуално насилие и получили задължителната минимална присъда от шест години затвор. Сега съдията си мисли за онова, което му идва на ум всеки път в подобни случаи – трудните дела водят до лошо правосъдие.
Като председател на тричленния съдийски състав облеченият с тъмна тога Мейсън седи централно между двамата си колеги зад дългата съдийска катедра. Съдия Сьмърсет Пърфойл, с изсечени от времето строги черти и буйна бяла коса, може би изглежда още по-достолепен и напет сега, отколкото през годините си на умел разбивач на женските сърца. Другият съдия – Нейтън Кол, нисък и набит, с провиснала като бухнало тесто гуша, още от първите думи на Сапърстийн му хвърля мрачни, осъдителни погледи.
Зад мястото на адвокатите полицаите са успели да натъпчат по пейките колкото са могли от желаещите да наблюдават делото, но пътеките пак са пълни с правостоящи чак до вратата, което прави помещението още по-задушно в този топъл юнски ден. На първия ред репортери полагат усилия да документират колкото се може повече от ставащото. Зад тях зрителите – студенти по право, редовни зяпачи, приятели на обвиняемите и близки на жертвата – внимателно следят разискванията. Това е четвъртото дело за деня на този съдебен състав. Дори тържествената обстановка в залата – с кървавочервени мраморни колони, издигащи се на височината на два етажа до сводестия таван, и позлатени орнаменти в стил рококо – не може да притъпи явните противоречия около процеса. „Уорновиц“ придоби важно значение за хиляди хора, които не разбират почти нищо от заложените тук правосъдни принципи и твърде слабо познават стоящите зад случая факти.
Жертвата се казва Минди Дебойе – но името ѝ, като пострадала от изнасилване, не се споменава никъде в честите репортажи и статии за делото. Преди повече от седем години, през март 1999 година, тогава петнайсетгодишната Минди отишла на буен купон, организиран от момчешкия хокеен отбор на гимназията в Глен Брей. По-рано същия ден тимът останал на второ място в училищния турнир на щата. Играчите били скапани – от смазващите шест мача в шест последователни дни и от неуспеха, след като са били на крачка да грабнат щатската титла – и партито в дома на един от двамата им капитани, Джейкъб Уорновиц, чиито родители били на сватба в Ню Йорк, от самото начало излязло от контрол. Минди Дебойе – по собствените ѝ думи – се „натряскала до безсъзнание“ с ром и едно хапче, което ѝ дал самият Уорновиц, и някак си се озовала в спалнята му, където заспала непробудно.
Според показанията му на първия процес, Уорновиц я намерил там и разтълкувал присъствието ѝ – нещо като Златокоска в леглото на една от трите мечки – като предложение. Съдебните заседатели не са приели оправданието му вероятно защото младежът поканил още трима от съотборниците си да се възползват от девойката, която лежала безпомощна като парцалена кукла. Уорновиц записал всяко от изнасилванията на видео, често насочвайки камерата от такава перспектива, за която би му завидял и професионален оператор на порнофилми. „Снимките“ – по зловещ сценарий на Уорновиц – завършили след повече от петдесет минути с предупреждение към приятелите му да разкарат Минди от стаята му и „да не са казали гък“.
Когато се събудила в пет часа сутринта във вонящия на застояла бира и цигари хол на Уорновиц, Минди Дебойе нямала представа какво се е случило. Макар и непосветена в тайните на секса, тя осъзнала, че някой е правил нещо с нея, и забелязала, че полата ѝ е обута наобратно. Нямала спомени от края на вечерта и след като се завлякла вкъщи, телефонирала на няколко други деца, които видяла на купона, но никой не могъл да ѝ каже какво се е случило. Когато разговаряла с най-добрата си приятелка, Вера Хартал, на Минди за първи път ѝ хрумнало, че може би е била изнасилена. Не искала обаче да намесва възрастни в проблема и се срамувала да каже къде е била. Затова запазила подозренията за себе си и постепенно се възстановила от шока.
Животът продължавал. Четирите момчета завършили гимназията и постъпили в колеж, Минди – също, но две и половина години по-късно. С времето Джейкъб Уорновиц се почувствал в безопасност и не издържал на изкушението от време на време да забавлява състудентите си, като им пускал записа. Един първокурсник, Майкъл Уилетс, се оказал близък със семейство Дебойе и след дълъг разговор със сестра си алармирал полицията, която пристигнала в квартирата на Уорновиц със заповед за обиск. Минди Дебойе с ужас изгледала записа и на 14 януари 2003 година. Джейкъб и тримата му съучастници били осъдени по бързата процедура.
Гледайки материалите по делото, Джордж Мейсън ясно съзнава, че основният юридически проблем в случая е давността – според законите на щата такова престъпление с изминала давност над три години, изобщо не би трябвало да влиза в съдебна зала. Нещата се променят от факта, че Минди Дебойе е чернокожа. Тя е в добро социално положение, също като момчетата, но родителите ѝ и адвокатите не пропуснали да намекнат, че едно бяло момиче едва ли би било подложено на такова отношение в Глен Брей, малко градче, където интеграцията на малцинствата се приема неохотно.
Обвиненията в расова дискриминация нажежиха обстановката. Близките на четирите момчета тръбят, че животът им е съсипан заради престъпление с изтекла давност, в което жертвата дори не е страдала. Намекват, че расовият признак е единствената причина децата им да бъдат наказани. Острите спорове между съседи се раздухват в пресата, където застъпниците на Дебойе очевидно имат превес. Повечето статии представят обвиняемите като разглезени богаташчета, които за малко да се отърват безнаказано след срамна оргия с една черна робиня, макар че никое от многобройните обидни определения за Минди, използвани от тях и запечатани на записа, не засягат расата ѝ.
Благодарение на съществените проблеми, повдигнати при обжалването, младежите не са поставени под охрана и седят до журналистите на първата скамейка в отделението за наблюдатели. Съдбата им сега е в ръцете на накипрения с кремав костюм на тънки черни райета Джордан Сапърстийн, който има навика енергично да жестикулира и да тръска подстриганата си на бретон прошарена коса, за да набляга на думите си. Съдия Мейсън не проумява какво иска да покаже едно човешко същество, когато ходи с прическа, заимствана от Великолепния Джордж1, но Сапърстийн е ярко олицетворение на онова, което Патрис, съпругата на съдията, нарича АТ – адвокат от телевизията.
Роденият в Калифорния Сапърстийн се прочу преди двайсетина години, още като преподавател по право в Станфорд, с две зашеметяващи победи във Върховния съд на САЩ. Оттогава е знаменитост благодарение на склонността му да се разпалва за секунди, щом към него бъде насочена телевизионна камера. Постоянно се подвизава по Си Ен Ен, „Срещи с пресата“ и съдебния канал, толкова се набива на очи, че човек почти очаква да го види на заден план дори на запис от мач на училищния отбор на племенничката си. Носят се слухове, че в отчаянието си родителите на четирите момчета от Глен Брей са му броили неколкостотин хиляди долара, за да представлява децата им на обжалването.
Джордж предполага, че скандалната слава на Сапърстийн е предимство пред някои съдебни състави, осигурявайки оправдание на съдия, склонен да анулира присъдата. Но не и тук. Натрапчивостта на Сапърстийн се възприема като хвърлена ръкавица от Мейсъновия колега Нейтън Кол. Този съдия, напуснал престижно място в Ийстънския юридически факултет, за да поеме петгодишна временна позиция в апелативния съд, гледа на адвокатите като на студенти и ги засипва с хитри хипотетични въпроси с цел да подкопае позицията им. Зевзеците отдавна са нарекли този Сократов стил на училищно изпитване „игра за един човек“ и пред Нейтън шансът за победа също е нулев. Истината е, че за него всяко дело независимо от конкретния казус се свежда до едно – да докаже, че той е най-добрият юрист в залата. Или може би във вселената.
Джордж не е сигурен докъде се простира тщеславието на Нейтън.
Ако не друго, с прегракнал като на стар пияница глас и скептично присвити очи, Кол добре играе ролята си и започва да се заяжда със Сапърстийн много скоро след като адвокатът открива пледоарията си с гръмък цитат от някакъв съдебен журналист, последван от изявление на Върховния съд на САЩ.
Давността при криминалните дела, която „се признава и прилага във всички системи за справедливо правораздаване“, по подразбиране се отразява върху решението на законодателя, че моралната тежест на престъплението трябва да определя енергичността, с която се търси наказание. „В хода на човешката история се е наложила практиката по принцип да не се оставят ненаказани“ истински престъпления – декламира Сапърстийн.
– Не е съвсем така, не е – веднага грачи Кол, който дори седнал напомня на Джордж за защитник в американския футбол, готов за схватка, приведен напред, с разперени дебели ръчища, сякаш решен да не позволи на никого да се промъкне покрай него. – Периодът на давност, господин Сапърстийн, по принцип се е наложил вследствие от опасенията, че с времето паметта на свидетелите може да избледнее, а веществените доказателства да се загубят. Но това не е повод за загриженост, когато разполагаме с видеоматериал от престъплението.
Сапърстийн не се дава и академичният спор между адвоката и съдията продължава още няколко минути – перчене на два надути пуяка. Според Джордж мнението на двама изтъкнати юристи относно причините за въвеждане на давността в англо-американското право са твърде маловажни в случая. От значение е само фактът, че законодателят точно в този щат е решил да я приложи. Джордж смята, че като съдия негова основна задача е да разсее всички съмнения по отношение на точните думи, залегнали в закона.
При обичайни обстоятелства той би се намесил веднага с такова наблюдение, но в този случай просто предпочита да запази дистанция. Освен това не е никак лесно да направиш каквато и да било странична забележка, когато седиш до Нейтън Кол. Съдия Пърфойл, седнал от дясната страна на Джордж, си е нахвърлил няколко въпроса в бележника, но Кол не отстъпва въпреки няколкото учтиви опита да му вземат думата.
Във всеки случай вниманието на Джордж скоро се разсейва от влизането на помощничката му Касандра Оуки. Няма как Каси да влезе някъде и да не привлече погледите – тя е твърде наперена, висока и красива и напълно лишена от скромност. Но когато я вижда да бърза към масата на помощния персонал в дъното на залата, Джордж си дава сметка, че не е просто закъсняла, в което не би имало нищо странно. Каси го поглежда настойчиво с големите си черни очи и той вижда, че в ръката ѝ има някаква бележка. Това накарва сърцето му да се свие от страх. Патрис, помисля си той. Това се случва на Джордж Мейсън по няколко пъти на ден. Вглъбен както винаги в служебните си задължения, той често се чувства виновен, когато си спомни какво го чака вкъщи – Патрис има рак. От два дни съпругата му е в болница за следоперационна радиационна терапия и той се притеснява, че нещо е станало.
Каси се промъква напред, колкото да подаде сгънатата бележка на Маркъс, прошарения пристав, който я занася на Джордж. Оказва се, че с жена му не се е случило нищо тревожно. Бележката е от Диниша, секретарката на Джордж.
„Има новини за номер 1. Марина иска да ви разкаже какво е научила от ФБР, но трябва да излезе в 13.00. Има ли начин да прекъснете делото за половин час, за да я видите?“
Джордж дава знак на Каси да изчака. Кол се е захванал да разбие другия основен аргумент на Сапърстийн – че видеозаписът на изнасилването бил твърде образен и шокиращ, за да го пуснат на съдебните заседатели при първия процес, без да бъде сериозно цензуриран, особено във фалическите демонстрации на момчетата пред другарите си и гинекологичното изследване на Минди през камерата на Уорновиц.
– Да не би да твърдите – пита Кол, – че видеозаписът, поне в някаква форма, е бил недопустим за съдебна зала?
– Видеозаписът, Ваша Чест, във вида, в който са го видели съдебните заседатели, не е трябвало да бъде допускан като веществено доказателство.
– Може би, но само при условие, че някои елементи са имали за цел да се окаже непозволено влияние върху съда.
Сапърстийн е видял достатъчно, за да усети някаква уловка, но опитът му да се измъкне само насърчава Кол да му заложи нова.
Стига толкова, мисли си Джордж. Поглежда към масата на помощния персонал. Там Джон Баниън, другият му помощник, седи с пръст върху копчетата, управляващи трите предупредителни лампички над катедрата, които показват колко време остава на адвоката да завърши изложението си. В момента оранжевата лампичка пред Сапърстийн свети. Колегите на Баниън, блед мъж около четирийсетте, често го наричат „Друида“ зад гърба му, защото е сдържан като отшелник. С годините обаче Джон се е оказал идеален за професионалните нужди на съдията, който едва забележимо кимва и червената лампичка пред Сапърстийн светва.
– Благодаря, господин Сапърстийн – прекъсва го Джордж по средата на изречението.
В другия край на адвокатската скамейка, по-близкия до помощници, прокурорът Томи Молто се надига, като награбва купчина листа. Джордж го моли да изчака за минутка и изключва микрофона си, за да може да се консултира насаме с двамата си колеги. Кол явно не е доволен, но също като Пърфойл се съгласява Джордж в качеството си на председателстващ съдия да обяви половинчасова почивка преди съвещанието, което по принцип трябва да се състои веднага след последното адвокатско изказване. Тогава съдиите ще вземат решение по делата, които са изслушали през деня, и ще издадат съдебно становище.
– Кажи на Диниша, че ще приема Марина – казва съдията на Каси, след като ѝ махва да се приближи. Приклекнала до високото кожено кресло, тя понечва да тръгне, но Джордж добавя: – Какво пише Номер 1?
Тя завърта тъмните си очи и тръсва късата си руса коса.
– Същите глупости – прошепва.
– Пак пожелания за здраве и щастие? – пита Джордж, като се чуди дали шегата звучи духовито или глупаво.
– Да.
Нежеланието ѝ да му отговори ясно обаче го провокира и той стиска по-силно ръката ѝ.
– Той, тя, то, те, който и да е, е изпратил връзка – отговаря накрая Каси.
– Връзка ли?
– Връзка към страница в интернет.
– Каква страница?
Каси се намръщва:
– Казва се „Предсмъртно бдение“.
Номер 1
Съдия Джордж Мейсън кара последната година от десетгодишния си мандат като апелативен съдия към Трети апелативен район, включващ най-вече окръг Киндъл. Възможността да кандидатства за апелативния съд възникна неочаквано само година след назначаването му в Окръжния съд като съдия по криминални дела в същата сграда – „Сентрал Бранч“. Много приятели го съветваха да не приема по-високата съдийска длъжност, като предупреждаваха, че така се изолира и обрича на бездействие след блестяща кариера в първите редици на борбата за правосъдие, но работата – изслушване на доводи, размишляване над адвокатски изявления и прецеденти, писане на становища – му допадна. За Джордж Мейсън правосъдието винаги е поставяло фундаментални загадки и животът изисква от него да ги разрешава.
Правото е семейна традиция в рода му от Вирджиния, идваща от човека, на когото е кръстен, един от легендарните основатели на Америка, Джордж Мейсън IV – истинският Джордж Мейсън, както го нарича съдията. По време на студентските му години в Шарлотсвил адвокатската кариера бе само едно от многото високи очаквания, които родителите му възлагаха на него, а той имаше намерение да не изпълни. След като взе диплома, избяга тук и две години работи като обикновен моряк на шлеп за въглища, алтернативна служба, вместо да го изпратят във Виетнам. Плаваше по река Киндъл или във Великите езера и в самотните часове на вахта, когато трябваше да съзерцава безбрежните води, необятни като живота, който тепърва му предстоеше, той с изненада установи, че фундаменталните въпроси за добро и зло, за справедливост и власт, които навремето всяка вечер са били тема на разговори около семейната трапеза, още дълбоко го вълнуват. След като завърши службата си, Джордж побърза да се запише в Ийстънския юридически институт, а след дипломирането си стана служебен защитник. Обичаше жестоките крайности на престъпността, които го отдалечаваха неимоверно от средата, в която бе израсъл, и въпреки това аристократичното възпитание подпомогна успеха му. Със златни копчета, лачени обувки и леко завален акцент той като че ли хипнотизираше съдебната зала, сякаш присъствието му вдъхваше увереност на всички – полицаи, съдии, прокурори и помощен персонал – далеч от света на обидата, на гнева и невежеството, от който идваха тези престъпления. Само той знаеше, че представлението му е пародия.
Затова продължи напред, опитвайки се да изгради нещо различно. Джордж бързо спечели уважението на колегите си и през осемдесетте години бе избран за председател на Адвокатската колегия в окръг Киндъл. Пожъна много успехи и запази авторитета си, но не беше най-добрият на това поприще – приятелят му Санди Стърн неизменно получаваше първите предложения да поеме защитата по някое сложно криминално дело. Когато адвокатската практика започна да му доскучава, Джордж почувства привличането на една друга амбиция, която не беше засегнала баща му – да стане съдия. Шансът да я осъществи бе нищожен, предвид откритото презрение, с което винаги се е отнасял към подмолните игри на политиците, решаващи тези въпроси. Мислеше си, че завинаги се е обрекъл на неуспех в тази насока, когато през 1992 година прие да защитава един адвокат, който свидетелства за прокуратурата и представи таен запис, станал причина за осъждането на шестима съдии и девет прокурори в скандал за корупция на всички нива на Киндълския окръжен съд. Вместо това животът отново изигра една от постоянните си шеги сякаш напук на всички планове. Джордж се прочу като пример за съдебна независимост и получи покана да се кандидатира, отправена от същите тези политици, които отчаяно се опитваха да отговорят на обществения повик за реформи. През 1994 година подаде кандидатурата си и пожъна успех, който засенчи десетки опитни юристи, а през 1996, когато се отвори място, бе назначен в апелативния съд.
Ако предположим, че Джордж пожелае да запази сегашната си работа, през ноември тази година в дневния ред на Общинския съвет ще бъде включен въпросът: „Да остане ли Джордж Томсън Мейсън за още един десетгодишен мандат като апелативен съдия?“ От време на време, докато чете записите от поредното дело, той пак закопнява да подложи на кръстосан разпит някой хитруващ свидетел и често съжалява за ограниченията на заплатите на държавните служители. Понякога – в моменти, когато му се приисква да наругае реферите на стадиона Трапърс Парк или да отговори подобаващо на някоя хаплива шега – той се чувства пленник на благоприличието, което се налага да спазва заради избраното си поприще. При все това до заболяването на Патрис Джордж не се съмняваше, че ще поиска удължаване на мандата, и беше почти сигурен, че ще го получи. Срокът за подаване на документите е след няколко седмици, но те чакат подготвени в една папка, в случай че животът му поднесе още изненади.
Сега, преметнал тогата през лакътя си, Джордж влиза в кабинета си, величествено помещение с висок таван и тъмни корнизи. Дискусията по делото „Уорновиц“ завърши обезпокоително и Нейтън Кол използва възможността да се поперчи още малко. Съдията е благодарен за възможността да си почине половин час, преди отново да се срещне с колегите си в заседателната зала.
В приемната секретарката му Диниша е седнала зад голямото си бюро и работи. Подава му няколко листчета със съобщения от телефонни разговори – повечето покани за различни обществени мероприятия – но за момента той се интересува само от едно съобщение.
– Е, какво ни е писал тази сутрин любимият ми събеседник?
Откакто Номер 1 се появи преди три седмици, секретарката постоянно преглежда електронната му поща, за да може охраната на съда да бъде алармирана възможно най-бързо, ако има нещо ново. Спокойна и сдържана, Диниша съпътства Джордж в професионалната му кариера вече повече от двайсет години, като самоотвержено го последва в общественото поприще след по-добре платената частна практика. Сега секретарката поклаща главата си с безупречно пригладена черна коса, свидетелство за здравината на полимерите в лака, който използва.
– Господин съдия, няма защо да се занимавате с това. Този Номер 1 винаги ще свири втора цигулка.
Хуморът, особено с леко неприлична нотка, не е характерен за нея и той приема сдържаната ѝ усмивка като знак на възмущение срещу онова, което му се случва.
Никой от екипа му не знаеше как точно да нарича човека, опитващ се да тормози съдията. Първоначално Джордж използва думата „натрапника“, но това звучеше твърде ласкаво за човек, който не показва лицето си. „Отмъстителя“. „Проклятието“. „Лудия“. Иронията беше неизбежна. Авторът на писмата се представяше за почитател номер едно на съдията, затова скоро започнаха да го наричат просто „Номер 1“.
Джордж не знае дали като чете писмата, проявява сила на характера, или просто неустоимо любопитство. Извинението, което си е измислил, е, че рано или късно нещо ще му подскаже кой е натрапникът. Диниша се намръщва, но отваря днешното писмо на екрана и Джордж се навежда над рамото ѝ.
Като всички досегашни имейли, този изглежда като върнато писмо на Джордж. В полето за подател пише „Системен администратор“, а на реда за тема е посочено „Писмото не може да бъде изпратено“. В главния текст след съобщението за грешка и няколко реда закодирани символи е предполагаемото съдържание на имейла, който Джордж е искал да изпрати – няколко думи и препратка към страница в интернет. По настояване на съдията Диниша щраква върху синия надпис. На екрана се появяват големи черни букви, с които е изписано името на сайта – „Предсмъртно бдение“, рисунка на покрит с венец ковчег и въпросът: „Питал ли си се кога ще умреш? И как?“ Следва дълъг въпросник със справки за възраст, здравни проблеми и професия, но Джордж се връща на съобщението, което Номер 1 някак си е изпратил на компютъра му. То гласи: „Аз знам отговора“.
Започнал кариерата си като щатен съдебен защитник, Джордж Мейсън е получавал доста заплахи и никога не им е обръщал внимание. След определено време в ареста повечето престъпници достигат до убеждението, че ако си наемат „истински“ адвокат, а не получаващ заплата от същото място като прокурора, той ще съумее да ги измъкне, колкото и свидетели или преки улики да има срещу тях. По-изпечените мошеници, които бе представял в частната си практика, също понякога си изпускаха нервите, особено когато осъзнаеха, че всички пари, които са му платили, само са постлали пътя им към затвора. При сегашната му длъжност също се намират недоволни подсъдими да го тормозят. Никоя от тези заплахи не е довеждала до нещо по-сериозно от появата на някой бивш негов клиент, окован с белезници и гледащ на кръв, в съдебната зала.
Находчивостта, с която Номер 1 пише посланията си обаче, ги прави по-трудни за пренебрегване. За разлика от повечето заплахи, които Джордж е получил през годините, те не са подписани; авторът им не държи съдията да си спомни на кого е причинил зло. И разбира се, последните събития в Синсинати, където един съдия и близките му бяха намерени убити, карат всеки, който носи тога, да се чувства застрашен.
Първото върнато писмо гласеше просто: „Ще платиш“. Джордж го сметна за получено по погрешка и го изтри. В рамките на няколко часа обаче дойдоха още две със същото съдържание. Джордж ги сметна за рекламни имейли. „Ще платиш… по-малко“. За застраховка на автомобила. За ипотека на жилище. За виагра. След два дни дойде ново: „Казах, че ще си платиш. И ще си платиш.“ После се получиха още няколко, като всяко повтаряше едно изречение от предишното и съдържаше някое ново. „Ще си платиш. Ще платиш с кръв.“ „Ще платиш с кръв. С твоята кръв.“ „С твоята кръв. Ще умреш.“ Помощникът му Джон Баниън точно влизаше в кабинета, когато писмото, заплашващо със смърт, се появи на екрана на Джордж и той помоли Джон да погледне. Баниън се разтревожи доста повече от началника си и настоя да предупредят охраната на съда.
Сега охраната пак е тук, в лицето на миловидната началничка Марина Джорнале, която нахълтва в приемната, докато Джордж все още стои зад Диниша. Около метър и петдесет висока, Марина компенсира ниския си ръст с енергичност. Поздравът ѝ винаги е придружен с пресипнал смях на заклета пушачка и разтърсващо ръкостискане. Подстригва черната си коса късо отпред, но я оставя дълга на тила, и не използва козметика. С дълго жълто-кафяво яке, част от униформата ѝ, и черен колан, стегнат през кръста, прилича на фризер, натъпкан в кашон за транспортиране.
– „Предсмъртно бдение“ истински уебсайт ли е? – пита съдията, когато я въвежда в просторния си кабинет.
Джордж затваря двете врати: една към приемната, другата – към страничната стаичка на помощниците му.
– О, да. Цяла сутрин съм говорила с човека, който го поддържа. През цялото време ми повтаряше, че живеем в свободна страна.
Джордж Мейсън IV е бил сред основните движещи сили за приемане на Закона за правата и съдията често се пита колко време щеше да издържи знаменитият му прадядо в съвременна Америка, преди да възроптае срещу Първата поправка. Няма свобода, която да не води до грях. Интернет създаде цели общности от несъобразяващи се с нищо луди, даващи израз на безумните си мании, криейки се зад компютрите си.
– Какво казаха от Бюрото? – пита Джордж, след като се настанява зад голямото си бюро.
Марина сяда на дървеното кресло срещу него.
– Ще пуснат проследяваща програма в компютъра ви при първа възможност, но предполагат, че вече знаят деветдесет и девет процента от онова, което могат да научат за писмата.
– А то е…?
– Накратко, няма начин да се разбере кой изпраща имейлите.
– Хубава работа.
– Какво знаете за проследяването на електронни писма, Ваша Чест?
– Нищичко.
– Нито пък аз. Но умея да си водя записки.
Марина се изсмива гръмогласно и изважда от джоба на якето си малък бележник. Тя е братовчедка на легендарния и отдавна покоен началник на полицията в окръг Киндъл Огъстин Болкаро. Предвид практиката на служебно покровителстване на роднините в тези среди, навремето Джордж подозираше, че Марина не притежава необходимите качества за поста, който заема. Оказа се, че е грешал. Дъщеря на ченге и бивша детективка, Марина има силна интуиция на човек с дългогодишна служба в полицията. Винаги е откликвала лично на всичките му обаждания и (което наистина заслужава възхищение) бързо осъзна, че персоналът ѝ, твърде малък заради бюджетните съкращения, няма да може сам да се справи. Затова се обърна към ФБР, откъдето с готовност се включиха, защото неправомерното използване на междущатските комуникационни пътища е проблем на федералната полиция. Двамата мълчаливи техници прекараха цял ден в кабинета му миналата седмица, докато направят копие на твърдия диск на компютъра му.
– Техниците от Бюрото смятат, че имаме работа с вариант на нещо, което се нарича „баунсване“ – Марина изписва кавички във въздуха. – Някой фалшифицира имейл адреса ви, като го поставя в настройките на подателя. Оказва се, че човек може да се научи как се прави за не повече от петнайсет минути. Много е лесно, а в същото време е и ефикасно. Според момчетата от ФБР всички писма за дошли от открит пощенски сървър на Филипините.
– „Открит пощенски сървър“ ли?
Марина вдига дебелата си ръка.
– Открит сървър за препращане на поща. Повечето се използват от фирми за рекламни имейли. Когато предпазните настройки на някой сайт се объркат, всеки може да го използва, докато собственикът се усети. Но ако сървърът е открит, всеки може да се свърже с него. Изпраща всички писма, които му се подават, без да проверява от кого са. Откритите сървъри също не държат сметка кой какво препраща през тях. Момчетата от Бюрото смятат, че този може би е разположен в Китай, а е собственост на лондонска фирма. Тоест безнадеждна история.
Разочарован, Джордж оглежда стаята и се опитва да обмисли нещата. Една от компенсациите за живота в апелативния съд е голямото работно пространство. Личните кабинети са с размери близо десет на десет метра – достатъчно, за да поберат всички дреболии и реликви от три десетилетия юридическа практика. Декорацията обаче е строго учрежденска, огромен синьо-зелен килим и масивни махагонови мебели, произведени в затворническата работилница.
– Марина, това не потвърждава теорията ти за Корасон, нали?
Това име беше причината да затвори вратите, но въпреки това сега го изрече шепнешком. Споменаването на Корасон би засилило тревогата на сътрудниците му.
– Позволете да не се съглася, господин съдия. От „Организирана престъпност“ ми казаха, че латиноамериканските банди са съвсем в час с тези неща. Извършват много кражби по интернет. Не изключвам Корасон от картината. Идеята, че може да е замесен, се хареса и на момчетата в Бюрото.
Съдейки по уликите до този момент, Номер 1 може да е всеки, който разбира малко от компютри и знае имейл адреса на съдията. Марина набързо направи списък на всички дела, които Джордж е гледал през последните три години. Едно име най-много се набиваше на очи: Хайме Колон, известен като „Ел Корасон“. Той бе известният инка, или главатар, на „Латинос Рейес“, улична банда с неколкостотин членове и „задруга“ в състава на „Могъща латино нация“, най-бързо растящата от трите водещи мафиотски организации в областта.
Преди няколко десетилетия, когато в качеството си на служебен защитник редовно посещаваше щатския затвор в Ръдярд, Джордж постоянно се изненадваше, че някои затворници са се прочули с такава жестокост, че всяват страх дори сред главорезите, които той представяше. Корасон е един от тях – такъв злодей, шепнеха осъдените, че часовниците спирали, а бебетата се разплаквали, когато минел наблизо.
Преди малко повече от година съдията подписа становище, потвърждаващо присъдата над Корасон за нападение и възпрепятстване на правосъдието. Бандитът лично нападнал с щанга приятелката и двете деца, на пет и седем години, на излежаваш присъда мафиот, който трябваше да свидетелства срещу него в дело за наркотици. Опитите за сплашване обаче не спираха дотук. След като бил осъден въз основа на ДНК проби, взети изпод ноктите на жертвите (които много предвидливо бяха избягали в Мексико преди процеса), Корасон обещал жестоко отмъщение на съдията, прокурорите, полицаите и всеки друг, виновен за изпращането му зад решетките.
В резултат сега Корасон лежи с щатски затвор с повишено ниво на охрана в килия с размери три на три метра и без право да общува с другиго освен с тъмничарите и майка си, с която има свиждане само веднъж месечно. Въпреки това самата слава на злодея го направи главен заподозрян. Организирането на кампания за сплашване на съдия, докато излежава присъда в изолатора, е предизвикателство, което той с готовност би приел, особено при положение, че няма защо да се бои от последствията. Удължаването на присъдата не може да уплаши човек, навършил четирийсет и две. Ако го разкрият, най-тежкото наказание ще е да получава за известен период един безвкусен буламач, наречен „затворнически пакет“, вместо истинска храна.
– Миналата седмица агентите от Бюрото са го посетили. Корасон обожава да се перчи, не си прави труда да се съветва с адвоката си. Федералните са го разпитвали за двама хлапаци от бандата му, които излежаваха присъди – обяснява Марина, имайки предвид двама затворници, които бяха убити наскоро, – но споменали и вашето име.
– И какво?
– Не реагирал. Все пак са искали да му дадат да разбере, че са по следите му.
Във всяко разследване има очевиден отговор, най-близък до логиката – съпругът е убил бившата си жена, уволненият работник е саботирал тръбопровода на фабриката – но съдията се съмнява, че човек, който е използвал щанга, за да накара свидетел да мълчи, ще прибягва до толкова сложни методи.
– Не вярвам да е Корасон, Марина. Честно казано, все още смятам, че извършителят просто се забавлява да ме заплашва.
Джордж се е научил да се бои от параноиците – те нападат, като си мислят, че защитават себе си. Но разумен човек, възнамеряващ да създаде хаос, няма да изпраща предупреждения само защото така ще затрудни изпълнението на отмъщението си. Джордж е убеден, че единствената цел на Номер 1 е да наруши душевния му мир, което е твърде цивилизовано за човек като Корасон.
– Аз приемам този луд сериозно, господин съдия.
Макар че е склонен да спори, Джордж предпочита да не отговаря. Отдавна е разбрал, че хората в правозащитните служби обичат да се виждат като рицари пазители – готов е да се обзаложи например, че в детските си години Марина Джорнале е изчела всичко, написано за Жана д’Арк. Колкото по-сериозно приема писмата, толкова повече се вживява в собствената си значимост.
– Освен това агентите от Бюрото и моите хора са единодушни за едно.
– Какво е това?
– Крайно време е да ви поставим под охрана.
– Не!
От самото начало Джордж е против тази мярка. Един телохранител би създал адски главоболия и нещо по-лошо – няма как да го скрие от Патрис. Джордж не е казал на съпругата си за заплахите и няма намерение да ѝ казва. Положението ѝ е достатъчно тревожно за момента.
– Не мога да приема такова нещо вкъщи, Марина.
Запозната със състоянието на Патрис, началничката на охраната го поглежда съчувствено и замислено потърква брадичката си.
– Вижте, господин съдия, какво ще кажете за следното предложение? В дома ви – добре, не мога да се меся там. Телефонът ви го няма в указателя, нали?
Мярката да си вземе номер, който не фигурира в указателя, бе необходимост още по времето, когато работеше като адвокат по криминални дела – това беше най-добрият начин да предотврати среднощните обаждания от измъчвани от кошмари клиенти.
– Когато стъпите на общинска земя обаче, господин съдия, вече сте на моя територия. Затова, с цялото ми уважение и след няколко реверанса – добавя тя с усмивка на тази детска шега, – все пак ще натоваря някого да ви пази. Когато си припомням основните правила на занаята, Ваша Чест, не виждам нито едно основание да ви оставя без охрана.
С други думи той не може да я накара да наруши професионалната си етика. Съдията пораженчески плясва по бедрото си и Марина бързо му подава ръка.
Джордж я изпраща. Когато отваря вратата, Баниън чака отпред с лист в ръка – проекторешение, изпратено от кабинета на друг съдия. На прага Марина спира и се обръща към двамата:
– Ей, голяма тълпа събрахте тази сутрин.
Има предвид обжалването на „Уорновиц“, за което хората ѝ бяха натоварени с осигуряването на реда.
Споменаването на този процес веднага потиска съдията. Като развалена храна, като скарване със съпругата, нещо, което може да скапе настроението ти за цял ден.
– Мразя този процес.
Това не е нищо ново за Баниън. След като видя, че не може да издържи повече, съдията натовари помощника си да догледа касетата, за която Сапърстийн твърдеше, че не трябвало да се пуска пред съдебните заседатели. Въпреки че рядко показва чувствата си, Джон се намръщва доста красноречиво. Марина изненадано вдига вежди:
– Защо? Мислех, че хората като вас копнеят за шумни дела.
За това е права. Впрочем това е още една причина нежеланието, с което се отнася към делото, да изглежда толкова странно. Джордж искаше да стане съдия, защото работата е важна, защото обществото ти възлага ролята да бъдеш негова съвест и да прилагаш утвърдените благородни традиции на правосъдието. Той често чувства тежестта на тези отговорности, но рядко съжалява за тях. Сега обаче мрачно поклаща глава, сякаш само от благоприличие, а не по някакви други съображения.
Обаждане в болницата
Джордж бърза по запазения само за съдиите коридор към съвещателното помещение зад съдебната зала. Малко е подранил за уговорената среща с Пърфойл и Кол, но преди това иска да се обади на Патрис и спира пред един голям прозорец, където мобилният му телефон има по-добър обхват. Знае, че е глупава праволинейност да избягва воденето на лични разговори от служебния телефон, но като съдия той не може да се отърси от убеждението, че трябва да служи за пример не само в големите, а и в малките неща. Всеки ден се явява в съда с костюм и вратовръзка и изисква подобно облекло от подчинените си въпреки по-неофициалните дрехи, които колегите му предпочитат, когато не са в съдебната зала. Решен е, че какво ще да става, Джордж Мейсън ще изглежда като истински съдия – висок, строен, с посребрени коси, красив за мъж на средна възраст. Типичен бял юрист.
– Добре съм. Уморена. Денят не беше зле – казва Патрис, когато я намира в болницата.
Джордж се опита да се свърже с нея на няколко пъти тази сутрин, но постоянно даваше заето. За момента всички контакти на Патрис с човешката раса са ограничени с телефона.
– Мислят, че довечера гайгеровото ми ниво ще бъде достатъчно ниско, за да те пуснат в стаята ми – добавя тя. – Повечето жени искат да имат мъжки сърца, Джорджи. Нали не искаш да загубиш щитовидната си жлеза.
– С удоволствие ще я дам, скъпа. Който орган поискаш.
Мейсънови винаги са се чувствали уютно заедно и този лек хумор е нещо обичайно в общуването им, но сега в шегата на Джордж има голяма доза сериозност. Джордж знае, че за много мъже бракът е война срещу желанията им. Сега, след повече от трийсет години заедно, той честно може да каже, че не е искал никоя друга освен Патрис.
Напоследък тези чувства често го разтърсват. Откриха бучката в щитовидната жлеза на Патрис на 10 февруари и на следващия ден, когато спря в една книжарница да почете сладникави стихчета от поздравителни картички за Свети Валентин, той не се сдържа и заплака. В момента обаче се чувства длъжен да запази пороя от чувства за себе си. Най-важно е да се държи „нормално“ – не да драматизира, още по-малко да я засипва с гръмки изявления, които Патрис би определила като мекушави и сълзливи.
– Искаш ли да донеса вечеря? – предлага Джордж. – Можем да похапнем заедно. Някакви предпочитания?
– Само да не е зелен фасул. Искам нещо с много подправки.
– Мексиканско?
– Идеално. След осем. Тогава ще са минали трийсет и шест часа. Но няма да ти позволят да останеш дълго.
Вчера в шест сутринта Джордж закара Патрис в Уестбанкската лутеранска болница „Синай“. Там ѝ дадоха да глътне голямо бяло хапче с йод-131. Сега не ѝ позволяват физически контакт с други хора. Радиацията, кипяща в организма ѝ, унищожаваща всички тироидни клетки, особено злокачествените и онези, които опасно се бяха преместили в други части на тялото, може да увреди и щитовидната жлеза на здрав човек. Това лечение се е доказало като много успешно, но е неприятно преживяване. Патрис би била по-малко самотна на остров с прокажени, където поне щеше да има компания. В Уест Банк тя лежи в малка бяла бетонна стая с оловна изолация. Обзавеждането е направено с цел да се избегне стерилната атмосфера на болнична стая и в резултат помещението е като от евтин мотел, с надраскани мебели и тънка плюшена покривка опъната върху леглото. Всеки предмет, който се изнася от помещението, се унищожава от специално натоварени с това служители или се поставя под карантина – книгите и списанията, които Патрис чете, бельото ѝ и съдържанието на подлогата, която трябва да използва. Пулсът и температурата ѝ се следят електронно, а санитарите ѝ подават храната през оловно прозорче на вратата.
Вчера не позволиха дори на Джордж да влезе в стаята ѝ. Разговаряха чрез телефонни слушалки от двете страни на голямо стъкло, монтирано на стената до леглото ѝ и закрито с щори, които Патрис може да вдига. За Джордж сравнението с професионалния му живот е неизбежно. С колко клиенти в колко институции е разговарял по този начин? И колко от съседите им по килия е оглеждал със смесени чувства на съчувствие и упрек. Гледаше ги как удрят с юмруци по стъклото, зад което седи обичан човек, едва сега почувствали жестоката изолацията, а с нея – тежестта на наказанието за престъпленията си. Като гледаше жена си така, Джордж не можеше да се отърси от жалкото, мъчително убеждение, че се е провалил. Разговаряха неспокойно и напрегнато. Голямата преграда между тях бе не стъклото, а нейното заболяване. След трийсет и три години заедно се оказа, че съвместният им живот е бил въпрос на божие милосърдие, а не на взаимна воля. Патрис е болна, а той – не.
– Не съществува такова нещо като да преболедуваме заедно рака – беше го предупредил един консултант на съпрузи на раковоболни.
– Имаше ли изслушване тази сутрин? – пита Патрис. – Как беше?
– Повечето дела са скучни. Но преди малко беше изслушването по случая „Уорновиц“. Детското изнасилване, сещаш ли се?
– Делото, за което говорят по новините ли? Добре ли се представиха адвокатите?
– Не особено, но седях до Нейтън Кол, който им заложи няколко бомби. Сега трябва да влизам в заседателната зала и да го гледам как се чеше по гърба с дългите си ръце. Трябва да вървя.
– Ами, отивай тогава, Джордж. Ще ти се обадя, когато излъжа гайгеровия брояч.
След като затваря, той поглежда през прозореца към притиснатото между високите сгради шосе 843, което разделя сградата на съда от Сентър Сити, към издигащите се в далечината небостъргачи – масивни паметници на капитала. Идва лято, сезон на плодове и надежда, но настроението му остава есенно. Джордж е излязъл от релси и го знае. Макар да е известен като спокоен и уравновесен човек, напоследък все повече неща започват да го тревожат, като случая „Уорновиц“ например. Понякога става сприхав с подчинените си, понякога е непривично разсеян. Преди десетина дни изгуби мобилния си телефон – кой знае къде? Забеляза липсата му на връщане от официален прием на Адвокатската колегия. Накара Диниша да прерови целия му кабинет, а помощниците си изпрати да обикалят целия Сентър Сити. Сега използваше резервния апарат на Патрис.
Човек би си помислил, че Номер 1 го изнервя. Вероятно и това оказва влияние, но безпокойството му идва отпреди да получи първото писмо от анонимния натрапник. Свързано е по-скоро с деня, когато поставиха диагнозата на Патрис. С всяка клетка на тялото си той вярва, че жена му няма да умре. Лекарите полагат всички усилия, но не дават гаранция. Шансовете ѝ са деветнайсет на двайсет и тази вероятност не може да се повлияе дори от отличното ѝ здраве, в което все още се намира – стройна, със спортна фигура и хубав тен, все още красива.
При все това, както се изрази приятелят му Харисън Оуки, сериозните болести на тази възраст са като мигащите лампички в театрално фоайе. Ако животът е пиеса в три действия, значи завесата вече се е вдигнала за заключителната сцена. След като Джон Баниън прочете писмото на Номер 1, гласящо „Ще умреш“, съдията се опита да го успокои с малка шега, докато чакаха Марина.
– Този човек не става за журналист – каза Джордж, – защото това не е новина.
Все пак иронията не може да ти помогне много. Човек бавно осъзнава истината. И с нея идва неизбежната преценка на плюсовете и минусите. По принцип Джордж е безкомпромисен, дори краен в самокритиката. Съпруг. Баща. Адвокат. Съдия. В последно време той много внимателно следи баланса.
Съвещанието
Нейтън Кол е човек с изключителен, макар и доста тромав ум. Ако положението му в академичните среди може да се сравни с военен чин, той е генерал, накичен с медали – със сложни латински титли пред името, член на почетния орден на юристите, публикации в реномирани списания, дрън, дрън. С две думи, адски умен. Джордж винаги се е питал как Кол гледа на себе си. Вероятно както някои изтъкнати адвокати – смята се за стълб на безупречната логика. Нейтън обаче е непоправим ексцентрик. Първо, не се къпе. Вдишвайки миризмата му, човек има чувството, че прокарва бодлива тел през ноздрите си. Да попаднеш с него в малката съблекалня, където съдиите обличат тогите си, е жестоко мъчение. Ноктите му са мръсни, а чупливата му черна коса – сплъстена.
Джордж отдавна подозира, че нежеланието на Нейтън да се подложи на благотворното въздействие на сапуна и водата е свързано с изявената му параноя, която го кара с толкова плам да участва във всички спорове, сякаш със спечелването им доказва пред себе си, че никой не може да му навреди. Самият Нейтън никога не би признал слабостта си. Той никога не казва „искам“, „мисля“, „трябва ми“, нито показва загриженост, че някой друг може да се стреми към позицията му. Представя всичко като плод на безмилостната логика, често с лека самодоволна усмивка, която се прокрадва върху устните му.
Извън съдебната зала Кол е затворен в себе си като отшелник и не дава на никого, дори на собствените си помощници, нито адреса, нито домашния си телефон. Могат да го намерят само на миникомпютъра му. Женен е за безлична и опърпана азиатка. Джордж я е виждал на два пъти, но досега не я е чувал да говори.
Нейтън е назначен временно от Щатския съд за запълване на остатъчния мандат на съдийско място, което по финансови причини трябва да бъде съкратено през 2008 година. Той прие предложението, защото бе сигурен, че така си осигурява място в Чикагския апелативен съд след избирането на Джон Кери. Предвид сегашното положение, Нейтън иска да остане завинаги на това място, но има твърде малък шанс за това. Не се очаква в близко бъдеще да се откриват нови места в съда. Освен това Кол няма да получи никаква подкрепа от другите съдии, които дразни до един, включително Джордж. Съдия Мейсън вече не се интересува, че двамата с Кол често са на едно мнение и че колегата му е способен съюзник, умело използващ финансовите анализи, за да разобличава консерваторите, които реагират сякаш им взема залъка от устата. Нейтън се самоизживява като безкомпромисен защитник на онеправданите, но това изглежда толкова маловажно на фона на ежедневните му изстъпления в съдебната зала, че си остава чиста заблуда.
Джордж си поема дълбоко дъх и влиза в съвещателното помещение зад съдебната зала. Като всичко друго в старата сграда, стаята е старомодно обзаведена и прилича на частен салон в луксозен клуб, дори до украсения с дрънкулки полилей. За да се запази тайната на тези съвещания, помещението няма прозорци и дори съдебните секретари, които изготвят първата чернова на становищата, нямат право да присъстват, за да могат съдиите да говорят свободно, без да се стараят да пазят благоприличие пред подчинените си.
Другият член на тазсутрешния съдебен състав, Съмърсет Пърфойл, също е седнал при голямата маса, достатъчно дълга, за да събере около себе си всичките двайсет членове на апелативния съд в редките случаи, когато заседават заедно. В присъствието на Нейтън Съмър е избрал стол на два-три метра от него и Джордж прави същото, но от другата страна на масата.
Като старши съдия в този състав Мейсън оглавява съвещанието и поставя на обсъждане един по един случаите от тази сутрин по реда на изслушването им. Обикновено работата на съда е разделена по равно между граждански и криминални дела или още по отчетливо, между двата полюса на американското общество – много богатите и много бедните. По принцип гражданските искове имат смисъл само ако е заложена солидна сума или лична изгода, защото ищецът трябва да внесе гаранция за покриване на съдебните разходи и да плати на адвокат, който ще следи всички документи да се водят правилно.
Криминалните дела пък отразяват дейността на по-нисшите съдебни инстанции, където обвиняемите са крайно бедни младежи, представяни от служебни защитници. В девет от всеки десет случая решението на апелативния съд е последният шанс за хора, осъдени на сериозни срокове лишаване от свобода. Върховният съд на щата рядко преразглежда присъди по криминални дела. Работата на Джордж не е да промени решението на съдебните заседатели, но той прилежно и с чувство на дълг изпълнява задълженията си, за да може, вземайки предвид всички факти, с чиста съвест да каже, че обвиняемият е бил осъден справедливо.
Тримата съдии разглеждат гражданските дела, които са изслушали преди случая „Уорновиц“, без да ги обсъждат много. При първите две – иск за попечителство на дете и спор за ефирни права между две корпорации – присъдите ще бъдат потвърдени; третата – обезщетение в размер на 9 милиона долара за нанесени телесни повреди от компания, производител на пещи – ще се анулира, защото съдията на предишната инстанция – малоумник на име Майрън Спайро – не е дал възможност за надлежна защита на ответника. Като председателстващ съдия Джордж има право да реши кой ще състави съдебното решение по тези случаи, но той има практика да даде възможност някой сам да предложи услугите си и както може да се очаква, Нейтън пожелава той да напише и трите. Кол е фурия, когато пише, рядко прибягва до помощта на помощниците си и понякога е неустоимо изкушение да го оставиш да свърши цялата работа. Съмър изявява желание поисква да поеме иска за попечителство и Нейтън отстъпва, като взема само другите два. Джордж тайно се радва, че Кол ще съчини решението за анулиране на паричното обезщетение, защото той няма да пропусне да осмее Спайро, както му се полага.
– Така – подема Джордж. – Стигаме до гвоздея на програмата. „Уорновиц“.
Като председателстващ съдия той има право да се изкаже първи, но по незнайна причина случаят продължава да го смущава и потиска, затова се обръща към Кол:
– Нейтън, искам да чуя повече по темата за подслушването, която ти засегна в залата.
Всъщност Джордж знае всичко, което му трябва, защото мотивите са ясни. Великолепният Кол красноречиво демонстрира на всички присъстващи в съдебната зала, включително на многото журналисти, че уважаваният Джордан Сапърстийн е пропуснал един основен аргумент.
Жертва на поредния му удар стана отруденият воин за справедливост, който последва Сапърстийн на подиума, за да представи доводите на обвинението – Томи Молто. Окръжният съд на Киндъл наскоро назначи Томи за главен окръжен прокурор, като втори приемник на неизтеклия още мандат на Мюриел Уин, която едва затоплила креслото, бе избрана за главен щатски прокурор. Първият временен окръжен прокурор, Хорас Донъли, подаде оставка след около четири месеца на този пост след разкритие в пресата, че с ред мошеничества на параходите-казина в щата успявал да си докара двойно спрямо щатната си заплата. Молто бе добър избор – неуморим и безкомпромисен кариерист, чиято съдба изглежда е да умре от инфаркт насред някой разгорещен дебат в съдебната зала.
Днес Томи се беше явил лично, демонстрирайки, че окръжната прокуратура отдава първостепенно значение на случая „Уорновиц“. По мнението на Джордж Молто е доста по-способен юрист от повечето си подчинени. Говори по същество, отговаря на въпросите без заобикалки и добре използва аргументите си, без да отрича слабостите, когато такива има. По случая „Уорновиц“ той добре формулира отговора си, първо обясни защо се налага да се направи изключение по отношение на законовите изисквания за давността, после повтори изтъкнатото от Кол срещу твърденията на Сапърстийн, че записът не трябвало да се пуска пред съдебните заседатели.
Съвсем в негов стил Кол изведнъж прие абсолютно противоположното на предишното си мнение:
– Господин Молто, след решението на този съд по случая „Бруър“, можем ли да се съгласим, че видеозаписът на Минди Дебойе, направен без нейно съгласие е в нарушение на Закона за електронните средства за следене?
„Бруър“, който бе гледан преди няколко месеца, засягаше портиера на една местна гимназия, който снимал момчетата в съблекалнята с мобилния си телефон. Молто кимна предпазливо. Бремето на всяко престъпление, на всеки злосторник, изплъзнал се от правосъдието, сякаш бе оставило следа върху измъченото му лице и малкото прошарени коси, останали на темето му стърчаха и се поклащаха на течението от вентилаторите. Костюмът му, както обикновено, изглеждаше, сякаш е престоял натъпкан в чекмеджето на бюрото му.
– Съгласен съм, но по онова престъпление нямаше процес, Ваша чест.
– Така е, господин Молто. Нямаше. А в член (c)(6) на Закона за електронните средства за следене ясно е казано, цитирам, „Доказателства, получени в нарушение на тази глава, са недопустими по граждански или криминални дела освен по дела за нарушения на тази глава“. Според мен това означава, че вашата видеокасета не може да бъде приета като веществено доказателство.
Молто го погледна, сякаш му бяха забили нож в гърба. Зад него на адвокатската скамейка Сапърстийн се олюля толкова силно, че ако нямаше облегалка, щеше да падне.
– Нейт, нали не предлагаш да анулираме присъдата единствено въз основа на този аргумент? – пита сега Съмърсет Пърфойл.
– Защо не? Ако няма касета, няма доказателства.
– Да, но Сапърстийн не възрази срещу използването на записа за доказателство. Не са възразили и адвокатите на процеса. Не можем ние да го направим сега.
Основното при едно дело за обжалване е, че решението се взема в условия на един вид информационно затъмнение – могат да се използват само материали от основния процес. Цялата истина – съдържанието на полицейските доклади, показания на непризовани на процеса свидетели, разговорите между адвокатите и съдиите извън официалното разискване – не могат да се вземат предвид. Все едно да възстановяваш ръкопис от фрагменти, останали след пожар. В същия смисъл основно правило е, че законовите пропуски, които съдията на процеса не е успял да поправи, не могат да се вземат под внимание при обжалването.
– Глупав пропуск – измърморва Кол. – Това си е чиста съдебна грешка.
Истината е, дава си сметка Джордж, че допреди случая „Бруър“ преди няколко месеца дори най-способният адвокат не би могъл да си помисли, че закон, прокаран през седемдесетте за защита на личните разговори на гражданите – и държавните служители – от подслушване, би могъл да е толкова универсално формулиран, че да засегне и видеозаписите.
– Нейтън, целта на този закон е била да не се позволи на хора, които извършват подслушване, да се възползват от престъпленията си в съда – възразява Съмър. – Можело е някой да подслушва жена си, а после да използва записите в дело за развод. Просто не виждам логика в този случай да постановим, че обвиняемите могат да бъдат съдени само за незаконно използване на електронни средства независимо от отвратителните им деяния, които са записани. Защо трябва по такъв начин да ощетим жертвата?
– Законът е ясен. Това е съдебна грешка – настоява Кол, имайки предвид правилото, позволяващо на апелативния съд да изважда на показ незабелязани допреди това съдебни грешки, които биха могли да повлияят върху изхода на процеса.
Джордж се намесва:
– Не може го третираме като обикновена съдебна грешка, Нейтън. Ние сме съдии, не играчи. Не можем да изтъкваме собствени аргументи, освен ако пренебрегването им би довело до лошо правораздаване. Трябва да се съобразяваме с това.
– Да осъдиш четирима души в процес, който изобщо не е трябвало да се състои, това не е ли лошо правораздаване?
Джордж малко се изненадва, че Кол толкова държи на мнението си. Нейтън използва академичните си аргументи обикновено само за да създаде впечатление и да унижи някого в съдебната зала, след което ги забравя.
Съмърсет продължава да клати глава. Той е известен бивш певец на соул, който завършил право между турнетата, за да може да изгради и друга кариера. Когато славата му спадна дотам, че да пее само на селски панаири и училищни тържества, той реши да се възползва от известността си, като се кандидатира за съдия, надявайки се да си осигури по този начин постоянен доход. Съдебните власти със свито сърце одобриха кандидатурата на човек, който е пял „Направени един за друг“ и „Разбито сърце“ на всяка изборна кампания, но изпълненията на Съмър от съдийския подиум бяха не по-малко успешни. Издигането му за апелативен съдия беше начин да го махнат от единствената длъжност, за която не ставаше – председател на отдела за граждански дела в Окръжния съд. Тук той не е най-способният колега на Джордж, но не е и най-некадърният. Старае се и показва неочаквано добра логика с разумните си, прагматични тълкувания на закона.
Мнението, което вече на няколко пъти изразява, е, че присъдата над четиримата младежи е всичко друго но не и несправедлива. Расовото равенство, най-популярният рефрен в съвременна Америка, може би играе известна роля за решението му, но Джордж, който е работил с него десетки пъти, не мисли, че това е най-важният аргумент. Съмър, подобно на самия Джордж, обикновено заема страната на прокурора, освен в крещящи случаи на полицейски произвол. Сега Нейтън продължава да държи на своето за известно време, опитвайки се да използва хипотетични факти в полза на мнението си, но все по-често насочва тъмните си, присвити очи към Джордж, чийто глас очевидно ще бъде решаващ.
Обикновеният човек може би си представя съдиите като императори, които размахват жезлите си и си правят каквото искат, но по наблюденията на Джордж всичките му колеги се стараят да се съобразяват със закона. Думите понякога се изплъзват от логиката ни като риба между пръстите и различните хора могат да имат различни мнения по различни казуси и тълкувания, но законността си остава основното, по което се ръководят съдиите. Джордж се съсредоточава върху конкретния проблем: Дали осъждането на младежите въз основа на видеозапис, който не би трябвало да бъде допуснат като веществено доказателство, е „съдебна грешка“.
Невъзможно е да се абстрахираш от самата касета, когато вземаш такова решение. Сапърстийн настоя съдиите да изгледат записа, който сега стои заключен в личния кабинет на Джордж. Макар че трудно се впечатлява от каквото и да е, свързано с престъпления, той успя да издържи само няколко минути, преди да извика Баниън и да го накара да изгледа касетата до край кадър по кадър, след което да му я преразкаже.
Десетината минути, през които я гледа обаче, оставиха траен спомен в съзнанието му. Минди Дебойе лежеше като труп, крайниците ѝ бяха отпуснати като мокри парцали. Разрошените ѝ черни къдрици удобно бяха закрили лицето ѝ, голите ѝ бедра – преметнати през налакътника на едно кресло под неестествен ъгъл, сякаш напълно облеченото ѝ тяло, отпуснато на седалката – главата, сърцето – не съществуваше. Това бе престъпление в най-чист вид, при което състраданието, онзи най-фундаментален аспект на човешкия морал, е изчезнало безследно и един от нас става обект за развихряне на необуздани мръсни фантазии. Момчетата се сношаваха с жертвата грубо, с резки движения, показваха членовете си пред камерата преди и след акта под гръмките възгласи на другарите си. Поведението им можеше да се определи само като извратено – не в пуританския смисъл, а защото Джордж чувстваше, че са се ръководили от импулси, на които при други обстоятелства биха се противопоставили. Ако целта на закона е да покаже недвусмислено, че определено поведение е неприемливо, то решението можеше да е само едно.
– Съжалявам, но в случая съм на страната на Съмърсет – казва Джордж и Кол се нацупва. – Нейтън, подсъдимите са били осъдени за делата си, не за нещо, което не са извършили. Трябва да призная обаче, че твърденията на Сапърстийн по отношение на давността имат основание. Госпожица Дебойе е знаела, че може би е била изнасилена, но е мълчала. Как можем да твърдим, че престъплението е било укрито?
– Такова е било заключението на съдията в основния процес – веднага отговаря Съмърсет. – Той е изслушал показанията на девойката. Преценил е, че предвид възрастта и неопитността ѝ, момчетата са скрили от нея достатъчно информация, за да ѝ попречат да сигнализира за престъплението. Трябва да се съгласим с него.
Сапърстийн изтъкна най-силния си аргумент по този въпрос, като заяви, че по отношение на възрастта на Минди съдията е трябвало да се съобрази с ограниченията за давност при престъпления срещу непълнолетни. В такива случаи жертвата трябва да сигнализира за престъплението в срок от една година след като навърши осемнайсет. Когато е узнала за касетата обаче, Минди е била на двайсет и две.
Сега Джордж поглежда Нейтън по същия начин, по който колегата му го изгледа преди броени минути.
– Съжалявам, но в случая съм на страната на Съмърсет – заявява Кол, повтаряйки дословно думите на Джордж отпреди малко.
Каквото повикало, такова се обадило. Къде е достойнството на днешното правосъдие?
Джордж се замисля над ситуацията. Трима съдии с три различни мнения по силно противоречив случай. Като старши съдия той трябва да измисли компромис, така че съдът да не стане за смях. Едно анулиране без ясно становище само би разпалило скандала. Нещо по-важно, тяхната работа е да следят за спазването на закона, не просто да вдигнат ръце и да кажат: „Не се знае“. Затова Джордж решава сам да напише становището. Навремето, преди Ръсти Сабич да стане върховен съдия, когато апелативният съд бе спокойно пристанище за заслужили партийни функционери, становищата се пишеха на ротационен принцип и всяко несъгласие беше табу. На практика апелативните дела се решаваха от един човек, адвокати и прокурори играеха на „тука има, тука няма“, опитвайки се да отгатнат кой от тримата съдии ще издаде становището.
– Аз ще се погрижа за този случай – заявява Джордж и се изправя, знак, че съвещанието е приключило.
Кисел, както винаги, когато не стане неговото, Кол го поглежда мрачно:
– Е, какво? В крайна сметка ще потвърдим или ще анулираме присъдата?
– Ще научиш от формуляра ми, Нейтън. Ще го пусна до една седмица.
Кол така или иначе ще напише личното си мнение, съгласие или не, в зависимост от това какво ще е решението на Джордж.
– Този случай… – понечва да каже съдия Мейсън, но изведнъж млъква.
Все още няма представа как ще гласува, кой аргумент ще приеме и кой ще отхвърли. Решителността е необходимо качество в тази професия и на Джордж по принцип не му липсва. Неувереността му по казуса „Уорновиц“ продължава да го тревожи, но преди минутка той едва не казва глупост. Нямаше представа какво означават тези думи, но бе на път да изтърси „Този случай съм аз“.
Гаражът
В края на осемдесетте апелативният съд за Трети район се премести по решение на Окръжния съвет. Правораздаването ставаше все по-мащабна дейност в окръг Киндъл, както и навсякъде в Америка, и нуждата от повече зали за граждански дела в сградата на Окръжния съд, известна като „Храма“, принуди апелативните съдии да се преместят на около километър от старото си седалище, в „Сентрал Бранч“, където се гледаха криминалните дела. С щедрите субсидии по времето на Рейгън властите направиха голяма пристройка към криминалния съд. Апелативните съдии получиха повечето просторни помещения в старата сграда, строена в пищния архитектурен стил на Голямата депресия, когато добри майстори са работили почти без пари. При все това повечето юристи не бяха доволни, че се махат от Сентър Сити. Кварталите отвъд шосе 843 са мрачни, понякога опасни и не предлагат много добри заведения за хранене. Джордж Мейсън, който е започнал кариерата си като служебен защитник точно в тази сграда обаче, се радва, че се е върнал там, откъдето е започнал.
Сега в близкия бетонен гараж съдия Мейсън хвърля куфарчето си на дясната седалка на колата си. Включва стартера, за да може да пусне климатичната инсталация – в поредната задушна юнска вечер – но още няма намерение да тръгва. Колата му – „Лексус LS 400“ от 1994 година – е остатъчен лукс от частната му адвокатска практика и той я поддържа грижовно, отчасти защото това е единственото нещо на света, което смята за изключително само свое. Тук след тежък ден той често премисля случаите и личните си проблеми, след като най-сетне се е отърсил от съдийската тога, чиято тежест чувства навсякъде в сградата на съда, независимо дали я е облякъл или не.
Мрачният покрит паркинг едва ли е най-предразполагащото за размисли място, особено като се има предвид, че едни от най-опасните престъпници в окръга се явяват там поне веднъж месечно, когато са на пробация. Макар че в работно време хората на Марина постоянно патрулират в гаража, поради бюджетните съкращения след 18.00 часа те минават рядко. Паркингът е ставал арена на въоръжени грабежи, побои и престрелки с участието на враждуващите киндълски банди – „Непокорните гангстери“ и „Могъща латино нация“ – във вечните им „уреждания на сметки“. „Стой вътре колкото се може по-малко“ е най-добрият съвет за всеки.
Сега съдията следи двамата хлапаци, един висок и един нисък, и двамата по анцузи, които на няколко пъти видя в страничното си огледало. Както изглеждат, вероятно са дошли за някои късно дело за наркотици. За известно време го хвана страх, че се опитват да го заобиколят, но те скоро изчезнаха и повече не се появиха. Каквото и да са намислили, той не смята да мърда оттук. Смътното чувство за притаена опасност винаги е било едно от нещата, с които гаражът привлича Джордж, чиято професионална кариера е основана изцяло върху убеждението, че истинската му същност се появява най-добре именно в този полуздрач.
Шофьорската седалка е голяма и удобна като луксозен диван, той я издърпва назад и леко я накланя, преди да си постави основния въпрос за днешния ден. Какво се крие зад случая „Уорновиц“? „Този случай съм аз“ – почти бе заявил пред колегите си преди няколко часа. „Аз“. Сигурно е искал да каже „Този случай е мой“, като жест на добронамереност: „Това е мой проблем“. Тази забележка обаче би прозвучала твърде собственически, понеже ролята му в най-добрия случай е да говори от името на колегите си.
Има чувството, че някаква скрита струна в душата му е била засегната. Затова Джордж, със затворени очи, продължава да рови из паметта си, докато изведнъж онова, което толкова дълго е търсил, изплува в съзнанието му. Усмивката му при първия спомен бързо помръква, когато си дава сметка за проблема.
Случи се преди повече от четирийсет години, в един друг свят. В Шарлотсвил през онези дни никой не би сметнал за смешно, ако Джордж, тогава първокурсник (никой не смееше да го нарече „заек“), заяви, че ще стане влиятелен човек и учен. Ходеше на лекции със сако и вратовръзка. Като всички мъже в рода си беше далтонист. Майка му беше дала индексирана картичка и му бе обяснила как да съчетава дрехите си, но той я загуби и всеки ден излизаше от общежитието със страх, че ще му се присмиват.
Тогава не беше щастлив. Поредицата от превратности, която щеше да го доведе тук, на хиляда километра от дома, бе започнала. Не можеше да назове всичко, което го тормозеше – безкрайните претенции на майка му, строгото придържане на баща му към изискванията на вярата и правилата на честта като кредо на аристократ от стар южняшки род. Да изкласиш сред непоклатимите ценности на южна Вирджиния, където малко дадености можеха да се поставят под съмнение, било то за Бог, янките или негрите, бе като да израснеш в тъмен килер. В гимназията Джордж беше решил да избяга и да прочете Керуак, Бъроус, Гинзбърг, бардовете на свободата, в които вярваше безрезервно, но не знаеше как да живее според веруюто им.
Ето защо толкова го тормозеше мисълта, че е още девствен. Разбира се, ако попита свещеника, учителите или родителите си, така трябваше да бъде. Все пак годината беше 1964. И тялото, и душата му обаче копнееха за свобода.
На шестата седмица след началото на първия срок в колежа се организира първото съботно-неделно парти. Изоставил училищната си любов, красиво, но доста ограничено момиче, той със завист гледаше как приятелките на състудентите му им идват на гости. Джордж се чувстваше окаян и сам. Мъжките приятелства, които си беше създал през първите седмици, сега отстъпваха на заден план пред основателните претенции на противоположния пол.
Като компенсация, че го изоставя, съквартирантът му донесе бутилка евтино уиски. Пиянството стана първият от тежките грехове, осъждани в семейството му, на който се отдаде, и съвсем скоро Джордж се напи за първи път в живота си. Часът отиваше към 23.00. Романтичните вечери и танците бяха свършили и двойките се прибираха в общежитията за онези моменти, които са най-важни за много младежи, преди да настъпи вечерният час и момичетата да се върнат в квартирите или самостоятелните стаи в близкия девически колеж, където бяха настанени. С бутилка уиски под мишница Джордж обикаляше на зигзаг коридорите. Според правилата на общежитието вратите на повечето стаи бяха открехнати и отвътре гръмко звучаха парчета на „Бийтълс“. Знаейки, че вътре момчетата и момичетата се държат за ръце, прегръщат, натискат, Джордж изгаряше от желание. В това състояние се натъкна на най-добрия си приятел – Марио Алфиери. Марио бе дошъл от Куинс със стипендия на борец и изпъкваше в пуританския Шарлотсвил като бяла гарга. Гръмогласен, циничен, майтапчия, той беше бунтарят, какъвто Джордж винаги бе искал да бъде, и двамата бързо се сприятелиха. Марио слизаше по стълбите с кофичка лед в ръка. Видя Джордж и го хвана за лакътя.
– Няма да повярваш – повтори няколко пъти през смях. – Брайърли е довлякъл някаква мацка на горния етаж, която пуска на всички.
Джордж знаеше какво означава това, но продължи да гледа приятеля си неразбиращо.
– Няма майтап – продължи Марио. – Настанила се е в един кашон и забавлява момчетата. Тъй че, Джордж, друже, слушай ме внимателно. Ти си спасен. Спасен! – Марио знаеше за сексуалната неопитност на Джордж.
– Тичай бързо.
– Ти мина ли?
– Имам си мацка, бе, тъпако.
Джордж наскоро бе свалил едно момиче. Беше сестра на друг борец, Марио го убеди да я покани на сляпа среща, след като онзи го уверил, че е циничка като него. Въпросната девойка, Джоан, се оказа дори по-красива, отколкото на снимка, но бе от онези рядко срещани жени, които изглеждат като мръсници дори ако не правят нищо. „Бас държа, че няма да ми пусне“ – беше му споделил шепнешком Марио.
– Няма ли опасност от сифилис? – попита Джордж. Вече си представяше какво става горе.
– Има опасност да чукаш за първи път!
Марио извади портфейла си и пъхна в ръката на Джордж презерватива, който винаги носеше за всеки случай.
– Приятно чукане – извика и го блъсна с две ръце към стълбите.
Когато стъпи на горната площадка, Джордж не повярва на очите си въпреки описанието на Марио. Входът на стаята на Хю Брайърли в дъното на коридора бе запречен с огромен картонен кашон, дълъг около два и петдесет и висок малко повече от метър. През отвора Джордж видя края на бяла риза и четири боси крака – единият чифт бе със смъкнати на глезените мъжки панталони и боксерки. Момчето бе опряло пръстите на краката си в земята и кашонът се тресеше от усилията му.
Двайсетина младежи стояха от двете страни на коридора и гледаха, всичките с разхлабени вратовръзки и бутилки в ръце. Тресяха се от смях, удряха се един друг по гърбовете и крещяха едносрични реплики. Никой за нищо на света не отместваше поглед от кашона. Сякаш там гореше някакъв тайнствен огън. От време на време някой се приближаваше, надничаше през отвора и изкрещяваше цинични насърчения към момчето вътре.
Джордж се приближи плахо. След малко забеляза, че е избрал онази страна на коридора, където се беше образувало нещо като опашка. Колкото повече се приближаваше, толкова повече го обхващаше треската, която бе завладяла останалите зяпачи. От кашона се чуваше глухо думкане. Изведнъж момчето отвътре изкрещя:
– Гооол!
Зяпачите в коридора се разкикотиха, толкова гръмко, че стените сякаш щяха да рухнат от смеха им.
Пред Джордж на опашката стоеше Том Макмилън, един друг първокурсник.
– Минавам за втори тек – похвали се той.
Обясни, че мацката се появила на футболния мач, приятелят ѝ явно я зарязал. Заговорила се с Брайърли и Горън, две момчета от общежитието, и двамата без гаджета, и те я довели. Наливали се няколко часа с хита на уикенда – коктейл от житна водка и плодов сок, който пиели направо от кутията – докато се натряскали до безсъзнание. По някое време мацката казала, че ще спи с който я поиска, и разговорът тръгнал в по-неприлична насока. Накрая момчетата започнали да настояват да изпълни обещанието си. Брайърли намерил този кашон от хладилник и с мацката влезли вътре, като се кикотели.
Редът на Джордж наближаваше. По едно време първокурсникът Роджърс Петерсън дотича и се нахвърли върху Брайърли:
– За Бога! Някои са довели приятелките си. Това не може да продължава! Какво те е прихванало? Какво ще кажем на момичетата?
– Извикайте ги да гледат – отвърна Брайърли.
Другите се разхилиха и освиркаха Петерсън.
Тълпата зяпачи бързо растеше. Слухът се разпространяваше. Започнаха да се появяват дори младежи със сака и вратовръзки, откачили се за малко от приятелките си. Джордж чувстваше как алкохолът потиска страховете му и забеляза, че младежите, които чакат ред, са далеч повече от просто зяпащите. Опашката зад него растеше бързо и той осъзна, че няма време да се колебае.
Когато дойде ред на Макмилън, Брайърли му махна да се отдръпне:
– Не може за втори път. Още не.
Макмилън още недоволстваше, когато един нисък дебелак, непознат на Джордж, излезе от кашона, като закопчаваше панталоните си.
– Каква яма! – измърмори и коридорът отекна от смях.
Брайърли посочи Джордж:
– Хайде следващият за тунела на любовта.
Едва тогава Джордж видя, че Хю събира пари.
– Наем – обясни Брайърли. – Кашонът е мой.
Джордж сковано извади пет долара, парите му за една седмица.
– Имаш пет минути, Мейсън. Постарай се.
Джордж не докосна колана си, докато не пропълзя в кашона, където силна миризма удари носа му. Някой, вероятно момичето, бе повърнал и в тясното пространство вонеше ужасно на стомашно съдържание, лош дъх и пот. Кашонът беше толкова нисък, че не можа добре да коленичи над нея и трябваше да се подпре с една ръка, докато смъкваше панталоните си. Момичето си говореше само – откъслечни изречения, стихчета от песнички, както изглеждаше, пискливо бръщолевене. Различи един стих: „Искам да те хвана за ръка“.
Когато я докосна, тя му заговори.
– Здрасти, сладурче – изрече с напевен, безгрижен глас, сякаш се наслаждаваше на мимолетен момент на опиянение.
Джордж искаше да се възползва максимално от възможността, затова набързо огледа хилавото тяло на девойката. Вълнената пола бе смачкана на топка до нея, коприненото ѝ бельо беше вдигнато до раменете. Гърдите ѝ бяха едва забележими подутини, със зърна като грахчета.
Когато пропълзя в кашона и се отврати от горещината и вонята, му хрумна, че е достатъчно да смъкне панталоните си. Никое от момчетата в коридора нямаше да разбере какво прави. Можеше да се поклати малко, да поприказва глупости. Никой нямаше да разбере. Беше свободен да избира. И макар че бе уплашен до смърт, реши да го направи, защото искаше да мине през този момент в живота си. На света имаше два типа мъже, едните го бяха правили, а другите – не, и той бе сигурен, че цялата му младежка неувереност ще изчезне, прекрачи ли веднъж този раздел.
Когато след отчаяно опипване проникна в нея, противоречиви чувства стегнаха сърцето му. С удивителна яснота чу заплаха с вечно проклятие. Но точно от тези гласове искаше да се освободи, затова продължи и доведе нещата до край, решително, но някак си изолиран от всякакво чувство за удоволствие. Момичето притисна с ръка гърба му и направи вял опит да изпълзи изпод него.
След като свърши, Джордж вдигна панталоните си.
– Добре ли си? – прошепна, преди да изпълзи от кашона.
– Ох, сладък.
– Не, сериозно. Добре ли си?
За първи път докосна бузата ѝ.
Тя отново запя, с толкова ясен глас, че го обхвана страх.
Очите му се насълзиха, когато излезе под ослепителната флуоресцентна светлина в коридора. Няколко момчета го потупаха по рамото и се пошегуваха колко е бил бърз – едва ли го бил вкарал повече от два пъти – но той искаше да избяга колкото се може по-бързо от тази освирепяла глутница. Нямаха представа какво е станало. Не беше онова, което си мислеха и за което се радваха. Не усети как се озова долу, опитвайки се да си обясни какво се случило с него при това преминаване през тънката преграда между фантазията и истинския живот. Ефектът от уискито започваше да преминава.
Джоан, новата приятелка на Марио Алфиери – с която му било писано да прекара следващите трийсет и седем години до смъртта си във втория от Близнаците на единайсети септември – се показа на вратата на банята, която през уикендите изпълняваше ролята на женска съблекалня. Джордж почти се блъсна в нея, докато се опитваше да натъпче ризата в панталона си.
– Какво ти е? – попита го тя.
Не му хрумна какво да отговори, за да не се изложи.
– Животът е странен – каза ѝ.
Остроумна като Марио, Джоан го изгледа продължително, после попита:
– В сравнение с кое?
С годините, когато спомените за онази случка връхлетят съдия Мейсън – а това не става много често – той ги прогонва пренебрежително като обикновена младежка лудория. Всеки е имал първи път и в половината случаи това става при безумни обстоятелства. Някои се затрудняват. На други не им се удава. Животът и любовта слагат всичко в ред. До този ден не се е замислял задълбочено за онзи момент в живота си и никога не е прикачвал към него определението, което му се налага да използва днес – престъпление.
Замисля се над думата, над идеята. „Престъпление“. Той е юрист, безупречно различава добро и зло. Не, изобщо не е същото. При все това онази случка твърде много напомня случая от тазсутрешното изслушване. Момичето беше пияно. На практика неадекватно. По онова време поведението ѝ можеше да мине за мълчаливо съгласие. Но не и сега. Младежите в коридора на общежитието, включително и най-вече той, се възползваха от безпомощността ѝ.
В гробовния мрак на покрития паркинг Джордж Мейсън чувства пулса си. Сърцето му бие лудо. Сериозно е. Защото изведнъж е осъзнал, че е изгубил едно от утешенията на средната възраст. Има болка в ставите, отслабване на слуха, избледняване на паметта – дори рак. Изведнъж го обхваща чувството, че душата му е изтъняла като струйка дим. На петдесет и девет годишна възраст Джордж Мейсън започва да се пита кой всъщност е той.
Патрис
– Казвал ли съм ти за първия път, когато съм го правил? – пита я Джордж в болницата същата вечер.
Заради радиотерапията трябваше да прекратят лечението за заместване на щитовидната жлеза и тя се чувства, както се изрази, „жизнена като пихтия“. В 19.00 часа Патрис лежи в стаята си и разлиства списание. Самият Джордж е опакован като подарък – с хартиена престилка, боне и ботуши – седи до границата, очертана с тиксо на пода, на седем метра от жена си. Когато влезе преди няколко минути, Патрис вдигна предупредително ръце, спирайки порива му да я прегърне.
– Джордж, не се прави на герой. Сестрата току-що ти каза да не се приближаваш до мен.
Накара го да остави палачинката с месо, която ѝ беше донесъл, на масичката в другия край на стаята и сама си я взе.
Въпреки че се налага да стои далеч, атмосферата е топла, по-добре е от разговорите с телефонните слушалки като при затворническо свиждане. Патрис се надява, че утре вечер ще я изпишат и сподели няколко забавни мисли за онова, което нарича „живот на радиоактивен отпадък“. Въпросът, който той току-що ѝ зададе обаче, дойде неочаквано и очите ѝ, пронизващо сини, ясни като скъпоценни камъни, проблясват към него, едната вежда се извива нагоре към тъмното ѝ чело.
– Имам предвид секса – добавя той.
– Добре те разбрах, Джорджи.
Патрис насочва поглед към вътрешния телефон, поставен на отделно шкафче до леглото ѝ. Джордж обаче е спокоен. В стаята се чува ехо от високоговорителя пред стаята на сестрите. Спомените от гаража му тежат като камък пред входа на гробница. Бе чакал подходящ момент да ги сподели с Патрис и сега най-после заговори, знаейки, че сестрите скоро ще дойдат да го изгонят. Радиочувствителната лента, която са залепили на престилката над сърцето му, все още е зелена, но изтънява.
– Разказвал ли съм ти? – повтаря.
От десетилетия знае как Патрис е загубила девствеността си. Като седемнайсетгодишна преспала с двайсет и шест годишен младеж, в когото си мислела, че е влюбена. На задната седалка на кола. Обичайното смущение. Свършване набързо. После осъзнала, че го е направила, защото искала да го отхвърли от дневния ред, а не заради страхотния, красив, безполезен приятел на брат си.
Патрис се намръщва, прелиства една страница.
– Не си спомням, да си ми казвал, Джорджи. – После добавя с типичната ѝ склонност да омаловажава: – Може би това, че не съм се интересувала, значи нещо.
Той обаче не се отказва, има нужда от помощта ѝ.
– Е, замислих се за това. В светлината на онзи случай.
– Кой случай?
– Онзи с четирите момчета, спомняш ли си? От Глен Брей. – Насилва се да изрече думата: – Изнасилването. Казах ти, че днес беше изслушването.
Джордж чу репортажа по радиото, докато идваше. „Драматично развитие“, така го определиха. Един от съдиите намекнал, че самото дело било неоснователно. Пуснаха запис на Сапърстийн, който грачеше, сякаш Нейтън не подряза и неговите крилца. Джордж винаги ще съжалява за времето, когато всяко обсъждане в обществото бе коректно и лишено от емоции, а не като сегашната олелия.
– Е, как мина? – пита Патрис, вече забравила каквото ѝ каза по телефона следобеда.
Една от болните му теми е твърде пренебрежителното ѝ отношение към работата му. Постиженията ѝ като архитект са забележителни. Сградите могат да останат с векове. Красотата се запазва. Адвокатите, от друга страна, само се превземат. Но понеже Патрис смята правосъдната система за един голям фарс, а адвокатите – за пасмина необуздани невротици, разказът на Джордж за словесния двубой между Джордан Сапърстийн и Нейтън Кол я развеселява. За нея това е мислена разходка из страната, наречена Правосъдие. Въпреки изтощението тя за първи път тази вечер се смее с глас.
– На чия страна си ти в този случай? – интересува се.
– Не на страната на Кол. Поне не съвсем.
– На чия тогава?
– Не знам. Объркан съм. И някак си… затова те попитах… дали съм ти казвал… защото изведнъж си дадох сметка, че моето преживяване много прилича…
Думите му се загубват.
– На какво прилича? – в гласа ѝ прозвучава тревога.
– На този случай. „Уорновиц“.
– Моля те, Джордж. Сигурна съм, че не е имало нищо такова.
Опитва се да го успокои, но в гласа ѝ прозира гняв. Както сама каза, „Това, че не съм се интересувала, значи нещо“. Тя не е просто слушател, това иска да му каже. Сексът все пак има значение. Културата ни го налага. Да не споменаваме за другите ни грижи. Също като смъртта, сексът е предопределена дестинация на пътуването, наречено живот, и затова се стремим към него като към свещена земя.
В краткия момент на мълчание лицето ѝ сякаш помръкна и очите ѝ заблестяха по-тревожно.
– Джорджи, не изглеждаш на себе си.
– Защо мислиш така?
– Не се прави на наивен, Джордж. Не е в твой стил да се тревожиш за някое обжалване. Разсеян си. Още ли не се е намерил телефонът ти?
Всичко се обърква. Той го осъзнава. Нейните нужди заслужават да са с предимство пред неговите, а в момента тя очевидно се нуждае до нея да е онзи Джордж, който винаги е бил. Уверен. Стабилен. Верен като куче. Глупаво е да очаква, че ще му съчувства заради собствената си среща със смъртта. Нещо по-лошо, Патрис би го приела като изневяра. Когато излезе от болницата утре или вдругиден, тя възнамерява да използва думата „оздравяла“. Злите клетки натрапници със сигурност вече са мъртви и няма да се бъркат в живота ѝ. Тя очаква от Джордж да я хване подръка и да вървят заедно напред, без да се обръщат.
– Добре съм, приятел – уверява я той.
Някой почуква на вратата. Времето му е изтекло. Помахва ѝ бодро, преди да излезе.
– Утре ще си вкъщи. И никакви болници повече.
– Никакви болници – повтаря тя.
В преддверието между стаята и коридора Джордж сваля хартиените предпазни дрехи и ги напъхва в специален плик, който са му дали, преди да влезе. Един лаборант го проверява с яркооранжев гайгеров брояч с големината на джобна радиостанция. Свободен е да си тръгва. Крачейки по ярко осветения болничен коридор, Джордж минава покрай врати, през които често зърва тревожни лица. Всичките му мисли обаче са насочени към жена му.
Когато се запозна с Патрис, Джордж беше третокурсник по право, а тя – второкурсничка в Ийстън. Докато чакаше на един светофар в района на колежа ѝ, той случайно се загледа в скъпия автомобил в съседното платно и видът на шофьорката го разтърси. Беше от онези спретнати, съвършени жени, чиято хубост трае вечно – щеше да е красива и на деветдесет. Когато тя го хвана, че зяпа, Джордж се престори, че гледа пластмасовото зарче, висящо от огледалото ѝ, а не нея.
– Така и не разбрах за какво служат тези – каза през отворения прозорец. – Зарчето имам предвид. За късмет ли е?
Сподели впечатлението си, че играчките само пречат да виждаш напред.
Тя му отговори с характерната си хладна усмивка:
– Попитайте приятеля ми. Колата е негова.
Светна зелено и отпраши. Следващия път, когато се срещнаха обаче, тя го позна.
– Така и не разбрах за зарчето – каза му. – Не знам защо, но след като ме попита, осъзнах, че кабриолетът е единственото свястно нещо на онова момче.
Тогава Джордж осъзна, че вече е сложил единия си крак на прага ѝ – преди тълпи обожатели да се натрупат пред вратата, може би дори преди тя да осъзнае колко по-добър от него може да си намери. Дори капка фалшива скромност няма в твърдението му в наши дни, когато казва, че си е взел жена, много по-способна от него. Патрис обаче бе много напред – както винаги. Знаела вече кой е той и имала свои планове. Искала стабилен, верен, грижовен – и хлътнал по нея, мъж. Влезе да учи архитектура, завърши с отличие, както беше очаквал, после почти заряза всичко, след като се роди вторият им син. Когато отново започна да работи, проектираше жилищни сгради – не архитектурни шедьоври; все едно да пишеш популярни песни, а да имаш талант за симфонии. Никога обаче не се оплакваше. Патрис винаги е знаела какво иска далеч по ясно от повечето представители на човешкия вид.
Обхванат от такива мисли, Джордж стига дома си в Ниъринг. Живеят тук от близо четвърт век; купиха къщата наскоро след като той излезе на свободна практика. Беше невзрачна къща, но с годините се превърна в платно за художническия талант на Патрис. Направиха четири ремонта, всеки от които тя (за разлика от съпруга си) приветстваше като идването на пролетта. Онова, което в началото приличаше на прерийно ранчо с плосък покрив, сега е два и половина етажна постройка с изящни орнаменти, повече от три пъти по-голяма от първоначалните си размери.
С вкус на мексиканска палачинка, все още някак си останал в устата му, Джордж минава през кухнята за бутилка минерална вода, после влиза в кабинета си, за да прегледа писмата и електронната си поща. Все още е леко раздразнен от бурното противопоставяне на жена си, когато се беше опитал да сравни случая „Уорновиц“ със своя преди няколко десетилетия. Има моменти, когато тя иска да вижда в него съвършения съпруг. За нея той винаги ще е нейният хубавец Джордж – почти неотстъпващ на нейната красота, с добри обноски, обичан от всички, глава на семейството ѝ, който, както преди време се беше изразил един техен приятел, изглежда като слязъл от корицата на каталог на „Дж. Крю“.
В това отношение се разбират добре, защото той е не по-малко взискателен към себе си, склонност, която може би щеше да поотслабне с времето, ако не се беше отдал на съдийстването. Да бъдеш съдия, според Джордж, означава да си надменен. Като адвокат той се стараеше никога да не осъжда клиентите си. Всеки друг в системата на правораздаване – полицаи, прокурори, съдебни заседатели и съдии – го прави; нямаха нужда от помощта му. Като съдия обаче човек е длъжен да определи кое е добро и кое – зло, дръзко начинание, защото за целта трябва да приемеш, че стоиш над слабостите, които искаш да порицаеш. След като си спомни какво се случи в кашона преди четирийсет години, всичко това му се струва жалък фарс.
Случката, от която през годините си беше спомнял само откъслечни фрагменти, сега се връща в съзнанието му с по-дълги епизоди. И след като сяда на бюрото си, Джордж си спомня, че нещата не свършиха с остроумната забележка на Джоан, жената, която стана спътничка в живота на Марио.
– Мили Боже, в читалнята спи някакво момиче – каза му на следващия ден отговорникът за дисциплината в общежитието Франклин Григсън. В осем часа сутринта в неделя старата сграда бе още заспала. Григсън и Джордж бяха може би единствените двама будни след нощния купон. Григсън тръгваше за църква. Джордж излизаше от тоалетната след поредното повръщане. Чувстваше се малко по-добре, но главата му кънтеше като камбана.
– Направи едно добро дело за всички – помоли го Григсън. – Намери чия е мацката и го накарай да я махне оттук.
Ако момичето бъдеше намерено така, управата щеше да отмени правото за посещение на жени в общежитието до края на семестъра.
Джордж се промъкна до вратата на читалнята. Стаята беше хубава, със светла дъбова ламперия, по която поколения колежани бяха издялали инициалите си. Разположените в единия край шкафове бяха пълни със стари книги с кожени подвързии. На вехтия кафяв диван в най-отдалечения от вратата ъгъл спеше някакво момиче. Беше стройно, русокосо същество с опърпана вълнена пола. В прозрачните чорапогащи на единия ѝ крак зееше голяма дупка. На Джордж му беше достатъчен един поглед, за да я познае.
Изтича на горния етаж и задумка на вратата на Хю Брайърли, докато той се показа по пижама.
– Лъжеш – заяви Брайърли.
Каза, че бил изпратил девойката до вратата на общежитието и ѝ предложил да ѝ намери кола, но тя била поизтрезняла и казала, че сама ще се оправи.
– Не я ли изпрати до тях? – попита Джордж.
Един аристократ (всъщност не един) може да се възползва от сексуалните услуги на млада жена в кашон от хладилник, но да не я изпратиш до дома ѝ бе тежко нарушение на кодекса на честта, който Джордж бе възпитан да смята за нещо свято.
– Стига си хленчил, Мейсън. Нямам представа откъде е? Изтърси се на мача. Какво трябваше да направя? Да я изпратя до стадиона?
– Какво смяташ да правиш сега? – интересува се Джордж.
– Аз ли? Колкото е моя, толкова е и твоя. Ти разкарай курвата.
Брайърли затвори вратата. Джордж си спомни за „наема“, който другото момче бе събирало предишната нощ, и отново задумка, но Хю не отвори. Доколкото си спомня сега, след онзи ден никога не си проговориха.
Долу младата жена се беше събудила. Изглеждаше ужасно. Седнала на проскубания ориенталски килим, облегната на стената, опитваше да разреше с пръсти косата си, сплъстена от мръсотията след всичко, което се беше случило снощи. Лицето ѝ гореше и Джордж предположи, че има алергия или е настинала. Голямата златна брошка, която трябваше да придържа полата ѝ, бе сложена накриво и върху блузата ѝ имаше тъмнопурпурно петно от плодов сок. Когато видя Джордж на вратата, момичето се наежи.
– Ти пък какво искаш?
Сега си спомня, че въпросът ѝ го накара да занемее. Защото изведнъж осъзна, че наистина иска нещо от нея. Сега, четирийсет и няколко години по-късно, седнал на голямото кожено кресло, което някога бе в адвокатската му кантора, Джордж Мейсън застива неподвижно. Паметта му се провира сред дебрите от спомени като сапьор през минно поле. Мисията е сложна. Едно непредпазливо движение ще провали шанса му, защото иска да се върне отново в кожата на онзи младеж, все още неоформен като характер. Какво очакваше от девойката, докато я гледаше от вратата? Не прошка. Би било твърде ласкателно да си мисли, че по онова време моралните му разбирания са били на такава висота. В онези дни нито за миг не му беше хрумнало, че всичко, което се случи, може да е станало без нейното съгласие. Вероятно е изпитал някакъв срам заради греха си и смущение, че я вижда. Може би се е изкушавал да я обвини, да я нарече с обидни имена, както направи Брайърли. Но застанал на двайсетина крачки от нея в старата читалня, нелепо, невероятно, той искаше от нея нещо повече от всички други – близост. Беше правил секс с нея пред другарите си, когато тя бе почти неадекватна, но при все това се чувстваше свързан с нея по един много първичен начин. Според Евклид правата линия е най-краткият път между две точки в пространството, независимо колко са раздалечени, и в онзи момент Джордж Мейсън съвсем авторитетно можеше да твърди, че в секса това е не по-малко валидно, отколкото в геометрията. Дали по някакъв инстинкт половият акт водеше със себе си желание за духовна близост? Като я гледаше така, Джордж отчаяно си помисли, че тя дори не знае името му.
Затова се представи. Приближи се и ѝ подаде ръка. Тя я пое непохватно.
– Мога ли да ти помогна с нещо? – попита той.
Въпреки добрите му намерения от въпроса му по зачервеното ѝ лице за миг се изписа отчаяние. По неразбираема за него причина девойката притисна слепоочията си с пръсти.
– Намери ми цигари – каза му. Вдигна празния пакет, който стискаше в едната си ръка, и го запрати на дивана. – Адски ми се пуши.
Той не помръдна, все още раздиран от противоречиви чувства.
– Не каза името си.
Тя се намуси, но се примири. Явно сметна, че това е цената, която трябва да плати, ако иска цигара.
– Хубаво – измърмори. – Хубаво, Джордж. Аз съм Лоли. Вичино. – Извърна се и облегна главата си на стената. – Казвам се Лоли Вичино и умирам за цигара.
Докато седи и си спомня за това, образът на четирите млади мъже от Глен Брей на предния ред в съдебната зала отново изплува в съзнанието му. Близките и адвокатите им надълго и нашироко тръбяха колко добри момчета били и облечени с тъмни костюми и прилично подстригани, те успешно играеха ролята, за което Сапърстийн ги беше подготвил. Дори най-умелият адвокат обаче не може да представи Джейкъб Уорновиц като добро момче. Той очевидно е хулиган с дълъг списък от дисциплинарни нарушения, включително четири предишни ареста, в гимназията и в колежа. Всеки от другите трима обвиняеми обаче има значителни постижения. Единият, отличник в един колеж на изток, смятал да постъпи на работа в щаба на депутатка от Конгреса. Друг е създал програма да учи бедни деца на зимни кънки и все още работи по нея като доброволец. Преди процеса третият е работил в спортната катедра на университета, където учи със стипендия на хокеист.
От съдийската катедра Джордж внимателно огледа и четиримата. Един от младежите показва признаци на преждевременно състаряване – слабата му косица е оредяла и е надебелял до степен, при която вече не прилича на спортист. Съдията се надяваше, че това е Уорновиц, макар да зае, че природата рядко следва човешкото правосъдие. Другите трима обаче бяха напети представители на своето поколение. С тревожни, невярващи очи гледаха как други решават съдбата им, както може да се очаква от човек, който току-що е научил, че целият му живот зависи от един час преди седем години.
Представяйки си ги сега, Джордж се опита да направи сравнение с онзи младеж в студентската читалня преди четири десетилетия. Защо да приема, че той е бил по-добър от тях? Не е ли възможно някой от тях – дори всички – да е изпитал вина, срам или грижа към Минди Дебойе след изнасилването? Не достатъчно силно, разбира се, за да признае грешката си, да извика линейка или родителите ѝ. Но те я бяха облекли като заспало дете, бяха я свалили на долния етаж, възможно ли е в никого от тях да не е имало частица хуманност?
Един звук прекъсва мислите му – пискане от компютъра, сигнал, че е получил нов имейл. Всяка вечер Джордж си разменя писма със синовете си за състоянието на майка им, за настроението ѝ. На бюрото му има снимка на двете момчета, лъчезарни, красиви. С Патрис са отгледали прекрасни деца, макар че понякога тя не се сдържа да се пошегува. „Къде сбърках?“ – обича да казва, когато стане дума, че и двамата ѝ синове са адвокати. Питър е взел по малко и от двамата и практикува строително право тук, в града. Наскоро се сгоди. Пиърс, по-малкият, работи в голяма компания от развлекателния бизнес в Лос Анджелис.
Когато отваря електронната си поща обаче, Джордж вижда, че писмото не е от синовете му. Полетата за подател и тема на имейла носят познати зловещи думи. Думите на Номер 1 под съобщението за върнато писмо гласят „Добър съвет“. Следват сини букви с препратка към друг сайт. Джордж щраква върху надписа и попада на страницата на известна застрахователна компания. Заглавието гласи: „Ако сте семеен, планирайте разумно. Жена ви най-вероятно ще ви надживее.“
Джордж затваря очи. Някак си не може да осъзнае, че Номер 1 е проникнал и в дома му. За момента обаче това не го тревожи особено. Мислено той все още е във Вирджиния преди четирийсет години и като неспокоен дух още търси Лоли Вичино.
Шефът
В сряда сутринта, когато Джордж Мейсън спира колата си на запазеното си място в покрития паркинг, Ейбъл Бърц го чака на стълбите. Ейбъл дойде в съда миналата вечер, около час след като Марина си тръгна, и настани телесата си на зеления диван в приемната.
– Аз ще ви охранявам, господин съдия – обясни.
Джордж се престори на доволен.
– Съжалявам, че трябва да си губиш времето с мен, Ейбъл.
– О, в никакъв случай, господин съдия. Гледаме на случая много сериозно.
От самото начало Джордж забеляза недостатък в плана на Марина да му прикрепи телохранител. Съдебната охрана е твърде малобройна, за да си позволи да се лиши от способен човек за задача, при която само ще бездейства. Ейбъл, бивш киндълски полицай, е общителен и гледа да не се натрапва, но се е размекнал. Кафеникавото му яке с емблемата на съда върху джобчето има нужда от снаждане с още един метър плат, за да обхване огромния му корем. При вчерашната им среща се наложи на няколко пъти да се навежда напред, докато, почервенял от усилие, успее да стане от дивана. И явно бедрената му става не е добре. Силно накуцва, докато вървят по коридора, свързващ гаража с основната сграда на съда. „Бог да ни е на помощ и на двамата – мисли си Джордж, – ако Номер 1 ни нападне и трябва да бягаме.“
В присъствието на Ейбъл има още един проблем, който му хрумва едва когато вижда раздразнения поглед на Диниша в кабинета му. Е, и тук вината не е негова – секретарката му и бодигардът имат стара вражда.
Джордж и Патрис се запознаха с Диниша преди повече от две десетилетия на родителските срещи, които тя посещаваше като майка на Джиб. Синът ѝ, който сега работи като рехабилитатор, беше в четвърти клас като Пит, големият син на Мейсънови. По-голямото ѝ момче обаче, Зик, допринесе най-много за трайното ѝ познанство с Джордж. Диниша го потърси, когато синът ѝ бе арестуван. Това не беше първото задържане на Зик, но при тези обвинения – за съучастничество при организиран палеж в апартамента на член на местна банда, който искал да се откаже – го заплашваше лишаване от свобода. Беше опит за натопяване, полицията си търсеше виновник. Може би Зик е бил на местопрестъплението, но Джордж беше убеден, че само е гледал.
Той пое случая безплатно и спечели, но Диниша настоя да му помага за известно време като машинописка като един вид заплащане. Скоро тя стана постоянна негова спътница в адвокатската практика – Зик също. Като първокурсник в Шарлотсвил Джордж неспирно спореше със състудентите си върху Закона за граждански права, за който бе сигурен, че ще отвори път за развитие на негрите. Работа. Правила. Образование. Не разбираше трудностите на младите чернокожи, дори на тези като Зик, които са имали шанса да бъдат отгледани от по-грижовни родители. Кой знае как са започнали проблемите на Зик? Може би защото е надарен с по-малко интелект от двамата си по-малки братя. Неизменно правило на семейния живот по мнението на Джордж е това, че децата заемат свободното място, което им се предлага, а в семейството на Диниша се оказваше, че това място е в Ръдярдския затвор, където Зик е пребивавал вече два пъти. Когато е на свобода, той все още се появява в родния си дом за храна и пари. Джордж не се е изкушавал да поучава секретарката си. Но присъствието на Ейбъл на три метра от бюрото ѝ само засилва мъката ѝ. Не друг а Ейбъл Бърц, тогава детектив в отдел „Кражби“, арестува Зик за грабежа, който го вкара за първи път в затвора.
Джордж е сигурен, че това е причината за мрачния поглед, който тя им хвърля на влизане, но Диниша има и друго основание да се тревожи от непринуденото бърборене между шефа ѝ и Ейбъл. Тя почуква по часовника си.
– Главният съдия – напомня му. – Върховният корт.
– Олеле!
Джордж се обръща и хуква.
За да заглуши недоволството на апелативните съдии за преместването в мрачната пустош отвъд шосе 843, Окръжният съвет построи малък спортен център, включващ корт за ракетбол, който бе добавен само защото беше най-добрият начин да се използва празното пространство с височина колкото два етажа по средата на сградата. Зевзеците му лепнаха името „Върховният корт“. Тук може да се играе и хандбол и главният съдия Ръсти Сабич все още предпочита тази стара игра, при която малка гумена топка се удря с облечена в ръкавица длан. С Джордж играят всяка седмица.
– Джорджи, момчето ми!
Когато Мейсън нахлува в малката съблекалня и започва да сипе извинения, главният съдия точно обува шортите си. Двамата са били добри приятели през цялата си професионална кариера. Първоначално Сабич бе прокурор в съдебната зала, в която Джордж беше назначен за служебен защитник и през първите три месеца често му шепнеше полезни съвети, когато се изправеха пред съдия Уайт: „Поискай ускорена процедура“, „Напомни му, че родителите ще трябва да заложат къщата си, за да осигурят гаранцията.“ Имали са и много разгорещени битки, но съперничеството в съдебната зала често заздравява приятелствата, веднъж отмине ли болката от загубата. Ръсти, който има значително политическо влияние, беше главният му застъпник, когато преди повече от десет години Джордж се кандидатира за тази работа.
– Трябва да поговорим – казва главният съдия.
– Ще се съобразим със срока – успокоява го Джордж.
Една от многото реформи на Ръсти бе да въведе правило, че всички дела за обжалване трябва да се решават до края на годишната сесия на съда, който е след две седмици. Това прекрати старата практика решения, които биха засегнали важни политически играчи, да се бавят с години. Изискването принуждава съдиите да издават решения равномерно през цялата година, за да избегнат натрупването на дела за последния момент. Не това обаче има предвид Ръсти сега.
– Имам два други въпроса.
Вече са в банята, където Джордж кисне ръцете си в топла вода, за да намали опасността от натъртване. Главният съдия стои до него, вече е сложил дебелите предпазни очила и стиска гумената топка, за да я омекоти.
– Номер 1 – изрича и замълчава след тези думи. Зъбите му проблясват в усмивка като риба във водата. – Не е шега, Джорджи. Сериозно е.
– Ръсти… – Джордж се обръща към началника си на малко име само когато са сами – … как, по дяволите, си научил за това.
– Марина ми каза снощи. Звучеше страшничко, особено ако е права за Корасон. Единственият начин да постигне такова нещо според мен е, ако „Могъща латино нация“ е вербувала някой от охраната. Полицията е преровила всичко за тези хора, дори за роднините им. Уличните банди имат мрежа почти като мафията едно време.
– Ръсти, специално помолих Марина да не го обсъжда с никого освен с мен, особено теорията за Корасон. Не искам подчинените ми да се озъртат постоянно, а и честно казано, не ми се вярва да е права.
Още повече след снощния имейл. Каквото и да е влиянието на „Латино нация“ и най-приближените на Корасон, „Латинос Рейес“, откъде ще знаят за болестта на Патрис? Сега фактът, че Марина си прави каквото иска без позволението му, го принуждава да не ѝ казва нищо за писмото. За секунди къщата му ще се напълни с детективи и телохранители, сцена, с която не би искал да посрещне жена си, когато я изпишат.
– Спокойно, Джорджи. Аз съм ѝ шеф. Освен това тя смята, че можем да извлечем и малко полза от случая.
– Каква по-точно?
– Ами, това ѝ дава основание да настоява пред Окръжния съвет за спешно финансиране и увеличаване на щата на охраната.
– А аз ще съм плашилото, така ли?
Джордж не скрива раздразнението си. С толкова мъка пази тайната от семейството си, а сега Марина, която явно преследва свои цели, иска да направи случая главна новина във вестниците.
– В никакъв случай – уверява го Ръсти. – В никакъв случай. Няма да споменаваме имена. Но след убийството в Синсинати това ни дава възможност да си издействаме малко парички. Нека да назначават по-малко връзкари в горските патрули.
Марина се шегува, че миналата година Съветът е намалил двучленния ѝ патрул в гаража на един човек и една немска овчарка, а тази година искат да сменят овчарката с чихуахуа. Сега, със заплахите на Номер 1, Ръсти може да убеди властите да възстановят финансирането, понеже често се съобразяват с авторитета му.
По-младите трудно могат да разберат как Ръсти Сабич е станал олицетворение на правосъдието, при положение че преди близо двайсет години бе съден за убийството на своя колежка прокурорка. Джордж го защитаваше от самото начало и не се изненада, когато се оказа, че обвиненията са скалъпени от объркани лабораторни резултати, несъществуващи улики и ненадеждни свидетели. Единственият въпрос, който все още остава неизяснен, е дали тогавашният новоизбран главен прокурор, който виждаше в Ръсти потенциален конкурент, го е натопил или, както Джордж предполагаше, просто твърде лесно е приел грешното заключение.
Във всеки случай, като жертва на крещяща несправедливост Сабич бе странен кандидат за съдийски пост. Беше избран през 1988 година, после се издигна на длъжността главен съдия благодарение на същия съдебен скандал, който осигури и мястото на Джордж. Ръсти се смята за сигурен кандидат за щатския върховен съд, стига само Нед Холси да отстъпи поста, наречен неофициално „бялото мъжко място“. Другите две места за окръг Киндъл в съгласие с последните политически тенденции се заемат от представител на расовите малцинства и жена.
В поведението на Ръсти се е запазила сдържаност, граничеща с надменност. Преследван от спомена за обвиненията, той винаги ходи изпънат като струна. Животът му е отчетливо разполовен от тази случка, сякаш жизненият му път е пресечен от ярка линия. Джордж го разбира, но понякога не харесва човека, в когото Ръсти се превърна вследствие от това – често депресиран, понякога твърде официален, като сега, сякаш подобно на Марина винаги е нащрек. Ако не броим това, той е великолепен главен съдия. Умело управлява поверената му институция и използва обществената си позиция, за да измъкне властта от партийните вождове и да върне уважението към съда.
Двамата мъже се привеждат, за да излязат на „Върховния корт“, физически са равностойни противници, високи, в добра форма и с прошарени коси. Ръсти е малко по-прегърбен от годините и Джордж може би е малко по-бърз сега, но това не компенсира уменията, които Сабич е натрупал в тази игра още от детските си години, сякаш интуитивно предвижда накъде ще полети топката. Постоянно печели и по старо споразумение играят до спечелване на два от три гейма до двайсет и една точки. Все още изнервен заради Марина, Джордж играе ожесточено и спечелва първия гейм с 21 на 17.
– Няма да ти останат сили за втория гейм – предупреждава го Ръсти, докато си поемат дъх при охладителя за вода.
– Не ми излизай с тия номера, дъртако. Мисля, че вече изоставаш с една крачка.
– С още една.
Джордж опира дланите на коленете си. Ръсти е прав, че много се е изтощил.
– Така, ето втория въпрос, Джордж. Каква е тая работа с молбата ти за преизбиране?
– Имам две седмици.
– Официално, да. Виж какво, в окръжния съд има сто и петдесет съдии, които чакат повишение. Бил си там. На всеки му писва тази мелачка. Дела. Искове. Нахакани адвокати. Тази седмица ми се обадиха шестима души. Да не споменавам Нейтън.
– Кол ли?
Мястото на Нейтън се съкращава по финансови причини, заради което и Джери Раян, първият избраник за поста, се обиди и подаде оставка. Нейтън не може да остане с просто удължаване на срока.
– Това, че срокът му изтича след две години, не означава, че не може да кандидатства за постоянна позиция, ако сега се освободи място. Обзалагам се, че праща помощниците си по два пъти дневно в канцеларията да проверяват дали си подал молбата си. Джордж, не можеш да ни причиниш това. Нали сме приятели.
Ръсти се усмихва. Именно той навремето настоя Окръжният съд да назначи Нейтън на временното място, като си мислеше, че вземането на един изтъкнат юрист ще допринесе за авторитета на съда. Напоследък с голямо удоволствие би дарил тялото на Кол за медицински експерименти – докато е още жив.
– Сериозно говоря, Джордж. Нужен си ни. Не допускай тези смешни заплахи да те уплашат.
Това е неписано правило. Ръсти контролира членството в съда повече от десет години и не иска никой да действа зад гърба му. Ако Джордж не смята да кандидатства за втори мандат, трябваше отдавна да каже на началника си.
– Не е това причината, Ръсти. Просто чаках всички около Патрис да се уталожи.
– Ясно. Но като подклаждаш фалшиви надежди, си създаваш нежелани врагове. Подай документите си. Като заговорихме за Нейтън, какво го прихвана при разглеждането на „Уорновиц“? Четох в „Трибюн“ странна статия за вчерашното изслушване.
Като всеки друг, Ръсти смята атаката на Кол срещу Сапърстийн за смехотворна.
– Значи смята да се разграничи от мнозинството на тези основания, така ли? – осведомява се главният съдия.
– А може би ще бъде един от мнозинството.
Идеята, че Джордж може да гласува за анулиране, кара главния съдия да се сепне.
– Мисля, че проблемите с давността са сериозни, Ръсти.
– Нима?
Ръсти отваря широко очи и се замисля. Сред грижите му като главен съдия е да поддържа доброто име на съда в обществото. Но тук има проблем. Съдиите често се допитват до колегите си за теоретичен съвет, но не е допустимо съдия, който не участва в състава, да дава мнение. Без да продума повече, той махва на Джордж към игрището. На средата на втория гейм, при резултат 10-10, Джордж осъзнава, че няма да има сили за реванш. Единствената му надежда е да вземе този гейм. Преди всяка точка спира, за да си поеме дълбоко дъх, бори се с всички сили. При резултат 20 на 19 с негов сервис той замахва отчаяно да посрещне трудна топка, изпратена от противника. Топката отскача от пръстите му, полита в дъга като гмуркач на забавен каданс и се удря в самата основа на стената. Джордж печели.
– Ох, Боже мой – измърмори Ръсти. Джордж от една година не го е бил с два на нула.
Джордж взема топката и настига Ръсти при вратата.
– Обясни ми какво става. Кол гласува за анулиране, защото видеокасетата е недопустимо веществено доказателство, ти си за анулиране заради давността, а Съмър не приема и двете основания. Така ли излиза?
Джордж се умърлушва при мисълта, че победата му вероятно се дължи на разсейването на шефа му заради случая „Уорновиц“.
– Това е едната възможност. Проучих мненията, но нямам представа какво ще направя, Ръс.
– Е, това малко ме успокоява. Слушай, Джордж, не позволявай на Нейтън да те хване в тази клопка.
– Клопка ли?
– Да те изиграе. Ако анулираш присъдата въз основа на давността, какво става?
– Край.
– Да. Ами при основанията на Нейтън?
Джордж свива рамене. Никога не се е замислял за това.
– Помисли си добре – съветва го главният съдия. – Ако и двамата обявите, че касетата е недопустима като доказателство, прокуратурата ще може да се върне в начална позиция. Вие вече сте решили, че давността не е валидна, тъй че при тези условия обвинението има една година от анулирането отново да повдигне дело за други нарушения, извършени при същото криминално деяние. Следиш ли мисълта ми?
– Да.
– Това означава, че прокурорът ще обвини четиримата младежи в незаконно филмиране. Нали така? После ще им е достатъчно да чакат кой от обвиняемите първи ще почука на вратата им с предложение за споразумение срещу свидетелски показания за изнасилването. Най-големият злосторник ще бъде обвинен и за двете престъпления. И всеки ще получи заслуженото си. Отложено, но не и отменено правосъдие.
– Да вземем обаче положението, към което отивате сега – продължава Ръсти. – Три различни становища. Все едно вдигаме ръце. Присъдата се анулира без никакво указание към нисшата инстанция дали процесът може да продължи. Ще трябва ли пак да се гледа пред пълен състав, или, което е по-вероятно, Върховният съд да се намеси. А ти кандидатстваш за продължаване на мандата, след като си взел решение за освобождаването на четирима богати бели изнасилвани на основание, което никой друг съдия не би подкрепил и което по всяка вероятност ще бъде отменено. Бога ми, Джордж. Сам си търсиш белята. – Ръсти докосва мократа от пот фланелка на рамото му. – Запитай се дали Нейтън не е премислил всичко това, преди да дойде на изслушването вчера. Ще те прати на бесилото и ще грабне мястото ти.
След като свършва лекцията, Ръсти излиза, оставяйки Джордж сам и силно обезпокоен във високия бял салон. Не е убеден за Кол. Сложните планове, които Ръсти описа, са напълно по възможностите на Нейтън.
Но не е в негов стил да прави компромиси. За Кол правосъдието е въпрос на непоклатима логика, непокварена от лични подбуди. Веднъж несправедливо обвинен за убийство, Ръсти съвсем разбираемо е склонен да вижда зловещи, сложни заговори, целящи провал – неговия и на приятелите му.
Ако обаче по практически съображения Джордж гласува за анулиране поради изтекла давност, главният съдия е прав. Феминистките и малцинствата, либерали и консерватори – съдия, който успее да настрои срещу себе си едновременно всички тези групи, може да очаква сериозни неприятности в деня на избора. Джордж гледа изгодата си не по-малко от всеки друг, но не смята да утежнява съвестта си заради едно гласуване.
Ето какво го тревожи най-много, дава си сметка той. Разговорът надхвърли далеч границите на коректността. От време на време му се случва при срещите с Ръсти. Джордж толкова е свикнал да го вижда като символ на почтеността, че отдава всяка негова дума или действие, независимо от вида им, на желанието за справедливост.
За негова чест, когато Джордж влиза в съблекалнята, Ръсти вече е размислил. Седи на тясната дървена пейка между шкафчетата, препасан с кърпа през корема, ставащ все по-отпуснат с годините.
– Джордж, в един момент трябваше да лапна някой мръсен чорап и да замълча. Нека забравим всичко това. Извинявай.
– Няма защо.
– Загрижен съм за теб, това е. Знаеш го.
– Да, знам. – Джордж все пак смята, че приятелят му е по-загрижен за съда, който управлява, неговото творение. – Ръсти, от трийсет години не се вслушвам в мнението ти. Станало ми е навик.
Двамата се усмихват.
– Казусът е труден, Ръсти. Много ме притеснява.
– Постоянно го премисляш, нали?
Нищо не премисля. След вчерашните спомени не смее да се мъчи със случая, докато не се успокои.
– Как е Патрис? – пита главният съдия.
Джордж решава, че забележката не е случайна.
Така Ръсти си обяснява нещата. Патрис е болна. Джордж е излязъл леко от релси. Може би е прав. Джордж му разказва накратко за състоянието на жена си. Тази сутрин лекарите му казаха, че вероятно ще изпишат Патрис довечера.
– Чудесно, чудесно – казва Ръсти.
Сетне двамата мъже, седнали на пейката в съблекалнята, потъват в мълчание, в което темата „Уорновиц“ някак си продължава да витае във въздуха.
– Ръсти – заговаря накрая Джордж. – Съдията може ли да бъде освободен от дадено дело, ако нещо в случая му напомня за него самия.
Едва след като го казва, той си дава сметка колко тенденциозно звучи въпросът. Ръсти сигурно вижда себе си в лицето на всеки подсъдим.
– Делата трябва да ни напомнят за самите нас, не е ли така, Джордж? Нали милосърдието се крепи на това. – Главният съдия става и окуражително подава ръка на колегата си. – Днеска ме разби.
– И още как.
– Каквото и решение да вземеш по този казус, ще е правилно, сигурен съм.
Джордж неубедено поклаща глава.
– Просто…
– Какво?
– Понякога не се ли питаш?
– Какво?
Когато Джордж изрича мисълта си, по тъмните очи на Ръсти личи, че е казал възможно най-обезпокоително нещо за приятеля си.
– Кои сме ние? – попита Джордж. – Кои сме ние да съдим?
Проекторешението
– Помощничката на Кол ми каза, че ние ще пишем становището за „Уорновиц“ – казва Касандра Оуки, нахълтвайки в просторния личен кабинет на съдията, секунди след като Джордж е дошъл на работа в четвъртък сутрин. – Каква е интригата?
– Интрига ли?
– Ами, какво ще правим със случая? Попитах Джон. Не си възложил на никого от нас да пишем становището. Срокът изтича след две седмици.
Каси е временна помощничка на Джордж. Другият му помощник, Джон Баниън, е на постоянен щат, но на мястото на Каси всяка година идва различен студент по право. След две седмици ще дойде нов стажант и след като го обучава десет дни, Каси ще започне работа във фондация, представяща бедни емигранти. Тя е създадена за по-велики неща, но съдията не би казал, че ще му е мъчно, когато си тръгне. Познава Каси – дъщеря на Харисън Оуки, негов бивш партньор в адвокатската кантора и добър приятел – още от времето, когато риташе в корема на майка си и заради нея наруши принципа си да не назначава близки хора. Доста негови колеги го правят и Каси е много способна. Беше отлична студентка и всъщност Джордж се почувства поласкан, че прие да дойде при него пред друго място, което ѝ предлагаха във федералния съд. Работи безупречно.
Каси обаче е сред онези изключително надарени млади хора – умна, бивша тенисистка, висока и с удивително руса коса – които са получавали толкова малко упреци в живота, че на практика не са научила нищо за нормите на поведение. Говори, без да са искали мнението ѝ и без да се замисля – често с такова самочувствие, сякаш тя, а не той седи зад съдийската катедра. Влиза в личния му кабинет, без да чука, както и преди малко, и въпреки многобройните му забележки, още го нарича Джордж пред други хора, своеволие, което дори Диниша вече не си позволява. От време на време Джордж се чувства като звероукротител, принуден да използва всички възможни средства, за да се отбранява от разбеснялата се Каси.
– Имам предвид – добавя тя, като пристъпва към масивното бюро, – нали ще потвърдим присъдата.
За Каси, млада жена със свои разбирания, случаят е ясен. Когато го вижда, че се двоуми, тя изненадано зяпва срещу него.
– Не ми казвай! Нали няма да се съгласиш с Кол? Че касетата била недопустима като доказателство?
– Това е пълна глупост. Не можем да изваждаме нови аргументи на този етап.
– Все още обмислям някои неща, Каси.
– Така ли? Какви например?
„Боже всемогъщи – помисля си той. – Само четири седмици още.“
– Давността ме притеснява. Изчетох закона над трийсет пъти. Гласи, че ако обвиняемите умишлено са укрили престъплението, срокът на давност се удължава, цитирам, „за периода, за който тези действия пречат на престъплението да бъде разкрито.“ Но тази млада жена е казала на приятелките си, че може би е била изнасилена.
– Съдията на главния процес е постановил, че е била твърде млада и не е знаела какво да прави, затова не се е обадила в полицията.
– Така е. Но Сапърстийн е прав. Законодателят е предвидил друго удължаване на срока за давност при престъпления срещу непълнолетни, но това не може да продължава вечно. Навършиш ли осемнайсет, вече се смята, че си достатъчно зрял, за да се оправяш сам в живота. В такъв случай имаш една година да алармираш властите. Минди Дебойе не го е направила. Правилно ли е съдията да удължава срока на давност повече от предвиденото в закона за престъпления срещу непълнолетни?
– Ох – въздъхва Каси. Явно в случая няма готов отговор. – Ами, да направя ли тогава две проекторешения? Едно за потвърждаване и едно за анулиране на присъдата на основание изтекла давност?
– Джон написа предварителното резюме, Каси.
Обикновено помощникът, който подготвя случая за изслушване, изготвя и съдийското решение. В „Уорновиц“, освен да изгледа касетата вместо него, Баниън проведе и допълни проучвания за давността.
– Джон каза, че му е все едно. Сега имам малко свободно време.
Каси не е демократка – винаги иска най-интересната работа за себе си. Баниън сигурно се е засегнал, но по принцип не се оплаква. При все това съдията от месеци се опитва да научи Каси да не отнема работата на колегата си, затова ѝ казва, че първо ще поговори с него.
Каси кимва, но не помръдва, пълното ѝ лице е полускрито под равния бретон.
– Може ли да кажа нещо? – пита тя и типично в неин стил, не дочаква отговора. – Наистина не мога да разбера как можеш да оставиш тия момчета да се отърват. Те са получили всеки възможен шанс в живота. Не заслужават още един.
– Въпросът не е какво заслужават. На много хора им се разминава, Каси. Законът не може да накаже всеки виновен.
– Да, но законът не трябва да насърчава тази практика?
– Защо тогава съществува принципът „невинен до доказване на противното“? Защо има срок на давност?
– Ако питаш мен, не би трябвало да има. Не и при положение, че има касета.
– Първо, аз не съм законодателят.
Тя повтаря последните четири думи с него. Очевидно твърде често се е оправдавал по този начин през последната година. От предишни коментари на Каси знае, че според нея само страхливец може да се крие зад законодателите. И е права, че в такива случаи оправданието звучи съвсем като „Само изпълнявах заповеди“. За Джордж обаче нищо в съдийската професия не е по-важно от стремежа да не налагаш свои закони.
– И второ – продължава той, – законът от векове е отсъдил, че след определен период всеки злосторник, с изключение на убийците, има право да живее живота си, без да се бои от сянката на миналите си прегрешения. Представи си, че касетата се беше появила не след четири, а след четирийсет години. – Този пример идва толкова логично в съзнанието му, че гласът му дори не потреперва. – Ако следваме логиката на съдията в главния процес, обвиняемите могат да бъдат съдени и след десетилетия. И тогава ли ще искаш да ги съдиш?
– Искаш да кажеш като старци ли?
– Бъди по-деликатна – с усмивка я сгълчава Джордж, – да кажем мъже на средна възраст. Ако допълнението за укриване на престъпление не важи след четирийсет години, защо да го използваме сега? Възможно ли е значението на закона да се променя в хода на времето?
Каси тръсва русата си коса, не иска да вземе нито едната, нито другата позиция.
– Хайде, госпожице съдия – подканва я той. – Решавайте.
Каси злоупотребява с дълготрайното им познанство, изплезва му се вместо отговор и бързо се оттегля в съседния кабинет. Съдията се обръща към прозореца. Дърветата на булеварда отдолу са променили премяната си от напетите пролетни цветове на по-улегналите летни багри.
Каси е права за едно. Трябва да вземат становище. В крайна сметка професията му се свежда до едно – да решиш. Без да се колебаеш. Решителността в много отношения е по-важна от това, дали си прав. Средно по два пъти всяка година някое решение на Джордж бива отменено от Щатския върховен съд, който не пропуска възможността да постави апелативните съдии на местата им. Неприятно е, но можеш само да се примириш. Благодарение на самата си власт върховните съдии винаги са прави. В такива моменти законността изглежда неуловима като сън. Няма обаче процес, по който да не се вземе някакво решение.
При все това, когато отново се опитва да разсъждава върху казуса „Уорновиц“, Джордж пак се замисля за своето минало. Спомените пак го пренасят във Вирджиния и читалнята, където срещна Лоли Вичино на сутринта след онази случка. Джордж изпълни желанието ѝ и отскочи до лавката за кутия „Уинстън“. Донесе ѝ също сандвич с пържено яйце и кока-кола. Тя гладно се нахвърли върху храната, после деликатно избърса устните си със салфетка, след което я използва да се изсекне.
– Поне един джентълмен да се намери – измърмори. – Момичетата твърдяха, че всички момчета тук са истински джентълмени, та реших да проверя.
Поклати глава. Това беше единственото загатване за изминалата нощ. Джордж не знаеше – нито тогава, нито сега – каква част от събитията си спомня момичето и в какви подробности. Лоли запали цигара и димът забули лицето ѝ.
– Чудех се… – започна той.
– Да?
– Дали искаш да те изпратя до вас?
Очите ѝ проблеснаха гневно. Явно това я обиди, беше прозвучало, сякаш не е желана тук. Джордж очакваше упрек, но малките ѝ кафяви очи, първоначално хладни като стъкло, се насълзиха. Тя закри носа си с длан, въздъхна и изведнъж заплака. Това беше причината за вида ѝ, даде си сметка Джордж, за сълзящите очи, течащия нос. Изглеждаше, сякаш е плакала с дни.
Лоли издърпа ръкава си над китката и избърса лицето си с него.
– Махай се – каза му.
Изпсува и повтори:
– Махай се.
След един час, когато Джордж пак надникна в библиотеката, Лоли не беше мръднала. Седеше облегната на дъбовата ламперия и пушеше. Почти беше преполовила кутията. Изгледа Джордж на кръв, сетне го позна и се намръщи, сякаш искаше да направи по-добронамерена физиономия. Явно другите момчета бяха започнали да се събуждат и от време на време някой я зяпаше.
Джордж седна на пода до нея.
– Животът ми смърди – заяви тя. – Няма да повярваш колко е скапан.
– Защо?
– Тази седмица ме изритаха от „Калъма“ – обясни Лоли, имайки предвид близкия девически колеж. – Така де, „помолиха ме да напусна“. Знаеш как се изразяват.
– Да.
– Е, не съм се престарала да уча. Знаех, че ще се случи. Но…
Пак заплака. Начинът, по който за секунди преминаваше от едно настроение в друго, го озадачаваше. Този път обаче тя успя да довърши разказа си. Всичко беше много просто: нямаше къде да отиде. Баща ѝ напуснал семейството преди десет години. Миналата година майка ѝ се запознала с някакъв мъж и само изчакали Лоли да влезе в колеж, за да се оженят. Сега майката не искала дъщеря ѝ да се задържа вкъщи за повече от ден-два. Не смятала да внася излишно напрежение в брака си заради провала на Лоли. Тя беше съвсем сама.
Тогава Джордж усети, че в тази история има нещо повече, което той е твърде млад, за да разбере. Не можеше да си представи, че родителите му ще го изритат така. Спомни си епитетите, които майка му използваше за семейства като това на Лоли. Не можа да проумее обаче онова, което тя му каза за себе си. Тогава бе още млад, предстоеше му да срещне стотици, дори хиляди млади хора, които превръщат отхвърлянето от родителите в омраза към самите себе си, в хаотична разрушителна сила. Сега Джордж Мейсън много добре разбира всичко, което през онзи ден и предишната нощ се беше случило с Лоли Вичино.
Тогава разбираше само, че тя е по-нещастна от него. Винаги го беше плашило да гледа нещастието на свои приятели и съученици. Схващаше го като поличба. Няколко грешни стъпки и собственият ти душевен мир може да се срине по подобен начин. Споровете със строгия му баща, разочарованията на майка му… ако им се поддадеше изцяло, можеше да стане като това момиче, една съсипана душа. Затова Джордж остана седнал до Лоли Вичино още няколко минути, повтаряйки си на ум различни библейски поучения, които баща му би използвал. Радваше се безмерно, че не е на нейно място.
Дете с връзки
В края на съдебната година се работи усилено. От почти всяка друга зала на съда идват проектостановища и Джордж трябва да взема разумно решение кои от тях заслужават специален коментар от него – било то в подкрепа или несъгласие – като вземе предвид и реалната работа, която той и помощниците му могат да свършат за това време.
Следобед в четвъртък той още не е ставал от стола си, дори за обяд. Прекъсна работата само за да се обади на Патрис. Снощи я закара вкъщи, но дори там достъпът до нея е ограничен за още три дни. Няма право да излиза навън, защото не бива да се приближава на по-малко от няколко крачки до други хора. По същата причина лекарите настояха през следващите три нощи Джордж да не спи в едно легло с нея. Двамата се пошегуваха за радиоактивната любов, но въпреки копнеещия му поглед, Патрис непоколебимо му посочи кабинета, където той преспа на разтегателния диван. Хубаво е, че откакто отново започна да взема синтетичен тироксин, тя се чувства все по-бодра.
Джордж посяга към телефона, за да ѝ се обади, но го стряска гневна препирня, която се чува от коридора. Джон и Каси надникват в стаята от малките си странични кабинети, после изтичват навън. Джордж излиза след тях. Диниша също е там. Ейбъл спори с някакъв човек. Непознатият изглежда около трийсетте и е, както се казва, „снаряден от глава до пети“ с всички атрибути на един чернокож уличен бандит: лъскаво бяло яке, избелели панталони, сплетена на малки плитки къдрава коса и голяма златен пистолет на верижка около врата. От радиостанцията на Ейбъл се чуват тревожни гласове и всеки път, когато младежът понечи да посегне телохранителят замахва към него. Натрапникът много добре знае правилото, че нападението е най-добрата защита.
– Махни псетата си, дебелако, да не стане лошо.
Асансьорът иззвънява и по мраморния коридор дотичват още двама униформени охранители. След малко от друга кабина слизат още трима. Всичките са увеличили на максимум радиостанциите, бързо обкръжават младежа и му слагат белезници.
– Десет пъти го попитах какво търси тук – казва Ейбъл на Мърф Джоунс, висок чернокож, заместник на Марина.
– Търсех кенефа – отвръща арестуваният.
– Долу има достатъчно тоалетни – изтъква Ейбъл.
Достъпът до служебните асансьори на апелативния съд е ограничен: всеки, който иска да се качи, трябва да се легитимира пред охраната във фоайето. Стълбищата от двете страни на сградата обаче са отворени заради противопожарните изисквания. Тук постоянно се намъкват външни лица, включително с вида на този младеж, дори проникват в коридора на съдийското крило.
– Долу имаше опашка – твърди натрапникът. По време на сутрешните изслушвания долните етажи, където се помещават залите на криминалния съд, са претъпкани като автобусна спирка във върховите часове. – Много ми се пикае.
– Какво изобщо правеше долу? – пита Мърфи.
– Ами, такова, човече, имам среща. За едно дело.
Тоест длъжен е да се яви на висящо разглеждане. Целта е да се вземат мерки, за да не се отклони от гаранцията.
– За какво? – пита Мърфи.
– Някакво смешно 323. Няма да ми го лепнат.
Има предвид улично насилие. Съучастие в бандитско нападение. Мъже, които служат като съгледвачи при престрелка от движещ се автомобил. Полицията ги задържа, за да предотврати проблеми, но обвиненията обикновено остават без последствия, точно както намеква и този младеж.
– Свалете го долу – заповядва Мърф.
– Ох, леле – негодува натрапникът, – това не е ли свободна държава? Да те закопчаят, задето искаш да се изпикаеш.
Ще го задържат до края на деня, но ако всичко се потвърди, ще трябва да го пуснат, най-вероятно вечерта. Четирима охранители повеждат младежа по коридора, но не стигат далеч. Спира ги Марина, която се появява в този момент и вдига ръка в знак, че тя ще се заеме. Приближава се с удивителна за нея пъргавина. Когато идва при Джордж, тя го пита дали е добре.
– Нищо не се е случило – отвръща той. – Ейбъл ме защити геройски.
Телохранителят се оказа по-ловък, отколкото бе очаквал.
– С такива негодници… – започва Ейбъл, но не довършва.
– Това не ми харесва, господин съдия – казва Марина, след като ѝ разказват всичко. – Мисля си за Корасон.
Понижава глас, за да не я чуе младежът, но името, което Джордж изрично я помоли да не споменава, достига до ушите на подчинените му, наредени до стената. Диниша, Джон, Каси и Маркъс, съдебният пристав, едновременно вдигат поглед.
– Марина, това момче е чернокожо. В „Латино нация“ не допускат такива. Видя ли звезда, Ейбъл?
Всички редовни членове на „Могъща латино нация“ имат петолъчка, татуирана на китката в основата на палеца.
– От „Светците“ е. Има от онези китайски заврънкулки.
В последните няколко години „Черни светци“ си татуират китайски йероглифи, за да затруднят полицията при различаването на една банда от друга.
– Латиноамериканските и негърските банди са като куче и котка – отбелязва Джордж.
– Стига, господин съдия. Много добре знаете какви сделки сключват помежду си в търговията с наркотици. Разменят си дрога. Така заподозрения има стабилно алиби. Корасон много добре знае, че търсим латиноамериканец.
Марина е права за отношенията между бандите, но това не е доказателство, че младежът е пратеник на Корасон. Най-малкото, че е невъоръжен. При все това случката е обезпокояваща, защото съдията не вярва на оправданието за тоалетната. Младежът си го измислил – но мотивът му може да не е насилие, а кражба или дори само тръпката да проникне там, където няма право да влиза. Все пак това е първото напомняне, че присъствието на Номер 1 може да не е ограничено само във въображаемия свят на интернет.
Телохранителите отново повеждат нарушителя, когато от другия край на коридора някой извиква:
– Хей. Хей. Какво те води насам, куче такова?
По коридора уверено се приближава едър мъжага. Облеклото му е малко по-изискан вариант на онова, което носи арестуваният – същите широки панталони и яке, но по-малко злато. Носи и найлонова шапчица като онези, които дългокосите играчи на американски футбол си слагат под каските. Диниша първа изсумтява, но Джордж почти веднага разпознава младежа. Ейбъл също го познава и изръмжава сърдито. Това е Зик, най-големият син на Диниша.
Зик си е все същият, огромен и непринуден, надарен оратор.
– Здрасти, бе, господин Мейсън. Мамче.
Успява да целуне майка си по бузата в същия момент, в който стиска ръката на Джордж.
– Господин съдия – приглушено го поправя Диниша и без да продума повече, се отдалечава.
Зик се усмихна тъжно и я изпраща с поглед. Висок близо метър и деветдесет, той сигурно отива вече към сто и петдесет килограма. Пуснал си е къса брадица, което явно минава за модерно.
Обясненията на Зик съвпадат горе-долу с тези на другия младеж. Той дошъл с приятеля си Халил в съда, просто за компанията. След като Халил не успял да се дореди до писоар, той го насочил към горния етаж. Разположението на стаите, разбира се, му е познато от посещенията при майка му.
– Малко странно, че не си се отбил да видиш майка си – отбелязва Марина.
Зик се засмива:
– Не искам да я притеснявам, когато работи.
Това вече е прекалено. Зик идва доста често – дори твърде често, изтърсва се неочаквано, поздравява всички, сякаш са го чакали с нетърпение да раздава автографи. Очевидно е, че с приятеля му са дошли за друго. Може би Халил е трябвало да провери дали Диниша е на работа, та да може Зик да я изръси за пари, или пък се е надявал да я няма, та да изнуди Джордж за някоя услуга. А може би, както е убедена Марина, е замислил нещо по-лошо. Няма значение. Младежите са измислили добро оправдание, затова няма основание да ги задържат повече. Не че при други обстоятелства би попречило на Марина и хората ѝ да ги оставят с белезници за известно време. В случая обаче двамата не са просто кой да е. Зик е дете на вътрешен човек. Халил бива освободен от белезниците и двамата се отдалечават по коридора, явно доволни от себе си.
– Знаете ли какво си мисля – казва Марина.
С Джордж все още стоят в коридора, след като той даде знак на подчинените си да се прибират в кабинетите. Теорията ѝ е, че Корасон е изнамерил Зик чрез връзките между бандите, които тя описа преди малко, и го е изпратил да следи Джордж.
– Проверете ги – прошепва на Мърф, преди да се оттегли.
В кабинета на Джордж цари гробно мълчание, породено от страха и съчувствие към Диниша. Нея я няма на бюрото ѝ. Джордж си помисля, че е излязла или е при Каси или Баниън, но я заварва в личния си кабинет, седнала на един обикновен стол. Стиска кърпичка в едната си ръка, но явно вече не плаче.
– Господин съдия, много съжалявам.
– За какво? Той не е направил нищо.
Тя само го поглежда.
Джордж все още е скептичен към теорията на Марина за съюза между бандите. Не може да отрече обаче, че Зик заслужава да бъде заподозрян сам за себе си. Зик знае безброй подробности за него, както от общуването им като клиент и адвокат, така и от онова, което е чувал от майка си. Кой знае дали неприязънта, която винаги гори в него, не го е подтикнала да се опита да сплаши Джордж? Може би си е въобразил, че съдията експлоатира Диниша. Или това е поредният начин да ѝ отмъсти за нещо. Или е недоволен от начина, по който Джордж го е защитавал. Съдията знае, че сред многото програми за обучение, оказали се безполезни за развитието на Зик, е курс по компютърно програмиране след излежаването на първата му присъда в „Ръдярд“. Ако той е Номер 1, може би е изпратил Халил да задигне нещо или да намери някаква информация, която Зик да използва в следващото си писмо.
Дори и така да е обаче, пак има нещо успокояващо, защото Джордж би бил в пълна безопасност. Зик е негодник, крадец, закоравял мошеник, чието любимо занимание е да доказва, че може да излъже всички. Сценката, която изигра в коридора, за да спаси Халил от белезниците, е един от коронните му номера, постижение, с което ще се хвали и ще разказва с дни. Нищо в дългия списък на престъпленията му обаче не включва истинско насилие въпреки поведението на повечето му другари. Ако Зик е Номер 1, заплахите са просто някаква игра, находчива шега, замислена от него. Искане за откуп. Награда за информация или за частно разследване. Някаква измама.
Няма смисъл да убеждава Диниша, че Зик не е замислил нищо нередно или че не го подозират, че той е Номер 1. Тя вече си е помислила за най-лошото и седи сковано на стола, очевидно силно разстроена.
– Собственото ми дете – изрича накрая, преди да стане и да се върне на работното си място.
Изгубен и намерен
Когато излиза за работа в петък сутринта, съдия Мейсън заключава, че някой го следи. Някаква кола, кафяв кадилак „Девил“ последен модел, се появява в огледалото му след не повече от една пресечка от дома му и продължава да кара на няколко десетки метра зад него до булевард „Индипендънс“, по който всеки ден преминава над река Киндъл, за да отиде в града. Много хора отиват от Уест Банк в Сентър Сити в 8.30, казва си той, и мнозина използват страничните улици, за да избягнат задръстванията по магистралата. Но когато я оглежда по-внимателно, видът на колата го разтревожва. Тя е типично „сутеньорско возило“, както се изразяват ченгетата, със смъкнато окачване и пискюл, който се кадилака на задното стъкло. На предните брони са изрисувани струйки дим, а покривът е сменен със старомоден кремав кожен гюрук. Стандарт – но гангстерско возило. Джордж малко си отдъхва, след като кадилакът най-после се изгубва от поглед. След не повече от пет минути отново се появява, преминавайки на зигзаг от едно платно в друго на около двеста метра зад него.
Той включва радиото, за да, се съсредоточи, и преминава в дясната лента, където кара с около трийсет километра в час. Кадилакът също забавя. След няколко минути Джордж свива по „Уошбърн“ и с пълна газ преминава няколко пресечки по тесните улички в квартала от ниски жилищни кооперации. Кадилакът изчезва. Но след като отново излиза на „Индипендънс“, другата кола отново се появява от една странична уличка и се заковава зад него на четири-пет коли разстояние.
След около километър съдията отбива до тротоара и кадилакът също спира в червената зона на трийсетина метра отзад. Когато Джордж потегля, другата кола също тръгва. Накрая, на не повече от три пресечки от сградата на съда, Джордж спира рязко на един светофар и на шофьора на кадилака не му остава друго, освен да спре до него.
Зад волана седи изтупан младеж, бял или латиноамериканец, с черна, стърчаща като бодли коса. Носи кожен елек. На седалката до него се е разположил дебел негър с палто и вратовръзка. Младежът се усмихва добронамерено на Джордж и му намигва.
Сърцето съдията прескача тревожно, преди да разбере. Дава знак с палеца и показалеца си, че всичко е наред, но вътрешно кипи. Нетърпелив да свърши тази работа още преди да стигне до съда, той отново отбива до тротоара, за да може да телефонира по мобилния, който Патрис му даде на заем.
– Бяхме се разбрали нещо – изсъсква, щом Марина вдига.
– Какво?
– Бяхме се разбрали, Марина. Съгласих се на охрана само в сградата на съда. Току-що двама полицаи ме проследиха от дома ми с кадилак, накипрен, сякаш принадлежи на някой наркобос.
След кратко мълчание Марина отговаря:
– Не очаквахме, че ще ги забележите.
– С тази кола? Подходяща е за акции под прикритие сред наркопласьорите в Норт Енд. В моя квартал щяха да са по-незабележими, ако бяха дошли с фанфари. Бога ми, Марина. Какво си намислила, по дяволите?
– Господин съдия, само се опитвам да си върша работата. След като ония типове цъфнаха в коридора вчера, реших, че положението е станало малко по-напечено, за да стоим спокойно. Обадих се на един приятел, Дон Стенли, и го помолих да ви държи под око по пътя до съда и обратно. Не съм давала подробности, господин съдия. Казах му, че се е случило нещо, което малко ме притеснява.
Явно е разговаряла с Ръсти, който ѝ е казал, че Джордж ѝ е ядосан, задето е нарушила обещанието си да мълчи. Това е още по-вярно за издаването на информация пред киндълската полиция. В главното управление, „Макграт Хол“, слуховете и клюките се разпространяват по-бързо, отколкото в девическа гимназия. Ако изтърват нещо за Номер 1, новината бързо ще стигне до журналистите.
– Марина, аз съм единственият засегнат в случая. Затова аз решавам. Разрешавам ти, ако ме намерят убит, веднага да направиш пресконференция и да заявиш: „Аз му казвах“.
– Стига, господин съдия.
– Марина, в квартала ми има девет семейства, които живеят там от двайсет години. Отгледали сме децата си заедно. Ходим заедно на почивка. Прибираме си един на друг вестниците и писмата. Никой от нас не се старае да бъде дискретен. И няма начин тези дървеняци с автомобил като на наркопласьор, които ще ме следят всяка сутрин и вечер, да останат незабелязани. Още утре или вдругиден някоя съседка със сигурност ще сподели пред Патрис.
Той се опитва да се овладее, като си спомня за подозрението на Марина – Номер 1 може да има достъп и до дома му. На този етап обаче в никакъв случай не би споменал за имейла. Вече не може да я контролира. И след като премисли всичко през нощта, вече е по-убеден, че Зик е натрапникът. Въпреки това Джордж опитва по-умерен подход.
– Марина, съзнавам, че не познаваш добре Патрис. Затова нека да ти обясня. Тя е от онези хора, които не се плашат от рискове, но когато става дума за сигурността на дома ѝ, взема всички предпазни мерки. Проектира къщи. Смята, че всеки има право на свое лично пространство. Тази история страшно ще я разстрои. Времето също е най-неподходящото.
– Разбирам, господин съдия, само…
Марина изведнъж замълчава.
– Какво?
– Знаете ли, без да се натрапвам, господин съдия, мисля, че има начин да ви охраняваме, без да тревожим госпожа Мейсън. Може би дори ще я накараме да се чувства по-спокойно. Защото наистина мисля, че ще е най-добре за всички, включително за вас двамата, ако тя узнае какво става.
Усилията му да се владее отиват на вятъра.
– Благодаря, госпожо психолог – измърморва той и затваря телефона.
В кабинета си съдията извиква Джон Баниън, за да обсъдят проекторешението за предварително разпореждане, което бе гледано спешно от апелативния съд. Засяга спор между верига от кина и фирма разпространител на филми за квитанциите от продажбата на билети и свързани с това проблеми.
– Трябва да засилим раздела за средствата за обжалване – казва Джордж на помощника си.
Баниън седи пред бюрото му и кима послушно.
Контрастът между държането на двамата помощници на Джордж не би могъл да бъде по-рязък. Само пет минути след като сте се запознали, Каси е готова да сподели с вас подробности за пломбите си, телефонната си сметка и язвителни забележки за множеството младежи, които я ухажват. Джордж говори много малко, приглушено, сякаш всяка дума му е ценна, и винаги е дистанциран.
Завършил образованието си в Пенсилвания, Джон Баниън се е върнал тук преди десетина години, за да се грижи, а после да погребе старите си родители. Той е много способен юрист и няколко години, след като го назначи, съдията се боеше, че ще предпочете по-добре платена работа. Светът обаче става все по-жесток към хора като Баниън – способни, но без дарба за общуване, следователно неспособни да омайват клиентите. Когато Джордж започна работа, тези „тихи адвокати“ бяха основата на големите адвокатски кантори. В наши дни те все повече се превръщат в наеми работници, които се скъсват от работа, докато бъдат заменени от по-млади свои двойници. Джордж очевидно е доволен от живота си тук. Работи от осем до пет, печели достатъчно, чете до самозабрава и по няколко пъти годишно предприема самотни преходи на планина.
Самотата обаче също е причина. След смъртта на родителите му Джон все повече се превръща в саможив, ексцентричен стар ерген на средна възраст. Лицето му все още е гладко и младежко, но бързо губи кестенявата си коса и значително се е закръглил през последните две години. Все по-малко търси общуване с хора. Обикновено можеш да го видиш сам в стола на съда, забил нос в някоя книга (обикновено важен философски труд) или да трака на лаптопа си, при положение, че наоколо има десетки хора, негови познати от години, с които може да се заговори. Джон никога не говори за някакви обществени прояви и всички са го нарочили за гей. Джордж, който не се смята за специалист по въпроса, все още не е убеден в това. Та нима няма истински стари ергени, неспособни на човешка близост, затънали в прегръдката на собствената си чудатост?
Странностите му обаче по неизвестна причина правят Джон герой в очите на шефа му. Съдията е убеден, че ако е възможно да влезеш в мозъка на Баниън, ще попаднеш в свят, по пъстър от най-скъпите холивудски продукции. За Джон правото е мост към реалния свят. В изолираното пространство на апелативния съд той е ценен като способен професионалист. По мнението на съдията Джон Баниън е идеалният съдебен секретар. Прилежен. Способен. Ненатрапващ се.
– Джон – казва съдия Мейсън, когато помощникът му става, за да подготви поредния вариант на проектостановището. – Каси ми каза, че си съгласен тя да изготви решението за „Уорновиц“. Искам да съм сигурен, че не те притиска.
– В никакъв случай, господин съдия. – Джон забива поглед в килима и измърморва: – Щом иска, нека да го напише. Вече ми дотегна от тези хлапаци.
За Джон това е невиждана откровеност. Обикновено той проявява безпристрастност, близка до абсолютната. След девет години работа с Джон съдията още не може да отгатне дали помощникът му е на страната на защитата или обвинението, на крупните фирмени интереси или на обикновения човек. Върши работата си безстрастно като обущар. При все това нещо за миг жегва съдията при мисълта, че Хари Оуки, бащата на Каси и негов приятел, може да получи удар, ако узнае за новата задача на дъщеря му, при което се налага да изгледа касетата. Едва ли това е обучението, което е имал на ум, изпращайки детето си на стаж при Джордж.
Съдията моли Баниън да даде на Каси резюмето, които е подготвил преди изслушването, и да ѝ каже, че може да започва работа.
– Все още ли сте за две проекторешения? За потвърждаване и за анулиране?
Джон отбягва погледа му, не иска да упреква шефа си за неувереността, но на Джордж му хрумва, че започва да става за смях пред собствените си подчинени.
– Казусът е труден, Джон. Не мога да реша за давността. Както и да отсъдя обаче, ще има едно особено мнение. Кол иска присъдата да бъде отменена, защото видеокасетата не може да се използва за доказателство, а Пърфойл е твърдо за потвърждаване. Трябва добре да премисля всичко.
Джон излиза, но след разговора Джордж отново се замисля за „Уорновиц“. Случаят, когато успее да се съсредоточи върху него, все го връща към спомените за Лоли Вичино. Накрая, докато седеше с нея в читалнята на общежитието, той си даде сметка, че окаяният ѝ вид се дължи отчасти на това, че не е могла да се изкъпе. По-късно следобеда Джордж застана да пази пред банята, за да може Лоли да си пусне душ. Там го завари и Григсън.
– Още ли е тук? – попита.
Джордж разказа на отговорника по дисциплината всички за момичето.
– Съжалявам да го чуя, Мейсън, но ако собствените ѝ родители не я искат, какво можем да направим ние? Не може да остане тук.
Джордж използва единствения аргумент, който му оставаше:
– Няма да съм този, който ще я изгони.
– Никой не ти е казал такова нещо. Само ме остави да действам, Джордж Мейсън. Аз ще се заема. Хайде.
Григсън махна пренебрежително. От троснатото му държане Джордж предположи, че е научил за груповия секс през нощта. Франклин Григсън с удоволствие щеше да изхвърли пачаврата.
Ето как на два пъти предаде Лоли Вичино. Не се застъпи за нея, нито, което би било по-практично, си даде труда да я изпрати до някоя частна квартира, където, след сериозен разговор с Хю Брайърли за „наема“, който бе събрал вечерта, можеше да ѝ осигури удобно пребиваване за известно време. Вместо това той стори онова, което децата правят в трудна ситуацията – скри се. След час, когато отново влезе в читалнята, единствената следа от посещението на Лоли бе празната чиния от стола, пълна с фасове. Джордж побутна с пръст един-два от тях; обхванаха го чувства, които не можеше да си обясни. Но при все това осъзна, че точно както се беше надявал предишната вечер, в него е настъпила фундаментална промяна.
За секунда Джордж чувства вината като кинжал, който пронизва сърцето му. Как можеше да не се поинтересува какво е станало с нея? Да провери поне дали е преживяла деня? Или да се запита какъв белег е оставила онази случка в душата ѝ?
Баниън чука и пак влиза с проект за три нови абзаца, които трябва да се включат в решението за киноверигата.
– Джон, ако искам да намеря някого, когото преди четирийсет години съм познавал във Вирджиния, как може да се направи?
Помощникът му може да намери всичко по интернет.
– Само кажете името, господин съдия.
Още щом му го казва, Джордж осъзнава, че задачата е непосилна дори за Джон. Ако предположим, че животът ѝ е потекъл в нормална насока, вероятно се е омъжила и както често става с жените във Вирджиния от нейното поколение, вече не носи името Вичино. А пък Лоли може да не е истинското ѝ име, записано в свидетелството за раждане. Да не говорим, че Джордж няма представа точно къде и кога е родена. Съдията поклаща глава в знак, че е размислил.
– Това е личен проблем, Джон. Не си губи времето. Може сам да поровя в мрежата някоя вечер. Просто се питах как може да се направи.
Баниън надрасква адресите на няколко сайта на едно листче, но уточнението, че нещата са лични, е равносилно на затръшването на желязна врата. Джон си позволява съвсем малко (ако изобщо го прави) да се меси в личния живот на другите и затова няма никаква представа колко са любопитни всички за неговия. Тази зима боледува няколко дни от сериозна бронхиална инфекция. Понеже работеше вкъщи, неохотно помоли Диниша да му занесе няколко документа, които му трябвали. Тя е единственият човек в службата, с когото поддържа някакво подобие на лични отношения – подаряват си дреболии за Коледа – но дори тя никога не беше стъпвала в къщата му. Когато тя се върна, всички изгаряха от любопитство. Каси, помощниците на другите съдии, възрастният пристав Маркъс и самият съдия – всички с нетърпение очакваха да чуят какво е видяла Диниша. Под достойнството ѝ беше да задоволи любопитството им, но на следващия ден, когато влезе да вземе едно писмо за изпращане, Джордж не издържа:
– Мога ли да полюбопитствам?
След като тихо затвори вратата, Диниша му даде кратко, но колоритно описание. Стените на тухлената къща, в която беше израснал Джон, били пропукани отвън, а на покрива имало петна от липсващи керемиди. Истинският хаос обаче бил вътре. Не било просто мръсно, както се изрази Диниша, а толкова задръстено с боклук, че едва влязла в антрето. Сякаш в къщата имало фабрика за рециклиране. Джон като че ли от десет години не бил изхвърлил нито един вестник или списание. Били натрупани на камари до тавана в хола, където имал и истинско укрепление от книги с триметрови стени като бункер. Под тежестта им дюшемето буквално се огъвало. Два папагала свободно летели из къщата и я огласяли с крясъци.
Леко бръмчене някъде в стаята изкарва Джордж от тези мисли. Непознатият шум го стряска, но той бързо установява, че мобилният телефон на Патрис е започнал да вибрира. Съдията го изважда от джобчето на сакото, закачено зад него, и вижда букви върху сивия дисплей. Текстово съобщение, първото в живота му. Той изпитва известно задоволство, че е влязъл в крак със съвремието, докато не прочита какво пише.
– Номер 1 – измърморва, – започваш да ми лазиш по нервите.
Не може обаче да се самозаблуждава. За първи път му се случва да положи съзнателно усилие, за да овладее страха си. И не толкова думите – „Ще те пипна“ – го плашат. Заплахата не е нищо ново. Плаши го номерът, от който е изпратено съобщението. Неговият, на Джордж. Изчезналият телефон на съдията е у Номер 1.
Гняв
В 15.00 Марина, която няколко часа е работила с представители на телефонната компания, идва с една от подчинените си – Нора Ортега, слаба, мургава, мълчалива жена, която Марина е вземала на няколко пъти преди, за да води записки. Джордж демонстративно подава ръка на началничката на охраната и тя напряга цялото си набито тяло, за да се ръкува.
– Това беше грешка, господин съдия, да ви поставим охрана, без да ви кажем. Извинявайте.
Той също се извинява, като използва определението „сприхаво старче“. Настаняват се на обичайните си места – Джордж зад бюрото, Марина на черното дървено кресло отпред.
– И така, какво научихме за Номер 1? – пита той. – Нещо ново?
– Имаме някаква представа къде живее. Районът обхваща най-вече Сентър Сити.
През цялото време приемаха, че натрапникът е местен, но това е първото доказателство. Въпреки това новата информация изглежда нищожна в сравнение с онова, което са очаквали.
– Мислех, че могат да засекат мобилен телефон с по-голяма точност.
– Ако е включен, да, но не и ако е изключен. Какъвто, разбира се, е случаят с вашия. Вероятно го е изключил веднага щом е изпратил съобщението.
– Откъде тогава са толкова сигурни, че е бил в Сентър Сити?
– Моят познат в телефонната компания не ми каза подробности. Притиснати са между властите и защитниците на гражданските права. Затова само ми загатна как става. Аз обаче си го обяснявам така: мобилният телефон излъчва сигнали на два канала и компанията записва втория от тях, така наречените контролни данни, включващи информация за клетката, през която е станала връзката. Най-точното, което могат да ни кажат, е, че съобщението е минало през предавателя на църквата „Сейнт Маргарет“. Би могъл да бъде навсякъде в радиус от три километра.
– Значи списъкът на заподозрените се стеснява на около двеста хиляди души.
– Точно така. – Марина се усмихва. – До утре сутринта ще разпитаме всички.
Джордж изпитва облекчение, че е възвърнала чувството си за хумор в разговорите с него. Междувременно тя изважда резервния телефон на Патрис, който бе взела със себе си, в случай че потрябва в телефонната компания.
– Това, което ме озадачава, е как се е добрал до този номер.
– Аз самият бях достатъчно услужлив, за да му го дам – обяснява Джордж. – Опитвах се да намеря изгубения телефон. Затова звънях на номера. Струваше ми се добро решение. Когато гласовата ми поща се включи, оставих съобщение: „Тук е съдия Джордж Мейсън. Ако сте намерили този телефон, моля, обадете ми се на следния номер.“ На няколко пъти опитвах.
– И как ще чуе гласовата ви поща, ако не знае паролата ви?
– Цялата последователност от символи се въвежда автоматично, ако задържите продължително копчето на единицата. Очевидно е открил как става.
– Очевидно – повтаря Марина.
– Знае ли се на кого друг се е обаждал? Издал ли се е по някакъв начин?
– Не. От телефонната компания казаха, че няма данни от последните две седмици.
– Какво означава това?
– Ако използва телефона, звъни само на безплатни услуги. Гласова поща, такива неща. Умен е. Но това вече го знаехме.
Марина иска отново да чуе как телефонът на Джордж е изчезнал и какво са предприели той и подчинените му, за да го намерят. След като разговарят известно време, тя решава да разпита всички, участвали в търсенето, и Джордж ги извиква. Диниша и Каси сядат на сивия диван до Нора. Маркъс, висок и брадат, застава при вратата, като постоянно човърка зъбите си с клечка. Да не се почувства пренебрегнат, Ейбъл влиза последен и с голямо усилие настанява телесата си върху ниската скамейка с облегалка в колониален стил до Джон Баниън.
Джордж забеляза, че телефонът му го няма, на излизане от хотел „Грешам“ след Деня на съдиите на Киндълската окръжна юридическа асоциация точно преди две седмици, но последният му ясен спомен, че апаратът е бил при него, беше от предишната вечер, когато излизаше от кабинета си. С помощта на подчинените си се опита да си спомни какво е правил между двете събития. Баниън се обади в бюрото за намерени вещи в хотела. Маркъс провери дали Джордж не го е забравил при скенера за метал, когато е идвал на работа сутринта. Каси телефонира в ресторанта, където беше обядвал предишната вечер и претърси колата му. Диниша прерови кабинета му. Самият съдия претърси навсякъде в дома си.
– Истината, Марина, е, че до днес бях убеден, че ще вдигна някоя купчина книжа и ще го намеря.
През последните няколко часа в главата на Джордж се зароди друга теория: Зик е откраднал телефона. Сега подозира, че вчерашното посещение на чернокожия е било с цел да задигне още нещо. При предишното му идване изпратеният на разузнаване Халил е обиколил коридора, изчакал е всички да излязат за малко, после е дал знак на Зик, който се е качил и е взел телефона. Така, ако някой случайно се прибере и го завари в кабинета, той би могъл да каже, че е дошъл при майка си. Съдията обаче не иска да сподели тези си подозрения с Марина, докато не предупреди Диниша. А пък никак не му се иска да провежда този разговор.
– Може би аз мога да помогна – казва Марина. – Според разпечатката от телефонната ви сметка, която взех, последното ви таксувано обаждане е било в 12.12 часа в деня, когато сте го загубили. Едноминутен разговор.
Тя прочита номера, на който Джордж е звънял. Това е телефонът на Патрис, другият.
– Сигурно съм се обадил да проверя как е – казва съдията. – Щом е едноминутен, вероятно съм се свързал с нейната гласова поща. Ето защо съм забравил, че съм се обаждал.
– Къде сте били тогава?
Джордж не си спомня. В съзнанието му се преплитат толкова мимолетни спомени от откраднати минути в коридорите, кратки, приглушени разговори, за да увери Патрис, че мисли за нея.
– Спомняш ли си кога тръгнахме за хотела? – обръща се Джордж към Каси.
Беше поканил и двамата си помощници на приема, но Джон, както всяка година, предпочете да пропусне шумното събитие.
Каси поглежда бележника си.
– В 11.45 трябваше да се съберем с другите съдии във фоайето. Тръгнали сме оттук не по-късно от единайсет без пет.
Главният съдия държи на точността. Всички съдии от апелативния съд с изключение на двама-трима, общо трийсетина души заедно с помощниците им, бяха закарани в хотела от хората на Марина с няколко микробуса. Джордж и Каси си спомнят, че те са били в първия.
– Значи сте се обадили от хотела, господин съдия.
Сега като че ли си спомня. Дали не се обади от коридора пред тоалетната? Каси твърди, че съдията отишъл някъде за няколко минути, преди да влязат в залата. Но на тези бледи спомени не може да се разчита. На следващия ден нито той, нито Каси си спомняха тези неща. Може би Номер 1 вече е бил откраднал телефона и в 12.12 е натиснал копчето за бързо набиране, за да провери с кой номер ще се свърже. Но защо само веднъж? Като се замисля сега, съдията е сигурен, че натрапникът е прекъснал връзката, щом е чул гласовата поща на Патрис.
– Това е най-ясният ми спомен – отвръща той; адвокатски израз, който минава за истина в съдебната зала.
– Искате да кажете, че е откраднал телефона ви там, така ли? – осведомява се Марина.
– Това не се връзва много с теорията ви за Корасон, нали?
Няма смисъл да крие името, след като Марина открито го спомена вчера. След малко съдията осъзнава, че Зик също става по-малко вероятен заподозрян, ако предположат, че телефонът е бил откраднат в хотела.
– Не мисля така.
– Стига, Марина. Да не би да мислиш, че хлапе с развлечени панталони и затворническа прическа може да се промъкне незабелязано на прием с двеста съдии и шестстотин адвокати и да бръкне в джоба ми?
– Господин съдия, знаете какво правят бандите в наши дни. Полицаите правят акции под прикритие, бандитите – също. Мислите ли, че ако проверим всички сервитьори, телохранители и разпоредители, няма да намерим нито един, свързан с „Латино нация“? Една четвърт от надзирателите в затворите са вербувани. По дяволите, не искам да се повтарям, но от „Организирана престъпност“ разпитваха двама души и от моите хора. Ако Корасон е искал да открадне мобилния ви телефон, със сигурност си е намерил човек.
Ченгетата никога няма да се научат на безпристрастност. Създават си теория и после нагаждат всички улики според нея. Какво от това, че латиноамериканците и чернокожите се мразят? Какво от това, че Джордж е бил почти незабележим сред тълпата от осемстотин души? Корасон е виновникът и това си е. На моменти Джордж все още изпитва старата си адвокатска неприязън към полицаите и начина, по който заобикалят истината. Той най-после проумява дълбоката основа на различията си с Марина: тя очаква от него да се страхува и да се крие.
– Може ли да бъда откровен? – пита съдията.
Тя се поколебава.
– Да, разбира се.
– Може би трябва да се запиташ каква печалба ще ти донесе Корасон.
– Печалба ли?
– Умишлено използвам тази дума. Колко допълнително финансиране ще получиш от Окръжния съвет, ако развееш такова име? Десет процента? Двайсет?
Марина всмуква бузите си навътре.
– Ех – възкликва, като се обръща назад, за да види реакцията на Нора. – Господин съдия, мисля, че започвате да забравяте кой е на ваша страна.
Когато се прибира вкъщи същата вечер, Джордж Мейсън заварва Патрис заспала в спалнята и отново слиза на първия етаж в голяма кухня, която жена му проектира преди няколко години. От правоъгълен панел от орехово дърво и стъкло струи ярка светлина. Шкафовете са комплект, с германски опушени стъкла, инкрустирани с розови орнаменти. Всички елементи са избрани така, че да са в тон с камината, която бе в помещението, изпълняващо ролята на хол, когато купиха къщата. Тази стая излъчва мека топлина и може да се каже, че му е любимата, но тази нощ не успява да го разведри. Самотата само го кара да потъне в самосъжаление. Още не се е съвзел от последното спречкване с Марина. Джордж се гордее, че рядко изпуска нервите си, и основателно или не, злепоставянето ѝ пред всички бе необмислен ход. Най-мъчително бе да гледа изражението ѝ. На тази възраст Джордж има достатъчно опит, за да знае, че като човек, тръгнал по професионалния път на баща си, Марина е особено чувствителна към мнението на по-възрастни мъже. Когато излизаше, по лицето ѝ личаха гняв и обида, от които сърцето на Джордж се сви.
Вечерта Каси представи на съдията двете проекторешения по случая „Уорновиц“; явно се надяваше да ги прочете през почивните дни и да избере едното. Като ги прелиства върху покрития с плочки плот по средата на кухнята, той още повече се потиска. И двете чернови са смислени, разбира се. Нищо, научено по време на следването му и след това, не му дава основание да ги разграничи една от друга. В продължение на век и половина юридическото образование набляга върху четенето на решения по апелативни дела. По времето на Джордж преподавателите обсъждаха тези казуси, както може би правят и сега, вземайки предвид политическите проблеми и становища, правните съображения. След като е работил на този пост вече близо десет години, Джордж смята много от нещата, на които са го учили, за чиста теория, ако не и за нещо съвсем погрешно.
През повечето време, независимо от политическите или моралните си разбирания, независимо дали харесваш закона или не, чувстваш, че решенията ти са предопределени. Дори когато си в състояние да си представиш друг резултат, лоялността към правосъдната институция и особено към другите съдии, способни мъже и жени, които са седели тук преди теб и са положили усилия да вземат правилно решение по подобни казуси, те кара да вървиш по техния път. Свободата на действие, за която говореха преподавателите му, се прокрадва само в периферията, в не повече от три-четири дела за една съдебна сесия.
„Уорновиц“ обаче е един от тези случаи, в които нито законът, нито предишни съдебни решения могат да дадат отговор. Колкото и отвратително да е престъплението, момчетата са осъдени след установения по закон давностен срок. Съдията – Фаръл Кърт, един разумен човек – е направил приемливо тълкувание на члена за укриване на престъплението, но Сапърстийн е също толкова прав, като казва, че по този начин се премахват ясните правила, наложени от законодателя, за това, до какъв момент възрастта на жертвата може да бъде основание за удължаване на давността. При тези на практика еднакво силни аргументи законът ще бъде онова, което ще отсъди Джордж Мейсън. А точно в момента със същия успех може да хвърля ези-тура. Той дори изважда една четвъртдоларова монета и я поставя до проектостановищата на плота. Дори пред Патрис не е признавал, че през последните девет и половина години е взел решение по този начин по две дела (вярно, незначителни граждански спорове), по които в закона беше безнадеждна каша.
Джордж все още се взира в монетата, когато Патрис влиза, разсеяно потърква лицето си, за да се разсъни. По навик понечва да го целуне, но се разколебава. Тялото ѝ ще остане опасно радиоактивно до неделя.
– Хей. Какво казал барманът, когато слонът влязъл в кръчмата?
Той се усмихва вяло на тази стара шега. Отговорът е: „Защо си провесил нос?“
– Стига, без стари вицове.
Патрис се усмихва престорено, преди да отиде при хладилника за бутилка минерална вода. Докато все още е с гръб към него, той пита:
– Какво ще кажеш, ако не кандидатствам за втори мандат?
– Какво?
– Мислех си за това. Мога да работя по-малко и да печеля два пъти повече. Можем да пътуваме.
Патрис бавно се обръща към него.
– Джордж, ти обожаваш тази работа. Винаги си я обичал. Как можеш изобщо да си помислиш за такова нещо. Какво е станало?
Той вдига ръцете. Патрис го гледа без съчувствие. Ако Джордж може да се оплаче от нещо в дълготрайния си брак, то е начинът по който тя внезапно охладнява. Баща ѝ, Хюго Леви, беше коравосърдечен мръсник, адвокат по образование, който започнал бизнес с опаковки. Той също нямал щастливо детство – майка му починала, когато бил на пет – но имаше навик да наказва близките си, като често ставаше дистанциран и в това състояние произнасяше тежки укори. За израслия в консервативния Юг Джордж вероятно няма библейска догма, срещу която да се е борил по-силно, от идеята, че греховете на бащите трябва да се изкупуват от следващите поколения. Винаги е ненавиждал твърдението, че един свободен човек трябва просто да се примири със съдбата и нещо по-лошо, идеята, че не може да се освободи от онова, което мрази. Сега обаче вече е достигнал възраст, на която разбира мъдростта на писанията. Патрис е копняла за прегръдката на онзи жесток човек и затова неосъзнато е възприела частица от него. И досега не се е научила да изразява разочарованията си по-меко. А сега очевидно е разочарована.
– Слушай, друже. – Тя се навежда над плота и за първи път от няколко дни се приближава толкова до него. – Искам да ти кажа нещо. Опитах се да ти го спестя, но трябва да го чуеш: Отърси се от този страх. Виждам го, Джордж. Ти се страхуваш. И това адски ме тревожи. Поглеждам те и си мисля: „Какво са му казали лекарите в повече от онова, което казаха на мен?“ Само влошаваш нещата. Аз сама трудно го приемам. Не мога да се боря и заради тебе. Може да си преживяваш която си искаш под ред криза на средната възраст, но ме остави сега аз да преживея своята.
– Патрис…
Преди да излезе от кухнята, съпругата му поглежда назад и изрича само една дума:
– Не.
Ново послание
Само няколко минути след като седна зад бюрото си в понеделник сутринта, Диниша влиза в кабинета му. Оставя вратата открехната и се обръща към него с официалната му титла:
– Ваша Чест, съдия Кол пита дали ще можете да му отделите една минутка. Чака отвън.
– Гадост – размърдва устни Джордж.
Едва девет часа е, а Нейтън вече се интересува от решението за „Уорновиц“. Няма търпение да разбере срещу кого трябва да напише особеното си мнение.
– Нейтън! – провиква се Джордж от вратата, сякаш поздравява стар боен другар.
Кол седи като мътеща птица на зеления диван до Ейбъл Бърц, мургавото му лице е навъсено. Без сакото и бялата си риза има вид, сякаш още преди няколко седмици е трябвало да мине през пералнята, намачкан е като стар вестник.
– Трябва да поговорим – казва той и нахълтва покрай Джордж в личния му кабинет. – Погледни това! – Бръква в джоба на ризата си. – Само го погледни, за Бога!
Нейтън изважда пощенски плик и измъква от него лист, чиято долна половина е боядисана в кафяво.
– Това беше в сутрешната ми поща.
След като му хвърля бърз поглед, Джордж оставя листа на бюрото, за да не го пипа повече. Това е разпечатка на един от заплашителните имейли, който е получил: „Ще платиш с кръвта си“. Това, дава си сметка той, обяснява кафявото петно отдолу. Засъхнала кръв.
– Предупреди ли Марина, Нейтън?
– Ами, реших първо да ти дам възможност да обясниш, Джордж. Не съм очаквал от теб да изпращаш такива имейли на когото и да било.
Джордж казва на Диниша да извика охраната, после обяснява положението на Кол.
– Боже мой – повтаря няколко пъти колегата му. – Сигурно не можеш да си намериш място от страх. Бях чул, че става нещо неприятно. Не подозирах, че нещата са загрубели толкова.
– „Бил си чул“? Какво означава това, Нейтън?
– Знаеш какви клюкари са помощниците ни. Някой споменал, че получаваш досадни имейли. Помислих си, че става дума за рекламни съобщения. Не заплахи със смърт. Боже мой! Нищо чудно, че се колебаеш дали да кандидатстваш за нов мандат.
При други обстоятелства Джордж би приел последната забележка за тактически ход, опипване на почвата за намеренията му, но Кол изглежда искрено загрижен. Настанил се е на едно от дървените кресла срещу бюрото и под небръснатите му бакенбарди лъщи струйка пот. Кое може да бъде по-страшно за един параноик от истинските врагове? Понеже това е Нейтън, Джордж не може да не изпита ехидно задоволство. Дори в най-тежките си моменти той не е бил толкова изплашен. Засега.
– Честно казано, Нейтън, мисля, че това е въздух под налягане.
– Защо така мислиш?
Обяснението на Джордж, че една реална заплаха няма да е придружена от толкова предупреждения, не успокоява Кол.
– Опитваш се да търсиш логика в действията на един луд. – Извърта се на креслото, не може да си намери място от тревога. – Но защо включва и мен? Това се опитвам да разбера. – Типично в негов стил, Нейтън не крие, че предпочита Джордж единствен да страда. – Дали е заради случая с изнасилването? Дали заради целия шум в пресата?
Двамата обсъждат тази възможност, но не виждат логика. Решението им за „Уорновиц“ е неизвестно, дори за самите тях, още по-малко за привържениците на двете страни по делото. Пък и Джордж получава заплахите много преди изслушването, на което участието им в процеса за първи път стана известно на обществеността. Съдийските състави са сред най-ревниво пазените тайни на съда, за да не се дава възможност на адвокатите да подготвят аргументите си въз основа на дела, гледани от съдиите, назначени по случая, вместо по по-необятния набор от прецеденти.
– Помислих си, че си дошъл за „Уорновиц“, Нейтън. За да вземеш проекторешението. Ще са ми нужни още няколко дни да го завърша. Честно казано, чудя се как да постигна реално мнозинство. Не можем да оставим този случай с три различни становища. Мислех си дали да не се присъединя към твоето мнение и да те оставя да подготвиш решение въз основа на недопустимостта на касетата като веществено доказателство.
От практическа гледна точка това решение има много предимства, произтичащи от сценария, който миналата седмица му подсказа Ръсти. Някои от обвиняемите – може би всички освен самия Уорновиц – биха се съгласили на споразумение по обвиненията за незаконно заснемане срещу свидетелски показания за изнасилването. Щяха да получат по-леки присъди от минималните шест години за блудство, което за Джордж е най-приемливо, имайки предвид иначе достойния начин на живот, който водят младежите. Истината е, че проблемът с давността прави този вариант идеалния компромис, който отдавна е трябвало да бъде направен. Здравият разум обаче някак си не е надделял, може би заради липсата на гъвкавост у прокурора, на прекалената самоувереност на адвоката или на нежеланието на младежите и техните родители да приемат неизбежността на затвора. От висотата на апелативната инстанция няма как да се разбере защо не се е стигнало до такова споразумение, понеже преговорите рядко се документират. Резултатът обаче е очевиден – съдът е имал възможност да избира само между двете крайни решения.
Колкото и да се изкушава да си поиграе на цар Соломон, ръцете на Джордж са вързани от закона. Няма как да обяви присъдата за неправомерна, дори наказанията за някои от младежите да са по-строги от онова, което би присъдил. След повече от трийсет години в съдебната система той вече се е примирил, че „правосъдието“ е относително, въпрос на компромиси.
Сега подхвърли идеята, че може да подкрепи Кол, само за да провери теорията на Ръсти. Интересно му е дали Нейтън ще бъде разочарован, че друг трябва да стане мишена на обществения гняв, който несъмнено ще се излее върху автора на решението за анулиране на присъдите. Оказва се, че главният съдия може би е прав.
– Да, и аз мислих за същия проблем – казва Кол. – Три различни мнения. Някой трябва да отстъпи. Може би трябва да подкрепя основанието за изтеклата давност, за да можеш да говориш от името на мнозинството. После ще напиша отделно становище за касетата. Дай да видя проекторешението ти, когато свършиш. Аз ще ти изпратя моето по имейла. Вече е готово.
Колко предсказуемо. Джордж не успява да сдържи усмивката си. Каква илюзия да си помисли, че Нейтън ще изчака да види проекторешението му, преди да напише особеното си мнение. Когато чува Диниша да поздравява заместник-началника на охраната Мърф, Джордж се изправя.
– Между другото, Нейтън, не си вади грешни изводи от факта, че още не съм подал молбата си за нов мандат.
– О?
– Чаках, докато последните подробности около болестта на Патрис се изяснят. Сега състоянието ѝ е по-добро, отколкото можеше да се очаква.
– О…
Долната челюст на Кол увисва. Понечва да стане от креслото, но за момент загубва инерцията си. Дори на фона на страха от Номер 1 последната новина е може би най-лошата за днес.
През уикенда Джордж си даде почивката, от която имаше нужда. В събота сутринта осъзна, че с Патрис трябва да преодолеят напрежението и настоя да отидат на вилата си в Скейджън. Да вървят по дяволите докторите с техните съвети – той бе прочел достатъчно и знаеше, че пет дни след терапията рисковете са нищожни.
Идеята се оказа добра. Времето беше фантастично. Разхождаха се, заедно си сготвиха вечеря, изпиха бутилка „Кортон-Шарлеман“ и накрая си легнаха заедно. Почувства се като онзи първи път преди трийсет години, когато необикновеното чувство да спиш до някого след цяла вечност самота превърна нощта в една безкрайна прегръдка. Това сливане и копнежите, които задоволяваше, бе залог за взаимното им щастие.
Всяка почивка обаче си има край и посещението на Кол отново възбуди зловещите чувства, които съпътстваха казуса „Уорновиц“. Съдията се замисля за миг с надеждата, че този път ще може да вземе решение, но напразно. Все още не е издал присъдата над самия себе си. Идеята да потърси Лоли Вичино, която за кратко бе обсъдил с Баниън миналата седмица, продължава да го блазни, макар че не знае защо. Каква утеха очаква от нея след четирийсет години? Едва ли се надява да му каже, че не е имало проблем. Единствената му надежда е тя, подобно на него, да оправдае случката като резултат от временната психоза, наречена младост. Все пак съдията дава воля на въображението си още за няколко минути. Какво може да е станало с Лоли?
Също като телефона, Джордж обикновено използва компютъра в кабинета си само за служебна дейност: не за четене на лични писма или поръчване на билети за театър например. Сега обаче му е ясно, че никога няма да вземе решение за „Уорновиц“, ако не научи повече за случилото се във Вирджиния преди толкова много години.
Търсенето на „Лоли Вичино“ в интернет не довежда до никакви резултати. Най-логичното предположение е, че истинското име е Линда. Джордж отново пуска търсене.
След час и половина вече се е спрял на три възможности. В Шотландия има една Линда Вичино, която е преподавател по инспекция на безопасността. Информацията на сайта на местната електрическа компания е закодирана, но изглежда, че Линда обучава други държавни служители как да проверяват електроцентрали за нарушения на мерките за сигурност. Джордж се замисля и решава, че това е сравнително добра перспектива за Лоли. Получила е образование, отговорна работа. Когато се разделиха навремето, тя бе много нещастна. Какво ли я е накарало да прекоси океана? Любовта, надява се Джордж. Това се случи с повечето му приятели от колежа и университета, които отидоха да живеят в чужбина – влюбиха се и предпочетоха романтиката пред родината. Би било прекрасно, ако нещо такова се е случило и с Лоли.
Втората Линда Вичино е дарила сто долара на Детския тръстов фонд за борба с насилието срещу деца в Мисисипи. Прекрасно е да си представи Лоли като щедър човек, но същността на дарението ѝ леко го тревожи. Може би тя е станала майка и инстинктивно се противопоставя на насилието над деца. А може би смята, че тя е била тормозена като дете – а Джордж и всичките ѝ други посетители в картонения бардак само са продължили тази несправедливост?
Третата Линда Вичино е най-обезпокоителната възможност. Името ѝ фигурира в гробищен регистър от Масачузетс недалеч от Бостън. „Линда Вичино, 1945-1970“. Тази жена може би е родена с година-две по-рано, за да бъде Лоли, но Джордж се замисля и върху тази възможност. Какво може да убие човек на двайсет и пет години? Левкемия? Катастрофа? Джордж обаче знае, че е по-вероятно някой, напуснал света на тази възраст, да е умрял от нещастие. Свръхдоза наркотици. Самоубийство. Неразумно поведение. За момиче, което твърди „Животът ми смърди, няма да повярваш колко е скапан“, няма път за измъкване от тази съдба.
Накрая Джордж се отказва да рови в интернет и се заема с друга работа, когато черновата с особеното мнение на Кол по случая „Уорновиц“ се получава в електронната му поща. Написана е в обичайния наперен стил, сякаш от победоносен пълководец, воюващ срещу идеи. Джордж се подсмихва на сравнението между дръзкия словесен конквистадор и човека, който преди броени часове трепереше в кабинета му при мисълта за Номер 1. Не е странно обаче, че параноята на Нейтън понякога го кара да се проявява като страхливец. Джордж си спомня второто или третото им съвместно изслушване, когато Кол се оттегли мълчаливо, уплашен от репутацията на обвиняемия.
Мейсън се опитва да си спомни подробностите около случая и най-накрая успява. Делото беше срещу Хайме Колон. Обвиняемият, който уплаши до смърт Нейтън, беше Корасон.
Ръката на Корасон
Охраната на съда е заточена в тесен офис встрани от главното фоайе, помещение, разделено на няколко работни места с шкафчета и платнени паравани. Партерът на „Сентрал Бранч“ е останал незасегнат от луксозния ремонт, преминал през останалите етажи, за да достигне кулминацията си в помещенията на апелативния съд. Дъбовата ламперия, достигаща до средата на бетонните стени има жълтеникав оттенък от трупани с десетилетия слоеве лак, високите двойни прозорци са разскърцани антики. Когато Джордж пита за Марина, един от подчинените ѝ (всички назначени по „предложение“ от различни членове на окръжния съвет) посочва над главата си към кабинета ѝ, без да отмества очи от компютъра.
Марина говори по телефона и физиономията, която застива на лицето ѝ, когато съзира съдията, е красноречива. Злото не е забравено.
– Ще се чуем по-късно – казва тя в слушалката.
Снимки на сестрите ѝ и техните семейства, на родителите ѝ и една друга жена, военна полицайка, която Марина доведе на служебното тържество миналата година, са наредени на бюрото, монтирани в позлатени рамки.
– Добър ден – поздравява хладно тя, след като затваря телефона.
– Така – казва Джордж, когато сяда на креслото, което тя му посочи, – искам да ти кажа, че след като се прибрах вкъщи в петък, се скарах и с жена си. Но въпреки това не си изкарах яда на кучето.
Тя кимва.
– Е, ние и нямаме куче.
Това извиква на лицето ѝ усмивката, която той очакваше.
– Подложен сте на силен стрес, господин съдия. Не бих искала да съм на ваше място.
– Искам да ти кажа и това, Марина: Благодарен съм ти за всичко, което правиш. Знам, че се опитваш да спасиш жалката ми кожа.
Тя грейва като малко дете, но само за кратко. Не се поддава на ласкателства.
– Ваша Чест, ще бъда откровена. Най-големият ми проблем в тази ситуация е да ви накарам да приемете нещата сериозно. Дори вероятността да съм права да е само едно на десет, не можете да се преструвате, че няма никаква заплаха. Може би трябва да се запитате дали не упорствате повече от необходимото.
– Разбирам. Всъщност точно затова съм тук. Преди малко се сетих, че Нейтън Кол също участваше в съдийския състав, когато изслушвахме обжалването на Корасон.
– О, да, той пощуря, когато Мърф спомена името. Съдията бе готов веднага да изтича в затвора и да пъхне отрова в храната на Корасон.
Марина стиска зъби, за да запази непроницаемо изражение, но сигурно се чувства като детска учителка, която трябва да задоволява изменчивите капризи на съдиите.
– Кажете ми нещо – добавя тя. – Съдия Кол е умен мъж, нали?
– Ако питаме него, със сигурност.
– Да, така. Защо, като се смята за толкова умен, не се е сетил да не опипва цялото писмо? Единствените ясни отпечатъци, които открихме, са неговите, а има и много застъпващи се, които дори не можем да изолираме. Знам, че Номер 1 вероятно е използвал гумени ръкавици, но за Бога, поне можехме да опитаме.
– Изглежда доста уплашен, Марина.
– Предполагам. Ама да го бяхте чули само как пищеше, когато поискахме да му снемем отпечатъци. Какво очаква да направим?
Джордж само може да гадае колко от фобиите на Нейтън са се проявили от едно просто натапяне на пръстите в мастило и притискане върху картончета. Сигурно е вдигнал врява до небесата.
– Между другото, кръвта, с която е напоена хартията, е говежда. Корасон явно си е взел поука за ДНК. – Марина се изтегля назад със стола, вдига единия от късите си крака и го премята върху едно отворено чекмедже. – Значи теорията за Корасон вече ви се вижда по-приемлива, така ли?
– Може да се каже. Но искате ли да ви кажа истината?
– Само днес и никога повече.
– Все още не бих заложил на Корасон. Проверихте ли Зик, сина на Диниша?
– Доколкото можахме. В петък пратихме две ченгета да направят няколко домашни посещения и да си поговорят по-сериозно с него. Оказва се, че Зик бил в Сейнт Луис. Има си нова работа, рекламен агент във фирма за мобилни телефони. Твърди, че толкова добре се справял, че го направили инструктор. В петък и събота до обяд рекламира телефони в един магазин.
– Мобилни телефони, а?
– Да, знам за какво си мислите. Но е показал бордна карта, хотелска резервация, разходни листи, ръководства за обучение.
– Полицаите повярвали ли са му?
– За това ли? В голяма степен. Не можете да се качите на самолет, без да се легитимирате със снимка, господин съдия. Това означава, че наистина е бил в Сейнт Луис.
Разбира се, Зик може да е накарал друг, например хрътката си Халил, да изпрати съобщението от крадения телефон в деня, когато той има най-стабилно алиби. Така биха го разтълкували полицаите и точно това казва сега Марина.
– В общи линии обаче – добавя тя – според тях едва ли Зик е нашият човек. Две неща обаче са ги озадачили, когато са разговаряли с него. Първо, Зик е знаел защо са там. Направил е голямо представление, като се е престорил на възмутен, че изобщо някой може да го заподозре в такова нещо след всичко, което сте направили за него.
Звучи добре. Само че Зик е закоравял лъжец, най-добрият, когото Джордж познава сред няколко десетки бивши клиенти… и неколцина адвокати.
– Има ли смисъл да питам откъде е знаел, че полицията ще го посети?
– Не се налага. – Лицето на Марина се разкривява в мрачна усмивка. – Все още се е мотаел с оня боклук, дето твърдеше, че му трябва тоалетна. Но… – тя вдига рамене – … не той е изпратил съобщението на телефона ви и не е пуснал писмото до Кол. Пощенският печат е от Пуеблосито в събота сутринта. – Има предвид най-голямото латиноамериканско предградие в окръга, в Кюани, където вилнее бандата на Корасон. – Организацията е твърде сложна, за да се справи, докато е извън града. Едва ли е Зик, господин съдия. Корасон е най-вероятният заподозрян.
Джордж леко поклаща глава, като се старае да не издава досадата си.
– Не виждам никаква логика в това писмо, Марина. Получавам имейли от няколко седмици. Защо изведнъж намесва Кол? Особено след като така се прави директна връзка с Корасон.
– Корасон е извършителят, господин съдия. Защо му е на някого да отиде лично да пребие жена и две малки деца с щанга за кола, при положение че може да изпрати триста други биячи? Защото това е шибаният безстрашен Корасон! Показва ни среден пръст и казва „Направете ми нещо, ако можете“, после си заспива спокойно, докато вие не можете да мигнете. Това го забавлява.
Джордж се замисля.
– Да, но досега Номер 1 беше един вид компютърен бандит. Пипаше много чисто, много интелигентно. Изпращането на наквасен с кръв лист е като във филм на ужасите от петдесетте.
– При съдия Кол постигна ефект.
– Един имейл също щеше да свърши работа.
– Не знам, Ваша Чест. Корасон е имал свиждане с майка си два дни преди изпращането на писмото.
– Били са под наблюдение, нали?
– Да, но мамка му, какво можем да разберем, когато започнат да си бърборят за чичо Хорхе от Дуранго? Може да е някакъв код. Искам да чуя вашето мнение, господин съдия. Какво мислите?
– Дали не е имитатор? Някой, който има зъб на Нейтън и се е възползвал.
Марина свива рамене, като се старае да изглежда непредубедена.
– Моят старец казваше, че престъпления се разкриват по правилото TJ1BT. Знаете ли го?
Джордж го знае, но я оставя да го каже, за да ѝ достави удоволствие.
– Търси Лесния Вариант, Тъпако.
След като се връща в кабинета си, Джордж работи до около 18.30 часа. Днес Патрис отиде на работа и сигурно ще остане до късно, докато прегледа купчините документи на бюрото си. Ейбъл крачи нервно в приемната и от време на време наднича в кабинета. Заради сегашната си задача се налага да остане доста след часа, в който обикновено си тръгва. Джордж се надяваше да приключи с още две проекторешения, но се отказва и ги пъха в куфарчето си. Ще ги прегледа вкъщи довечера.
– Добре, Ейбъл – провиква се, – хайде на конете.
Двамата бавно минават по коридора между главната сграда и гаража, Ейбъл леко замята болния си от артрит крак. Когато приближават входа, Джордж отново вижда двамата младежи отпреди няколко дни. Подстрижките им са в стила на местните банди. По-високият има прическа, наречена „кръпка“ – късо взета около ушите, но пусната дълга върху темето – вероятно заимствана от индианците. Другият е със стандартната затворническа подстрижка. Въпреки топлото време и двамата носят анораци.
Ейбъл ги заглежда подозрително.
– Тия двамата не ми харесват – споделя. – Какво правят тук?
– Сигурно чакат някой да ги закара вкъщи.
– Да, с крадена кола. Не им е чиста работата на тия, господин съдия. Да ги разкараме.
Посяга към радиостанцията на колана си, за да предупреди патрула.
Това е разумно решение. В повечето случаи Джордж не би повикал охраната. Общо взето, човек трудно би могъл да сбърка в преценката си за повечето младежи, които се мотаят в тази сграда. Най-вероятно тия двамата да са „бебета гангстери“, начинаещи бандити, които стоят тук и пазят оръжията или наркотиците на по-важна клечка, която е горе по някое дело.
Джордж обаче винаги се е въздържал от такива изводи. Истинският Джордж Мейсън, неговият прадядо, има една крилата фраза, която всички приписват на Джеферсън: „Всички хора са създадени равни“. Много благородно звучи, но това не му попречило да притежава роби, като всички други предци на Джордж във Вирджиния. Това е една от най-срамните страници в родовата му биография и когато на двайсетгодишна възраст избяга тук от семейното си наследство, Джордж реши да бъде човек с по-широки разбирания. През целия си живот се е стремил да възприема хората непредубедено.
– Остави ги, Ейбъл. Не пречат на никого.
След скарването си с Патрис в петък той се чувства длъжен да устоява на страха, причинен от Номер 1. По-добре да бъде смел.
– Виждах ги тук два пъти миналата седмица. Не изглежда да създават проблеми.
Ейбъл изпраща Джордж до колата му като влюбен младеж любимата си. Съдията включва двигателя и климатика и изчаква възрастният телохранител да се отдалечи. Още не е готов да тръгне. Както обикновено, иска да остане за малко насаме, в този случай – за да помисли за трите начина на живот, един от които вероятно води Лоли Вичино. Отпуска се назад върху меката седалка и затваря очи. Замисля се за втората Лоли, дарителката на мисисипския детски фонд. Сигурно води добър живот, сигурно е човек със свое бъдеще и място в обществото. Джордж си представя дамата от Мисисипи с дълга розова рокля, шапка и ръкавици, но се засмива на тази фантазия. Това не е неговата Лоли.
Силно издумкване го накарва да се сепне. Той отваря очи и вижда две неща: сребристото дуло на пистолет, опряно в стъклото до него, и петолъчката, емблема на „Могъща латино нация“, татуирана на ръката, която държи оръжието.
Жертва
Бездънната дупка на цевта зее на сантиметри от лицето на съдията. Накрая Джордж забелязва, че младежът му дава някакъв знак с другата си ръка, но не разбира какво искат от него, затова оня отново почуква с пистолета по стъклото. „Ето как могат да те застрелят – мисли си Джордж. – Като не изпълниш заповед, която не си разбрал.“ Сетне си спомня за Корасон и осъзнава, че така или иначе ще го застрелят.
При тази мисъл сърцето му се разтуптява. В главата му се прескачат мисли, трескави като писък.
През всички години, които е прекарал в контакт с престъпността, Джордж е научавал информацията винаги от втора ръка. Всичко, което знае, е от наблюдения на жертвите в съдебните зали, от безопасно разстояние, откъдето се е опитвал да определи колко може да им се вярва или, в адвокатската си кариера, да обори показанията им. В съда страданието на жертвите се пренебрегва, то не е съществено за доказване дали е имало престъпление и кой го е извършил. Свидетелите рядко казват нещо повече от „Уплаших се, че ще умра“. Странно, но в този момент Джордж напълно ги разбира. Думи, правила и разум не могат да запечатат този момент; те просто отсъстват, както при абсолютната нула не съществува никаква топлина.
Младежът отново описва кръг със свободната си ръка. Накрая Джордж разбира, че иска да смъкне прозореца, и натиска копчето. Докато стъклото се спуска, започва да съжалява, че го е направил. Чувства се, сякаш съблича кожата си. Младежът вече го държи на мушка, но след като и последната илюзия за сигурност отпада, той знае, че вече може да даде и душата си.
– Хей, путо2 – казва младежът. – Дай ги, мой човек.
Като служебен защитник Джордж е разпитвал безброй жертви на въоръжени обири. Винаги използваше един и същи подход, за да разклати показанията им. Да изтъкнеш очевидното. „И вие през цялото време гледахте пистолета, нали, госпожо Джоунс? Не сте сваляли очи от него, нали?“ Вярно е. Джордж все още не се е престрашил да погледне другаде. Не вижда почти нищо друго освен пистолета – малък, сребрист, голям калибър, черна ръкохватка – и ръката, която го държи; тъмносинята звезда на „Латино нация“ се вижда върху матовата кожа, полузакрита от разръфания сив ръкав на анорака.
Когато младежът заговаря обаче, Джордж послушно вдига глава. Вече знае, че хлапето е единият от двамата, които видяха в гаража и Ейбъл искаше да прогони. Това е по-високото момче с прическа „кръпка“, която винаги е напомняла на Джордж за обръсната репичка. Сега косата му е скрита под качулката на анорака, която е нахлупил и над лицето в опит да се прикрие. Хлапакът е хилав и вероятно още няма седемнайсет, мургав, пъпчив, с плахи очи. Мексиканец или латиноамериканец. Има високи скули и орлов нос като индианец. Като ги наблюдаваше миналата седмица, Джордж ги прецени по опърпаните, мизерни дрехи като бедни – много бедни, безнадеждно бедни момчета, които рядко имат шанс да се измъкнат от мизерията на гетото. Би било чудо, ако това хлапе е имало възможност да разговаря с бял представител на средната класа по-дълго от минута.
Давайки си сметка, че младокът няма опит с такива като него, Джордж се замисля дали да не рискува и да тръгне рязко с колата. Ще стъписа ли дотолкова момчето, че да не му даде възможност да стреля. Без да се замисля, Джордж привежда идеята в действие. Толкова е импулсивна, че няма време да се уплаши. Той посяга към скоростния лост и в същия миг момчето го удря с пистолета по ръката. Болката е силна, но Джордж се сдържа да не изкрещи. Младежът е единственият, който вдига шум.
– Мамка ти, путо! Мамка ти, кучи син, така ще те пречукат, бе! Какво ти става? Мамка ти!
В изблик на гняв хлапето го удря по същата ръка, която съдията е притиснал към гърдите си. Този път Джордж изкрещява и се отпуска за секунда назад със затворени очи, докато преодолее болката.
Хлапето щраква с пръсти.
– Дай ги тука, путо. Дай ги, мой човек.
Иска ключовете от колата. Дясната ръка на Джордж е изтръпнала и не може да я движи. Той се обръща и изважда ключовете от стартера с лявата си ръка.
– Дай ги сега, мой човек – повтаря момчето и пак размахва пистолета.
Казва му да слезе от колата. Джордж си дава сметка, че няма да го убият тук. Ще го закарат другаде, защото се страхуват, че изстрелите ще привлекат вниманието на патрула, преди да са избягали.
Момчето пак настоява да му даде ключовете. Джордж продължава да разтърква ръката си, преструва се, че още не може да преодолее болката. Обмисля няколко варианта да преговаря: „Аз съм съдия.“ „Не знаете в какво се забърквате.“ Но те могат да направят и нещо по-лошо. Не трябва да ги предизвиква. За този хлапак убийството на Джордж почти със сигурност ще е подвиг, с който ще се покаже достоен за бандата, „кръвно кръщение“, както казват. Корасон сигурно е дал мръсната работа на най-нисшите си последователи, та убийството на съдията да не може да се свърже с него. За секунда Джордж се замисля колко основателни са били подозренията на Марина и Ейбъл. Ще имат право да му се присмеят, макар и през сълзи, че е бил толкова самонадеян. Джордж обаче със задоволство установява, че не му дреме. Той знаеше какъв риск поема. Ако искаш да си принципен, винаги трябва да рискуваш нещо.
Краткият миг на задоволство завършва, когато момчето притиска дулото на пистолета до слепоочието на съдията, за да привлече вниманието му. Джордж се отдръпва, младежът го сграбчва за рамото и притиска оръжието във врата му. Той чувства пулса си в артерията, притисната от дулото.
– Хей, вато3 – казва някой друг.
Боейки се да отмести главата си от оръжието, Джордж завърта очите си доколкото може към дясната седалка на седана. Вторият хлапак е при другата врата. Той е с близо глава по-нисък от онзи с пистолета и е по-малък. Държи ръцете си надолу, но от положението на дясната, Джордж заключава, че и той е въоръжен. Второто момче извърта главата си.
В другия край на гаража някой влиза от отсрещното стълбище. Без да помръдне, Джордж забелязва черни дрехи. Беше се надявал да е някой от хората на Марина, но това е друг като него, останал до късно на работа, прокурор или служебен защитник. Стъпките са женски, високите токчета потропват игриво по бетона. Джордж се заслушва и с разочарование установява, че звукът се отдалечава.
„Крещи“ – казва си. Представял си е тази ситуация стотици пъти, преглеждайки записи от показания или полицейски доклади, опитвайки се да прецени обективно разказа на жертвата. Ако са решили да го убият, но не искат да го направят тук, най-доброто решение е да крещи. Хлапакът с пистолета, опрян в гърлото на Джордж, ще трябва да решава. Да бяга. Или да стреля. Ако побегне, ще има най-голям шанс да се измъкне. Джордж обаче има чувството, че търпението на нападателя му се е изчерпало. Веднъж вече се опита да избяга. Себеуважението, най-ценното нещо на улицата, ще натежи. Пък има и друг проблем. Съдията не е сигурен, че може да събере глас, по-силен от обикновено изпискване.
Джордж винаги е знаел, че може да те боли от страх. Дясното му рамо пулсира, главата му се пръска, но има болка из цялото тяло. Мускулите под мишниците му по някаква причина са се свили болезнено, целият е плувнал в пот.
Момчето стои приведено до лексуса и държи пистолета в основата на черепа на съдията. През няколко реда коли се чува бръмчене на двигател и някакъв автомобил потегля. Когато шумът се отдалечава, Джордж губи всякаква надежда. Допуснал е грешка, помисля си. Трябваше да изкрещи.
– Дай ги – повтаря пак хлапакът.
Джордж поклаща глава.
– Хайде, путо. Изкарай си шибания задник оттам, да не излезе през проклетия прозорец.
Момчето хваща Джордж за вратовръзката, дръпва я и главата на съдията се блъска във вратата, но нападателят не изчаква да види дали го е склонил да се подчини. Прави точно както се закани – използвайки вратовръзката като кучешка каишка, извлича Джордж през смъкнатия прозорец. Джордж понечва да хване колана, висящ до вратата, но го изпуска, след като хлапакът го извлича на половина навън. Не може да си поеме дъх, отчаяно хваща с две ръце яката си. Със сетни сили успява да промълви „Добре, добре“ десетина пъти, докато нападателят го пуска.
Хлапакът бавно се отдръпва от вратата и изчаква Джордж да излезе. Другото момче дотичва от тази страна на колата и застава отзад. Джордж беше прав. И то е въоръжено.
Джордж се изправя, краката му треперят. Страх го е, че ще падне, и се моли да съумее да се задържи прав, не толкова от гордост, колкото от страх, че ще влоши нещата.
– Портфейла – заповядва хлапакът.
Взема също часовника и абсолвентския му пръстен от колежа, после му казва да изпразни джобовете си. След това момчетата му дават знак да се отдръпне от колата. Той се отдалечава на около три метра, като още разтърква ръката си. Няма представа какво става и се пита дали все пак няма да го застрелят тук, но не вижда логика в това. Ако искаха, вече да са го направили.
Първото момче се качва зад волана и запалва двигателя. Кимва на другаря си, който през това време държи съдията на мушка с черния си пистолет, вероятно 32-калибров.
„Моля те, Боже, не в багажника“ – мисли си Джордж. Сигурно ще го накарат да се напъха отзад. Само не в багажника. В този момент той твърдо решава да отстоява честта си. Могат да го удушат, могат да го зашеметят с пистолет, но няма да го накарат да се подчини доброволно. Ще крещи, ако трябва. Краят, какъвто и да е той, ще настъпи тук, на това място.
Всичките му мисли са съсредоточени върху това решение, когато чува втория хлапак да бяга. Изтичва от другата страна на лексуса, мята се на дясната седалка и момчето, което кара, тръгва на задна. Съдията със закъснение си дава сметка, че за кратко е имал шанс да избяга. След като изкарва колата назад, момчето поглежда през отворения прозорец Джордж, застанал на не повече от метър от него. Съдията не се изненадва да види сребристия пистолет отново насочен към него.
„Ще стрелят и ще отпрашат“ – помисля си. Такъв е бил планът им. Да го убият и да избягат. Всичките му предположения са били грешни. Ужасно грешни.
– Путо – казва момчето, – трябва да питаш Исус защо тази вечер не отиде при него. Трябваше да те тресна, мой човек, трябваше да дръпна спусъка. Трябваше да цунеш пищака.
На Джордж са му нужни няколко секунди, за да разбере тези думи, и още малко, за да ги осмисли. Изведнъж му проблясва: Те няма да го убият. Никога не са смятали да го убиват. Това е грабеж, не убийство. Искали са да го оберат и да му задигнат колата.
По някаква причина момчето още го гледа, сякаш очаква Джордж да му обясни нещо или дори да му благодари. И по някаква причина той изпълнява очакването му.
– Помислих ви за други – казва съдията.
И двамата се стъписват: Джордж – защото е успял да проговори; момчето – от думите му. Тъмните очи на хлапака започват да шарят тревожно.
– Мамка ти – измънква и натиска педала за газта.
Лексусът, мястото за лично усамотение на Джордж, прави рязък завой и се изгубва от поглед.
Той се оглежда за нещо, върху което да седне, но най-близкото е една бетонна колона и той се обляга на нея, за да се съвземе. За известно време не може да прави нищо друго, освен да диша, всяко поемане на въздух е върховно удоволствие. От облекчение силите го напускат. Краката му са омекнали, той бавно се отпуска с гръб към колоната и сяда на мръсния, изцапан с машинно масло под. Опитва се да преиграе в главата си цялата случка, но в съзнанието му се е запечатало само едно трайно впечатление. Той сгреши. Всичко, което си помисли, беше грешно. Винаги е вярвал, че познава престъпленията, причините, подготовката, последствията. Оказа се обаче, че за трийсет години не е научил нищо съществено. Нищо важно. Беше разбрал всичко погрешно, напразно се съпротивлява и така сам се постави в смъртоносна опасност.
Бавно духът се връща в тялото му от мястото встрани, където като че ли се беше оттеглил да гледа и да се готви за гибелта му. Той се раздели с всичко, което носеше у себе си. Даде на нападателите не само портфейла, а и ключовете от дома си, дори очилата си и дребните монети. Мобилният телефон на Патрис не е у него, но той не си спомня да го е давал на момчето и решава, че може би го е забравил горе.
Замисля се, че никога не е разбирал. Никога не е проумявал напълно. Не е осъзнавал, че на края – или в началото – човешкото същество е само това: едно самотно унижено червейче, което иска да живее. Замисля се за заплашителните писма и за фалшивата смелост, която се опитваше да показва. Напразно. В решителния момент нищо не е важно, освен да останеш жив.
Патрис можеше да му го каже. Сигурно това е изпитала, когато лекарят бъркаше под гръкляна ѝ и заяви, че не го интересува какво ще остане там. Така Джордж Мейсън остава седнал на мръсния бетон, мислейки със съчувствие и възхищение за жена си.
Оцеляване
Връщането в сградата на съда му отнема сякаш цяла вечност. Налага се да думка по стъклото на вратата със здравата си ръка поне пет минути, докато нощният пазач, още един безполезен член на камуфлажната дружина на Марина, се показва на прозорчето и започва да клати главата си, сякаш е на пружина.
– Съдът е затворен – размърдва устни облеченият с камуфлажна униформа служител и му обръща гръб.
Вероятно е взел Джордж за адвокат, който е пропуснал срока за подаване на молба за обжалване и се надява да я пъхне в пощенската кутия на секретариата.
– Аз съм съдия! – крещи Джордж. – Нападнаха ме.
Накрая прокурорката Джоана Доузиър, която е останала до късно, го познава и някой извиква полицията.
Докато чака ченгетата, Джордж се качва в кабинета си. Изважда формичките за лед от камерата на малкия хладилник в ъгъла и ги притиска върху ръкава си. Болката в предмишницата му е изгаряща, твърде дълбоко и твърде силна, за да е само от натъртване.
Мобилният телефон на Патрис е върху бюрото му. Откакто Марина му го върна в петък, той го забравя на няколко пъти, явно от някакъв подсъзнателен стремеж да не дава нова възможност на Номер 1 да го сплаши. Сега обаче го използва, за да се обади в едно денонощно ключарско ателие. Докато все още се съвземаше в гаража, Джордж изпита нов страх. Той даде на нападателите ключовете от дома си, а адресът му е на шофьорската книжка в портфейла. Когато охраната се обади в полицията, Джордж помоли най-напред да изпратят патрул пред къщата му.
Сега се обажда на Патрис да я предупреди за идването на ключарите.
– Нападнаха ме и си загубих ключовете.
– Божичко, Джордж. Добре ли си?
– Добре съм. Аз съм си виновен. Сто пъти са ме предупреждавали да не се застоявам в гаража. Видях онези момчета да се крият, но се направих на мъж…
Замълчава, защото си дава сметка, че ще разкрие твърде много от онова, което е премълчавал. Затова само моли Патрис да погледне навън. Патрулната кола е там.
– Добре, но ти как си? – настоява тя, когато отново се обажда.
– Добре съм. Имам една драскотина. Ще си направя рентгенова снимка на ръката. Сега чакам полицията.
– Рентгенова снимка? Идвам с теб.
Последното, което ѝ трябва сега, е ново посещение в болницата. Пък и сигурно е уморена от първия работен ден. Ключарят се оказва достатъчно основателна причина да я накара да изчака вкъщи и тя накрая се съгласява.
– След полицията и спешното отделение съм само твой – уверява я той и обещава да я събуди, когато се прибере.
Когато Джордж затваря телефона, Ейбъл надниква в кабинета.
– Олеле, господин съдия.
Обадили са му се у дома и е дотичал по зелени бермудки, под които се виждат хилавите му розови крака. Цяло чудо е, че крепят тези телеса.
– Вината е само моя, Ейбъл. Трябваше да те послушам.
Ейбъл настоява да види ръката му. По неизвестна причина Джордж не е погледнал и разбира, че е сериозно, когато установява, че ръката е твърде подута, за да може да запретне ръкава си. Налага се да разкопчае ризата. На средата между китката и лакътя стърчи грозна морава подутина. Ейбъл изсвирва, когато я вижда.
– Господин съдия, нека да ви закараме в болница. Момчетата от Втори район могат да вземат показанията ви и там.
В спешното отделение на Масонската болница оставят Джордж да чака в малка, оградена със завеси кабинка повече от час, докато го приемат в рентгеновото. Съдията бе достатъчно предвидлив да си вземе нещо за работа, но дясната ръка го заболява, когато се опитва да пише, и корекциите му се ограничават до драскулки в полето, които се надява, че на следващия ден ще се сети какво означават.
– Тънко пукване – обявява дежурният лекар, когато най-накрая се появява със снимката.
Дава на Джордж синя брезентова превръзка и викодин за през нощта. През другото време е достатъчно да взема ибупрофен.
– Консултирайте се с ортопед в близките три дни – казва лекарят и дръпва завесата.
Ейбъл се е наместил на едно кресло в чакалнята. Прави му компания човек, когото той представя като детектив от Втори район. Казва се Фил Кобърли и е едър мъж с чорлава кестенява коса и червендалесто лице като на алкохолик. Джордж се ръкува с лявата си ръка.
– Знаете ли, господин съдия, ние с вас сме се срещали и друг път – казва Кобърли. – Свидетелствах по случая „Доминго“ преди години. Спомняте ли си? Главният директор на голяма мебелна къща подправял ведомости и изкарвал стока по втория начин. Заплатата му беше космическа и пак крадеше. Мислех, че пандизът му е в кърпа вързан. Шестима души го следяхме.
Джордж си спомня случая: Кобърли свидетелства на първоначалното изслушване и въз основа на съвместния доклад на полицаите описа къде е стоял всеки от членовете на отряда, когато е наблюдавал извършването на престъплението. Джордж изиска разпечатка от отдел „Личен състав“ в „Макграт Хол“ и установи, че двама от въпросните полицаи са били в отпуск същия ден. Това беше малък пропуск, не лъжесвидетелство, но при доказателството, че полицията иска да докаже повече, отколкото в действителност са видели, накара прокуратурата да поиска условна присъда, за най-голямо разочарование на ченгетата.
– Разбира се, тия пикльовци, които са ви наредили така, няма да имат добър адвокат като вас, нали? – отбелязва Кобърли. – Вашите клиенти плащаха пачки. Тия отрепки ще отидат зад решетките.
Кобърли се усмихва и се почесва по лицето. За него е израз на божествена справедливост да види човек, който е трупал пари, като е изкарвал от затвора лошите, сега сам да стане жертва на престъпление. Джордж отдавна се е отказал да разяснява истината на такива полицаи.
Ейбъл се намесва:
– Съдията сигурно е уморен, Фили.
След като се поперчи, Кобърли проявява благоволението да запише показанията на Джордж.
– Какви бяха татуировките? – пита накрая.
Джордж казва, че единствената, която е видял, е била петолъчната звезда на „Латино нация“ на дясната ръка на момчето.
– Ако е член на „Латинос Рейес“ – обявява Кобърли, имайки предвид групировката, чийто водач вероятно все още е Корасон, – над звездата трябва да има корона с приблизително същите размери.
– На тази възраст може би точно към това се е стремил с тази постъпка – намесва се Ейбъл. – Кръвно кръщение.
Същото мина през главата на Джордж, когато си мислеше, че ще го убият, но тълкуванието на Ейбъл му изглежда неправдоподобно при този развой на събитията. За да те приемат в бандата, обикновено трябва да извършиш убийство – да застреляш, прободеш, пребиеш някой съперник – не да откраднеш лексус.
– За мен това е чиста кражба на кола, момчета – заявява Джордж. – Каквото и да съм си помислил в началото.
Кобърли и Ейбъл не са убедени, нито пък Марина, която дотичва точно когато съдията и дебелият му бодигард се канят да тръгнат. Тя също е по шорти и риза с къс ръкав, и двете изработени по поръчка. Когато не е на работа, тя се облича доста стилно. Тъкмо тръгнала за сутрешна конференция в другия край на щата, когато получила съобщението за обира. Джордж вече е изтощен и иска да се маха от болницата – от тракането на колички, бученето на гласове и ярката светлина – но понеже заради него Марина е взела 160 километра за два часа, той се чувства длъжен да ѝ разкаже всички подробности за нападението и четиримата отново сядат в чакалнята пред спешното отделение.
– Не ми се вярва да е съвпадение, господин съдия. Вижте зависимостта. Корасон бавно стяга примката. Все повече се приближава. Казахте, че момчетата са ви наблюдавали от близо седмица, нали? Сякаш са ви чакали.
– Бих казал, че са чакали когото и да е, за да му вземат колата. Аз просто съм човекът, който изтегли печелившия талон, защото съм толкова глупав, че да седя в гаража. Ако Корасон искаше да ме убие, не би могъл да има по-добра възможност.
– Той си има свой план, господин съдия. Изпратил е хлапетата точно за това, което са направили – да ви ограбят и да уплашат всички ни.
Джордж разбира теорията ѝ. Корасон иска всички – ченгетата, прокурорите и най-вече съдията – да разберат, че часът на отмъщението идва. Когато това стане, всеки, който е имал пръст в тикването на мафиота зад решетките, ще побегне панически. Съдии и адвокати видят, че инката на „Латинос Рейес“ си отмъщава безнаказано и със саркастична усмивка – понеже самите власти са му осигурили най-доброто алиби с всички железни мерки за пълна изолация на затворниците в затвора със свръхтежък режим.
Наречете го инат, но според Джордж това е чиста полицейска фантазия. „Латинос Рейес“ са улична банда, не „Мосад“. Запазената марка на Корасон е жестокостта, не премереното търпение. Съдията обаче няма намерение пак да спори с Марина.
Когато той става да си тръгне, тя го предупреждава:
– Вече сте на двайсет и четири часова охрана, господин съдия. Ще следят всяка ваша крачка извън съда, а хората ми ще ви пазят в сградата. Не приемам възражения.
Той се замисля. Засега може да използва този инцидент като обяснение пред Патрис.
Когато Джордж влиза, жена му седи при покрития с плочки плот по средата на кухнята и той още от вратата усеща, че нещо не е наред. Извадила е бутилката „Чивас“, която пазят за гости, и в чашата пред нея има един пръст кафява течност. Преди две десетилетия Джордж реши, че трябва да въведе някакъв контрол, и оттогава нито той, нито Патрис пият алкохол вкъщи. Но безжалостният поглед, с който го посреща тя, е най-красноречив.
– Заплахи със смърт? Получаваш заплахи със смърт от седмици и не си ми казал?
Съобщили са новината по телевизията: „Съдия, който от няколко седмици получава заплашителни имейли, беше нападнат тази вечер в покрития паркинг на съда, но според свидетели се е отървал само с леки наранявания.“ Телефонът не е спрял да звъни – загрижени приятели и дори няколко репортери, които незнайно как са издирили номера и искат коментар.
Хванат неподготвен, първата реакция на Джордж е да попита:
– Как е стигнало до телевизията?
Сега обаче, след като ченгетата знаят всичко, няма такова нещо като тайна в „Макграт Хол“. Марина също може да е дала неофициално информация, знаейки, че гръмките заглавия ще стреснат Окръжния съвет.
– Трябва ли наистина да ти обяснявам? – пита Джордж.
– Да, наистина трябва да му обясниш.
– Реших, че напоследък смъртоносните заплахи са ни станали в повече.
– Ох, Джордж. – Тя го хваща за здравата ръка, приближава се и го прегръща. – Ето защо се държеше толкова странно.
Един брак преминава през много интимни периоди. През първия си мислиш, че външната ви обвивка ще се разтопи и двамата ще се слеете в едно; той е най-възторжен, тържествен, драматичен. Като добър адвокат обаче Джордж може да спори в полза на другите: ранните моменти на родителството, когато се опитваш да се измъкнеш от най-хитрия капан на природата – тя използва любовта, за да създаде друго човешко същество, което ще застане между съпрузите. Има го също и сегашния момент – заедно в добро и зло.
– Затова ли обмисляше да не се кандидатираш? – пита Патрис.
– Не, поне не беше главната причина.
– Коя тогава е главната причина? И само не ми казвай, че съм аз.
Той ѝ разказва за Уорновиц и Лоли Вичино. Патрис изслушва целия му разказ, без да пуска ръката му.
– Не ти е било лесно, приятел. – Още го прегръща. – Джордж, ти си добър човек. Много добър човек. Онова е било в друга епоха. Такива неща… било е вулгарно, Джордж. Било е отвратително. Но не е било престъпление. Не и в ония времена. Времената се менят. Светът става по-добър. Човечеството става по-добро. И ние ставаме по-добри заедно с тях. С помощта на другите човеци. Затова са законите. Не искам да ти изнасям речи. Слушам твоите от трийсет години.
– И не си повярвала на никоя от тях – усмихва се той.
Тя се замисля за момент.
– Е, поне съм те изслушвала – казва накрая.
Остават в кухнята още за известно време, говорят си за влиянието на страха, какво ни отнема той и странно, какво ново ни дава. Неочаквано мобилният му телефон изпиуква от джоба на сакото, преметнато на един стол. Джордж не иска да вдига, но Патрис става да вземе апарата и той се пресяга, за да не бъде тя първата, която ще види текстовото съобщение.
На дисплея пише: „Другия път ще е наистина. Чао.“
В светлината на прожекторите
Когато Джордж се събужда в 6.30 часа, отвън се чуват гласове и той надниква през щорите на спалнята. Зад патрулната кола, която цяла нощ е стояла пред дома им, има три телевизионни микробуса. Дългите им преносими антени с вид на гигантски бъркалки за разбиване на яйца, са разпънати за предаване. Докато чакат Джордж да се появи, хората от конкурентни станции са се скупчили около единия микробус, пият кафе и си чешат езиците с двамата полицаи, които трябва да охраняват съдията.
– Приятел – казва той на Патрис, – тук отвън нещо, което няма да ти хареса.
Марина идва със служебен микробус един час по-късно. Появяват се още три полицейски коли. Джордж се обажда на Марина по мобилния и я кани да влезе в къщата, за да не станат плячка на репортерите.
– Мамка му – кратко коментира тя, след като вижда последното текстово съобщение. – Трябва да дадем този телефон на Бюрото. Може би ще измислят някакъв капан. Не е за вярване, че е имал куража отново да го направи.
Номер 1 явно знае онова, което Марина обясни онзи ден за трудността при проследяването на текстови съобщения. Затова сигурно му е все едно при кого ще е телефонът, при Джордж или в полицията. И в двата случая съдията ще получи съобщението.
– Защо не помислите да си останете вкъщи, господин съдия.
– Голям късмет ще имате, ако успеете да го вразумите – отбелязва Патрис.
Джордж обаче умее да се пази. Днес всички местни служби за охрана ще са заети с неговата защита. Ще бъде в по-голяма безопасност от самия президент. Би било грешка да остане вкъщи и да се крие. Поел е този пост с пълното съзнание за рисковете.
Патрис продължава да наднича през завесите, за да наблюдава растящата тълпа пред дома им. Вече има поне десетина журналисти, осем полицаи и разбира се, не един техен съсед. Сърцето ѝ се свива при мисълта какво ще стане с всичко, което с толкова труд е посадила тази пролет, израз на любов и себеотдаване, изискващ повече енергия, отколкото ѝ беше останала толкова скоро след операцията.
В 8.30 часа Джордж отваря входната си врата с чувството, че излиза на сцена. Ръката му все още го боли твърде много, за да махне превръзката, затова палтото му е наметнато върху дясното рамо като на ранен герой в уестърн. Гледа право напред, като се старае да изглежда благосклонен, но дистанциран, и не изрича нито дума, когато операторите и репортерите се скупчват около него на алеята.
По-напета от генерал, Марина върви на крачка пред него; Ейбъл слиза и отваря страничната врата на микробуса. Началничката на охраната изрецитира официалното изявление, което с Джордж са съчинили вътре – „Съдията се чувства добре и бърза отново да поеме служебните си задължения в съда“ – докато фоторепортерите се блъскат, за да насочат огромните си черни обективи към отворения прозорец на микробуса. Джордж събира смелост да погледне лехата с нежен бял уханен алисум, изпотъпкан покрай пътеката.
Конвоят тръгва, една патрулна кола пред микробуса на Марина, една – зад него; телевизионните микробуси ту се приближават, ту изостават, за да нагласят ъгъла на снимане. Джордж се замисля как ще изглежда всичко това по телевизията и се засмива.
– Какво има? – пита Марина.
– Няма значение.
След като се превръща в знаменитост, герой на борбата срещу престъпността, Джордж си дава сметка, че не само може да освободи обвиняемите по случая „Уорновиц“, ами и да задължи щатските власти да им платят обезщетение и пак ще бъде избран за втори съдийски мандат.
Цяла сутрин пред кабинета му се тълпят посетители, дошли да му изкажат съболезнования за случилото се, други приятели и репортери се опитват да се свържат по телефона, но той не вдига. Единствените, от които не може да се скрие, са колегите му в съда. Главният съдия, подобаващо, цъфва първи, броени секунди, след като Джордж влиза в кабинета си. Очаква да чуе всичко за снощната случка и през цялото време клати глава.
– Нейтън се е побъркал – отбелязва накрая. – Убеден е, че той ще е следващият. Обзалагам се, че се е скрил на „безопасно място“ на не по-малко от петстотин километра оттук.
Двамата приятели не се сдържат и се разсмиват.
– Е, каква е твоята теория? – интересува се Ръсти. – Какво мислиш за снощи?
Джордж обяснява, че според него двете събития нямат връзка, ако не се брои това, че опитвайки се да се прави на смел пред заплахите на Номер 1, е започнал да върши повече глупости.
– Още ли не вярваш в теорията за Корасон?
Странно, но едва сега, след като е бил потискан със седмици, страхът, свързан с тази възможност най-сетне обхваща съдията. Сърцето му затуптява силно и той стиска юмруци при мисълта за последствията, ако безскрупулен социопат като Корасон го е набелязал за мишена. Ако това стане, Кол може би е прав да се подложи на това доброволно изгнание. Но дълбоко в себе си Джордж все още не вярва на тази теория.
– Не виждам логика – казва той на главния съдия. – Но единственият начин да разберем със сигурност истината е, ако ченгетата хванат ония хлапета и проверят дали са свързани с „Латинос Рейес“. Не бих заложил на това. Сигурно вече са продали или разфасовали колата ми и за първи път са се видели с много пари.
– Възможно е – съгласява се Ръсти.
На обяд и последните посетители се оттеглят. Джордж затваря вратата си с надеждата да свърши най-после малко работа, но в този миг пред него застава Диниша. Скръстила ръце пред пухкавия си корем, тя го гледа с очакване. Хубава е, макар и по стандартите за жена на средна възраст, с голяма топкообразна прическа, мода от седемдесетте, от която тя не се отказва. Със свито сърце Джордж ѝ дава знак да влезе. Виждал е това виновно изражение стотици пъти и знае какво да очаква.
– Зик каза, че от полицията са го разпитвали, господин съдия, питали го къде е бил в петък. Беше в Сейнт Луис, господин съдия, сигурна съм. Кучето му беше при нас, докато го нямаше. Каза, че им е показал документи, доказващи, че е бил там.
– Едва ли някой се съмнява в това, Диниша.
– Работата е там, че там си е намерил добро място. Но ако полицията се обади във фирмата, господин съдия, тогава…
Диниша все още държи ръцете си събрани пред корема. Няма смисъл да я пита дали в молбата за работа Зик е написал истината в графата „Осъждан“. За човек като него животът е порочен кръг. Ако правиш всичко според правилата, нямаш шанс.
– Едва ли ще го направят – уверява я той; Диниша въздъхва и се усмихва. – Полицаите обаче подозират, че си предупредила Зик, че ще го посетят.
Устните ѝ оформят едно голямо кръгло „О“.
– Нищо подобно, господин съдия. Говорихме малко само в четвъртък вечер. Не съм се опитвала да го предупредя, само му казах какво си мисля. Господин съдия, той твърди, че никога не би ви причинил нищо лошо. И аз му вярвам, господин съдия.
Това е проблемът, разбира се. Майката на Зик винаги ще му вярва. Никой друг разумен човек не би му повярвал.
– Диниша, нали не вярваш наистина, че с приятеля му бяха дошли да използват тоалетната?
Тя клюмва и сяда на същия твърд стол до вратата, където се беше усамотила онзи ден, за да не я види никой, докато плаче за най-голямото си дете.
– Не, господин, съдия. Не вярвам.
– Какво са правили в действителност? Нещо да откраднат ли са искали?
Тя се изсмива кратко, мрачно.
– Не, господин съдия. Точно обратното. Бяха дошли да върнат нещо.
– Нещо от кабинета ми?
– Нещо от чантата ми. Зик бе идвал вече онази сутрин, господин съдия. Заради кучето. Взел ключовете от чантичката ми.
– Защо?
Тя притиска с пръст устните си в опит да не заплаче.
– Искал да влезе в бараката ни за инструменти. Там прибра нещата си, когато замина. – Има предвид затвора. – Не знам как, но Реджи намери два пистолета там и когато Зик излезе, баща му не му позволи да ги вземе. Знаете, че няма право да носи огнестрелно оръжие.
За углавен престъпник притежаването на оръжие е наказуемо, както по щатските, така и по федералните закони.
– Реджи и Зик се карат за тези пистолети на всеки два месеца. Зик казва, че иска само да ги продаде, че струват добри пари. Затова измъкнал ключовете и отишъл да ги вземе. Сега пистолетите са у онова другото момче, Халил. Мисля, че са се разбрали Халил да се промъкне и да върне ключовете на бюрото ми, когато стана за нещо, а пък ако някой го види, да каже, че ги е намерил в коридора точно пред вратата.
Диниша притисна лицето си с две ръце.
– Господин съдия, ако има възможност да продължи в правилната посока, наистина ще се оправи. Убедена съм.
Човек не може да се разведе с децата си, мисли си Джордж. Надеждата на Диниша е вечна. А с нея и мъката.
– Искам да кажа, господин съдия, нямам право…
– Ще остане между нас, Диниша.
Тя се изправя, все още умърлушена, и излиза.
След десет минути пак почуква. Това вече е прекалено, мисли си Джордж. Дори за Диниша. Когато вратата се отваря обаче, той вижда, че се е съвзела. Търсеше го по работа.
– Мърф ви търси по телефона, господин съдия. Полицията е хванала двете момчета. Искат да ги разпознаете.
Втори район
Главното управление на Втори район е истинска крепост, каменен редут от началото на двайсети век. Често го снимат за телевизията или някой филм, когато им трябва непревземаема на външен вид фасада. Когато влезеш, се озоваваш пред доста по-нова бетонна стена, в която има само малко прозорче с бронирано стъкло, а зад него седи дежурният полицай. Преди години отдолу имаше метална паничка, чрез която гаранти или роднини на задържаните можеха да оставят пари за гаранция, но това беше преди някакъв бандит да пъхне дулото на рязана пушка през процепа и да рани сериозно трима полицаи. В наше време всеки трябва да мине най-напред през скенера за метал.
Кобърли, червендалестият детектив, който снощи натри носа на Джордж, седи от другата страна.
– Така, какво знаем за тези храбри момчета, Фили? – пита Ейбъл.
Докато пътуваха насам, дебелият телохранител разказа, че по-малкият хлапак бил хванат в лексуса на Джордж, спрян на улицата в Норт Енд. След около час по-големият също се появил – с ключовете и плик със сандвичи.
Според Фил Кобърли двамата са братя, най-малките от четири деца.
– Хубаво семейство – разказва детективът. – Таткото е ту вътре, ту навън, но сега имат един вид семейно събиране. Двете по-големи момчета са с него в „Ръдярд“. Мила картинка.
– Улични бандити? – пита Джордж.
– Естествено.
– „Латинос Рейес“?
– Не. Кварталът им, Кюани, е територия на „Двайсет и шестицата“.
Тоест „Лудите от Двайсет и шеста улица“.
– Значи няма връзка с Корасон, така ли?
– Не може да се каже. „Двайсет и шестицата“ и „Латинос Рейес“ имат общи дела.
Ейбъл пита дали момчетата са казали нещо.
– Обичайното – отвръща Кобърли, – „не съм чул, не съм видял“, но не сме ги записали, защото са непълнолетни.
Непълнолетните не могат да бъдат разпитвани в отсъствието на родителите им, които във Втори район рядко се отзовават, когато полицията ги потърси. Ако не се явят, на разпита трябва да присъства човек от службата за непълнолетни. Служебният защитник на участъка също е бил уведомен, защото срещу момчетата ще бъдат повдигнати обвинения като на възрастни. Той, от своя страна, се е обадил на началника си. Джордж подозира, че цялата тази суетня е заради него. Служебните защитници пипат внимателно, когато е замесен съдия, особено работещ в апелативния съд, където от време на време съдиите са на тяхна страна.
Когато шефът идва, се оказва, че това е Джина Девор, дългогодишна началничка на служебните защитници в съдебната зала на Джордж през двете години, когато беше в криминалния съд в „Сентрал Бранч“. Стана известна с това, че ударила с юмрук един от клиентите си в ареста, когато се опитал да опипва гърдите ѝ. Метър и петдесет с високи токчета, Джина нокаутирала нахалника.
– Най-умната сред умните – поздравява я Джордж.
Тя го изненадва, като го прегръща за кратко, въпреки че е на работа. Омъжила се е за лейтенант от полицията в Ниъринг и сега с едно изречение го осведомява за двете си деца.
– Как е ръката ви, господин съдия? Чух за вас от телевизията.
– Добре е, но едва ли ще благодаря на клиентите ти.
– Господин съдия, убедена съм, че когато ги видите, ще осъзнаете, че са хванали не когото трябва.
Изрича тези думи с каменно изражение, макар и двамата да знаят, че момчетата не само са арестувани в колата на съдията, ами и дрехите (както и пистолетите, открити под седалките) напълно отговарят на описанието.
Тезата на защитата, ако върви по учебниците, ще е, че са намерили лексуса изоставен с ключовете в стартера. Това е меко казано скалъпена версия. Ако обаче Джордж ги разпознае, случаят е решен. Няма съдебни заседатели, които да не повярват на един съдия.
Начело с главен детектив Лен Грисъм, кокалест, необщителен тексасец, малката делегация – двамата адвокати, един прокурор на име Адамс, Кобърли, Ейбъл, неколцина други полицаи и най-накрая, съдията – влиза в залата за инструктажи, където служителите от Втори район се събират, преди да застъпят на смяна. Прилича на класна стая, пълна с училищни столове и малки чинове от дясната страна на всеки от тях. Отпред една редица мощни флуоресцентни тръби хвърлят ярка светлина. Целта им е едновременно да осветяват лицата за разпознаване и да не им позволят да видят добре свидетелите.
Четири момчета влизат и се нареждат на подиума.
Тя го изненадва, като го прегръща за кратко, въпреки че е на работа. Омъжила се е за лейтенант от полицията в Ниъринг и сега с едно изречение го осведомява за двете си деца.
– Как е ръката ви, господин съдия? Чух за вас от телевизията.
– Добре е, но едва ли ще благодаря на клиентите ти.
– Господин съдия, убедена съм, че когато ги видите, ще осъзнаете, че са хванали не когото трябва.
Изрича тези думи с каменно изражение, макар и двамата да знаят, че момчетата не само са арестувани в колата на съдията, ами и дрехите (както и пистолетите, открити под седалките) напълно отговарят на описанието.
Тезата на защитата, ако върви по учебниците, ще е, че са намерили лексуса изоставен с ключовете в стартера. Това е меко казано скалъпена версия. Ако обаче Джордж ги разпознае, случаят е решен. Няма съдебни заседатели, които да не повярват на един съдия.
Начело с главен детектив Лен Грисъм, кокалест, необщителен тексасец, малката делегация – двамата адвокати, един прокурор на име Адамс, Кобърли, Ейбъл, неколцина други полицаи и най-накрая, съдията – влиза в залата за инструктажи, където служителите от Втори район се събират, преди да застъпят на смяна. Прилича на класна стая, пълна с училищни столове и малки чинове от дясната страна на всеки от тях. Отпред една редица мощни флуоресцентни тръби хвърлят ярка светлина. Целта им е едновременно да осветяват лицата за разпознаване и да не им позволят да видят добре свидетелите.
Четири момчета влизат и се нареждат на подиума, с качулки, което не дава възможно на Джордж да съди за косата им.
– Може ли да се приближа? – пита я той.
Джордж отива само на няколко крачки от подиума.
Джина е помолила Грисъм да накара всички момчета да гледат право напред, но когато съдията се приближава, четвъртото – онова, което той е готов да посочи – не издържа и свежда поглед. Това става само за секунди, но със същия успех можеше да размаха ръце и да нарече Джордж „путо“ в името на старото им познанство.
– Съдията спира и го посочва.
– Ох, леле – възкликва хлапето, правейки вял опита да изглежда изненадано.
След гафа на Кобърли другите полицаи не смеят дори да погледнат към Джордж, но от напрежението в стаята той усеща, че е избрал вярното момче.
После Грисъм завежда Джордж и свитата му от адвокати при бюрото на един от детективите. Там са наредени шест пистолета, два от които несъмнено са намерени при ареста на момчетата. Когато започна като служебен защитник, Джордж не разбираше нищо от огнестрелни оръжия, но с практиката, без да иска, научи доста и постоянно поддържа знанията си, защото често чете балистични експертизи. Стори му се, че сребристият пистолет с черната ръкохватка, с който по-голямото хлапе го заплашваше, беше „Кар“ МК40, който сега е хитът сред незаконните оръжия. Вероятно е „взет на заем“ от някой по-старши член на бандата срещу процент от печалбата. Второто момче имаше черен 32 или 38-калибров пистолет. Джордж посочва първото оръжие, без да се поколебае. Старото правило е вярно – това е единственото, което виждаш ясно. За втория пистолет налучква.
– Толкова за ненадеждността на свидетелските показания – измърморва Джина.
След разпознаването Джордж, Ейбъл и Джина изчакват полицаите, които се съвещават в детективския отдел с прокурора, за да са сигурни, че нямат нужда от нещо допълнително за обвинението.
– Между другото, никой от пистолетите не е бил зареден – казва Джина, докато чакат. – Само споменавам.
– Професионалисти, а? – измърморва Ейбъл.
– Не им е за първи път. Но има значение, нали? Не са искали да рискуват да наранят някого.
– Освен да му причинят инфаркт – отбелязва съдията.
Ченгетата и прокурорите трябва да са доволни, но за Джордж разпознаването на преките извършители е само началото. Истинският проблем е дали Корасон ги е изпратил. Джина никога няма да позволи на момчетата да говорят пред полицаите, още по-малко пред Кобърли или друг като него. Джордж не спира да премисля проблема.
– Как ще реагираш, ако ти кажа, че искам да разпитам клиента ти? – пита съдията. – Високото момче.
– В замяна на? – интересува се тя.
– Не съм на служба.
Тя се усмихва:
– Нещо ми подсказва, че всеки ще се вслуша доста внимателно в мнението на един апелативен съдия.
– Да видим тогава дали ще проговори. Това е единственият начин да намали тежестта на провинението си.
Когато полицаите се появяват, идеята се харесва на Грисъм.
– Вие ще измъкнете повече от това хлапе, отколкото ние, господин съдия – признава той.
Джина отива да уведоми клиента си.
Завеждат момчето в очукана стая за разпити със старо дървено бюро, три стола и множество петна и драскотини по стените. От коридора помещението се вижда през огледално стъкло. Въпреки това Грисъм, Джина и прокурорът влизат с Джордж и застават прави зад стола му. На пода има халка, за която приковават опасните престъпници, но като непълнолетен, хлапакът е само с белезници. Според условията, наложени от Джина, правата на клиента ѝ няма да му бъдат прочетени отново, което означава, че каквото каже, не може да се използва срещу него в съда, в случай че се стигне до там.
– Пич, много кофти ме натопи – казва младежът. Има предвид очната ставка.
– В какъв смисъл?
– Никога не съм те виждал досега. Никога, човече.
– Снощи не ми изглеждаше да стоиш със затворени очи, затова не ти вярвам.
– Леле, мой човек. Лошо ме накисна.
Момчето е с орлов нос и големи, тъмни очи, които се стрелкат тревожно насам-натам. Черната коса на темето му лъщи. Дори когато лъже, изглежда доста по-симпатичен, отколкото когато държеше пистолета.
Джина се обажда:
– Ектор, не ме ли чу одеве? Казах ти, че имаш две възможности. Или да мълчиш, или да се извиниш на съдията и да отговаряш на въпросите му. Не сме дошли да слушаме оправдания, че не си бил там.
– Ес вердад4, хора – настоява Ектор.
– Стига – сопва се Джина. – Изслушай от какво се интересува съдията и се опитай да си облекчиш положението.
Този път Ектор реагира на думата „съдия“.
– Съдия ли си?
Когато Джордж кимва, по устните на момчето преминава лека усмивка. Той е ограбил съдия. На улицата това ще му спечели голямо уважение. Но когато се замисля по-дълбоко, усмивката му помръква. По лицето му личи как бързо претегля плюсовете и минусите и тревогата му се увеличава.
– Е, как ще стане сега? Нали няма ти да ме съдиш?
– Не.
– Сигурно някой от твоите хора, а?
– Не е задължително.
– Да, бе.
Ектор нито за секунда не вярва в безпристрастието на съда. Върти неспокойно езика в устата си, докато премисля шансовете си. Изведнъж поглежда Джордж с изненадващо искрени очи.
– Е, как е тая работа, човече?
– Коя?
– Ами, да седиш и, такова, да решаваш: Ти си виновен, пич. Ти не си виновен. Пич, за теб двайсет и пет. А ти, омбре, получаваш условна – Ектор описва кръг във въздуха с окованите си ръце, докато раздава тези въображаеми присъди. – Готино ли е, или к’во?
– Това вече не ми е работа, но когато я вършех, никога не ми е доставяло удоволствие.
Джордж познава много съдии и според всички определянето на присъдата е най-трудната част.
– На мене ми звучи яко.
Когато работеше като служебен защитник, Джордж е имал много подобни разговори и винаги е изнасял пред младите си клиенти една и съща изтъркана реч. Откажи се от бандитския живот, ходи на училище, ти също можеш да станеш адвокат. Годината беше 1973-та и той вярваше в думите си. От време на време получава новини за някои от младежите, които е защитавал навремето, но никой от тях не е станал адвокат или съдия. В наши дни хлапетата като Ектор просто му се изсмиват. На шестнайсет години той вече знае каква част от света вече е недостъпна за него.
– Ектор, защо решихте да ме ограбите.
– Мой човек, не знам нищо за никакъв обир. Но сигурно е било за среща с президентите, а?
Има предвид доларите.
– Май по-добре да попитаме Гилермо – предлага Грисъм, имайки предвид по-малкия брат.
– О, той е слабак, човече. Нищо не може да ти каже. Не го месете.
Все пак Грисъм постига желания ефект и хлапето се вразумява.
– Тая ръка да не се е счупила, а? – Кимва към превръзката на Джордж.
– Само пукване. Боли.
– Е, к’во? Пак трябва да бачкаш, а?
– Може и така да се каже. – Джордж поглежда хладно момчето. – Искам да знам защо ме нападнахте, Ектор. Искам да ми кажеш истината. Това е единственият ви шанс с Гилермо да се откачите.
Ектор се замисля под строгия поглед на съдията.
– Е, к’во? – отново измърморва момчето и въздъхва примирено. – Бяхме с оня карнал5, човече, фортуна.
– Миналата седмица го викаха. Съдията, човече, супер кофти го сготви. Двайсет бона, пич. Гаранция. И това само за малко дрога, човек. Двайсет бона? Какво му става на тоя, бе? Затуй, такова, ние с Били – сещаш се, решихме да го измъкнем.
– Да му помогнете да плати гаранцията?
Ектор кимва:
– Видяхме те, пич. Как седеше там. На два пъти те видяхме. Та така, знаеш, гепихме ти ключовете. Ама Били, човече, когато дойдохме, и той такова: „Не, брато, не пипай това омбре, човек, той, такова, май се моли.“ Молеше ли се в оная кола?
Джордж не успява да сдържи усмивката си.
– Но защо мен, Ектор? Защо не някой друг?
Момчето се отдръпва и го поглежда презрително.
– Човече, т’ва е супер возило, бе, супер. Мучо ферия.
Тоест „много мангизи“.
Джордж не е вярвал, че лексус от 1994 година, една истинска антика, ще се цени чак толкова на улицата, но Кобърли му каза, че мексиканските банди предпочитат да разкрасяват и преправят стари коли, които се смятат за класика. Една необходимост се беше превърнала в мода.
– Никой ли не ви е накарал да нападнете точно мен? Никой не ви е давал описание на колата?
– Човече, ти беше там. Ние бяхме там. Нямаше как да знаем, че си съдия, човече. Няма начин. Чухме чак когато отидохме при оня задник, дето щеше да я вземе, та той вика: „Мала суерте6, пич, туй возило го даваха по телевизията, не го ща.“
Ектор поклаща мрачно глава, възмутен от лошия си късмет.
– Ами човекът, от когото взехте пистолетите? – пита Джордж. – Не говорихте ли с него?
– Хорхе ли? Не можеш да му кажеш нищо. Щеше да дойде сам да те оправи. – Момчето се намръщва. – Хорхе, пич, той става локо7, когато изгуби някой пищак.
– Ами за това какво ще кажеш, Ектор? Познато ли ти е името Хайме Колон? Ел Корасон?
Джордж задава въпроса с най-небрежния си тон, но Ектор се втрещява. Отдръпва се и го поглежда с присвити, невярващи очи.
– Корасон?
– Знаеш ли кой е?
– И още как! Как да не знам Корасон? Виждам го постоянно, човече.
Джордж запазва спокойствие.
– Къде си го виждал?
Ектор се заглежда към дъното на стаята, опитвайки се да си спомни точния ден.
– Във вторник вечерта, човек, да. Майка ми, пич, тя никога не пропуска проклетите сапунки. Обожава този актьор, човече. „Мира, мира8, Ел Корасон“. Лока е по него.
На излизане от стаята Джина хваща Джордж за ръката.
– Повярвахте ли му?
– Горе-долу.
– Искам три за него. И две за малкия брат. Пистолетите не са били заредени.
– Малко им е.
– Стига, господин съдия. Това им е първо тежко нарушение.
Джордж си спомня как се почувства пред дулото на пистолета. Нещо го кара да каже „шест“, но толкова получават обвиняемия по делото „Уорновиц“ за изнасилването на Минди Дебойе.
– Джина, ръката ми е превързана. Освен това и двете момчета имат висящи дела в съда за непълнолетни. Пет и три ми звучи справедливо. Така ще кажа на прокурора.
Марина, която е тръгнала по спешност от конференцията, пропусна разпита. Тъкмо влиза в приемната, когато Джордж и Ейбъл отиват към вратата. Грисъм се приближава и тримата заедно разказват какво е станало. Марина задава няколко въпроса, преди да тръгнат.
– Какво мислиш? – пита я Джордж, когато излизат от участъка.
Тя изглежда някак си неспокойна, загубила е обичайната си жизненост. Заради случката в гаража и служебните си ангажименти не е могла да се наспи.
– Мисля, че никой разумен човек не би смъкнал подозренията от Корасон.
Джордж се опитва да не издава реакцията си, но в сравнение с нейното упорство капитан Ахав от Моби Дик би изглеждал колеблив.
– Макар че вече няма значение – добавя тя.
– Защо да няма?
– Докато пътувах насам, ми се обадиха от ФБР. Спомняте ли си, че щяха да пуснат разследваща програма на твърдия ви диск? Когато им дадох и писмото До Кол, то им напомни нещо. Открили са само една подробност, но изглежда доста интересна. Първият имейл, който сте получили, помните ли? Открили са от кой компютър е бил изпратен.
– И?
Марина неохотно го поглежда в очите.
– Изпратен е от вашия. От компютъра в кабинета ви.
Компютърно разследване
Джордж застава на тротоара пред участъка на Втори район с Марина и Ейбъл и се опитва да се съвземе. Точно сега застъпва новата смяна и малкият паркинг отпред е пълен с патрулни коли; униформени полицаи, обикновено по двойки, влизат и излизат от сградата във вечерния сумрак. Отсреща има градинка с няколко все още цъфнали дървета и неокосена трева, пълна с боклуци. Ръката на Джордж го боли. Трябва да изпие още няколко ибупрофена.
– От моя компютър ли? Първото писмо е изпратено от моя компютър?
– Да, господин съдия – отвръща Марина. – Успели са да стартират разследващата програма и са възстановили твърдия ви диск така, че да видят всичко, което е имало на него. Така де, близко е до ума, че писмо, което е върнато на вашия компютър, трябва първоначално да е било изпратено от него. Но понеже останалите имейли са преминали през сървъра посредник, техниците от Бюрото бяха изключили тази възможност. Пуснали са разследвалата програма само за да проверят вашето копие от писмото, което е получил Кол, да видят дали не са пропуснали нещо. Тогава са отворили и първия имейл – онзи, който мислехте, че сте изтрили – тогава… Изненада! Бил изпратен от вашия Ай Пи адрес през сървъра на съда. Сторило им се странно, защото нямало копие в папката ви за изпратена поща. Решили, че е било някаква много сложна операция и след като възстановили и папката „Изпратени“, той бил там. Бил изтрит.
– Ами другите писма, които получих?
– Не. Казаха, че само първото е било изпратено от вашия компютър. В другите адресът ви само бил копиран – няма следи от тях върху диска ви.
– Какво мислиш за това, Марина? Сигурно, че сам си пращам заплахи.
Марина стиска устни.
– За моето мнение ли питате, или за мнението на Бюрото?
– О, за Бога!
– Така е, господин съдия. Доста нещастници, търсещи внимание, го правят. Често се случва.
Ето защо специалистите в Бюрото са пуснали разследващата програма. На някого му е минало през ума, че не са проверили първия логичен заподозрян. Въпреки раздразнението си Джордж осъзнава, че тази теория звучи по-правдоподобно от фантазиите за Корасон.
– Марина, бях в кабинета си с Джон Баниън, когато едно от първите писма пристигна. Онова, след което ти се обадих. Няма как да съм го изпратил сам.
Тя свива рамене:
– От изпращането до получаването могат да минат и двайсет минути, господин съдия.
– Какъв мотив мога да имам?
След като се замисля обаче, той си дава сметка, че при предстоящия избор за съдии може да извлече изгода, ако се представи за герой пред обществеността.
– Да не си мислят, че съм уредил и да ми счупят ръката?
– Това е само предположение, господин съдия. Щях ли да говоря за това с вас, ако смятах, че е вярно?
„Брой до десет“ – казва си той. Бавно отброява всяко число.
– Нека да помислим обаче кой го е направил, изключвайки присъстващите – предлага тя. – Търсим някого, който има достъп до компютъра ви.
– Никой няма достъп до компютъра ми. Сериозно ти казвам, Марина. Всеки, който седне на компютъра ми и започне да пише, би събудил подозрение.
– Достатъчни са му били по-малко от трийсет секунди да напише „Ще платиш“, ако ви е издебнал да станете за малко.
Опитвайки се да разреши тази загадка, Джордж се замисля за първите писма.
– Значи, доколкото разбирам, първото писмо, онова, което гласи: „Ще си платиш“, е изпратено от моя компютър. Същия ден някой ми е изпратил още две със същото съдържание от друг компютър.
– Точно така.
– Защо?
– Явно за да привлече вниманието ви.
– Не. Искам да кажа защо е използвал най-напред моя компютър? Дали е очаквал да го забележим по-рано? Като със съобщенията на мобилния ми телефон. Или в дома ми. Номер 1 иска да ми покаже колко лесно може да се добере до мен.
Марина вдига вежди:
– Какви съобщения в дома ви?
– Само едно – оправдава се Джордж, но за секунда се уплашва, че тя ще го удари.
– Вие сте лош, много лош пациент – изрича след дълго мълчание Марина.
– Не споря.
Тя помълчава още малко, за да се успокои. Сега са почти квит – и двамата са ядосани и се опитват да го преодолеят.
– Е – казва накрая тя, – ако е трябвало да забележите, че имейлът е изпратен от вашия компютър, защо го е изтрил? Техниците казаха, че и двете копия – полученото писмо и копието на изпратеното – са били изтрити едновременно. Това е станало около шест часа след изпращането.
– Значи не е изтрито случайно, така ли?
– Така излиза.
– Нищо не разбирам.
– Добре, да помислим. Говорим за човек, който е можел да влезе в кабинета ви във ваше отсъствие, без да събуди подозрения. При това два пъти в един ден. Вие кажете кой е бил.
– Знаят ли по кое време е станало?
Марина изважда бележника си от джоба на униформеното яке.
– Било е изпратено в 9.42 часа. После двете писма са били изтрити малко преди 16.00 часа.
– Значи и в двата случая в кантората е имало други хора.
– Така излиза. Знае ли някой друг освен вас паролата за компютъра ви?
– Диниша.
– Само тя ли?
Истината му се стоварва като гръм от ясно небе. Зик. Значи все пак е бил Зик. Известно е, че той спокойно рови из нещата на майка си. Тя е записала някъде паролата и Зик я е намерил. Съдията изрича името му.
– Гениална идея – отбелязва Марина. – Точно това ми хрумна, когато ми се обадиха от Бюрото. Само че първото писмо е било изпратено в петък, когато Зик е бил в Сейнт Луис. Току-що се обадихме във фирмата и оттам потвърдиха. Чист е.
Чист, но вече безработен, помисля си Джордж. Работодателят на Зик в Сейнт Луис няма да го задържи и един ден, след като от ФБР се интересуват за него. Лошо за момчето. Това е другата страна на проблема. Но както винаги, Джордж съжалява най-много за майката на Зик.
– Добре – подема той. – Докъде бяхме стигнали?
– Паролата за компютъра ви. Само Диниша ли я знае?
– Да. – Джордж се замисля. – Но ако съм работил на компютъра и съм излязъл за малко, той се изключва автоматично едва след колко… петнайсет минути?
– Би трябвало да са десет. Да предположим тогава, че някой е влязъл точно в този момент и е написал писмото за секунди. Кой би могъл да бъде?
– Всеки от подчинените ми.
– Добре. Това ще са главните заподозрени. Заради удобния момент. Кой друг може да е минавал оттам?
– Понякога някой от другите съдии идва да остави проекторешение. Напоследък използваме електронната поща, но от време на време се налага да обсъдим нещо и тогава колегите ми предпочитат лично да ми донесат становището си. Предполагам, че ако първия път ме е нямало, може да го е използвал като повод да се върне пак.
– Можете ли да ми кажете с кои съдии работите сега?
– Идва краят на сесията, Марина. През последния месец вероятно съм имал работа с всеки съдия в съда.
– Така. Значи включваме подчинените ви. Съдиите. И?
– Може би техните помощници. Ако говорим обаче за човек, което е можел да мине покрай Диниша, без да събуди подозрение, трябва да включим и твоите хора. Мърф и теб.
– Съгласна съм да включим името ми, но само след вашето в списъка. Кой друг?
– Куриерите. Чистачите. За други не се сещам.
– Добре. Откъде ще започнем?
– Какво да започнем?
– Ами, да разпитваме персонала ви.
Джордж си го представя. Ще бъде груб разпит. Диниша, Джон, Каси, Маркъс. Ще бъдат притиснати, обвинени. Това никак не му се харесва и той го казва.
– Подозирате ли някого, господин съдия? Някого, когото трябва да притиснем първи.
– Може ли да помисля до утре?
Марина се съгласява. Ейбъл ще го закара в съда, после у дома. Когато стигат до микробуса, Джордж изведнъж щраква с пръсти и изтичва обратно в участъка, за да говори с Грисъм.
– Забравих нещо. Къде е колата ми?
Тя е в гаража на полицията, в ръцете на криминалистите. Дори след като са събрали улики – отпечатъци, следи, снимки – докато прокуратурата я освободи, ще минат няколко дни.
Грисъм се подсмихва:
– Освен това нали няма да шофирате в това състояние, господин съдия? Нека първо да ви мине ръката.
– Ченгета – измърморва Джордж, когато се качва в микробуса при Ейбъл.
В кабинета си установява, че верният Баниън му е оставил някои документи на креслото, разпечатки от един интернет архив. Отначало Джордж не проумява за какво са. Разпечатката съдържа списък на статии от жени на име Лоли или Вичино. На края на първата страница има четири заглавия от списания за бродерия от някоя си Лоли Вичино Гарднър. С помощта на друга търсачка Джон е намерил телефонния номер и адреса ѝ в Ливмор, Калифорния.
Джордж поглежда часовника си. Там са с два часа назад.
– Ще се забавя още няколко минути, Ейбъл – извиква той.
Разположил се на зеления диван, с полицейско романче в ръка, Ейбъл махва небрежно, докато Джордж затваря вратата.
Защо? – пита се той. Но вече набира номера. Обажда се някаква жена, задъхана е, сякаш е тичала.
– Казвам се Джордж Мейсън. Съдия Джордж Мейсън. Търся Лоли Вичино… или жена, която навремето се е казвала така.
Кратко мълчание.
– На телефона.
– Вие ли сте онази Лоли Вичино, която е учила в колежа „Калъма“ през 1964 година? – пита той, макар че от лекия тайдуотърски акцент в единствените две думи, които тя изрече, вече е сигурен, че е тя.
Междувременно Лоли Вичино пресмята нещо на ум.
– За пари ли се обаждате? Да не събирате подаяния за онова място? Защото, приятел, ако е така, сбъркали сте адреса.
– Не, госпожо – отговаря Джордж, давайки си сметка, че самият той звучи малко като преди четирийсет години. – Нищо подобно. Не.
– Казвате, че сте съдия, а?
Той повтаря името си.
– В Дюсабл.
– Дюсабл. Никога не съм била там. Сигурен ли сте, че няма грешка?
– Не, няма грешка. Не се обаждам по официален повод.
– О, така ли? Надявах се да ми съобщите, че съм получила наследство от далечен роднина.
Тя се изкисква мрачно.
– За съжаление, не – отвръща той.
– Защо тогава?
Накрая ѝ казва, че е бил студент в Шарлотсвил.
– Познавам ли ви? – пита тя.
– Мисля, че да.
– Гаджета ли сме били? Не съм ходила с никого от там.
– Не.
– Как сме се запознали?
Настъпва моментът. Думите не искат да излязат от устата му. Би било жестоко да ѝ напомни нещо, за което не иска да си мисли, било то от неудобство или заради преживяната болка. Той продължава да мълчи.
– Защото гледам да не мисля за това – добавя тя. – Оттогава не съм стъпвала в оня край. А вие?
Той също не е стъпвал там. От смъртта на родителите му. Двете му сестри са в Кънектикът. Той се е отказал от Вирджиния. Лоли Вичино също.
– Там всичко е толкова закостеняло – казва тя. – Радвам се, че се махнах. Да ви кажа истината, дори не искам да говоря с хора оттам. Как казахте, че сме се запознали?
– Имам спомен, че сме се срещали случайно. На едно есенно парти. Спомних си за някои неща, които се случиха тогава.
– Е, аз със сигурност не си спомням. Нямам спомени от ония години. Тогава мразех всичко около себе си.
– О…
– Така че съжалявам, не мога да ви помогна, господин съдия. Мейсън ли казахте?
– Да.
Тя се замисля. Разбира се, че името ще ѝ звучи познато. Не може да си израснал във Вирджиния и да не си чувал името Джордж Мейсън. Има университети, кръстени на него, улици. Ако не ѝ беше познато, вече да е затворила.
– Предполагам… Предполагам, че ми е любопитно да науча как се е развил животът ви оттогава.
– Така ли? Защо? Как се разви вашият живот, съдия Мейсън?
– Доста добре – отвръща той, без да се замисля. – Много добре.
Дава си сметка, че този въпрос си е задавал подсъзнателно през последните месеци и това е отговорът. Той има повече от всичко, което някога е искал. С чисто сърце може да го каже, особено след като го избраха в апелативния съд. Семейството му винаги се е справяло отлично, с малки колебания. Съдия Мейсън осъзнава, че към него съдбата е била по-благосклонна, отколкото към повечето хора.
– Не мога да кажа същото за себе си – споделя Лоли. – Справям се. Винаги съм се справяла. Но положението ми е такова, сещате ли се? Живея ден за ден. Така е при всички, нали? На никого не му е лесно, господин съдия.
– Е, съжалявам, ако с нещо съм утежнил положението ви.
Ако тя беше настояла за ясен отговор още щом вдигна телефона, Джордж щеше да ѝ признае, че ѝ се обажда, за да поиска помощ по едно дело. Мислеше си, че ѝ се обажда, за да види какви поражения е имала онази случка и колко гняв е запазила Лоли след четири десетилетия. Или да се опита да потвърди сегашните си предположения. Дали е искала да се самонакаже и унижи, когато е отишла при Хю Брайърли и съквартиранта му, или просто е пострадала от една от онези дълбоки заблуди на младостта, които наричаме забавление? Или дори е била принудена? Възможно ли е, ако животът е бил по-жесток към нея, това да не е бил единственият такъв инцидент? Оказва се обаче, че най-силното му желание е да ѝ се представи като човек, който се е поучил от грешките си и вече не ги повтаря. Човек, който гледа със съжаление на миналото си. Човек, който съжалява, че не е сторил нещо добро вместо лошото в онзи съдбовен момент на живота си, не само заради себе си, но и заради нея. Искаше му се да ѝ каже всичко това.
– Боже! Сега схващам. А бе, вие да не сте от „Анонимни алкохолици“?
– Не.
– Защото те те карат да се обаждаш на хора, които не си виждал от векове, и да им казваш, че съжаляваш. Затова се махнах от тях. Не виждах смисъл. Кой ще ми прости за всички глупости, които съм направила? Никой. Това е сигурно. Затова продължавайте напред. Това трябва да направите. Не можете да промените миналото, нали, господин съдия? Права ли съм? Затуй го забравете. Така правя аз.
– Разбирам.
– Има такива хора и аз съм от тях. Затова съжалявам, но не мога да ви помогна. Какво и да е станало, то вече е история.
– Разбира се.
– Благодаря за обаждането, господин съдия.
След като ясно му представи философията си, тя бърза да затвори, за да не му даде възможност да ѝ напомни нещо повече. Като фон се чува друг глас, някаква жена, чиято поява само усилва желанието на Лоли да сложи край на разговора. Последната дума, която Джордж чува, преди връзката да прекъсне, е „странен…“
Каси
Джордж Мейсън познава Касандра Оуки, откакто се е родила. Държал я е в ръцете си още преди да е навършила един месец и ясно си спомня как са играли по цял следобед. Тогава тя беше на седем и дойде с Харисън в кантората при Джордж, изпаднал в униние, както винаги когато очакваше да определят съдебните заседатели по някой процес. Хари, вечният организатор, завлече Джордж на няколко гимназиални турнира по тенис, където Каси играеше втора в мачовете по двойки. Не беше много бърза, но бе силна и решителна тенисистка със сервис като минохвъргачка.
Но Каси Оуки може (и го прави) да влиза и излиза безнаказано от кабинета на съдията и сред всичките му подчинени има най-малко задръжки да ползва личния му компютър. Нещо повече, Каси беше единствената, която беше с него в хотел „Грешам“, когато изчезна телефонът му. Освен това тя си тръгва след две седмици, очевидно с чувство на обида.
– Трябва да е някой, който работи при мен – обяснява Джордж на Патрис, докато вечерят в кухнята с остатъците от последното им ходене на ресторант направо от пластмасовите кутии. – Не е реалистично да мислим, че друг е могъл да се добере до компютъра ми два пъти в един и същи ден, докато ме е нямало. Кабинетът на Каси е до моя. Кой друг би могъл да влезе и излезе толкова бързо?
– Не е за вярване – отбелязва Патрис.
– Кой друг? Диниша?
– Това е смешно.
– Баниън е с мен от близо девет години. Маркъс… наистина, хората крият какви ли не изненади, но ако Маркъс разбира от компютри…
– Не – изказва се категорично Патрис за посивелия пристав на Джордж.
Той достигна до този извод за Каси, докато говореше с Марина в участъка на Втори район, но искаше време да помисли. Не може да си представи какъв мотив би имала. Харисън има странно чувство за хумор и Джордж се чуди дали той не е замислил някаква шега, в която Каси ще отрече да е участвала, след като се окаже, че на никого не му е смешно.
– Трябва да е някаква психологична игра. Не мислиш ли? Някакъв проблем с баща ѝ. Просто не виждам логика.
Патрис въздъхва:
– Какво ще кажеш на Хари и Миранда?
Джордж изпъшква тежко. Задължително обаче трябва да разговаря с помощничката си, ако не за друго, за да я предпази от самата нея. Заплахата срещу Нейтън Кол означава, че Джордж не може тихо да потули случая като личен проблем. Освен това тази вечер Марина ще прегледа записките си и ще види, че само Каси е била с него на тържествения обяд. Утре помощничката му трябва да си вземе почивен ден, за да избегне инквизицията на Марина и да овладее някак събитията, които могат да доведат до отнемане на разрешителното да упражнява професията си. Джордж се поставя в ролята на адвокат и вече обмисля начини да заглади положението така, че Каси да се съвземе бързо. Ще има нужда от помощта на Ръсти, но не е сигурен, че ще я получи. Всеки остава верен на същността си, а главният съдия все пак е започнал като прокурор.
Джордж се обажда на Каси у дома ѝ малко след 20.30 часа. Казва, че е изникнало нещо спешно. Може ли да се срещнат на закуска утре в 8.00 часа?
Както може да се очаква, тя се преструва, че не знае за какво става дума.
– За „Уорновиц“ ли? Взе ли най-после решение?
– Това е едно от нещата, които искам да обсъдим.
След разговора с Лоли делото за първи път от седмици вече не е като разрушителен изотоп, излъчващ смъртоносна радиация в тялото му.
– Реших, че искам сам да напиша проекторешението. Този казус може би заслужава по-изчерпателно становище.
Джордж по принцип е лаконичен в решенията си.
– Според него присъдата трябва да се изкаже с възможно най-малко думи.
– Какво съм объркала? – веднага пита тя. – Нещо за давността ли?
– Справила си се добре, както винаги. Сигурен съм, че ще използвам много от твоя материал и ще те помоля за помощ. Просто искам да се заема с това от самото начало.
Хрумва му, че този разговор е безсмислен. Утре Каси ще изхвърчи от кабинета му.
– За какво друго искаш да говорим?
– Предпочитам да ти кажа лично.
Тя въздъхва с характерната си липса на уважение, давайки да се разбере, че Джордж я дразни.
– Къде?
Той обмисли този въпрос, преди да вдигне телефона, и му хрумна нещо гениално.
– Какво ще кажеш за хотел „Грешам“?
Ако Каси има съвест (а той е убеден, че има), там ще ѝ бъде неловко, може би по-лесно ще признае деянието си. Както може да се очаква, тя възразява, че хотелът е твърде далеч от съда.
– Това е единственото заведение в града, където ям бекона – обяснява Джордж. – Ръчно рязан и пушен във Вирджиния. Когато върши грях, Касандра, човек винаги се връща към корените си.
Джордж се сеща за охраната си едва на сутринта. Намесата на полицията не е необходима сега, понеже няма доказателства, че Каси е замесена в друго освен в психологичен тормоз. Въпреки това някой вероятно ще се появи. Марина трудно приема истината, когато нещата излязат не такива, каквито е очаквала. Пък има и практически проблем – кой ще откара Джордж на работа. Той оставя съобщение на Марина, че сам ще отиде в съда, взема такси и пристига в хотела в седем и половина. Застава в натруфеното фоайе, реликва от Позлатената епоха с мраморни колони като секвои и позлатен таван с ангелчета, и се опитва да си спомни къде в големия салон сервират закуската.
Една пълна, добронамерена служителка с блейзър и бяла слушалка, показваща се от косата ѝ, се приближава и предлага услугите си.
– Вие сте оня съдия, нали? Гледах ви по телевизията оная вечер. Как сте?
През последните двайсет и четири часа Джордж често забелязва, че хората го зяпат и това определено го смущава. Баща му никога не е одобрявал привличането на общественото внимателно върху себе си.
– Мисля, че ръката ми е много по-добре тази сутрин.
– Радвам се да го чуя. Вчера всички говорехме за вас. Когато чух по новините, бях сигурен, че ви познавам. Вие сте съдията, който изгуби мобилния си телефон тук миналия месец, нали?
Той кимва и жената грейва от задоволство, че е показала такава добра памет.
– Върнаха ви го, нали?
– Не. Така и не се намери.
– Как е възможно? Струва ми се, че някой от служителите ви дойде да го вземе, след като Лукас го намери при входа на балната зала. Не ви ли го донесоха?
– Не – отговаря той за втори път, секунда преди да осъзнае, че тя е сигурна в това, което казва.
Заедно отиват при стаичката на охраната – преустроен килер, чиято врата е умело замаскирана в тъмната ламперия – и изчакват шефа ѝ, Емилио, да издири документите от архива. Той дава на съдията розово копие от приемно-предавателен протокол от службата за загубени вещи. На 26 май, денят след като Джордж го изгуби, телефонът е бил взет от Джон Баниън.
Джордж моли портиера да повика такси, когато се сеща за Каси и хуква към салона. Тя седи пред голяма чаша с портокалов сок.
Джордж няма доверие в дискретността на Каси (тя на практика не притежава това качество), но се чувства гузен, задето я заподозря, и най-доброто оправдание за срещата им тук е формулярът за намерения телефон, който съдията, с известна театралност, обявява, че е очаквал да намери.
– Аха – изсумтява Каси, гледайки документа. – Подозирах, че може да е Джон.
– Така ли?
– От вчера следобед. Марина дойде да конфискува компютъра ти.
– Тя не спомена нищо такова – кисело отбелязва Джордж, макар че от гледна точка на Марина да вземе компютъра като веществено доказателство може би е най-логичното нещо.
– Джон се появи и я попита какво прави и защо. Стори ми се странно. Много странно. – Тя леко тръсва късата си руса коса. – Честно да ти кажа, Джордж, винаги съм се питала дали този човек не е прикрит сериен убиец.
– Така ли? Аз просто си мислех, че е ужасно самотен.
Каси свива рамене. Тя никога няма да може да разбере неудачниците, хората, които странят от света.
Джордж обаче има вяра в Каси. Тя проявява безкрайно съчувствие към онеправданите. Някой ден ще разбере, че страданието има много лица.
– Питах се дали имаш представа какво го е подтикнало да го направи.
– Откъде да знам? Не съм аз тази, на която има зъб.
– Ти си заминаваш.
– Точно така. – Каси отново свива рамене. – Тъй, де, кофти история. Чудя се дали изобщо може да проумее какъв ужас ти е причинил. Така, де, ти си съдия, стълб на законността. Мисля, че той не го проумява.
Келнерът донася поръчките им. Храната и тъжната истина за Баниън ги кара да замълчат.
Когато започват да се хранят, Каси изведнъж заявява:
– Трябваше да се досетя, че лъжеш, когато каза онова за старите грехове.
Сърцето му се свива при мисълта, че се е досетила за подозренията му към нея, но тя посочва чинията му:
– Не си взе бекон.
Прошка
Когато отиват в съда малко след девет часа, съдията и Каси се сблъскват с два проблема. Първо – няма компютър. И второ – Джон, който винаги отива на работа в осем, още не е дошъл.
Накрая техничка от информационната служба донася компютър, за който се кълне, че е точно копие на машината на съдията. Както може да се очаква, той блокира минути след като дамата напуска кабинета. Джордж още ругае, когато Диниша обявява, че Джон се е появил.
Съдията се съмнява, че секретарката му знае какво става (накара Каси да му се закълне, че ще мълчи, и се съмнява, че толкова бързо е нарушила клетвата си), но Диниша има достатъчно силно шесто чувство, за да усети напрежението в малкия свят на кантората, особено след като съдията на няколко пъти пита за Баниън. Със странно тържествен жест тя въвежда помощника.
Баниън, съвсем предсказуемо, всячески отбягва погледа на шефа си. Подава му някакъв плик.
– Какво е това?
– Реших да напусна, Ваша Чест. В края на сесията.
Джордж се поколебава, преди да вземе плика. Дава си сметка, че е пазил някаква надежда, че подозренията му към Джон ще се окажат неоснователни като тези към Каси, поредното недоразумение в списъка. Причината за напускането на Джон обаче изглежда повече от ясна – търсенето на Номер 1 приключи. Мълчанието се проточва. Може да се нарече красноречиво, но Джордж винаги е имал такива неловки моменти с помощника си. В компанията на Джон въпросът кой трябва да заговори първи съперничи по сложност на проблема с кокошката и яйцето.
– Много съм разочарован, Джон. Седни, моля.
Когато остави писмото на бюрото му, Баниън направи крачка назад, сякаш се канеше да излезе.
– Какво си си подготвил?
На закуска Джордж каза на Каси, че иска сам да говори с Джон, преди Марина да се намеси. Сега обаче не знае какво е очаквал да постигне. Никога не е бил убеден, че изповедта е полезна за душата. Със сигурност, ако няма нещо в замяна, тя рядко води до нещо добро в света на правораздаването – през годините твърде много клиенти на Джордж само са влошили положението си, признавайки престъпленията си веднага след ареста. Пък и сърце не му дава да притисне Баниън за истината. Каси много точно определи проблема. Почти сигурно е, че постъпката на Джон е плод на изолацията му, на неспособността му да разбере последствията от делата си за другите хора. Това, разбира се, е емоционалната същност на всяко престъпление. Затова всеки престъпник заслужава някакво съчувствие.
– Нямам нищо подготвено, господин съдия. Засега. Има обява за съдебен секретар във Върховния съд на Аляска. Може да пробвам там.
– Аляска? Не намери ли по-далечно място? Бягаш ли от някого?
Всеки адвокат поне за момент си е мислил, че има актьорски талант, достоен за „Бродуей“, но в съдебната зала Джордж откри, че дарбата му е доста бедна в това отношение – тихо презрение към лъжците или пък трогателно чувство за достойнство, когато призовава съдебните заседатели да прекратят делото. Не го бива обаче да изразява емоции, които не изпитва, и сега отново се проваля. Не успява да се усмихне невинно при последните си думи. Вместо това те прозвучават като сурово обвинение, а на Джордж само това му трябва. Добродушното лице на четирийсет и две годишния Баниън се сбръчква като гнила ябълка, той се изчервява и точно като синовете на Джордж преди двайсет и пет години, започва да хлипа неконтролирано, карайки съдията да се почувства виновно и неловко заради неспособността си да го утеши в този свят, управляван от възрастни.
– Не съм аз – проплаква Джон. – Не съм аз.
Въпреки всяка логика сърцето на Джордж се изпълва с надежда.
– Кой тогава? – пита той, но Джон хлипа твърде силно, за да го чуе.
– Не ми отива да правя такова нещо, господин съдия. Наистина не ми отива. Не.
Джон повтаря тези думи поне двайсет пъти дори след като Джордж разбира какво иска да каже и неколкократно казва „Знам, знам“.
– Само не разбирам защо, Джон.
Баниън ахва.
– Заради това – извиква и продължава да плаче.
– Кое „това“?
– Защото не разбирате.
– Какво не разбирам?
– Накарахте ме да гледам! – изкрещява Джон и всички мускули на тялото му се напрягат. – Накарахте ме да гледам онази ужасна, отвратителна касета. Сам не издържахте да я изгледате и накарахте мен. Мен! Десет пъти, двайсет пъти, за да мога да ви опиша онези ужасни неща. Беше отвратително!
Баниън изговаря последната дума с такъв яд, че от устата му пръска слюнка. Отпуснат върху черното дървено кресло пред бюрото на съдията, той е плюещо, треперещо, плачещо подобие на човек. Кожата му е алена като небето по изгрев, лицето му е мокро чак до брадичката. Но в очите на Джордж той е нов човек, и не заради плача – не можеш да погледнеш Джон, без да изпиташ жалост. Дълбочината на гнева му е онова, което го шокира.
– Как можахте да ми причините това? – крещи Джон. Това също е нещо ново. – Защо не накарахте нея да гледа? Защо мен? Дори не ме попитахте дали съм съгласен. Казахте ми да гледам пак и пак.
„Нея“, разбира се, е Каси. И Баниън е прав – прав е за много неща.
Джордж обхваща лицето си с длани и поседява така, след малко се обръща и се заглежда през прозореца към короните на дърветата на булеварда пет етажа отдолу. Колкото и уравновесен и добродушен да си мисли, че е, колкото и богоугодно в духа на онова, което го е учил баща му, да разсъждава, той се познава достатъчно добре, за да знае, че реакцията му към Джон ще бъде гняв. По-лошо, ярост. Жалкото човече, което плаче на креслото, е предало доверието на съдията, включително в това, че се оказа безподобен откачен. Освен това извърши сериозно престъпление, като вся смут в живота на Джордж в момент, когато той и без това беше на нокти.
Той обаче изпитва много малка част от тези емоции. Джордж остава достоен син на баща си и започва да се упреква. Защото се е провалил жестоко. Беше твърде разстроен от собственото си нещастие, за да мисли за друго освен за желанието да избяга. Макар да знаеше за дълбоко смущаващото естество на онези кадри, той ги натресе на Джон, без да се замисля за последствията. Съдията разбира, че провалите му са съпроводени от жестока ирония. Гърчейки се под тежестта на лошото си минало, той остава негов пленник; именно остатъците от старомодното кавалерство го накараха да отхвърли мисълта, че може да повери работата на Каси. Истината е, че както Джон явно е усетил, тя може би е по-добре подготвена за задачата. Може да не си пили ноктите или да яде пуканки, докато гледа касетата, но по отношение на отношенията между мъже и жени Каси е може би най-широко скроеният човек в тази кантора. Касетата щеше да я вбеси, да предопредели мнението ѝ за правилното решение по делото. Но тя щеше да приеме съдържанието ѝ много по-спокойно от Джон поради една съществена причина: нямаше да научи от него нищо, което от край време се старае да не научава за човешката природа – или за себе си.
– На всичкото отгоре искате да освободите тези момчета – проплаква Джон. – Искате да ги оставите да правят всичко това… – търси подходяща дума, но не намира – … всички онези ужасни, ужасни неща, искате да ги пуснете, когато трябва да ги накажете!
– Джон. – Съдия Мейсън понечва да успокои помощника си, но се осмелява само да го потупа бащински по рамото. – Джон, трябваше да кажеш нещо.
– Това беше най-лошото! – Джон излива порой от сълзи и се разревава още по-силно. – Господин съдия… господин съдия, не исках да ви разочаровам.
„По каква логика се водят хората?“ – пита се Джордж. Всички ние. Всеки един от нас. Според желязната логика на закона Джон трябваше да си каже какво го мъчи. Но като се замисля върху положението на помощника си, той осъзнава колко невъзможно му е било. Можел ли е самотникът Джон Баниън, толкова потресен и отвратен от онези кадри – можел ли е да изкаже чувствата си пред другиго? Нищо чудно, че си е помислил, че съдията ще се разочарова.
Имало е и още една пречка: ако каже, е трябвало да спре да гледа.
– Джон, ужасно съжалявам – казва съдията и сам се изненадва от искреността си.
Това е най-лошото: с недалновидността си той е похабил един пълноценен човек. Оставен сам със себе си, Джон вероятно до края на живота си щеше да избягва онова, с което съдията го принуди се сблъска.
– Наистина, Джон. Много съжалявам.
Дава си сметка, че вероятно няма думи, които да оправят нещата, но извинението му накарва Баниън отново да се разкрещи:
– Не се правете на благороден! Винаги искате да сте най-добрият. Аз съм единственият, който съжалява.
Цикълът се повтаря, както несъмнено се е въртял със седмици: гняв, после – срам. Баниън изпада в поредния пристъп и дълго време плаче безутешно, сетне изведнъж вдига пребледнялото си лице и за първи път поглежда Джордж с насълзените си очи.
– Простете ми – проплаква. – Умолявам ви да ми простите. Можете ли да ми простите, господин съдия?
Прошка, мисли си Джордж. Изповедта сама по себе си невинаги е добра за душата. Но прошката винаги е. Това крехко, просто нещо, което всички преследват в тези коридори и зали със седмици като копнеещ дух.
– Прощавам ти, Джон. Наистина, прощавам ти.
Съдията още веднъж потупва Джордж по рамото. Баниън тръсва оредялата си кестенява коса.
– Просто не ме бива за това – признава пред съдията.
– За кое?
Баниън поплаква още известно време, преди да отговори:
– Не ме бива за човек.
Съдебното решение
Н. 94-1823
АПЕЛАТИВЕН СЪД
ТРЕТИ АПЕЛАТИВЕН РАЙОН
Народът на щата с/у
Джейкъб И. .Уорновиц
Келън Кук Мърфи
Тревор Уит Ардън ван Дорн
Обжалване на присъда, издадена от Върховния съд на окръг Киндъл
Пред съдии Мейсън, Пърфойл и Кол.
Съдия Мейсън представя Решението на Съда:
Това дело е възбудено пред Апелативния съд от четиримата обвиняеми, които обжалват признаването си за виновни по обвинение за престъпно сексуално насилие и присъдата за лишаване от свобода за шестгодишен срок, наложена от Върховния съд на окръг Киндъл. По съображения, посочени по-долу, този съдебен състав потвърждава присъдата.
Както повечето престъпления, това деяние е възбудило страсти, разбило е сърцата и завинаги е преобърнало съдбите на много хора. В същността си случаят ни кара да преосмислим един въпрос, над който законодателят отдавна разсъждава: колко дълго и при какви обстоятелства може да се отлага наказанието, преди желанието за справедливост да наклони везните срещу това.
[Каси, моля те вмъкни тук формулировката на фактите от твоите чернови.]
Ограниченията за давност в нашия щат по принцип не позволяват наказателно преследване по тези обвинения след изтичане на три години от извършване на престъплението. [Каси, цитирай закона, моля.] В резюметата на двете страни по делото пространно са описани традиционните политически съображения, които, съдейки по документираните дебати, явно са повлияли на нашето законодателство при създаването на този закон. Сред тези съображения са: фактът, че паметта на свидетелите избледнява с времето; затруднената защита поради изгубването на веществени доказателства; и това, че бързото правосъдие предотвратява последващи престъпления и подбуденото от непочтени мотиви изваждане на бял свят на дълго пренебрегвани престъпления. Виж напр. „Туси с/у Съединените щати, 397 САЩ 112, 114-115 (1970).“
При все това, както съдия Холмс ни е учил преди много години, „Законът не се подчинява на логиката; той е плод на жизнен опит.“ [Моля цитирай. Общо право?] Сроковете на давност отразяват и факта, че човек се променя с времето. Не би било в полза на никоя от познатите ни цели на закона – възпрепятстване, възпиране или възмездие – ако накажем някого, който след извършване на престъпление, е живял порядъчно през значителен период от време. Затова законът позволява на такива лица да живеят без страх от възможно преследване. [Каси, цитирай случая „Мариът“ и различните коментари в резюмето на Сапърстийн.]
Оставяме на законодателя да определя конкретните условия, при които не се допуска наказателно преследване след изтичането на определен период. Целта на този съд е да придаде на закона за давността значението, което създателите му са имали предвид, [цитирай казуси] Нашите законодатели са определили, че тригодишният период на давност отпада, ако обвиняемият е предприел решителни стъпки за потулване на престъплението и в резултат от това то е останало скрито. [цитирай казуси] Обвиняемите твърдят, че тази точка е била неправилно приложена в случая. Те признават, че жертвата е била в безсъзнание по време на блудството, но твърдят, че е могла по физическото си състояние по-късно да се досети, че е била изнасилена, и да уведоми силите на реда. Съдията, който е изслушал това твърдение на основния процес, не се е съгласил. Сметнал е, че предвид възрастта и неопитността на жертвата, опитът за потулване от страна на обвиняемите я е лишил от възможност да повдигне основателно оплакване пред властите. Обвиняемите смятат това решение за подлежаща на поправяне съдебна грешка, като изтъкват, че друго правило за удължаване срока на давност засяга непълнолетните жертви на престъпление и че това правило изключва провеждането на такъв процес. Във връзка с това те смятат, че в случая възрастта на жертвата не е уместно приемлив аргумент.
Поставените въпроси досега не са били разглеждани от висшите съдилища в този щат. Въпреки това съдията на главния процес не би могъл да определи дали действията на обвиняемите са довели до успешно прикриване на престъплението, без да вземе под внимание всички изложени факти, включително възрастта и опита на жертвата. Старо съдебно правило е, че обвиняемият трябва да е преценил жертвата си. [цитирай казуси] Тези обвиняеми са имали достатъчно информация за възрастта на жертвата и какви предимства може да им даде нейната наивност за потулване на престъплението.
При прочита на закона за давността трябва вземем предвид и едно друго съображение. За да смекчат вината си обвиняемите на няколко пъти отбелязват, че жертвата не е преживяла тежките психологически последствия от изнасилването, понеже е била в безсъзнание по време на извършването му. Този аргумент е недопустим не само заради безочието си, а и защото е твърде красноречив. Ние приемаме свидетелството на жертвата, че все още деветнайсетгодишна, тя е изпитала значителна травма, когато най-сетне е била принудена да осъзнае случилото се преди четири години. В съвсем буквален смисъл престъплението не е било извършено в цялост до този момент. Убедени сме, че създавайки тази клауза за потулването, законодателят е целял именно санкционирането на престъпления, пълните последствия от които са били изпитани едва след разкриването им.
Трябва да се запитаме колко дълго може да се отлага съдебното преследване по клаузата за потулване, преди правилото за давността да наложи друго решение. [цитати] Основното доказателство за престъплението, видеокасетата, е била във владение на един от обвиняемите до изземането ѝ и никой от тях не твърди, че е претърпяла някакви повреди. Съдебното преследване, започнало три години и десет месеца след извършване на деянието, също не е толкова отдалечено във времето, че да повлияе върху справедливото решение. Всъщност то напълно отговаря на периодите, предвидени от други законодателства, включително петгодишния срок на давност според федералните закони, [цитати] В тази връзка смятаме, че съдебното преследване срещу обвиняемите е започнало справедливо и в рамките на предвидения от закона срок.
[Каси: оттук до края използвай твоето проекторешение с поправките, които съм нанесъл с молив.]
Нашият колега Кол не е съгласен с това решение, като твърди, че самата касета е била недопустима като веществено доказателство по силата на Закона за електронните средства, [цитат] Този аргумент не е бил повдигнат на главния процес и затова не можем да го повдигаме тепърва, понеже не смятаме, че приемането на касетата за доказателство, дори ако предположим, че би могло да бъде отменено, е довело до несправедлива присъда. До това заключение достигаме, като се ръководим от реалните резултати, които би имало едно анулиране на това основание. При действащия срок на давност прокуратурата би имала една година от анулирането да повдигне срещу подсъдимите нови обвинения за незаконно следене, доколкото то е било част от същото престъпление, за което те са осъдени. Тъй като при такива обвинения касетата може да се използва като доказателство, присъдата би била сигурна. Не смятаме, че осъждането на обвиняемите за едно престъпление вместо за друго е съдебна грешка отчасти защото съпътстващото изнасилване очевидно би могло да се сметне за утежняващо вината обстоятелство, при което би било неминуемо издаването на присъда с лишаване от свобода за значителен период. Освен това е напълно възможно след гаранция за имунитет срещу преследване или споразумение с прокуратурата един или няколко от обвиняемите да бъдат съдени както за незаконно следене, така и за изнасилване, което би довело до издаването дори на по-строга присъда от наложените по това дело. Всеки обвиняем, подложен на тази мярка, несъмнено би се върнал в този съд, за да обжалва решението ни за анулиране като съдебна грешка.
Джордж написа всичко това с лявата ръка. Опита да извади дясната от превръзката, но след като натисна няколко клавиша, силна болка обхвана цялата му предмишница чак до лакътя. Той взема проекторешението от принтера и го занася в малкия кабинет на Каси. Тя яде ябълка и отхапва поредната хапка, докато чете първата страница.
– Изненадана ли си? – пита Джордж.
– Знаех, че каквото и да решите, ще е правилно, господин съдия.
Тя го нарича „господин съдия“ не по-често от веднъж месечно, тъй че Джордж го приема като признание. Моли я да даде преднина на документа, за да може утре да връчи по едно копие на Кол и Пърфойл.
Надява се окончателното становище да е готово до края на седмицата.
– Ще го свърша, преди да си тръгна вечерта – обещава тя и потърква ръце. Жената-чудо ще свърши всичко за нула време.
Празното бюро на Джон срещу това на Каси възбужда носталгия. Той си тръгна преди три часа. Диниша му помогна да прибере вещите си в кашони. След като Джордж дойде да стисне отпуснатата ръка на служителя си, уместен жест след девет години съвместна работа. И съдията, и помощникът му бяха разстроени от скарването преди около час, затова отначало не си казаха почти нищо.
– Какво ще стане с мен сега? – попита накрая Баниън, преди да излезе.
Сериозен въпрос. Последствията са същите, както ако виновникът беше Каси – Джордж не може да потули работата. Марина, полицията, ФБР, Адвокатската колегия, всички са уведомени. Джон може да очаква затвор и отнемане на разрешителното да упражнява професията си. Сега, след като вътрешната му драма е довела до реални последствия, Баниън изглеждаше съвсем объркан.
– Джон, боя се, че трябва да си потърсиш адвокат – каза съдията и това за жалост бяха и думите му за сбогуване.
След като се освободи от бремето на делото „Уорновиц“ и от мъчителя си, Джордж се чувства както преди години, в редките случаи когато постигнеше отмяна на присъда. Пускането на клиента му на свобода след силното умствено и физическо напрежение на процеса беше свидетелство не за справедливостта на закона (твърде често Джордж знаеше, че клиентът му е виновен), а за разтърсващата мощ на собствената му воля. Когато изпаднеше в това настроение, той изпитваше прилив на енергия, позволяваща му да премести планини от несвършени задачи, натрупали се на бюрото му.
Сега той слиза на долния етаж, в деловодството на съда.
– Искам да взема молба за нов мандат – казва на служителя.
Джордж попълва единствената страница на формуляра още там, прави две копия и занася едното на секретарката на главния съдия. Ръсти го вижда през отворената врата на кабинета си и му махва да влезе.
– Значи две добри новини в един ден – отбелязва той, държейки молбата.
– Коя е другата?
– Нейтън Кол си подава оставката в края на тази съдебна сесия.
– Не може да бъде.
– Каза, че никой пост не си струва да рискува живота си. Държеше се, сякаш аз съм виновен. Иска да му уредя полицейска охрана.
– Мислиш ли, че ще каже на ченгетата къде живее, или ще поиска да охраняват район от един квадратен километър наоколо?
Двамата се засмиват.
– Боя се, че страховете му не са много основателни, Ръсти.
Джордж разказва за Джон и главният съдия буквално пада от удивление.
– Какво, по дяволите, си е мислил? – пита накрая. – Какво си е въобразявал?
– Обичайна драма на един неудачник. Колкото повече е гледал касетата, толкова повече се е навивал и толкова повече ме е обвинявал, че съм го накарал. Един ден не издържал, влязъл за секунда в кабинета ми и изведнъж му хрумнало да отиде на компютъра ми и да пусне първия имейл на несъществуващ адрес, знаейки, че писмото ще се върне пак в моята поща.
– „Ще си платиш“?
– „Ще си платиш“. След това се замислил за друго, най-вече за последствията, когато го хванат. Колко хора биха могли да използват компютъра ми? Затова, когато пак съм излязъл, изтрил оригиналното съобщение и копието от изходящата ми поща. После, за да отклони вниманието от писмото, изпратено от моя компютър, го пуснал още два пъти от своя през отворения сървър. Това се повтаряло всеки път. Възмущение, спонтанно изпращане на заплаха, после разкаяние и страх, че ще го хванат. Разбира се, бях твърде разсеян с Патрис, за да обърна внимание на първото писмо. Това само го подтикнало да изпраща по-заплашителни писма.
– Къде е бил, когато го е правил?
– Каза, че е изпратил повечето писма от лаптопа си от кабинета, когато е седял на десетина метра от мен.
– Чакай малко. За същия ли човек става дума, който видял едно от писмата и те накарал да предупредиш охраната?
– Да, същият. След като изпратил писмото, влязъл да види как ще реагирам.
– Добре, но защо те е накарал да предупредиш Марина?
– Ами, най-напред, е искал да ме уплаши. Трябвало е да реагира, сякаш вижда сериозна заплаха. Пък и какво по-добро алиби от това, да викаш „Дръжте крадеца“?
Ръсти изсумтява презрително: хора.
– Най-много го е вбесила идеята, че може да оставя момчетата да се измъкнат. Копнеел е за строго наказание.
– Дай ми урок, като накажеш тях. Кой твърди, че няма смисъл от отмъщение?
Двамата приятели седят един до друг на две кресла в просторния личен кабинет на главния съдия, споглеждат се и се усмихват мрачно.
– Както и да е – продължава Джордж. – Докато постоянно му давах задачи по делото, Джон е осъзнал, че срокът на давност ме притеснява. Веднъж май съм му го споменал. Това му дало идеята да ми прати писмото за предсмъртното бдение. След съвещанието пък помощникът на Пърфойл му казал, че доста сериозно обмислям анулиране. Това отново го подтикнало към действие и ми изпратил писмото вкъщи. Нищо обаче не го вбесило толкова, колкото личният разговор с мен. Аз, човекът, от когото винаги се е възхищавал, сега е готов да освободи слугите на дявола. Направо побеснял. Тогава използвал мобилния ми телефон.
– Как го е взел?
Джордж обяснява, че явно е изпуснал апарата в коридора при входа на балната зала в „Грешам“. От охраната на хотела са го намерили и са се обадили на Баниън, защото преди броени часове той бил телефонирал да пита от името на съдията.
– Джон ми каза, че през цялото време му идело да ми го върне, като каже, че от хотела току-що са му го дали, но скоро започнал да изпраща съобщенията. Сигурен съм, че още щом се е добрал до телефона, е осъзнал каква нова възможност да ме плаши получава с него.
Главният съдия прокарва ръка през посивялата си коса и се замисля.
– Мислиш ли, че този човек е луд, Джорджи?
– Мисля, че е един объркан самотник. И аз съм засегнал слабото му място.
– Рано или късно е щяло да избие.
– Не знам. – Това ще остане най-трудният въпрос за Джордж. – Каза ми, че винаги искам да съм най-добрият.
– Разбирам го – отбелязва старият му приятел.
– Каза също, че се е боял да не ме разочарова.
– Джордж, вината не е твоя…
– Можех да…
– Не – отсича главният съдия. – Никой не иска от теб да си светец. Има някои ограничения.
Джордж може да говори още, но Ръсти, строгият защитник на закона, никога няма да погледне на това от друга перспектива освен от юридическата страна, а това означава, че Джон е престъпникът, а всички други са безгрешни. Двамата не проговарят известно време, всеки потънал в мислите си.
– Добре – казва накрая Ръсти. – Разбирам защо помощникът ти те е обвинявал, но защо започна да заплашва Кол?
– О, това ли. – Джордж почти бе забравил тази част. – Колкото повече заплахи изпращал, толкова повече се опасявал за последствията. Нали виждаш зависимостта: първо рискува, после го хваща страх, че ще го хванат, после – че няма да го хванат. Всички в кабинета ми знаеха, че Марина и ФБР нямат напредък в разследването. Единственото подозрение обаче, което я помолих да запази в тайна, бе теорията за Корасон. Не исках да причиня паника. На онази среща с Марина Джон осъзнал как си е навила на пръста да разобличи Корасон. Тогава му хрумнало, че може да му се размине. Затова се опитал да подхвърли още няколко улики. Спомнил си, че Кол е участвал в съдебния състав, който потвърди присъдата на Корасон. И като се има предвид мнението на Нейтън за анулирането на „Уорновиц“, с голямо удоволствие се захванал с него.
– Това е – заключава Ръсти. – Природен закон. И от чумата е имало някаква полза.
– Джон се е старал да звучи като уличен бандит. Затова писмото е в стила на седмокласник.
– Няма нищо общо с бандитите в гаража, нали?
– За това съм си виновен сам. Опитвах се да си играя с опасността само за да докажа, че не ме е страх. При други условия щях да се досетя, че хлапетата са ме набелязали.
– Обещаваш ли отсега нататък да размишляваш над живота в ъгъла на някой бар като всички нормални хора?
– Абсурд. Оставам в гаража. Но се надявам на тлъста компенсация за трудова злополука.
Джордж повдига ръката си с превръзката.
– Ще имаш трудности при обжалването – заплашва го Ръсти.
– Както и да е, когато Марина дошла да вземе компютъра ми, Джон се досетил, че става дума за първото писмо, и осъзнал, че това ще бъде краят.
– Защо?
– Защото Марина реши да се съсредоточи върху персонала ми, с тази група от заподозрени щеше да разследва как са търсили мобилния ми телефон. Освен това нямаше да се наложи да използва сложни похвати за разпит, за да накара Джон да проговори.
– Като стана дума за Марина, каза ли ѝ вече?
– Обади ми се четири пъти. Искам обаче преди това Джон да си намери адвокат.
– О, чудесно, само това ми липсваше. Залагам пет срещу десет, че до края на седмицата ще имаме подадена жалба за нечовешки условия на работа. Робският труд е курорт в сравнение с работата в твоята кантора – да караш бедния Джон да гледа ужасния запис толкова много пъти.
– Мислиш ли, че това ще му даде някакъв коз?
Ръсти поклаща уклончиво глава.
– Някакъв, да. Виждали сме и по-смахната защита. Та каква присъда предлагате за него, съдия Милосърден?
– Не виждам смисъл да го съдят. Човекът е на четирийсет и две години, без предишни нарушения, отличен служител на съда. Надявам се прокурорът да се съгласи на освобождаване от отговорност с психиатрично лечение.
– Ами ония хлапаци, дето те нападнаха?
– На ония хлапаци не им беше за първи път. Нито за десети. Пък и Баниън не ми счупи ръката, нито ме е заплашвал с пистолет.
– Ами разрешителното му?
– Ще бъде временно отнето. Докато психиатърът каже, че може да му го върнат. Има ли шанс да подкрепиш това решение, Ръсти? Сигурен съм, че Марина ще поиска смъртно наказание.
– Не се съмнявам. Но само след като престъпникът излежи няколко месеца в „Абу Гариб“. – Ръсти се заглежда замислено в далечината. – Освобождаването от отговорност е все още поверително, нали?
– Да.
– А временното отнемане на разрешителното. Това е едно редче в съдебното досие. Никой не знае защо.
– Така е. Какво си мислиш, шефе?
– Мисля си, че Джон Баниън има дяволски късмет.
– Защо така?
– Защото искам това да мине тихо. Много тихо. Ще наложа мораториум върху разследването на Марина. За доброто име на съда. Когато адвокатът на Джон се обади, кажи му да се опита да преговаря двойно прикрито, свръхсекретно, строго поверително с прокурора и адвокатската колегия по точките, които ти спомена. С мое съгласие. Ще го кажа на всеки засегнат от случая.
– Благодаря, Ръсти.
– Трябва да целуваш ръка, но истината е, че го правя заради всички нас. Не искам Кол да чуе истината, не и преди мастилото на молбата му за оставка да изсъхне. А пък другата седмица Окръжният съвет ще гласува за ново финансиране на Марина. Да не си помислят, че интригата около Номер 1 е било буря в чаша вода и да се откажат да ни дават парите.
– Мъдростта на владетеля.
– Може ли да попитам нещо?
– Какво?
– За „Уорновиц“. Взе ли решение?
– Вече написах черновата.
– Ще има ли справедливост?
След изпълнението си миналата седмица Ръсти избягва да пита направо дали присъдата е анулирана или потвърдена, докато решението не бъде обявено публично. Сега Джордж решава да подразни любопитството на приятеля си и да не му отговори. Съдия Мейсън поставя за момент здравата си ръка върху главата на главния съдия, сякаш го благославя.
– Ще опитаме – отговаря. – Можем само да опитаме.